Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng uv5r dobór anteny kabla + kilka pytań.

igor2908 01 Lis 2014 22:37 3477 7
  • #1 01 Lis 2014 22:37
    igor2908
    Poziom 12  

Witam. Jako iż jest to początek przygody z tego typu rzeczami to proszę o wyrozumiałość. Zakupiłem sobie baofeng uv5r po kilku godzinach użytkowania stwierdziłem iż zrobię sobie samemu antenę. Po kilkudziesięciu przejrzanych tematach na elektrodzie Zrobiłem antenę dipol półfalowy 43cm x2 powieszony na balonie 1 piętro impedancja kabla 50ohm poprawiła mi się jakość sygnału lecz z miejscowości oddalonej o 40 km nic nie chciało łapać. Po jakimś czasie przeniosłem antenę na dach, z powodu braku kabla 50ohm wykorzystałem kabel o impedancji 75ohm ze starej anteny. Jakość sygnału spadła i łapało tylko na obrębie 5 km. No to nic przeniosłem antenę ponownie na balkon i przystąpiłem do budowy anteny typu J. Korzystałem z tego kalkulatora http://www.hamuniverse.com/jpole.html na pasmo 160 mhz. Antena gotowa przystąpiłem do jej zamontowania na 5 metrowym maszcie dalej z tym nieszczęsnym kablem 75 ohm. Jakość sygnału beznadziejna łapie gorzej niż antena zamontowana na balkonie. W związku z tym iż ciągle walczę z tymi oto antenami mam kilka pytań.
    1.Czy przewód 75 ohm miał by tak duży wpływ na jakość sygnału oraz jak najtańszy przewód kupić który będzie spełniał swoje zadanie na pasma 150/173/446 mhz ?
    2. Podczas gdy antene typu j chciałem wykorzystać do odbioru radia to zauważyłem iskry podczas zbliżania do gniazda radia które było wyłączone ! przebicie na maszcie czy antena się elektryzuje?
    3.Czy antena typu j powinna być odizolowana od masztu.
    4.Jaką antene najlepiej wykorzystać do odbioru z odległości 40-45 km pasma 150-173mhz oraz jeżeli to możliwe i opłacalne do nadawania i odbierania pmr(446) (mam możliwość zrobienia dipola z drutów miedzianych przywiązanych między drzewem a masztem (odległość ok 20/30m) )
    5.Jak to jest z tą pałką kolejową konieczne jest jej przerabianie?(zastanawiam się nad kupnem)
    6. Czy antena typu j zrobiona na pasmo 160 mhz jest w stanie odbierać i nadawać na paśmie pmr(446)? W większości tematach na elektrodzie jest napisane że tak a podczas gdy wpiszę te pasmo w kalkulator to antena ma zupełnie inne wymiary.
    7.Jak wygląda strojenie takich anten co jest potrzebne oraz czy jest to konieczne tylko i wyłącznie do odbierania?

0 7
  • Pomocny post
    #2 02 Lis 2014 01:25
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

igor2908 napisał:
    1.Czy przewód 75 ohm miał by tak duży wpływ na jakość sygnału oraz jak najtańszy przewód kupić który będzie spełniał swoje zadanie na pasma 150/173/446 mhz ?

Najlepiej kupić gruby kabel RG213.

igor2908 napisał:
    2. Podczas gdy antene typu j chciałem wykorzystać do odbioru radia to zauważyłem iskry podczas zbliżania do gniazda radia które było wyłączone ! przebicie na maszcie czy antena się elektryzuje?

Nie powinno iskrzyć, bo antena typu J jest anteną zwartą.

igor2908 napisał:
    3.Czy antena typu j powinna być odizolowana od masztu.

Nie musi być odizolowana od masztu.

igor2908 napisał:
    4.Jaką antene najlepiej wykorzystać do odbioru z odległości 40-45 km pasma 150-173mhz oraz jeżeli to możliwe i opłacalne do nadawania i odbierania pmr(446) (mam możliwość zrobienia dipola z drutów miedzianych przywiązanych między drzewem a masztem (odległość ok 20/30m) )

Najlepiej jakaś kierunkowa, albo J-ka zrobiona jako dwu pasmowa 2m\70cm. Antena o długości 20\30m to na pasma KF, a nie na UKF.

igor2908 napisał:
    6. Czy antena typu j zrobiona na pasmo 160 mhz jest w stanie odbierać i nadawać na paśmie pmr(446)? W większości tematach na elektrodzie jest napisane że tak a podczas gdy wpiszę te pasmo w kalkulator to antena ma zupełnie inne wymiary.

Nie będzie pracować w paśmie PMR chyba że zrobisz dwu pasmową jak już wcześniej napisałeś.

igor2908 napisał:
    7.Jak wygląda strojenie takich anten co jest potrzebne oraz czy jest to konieczne tylko i wyłącznie do odbierania?

Do strojenia anten potrzebny jest miernik SWR w tym przypadku taki który będzie dobrze pracował w pasmach 2m\70cm. Samą antenę J stroi się przesuwając podłączenie kabla. Do samego odbioru nie trzeba jakoś dokładnie stroić anten. Wystarczy jak dobrze obliczysz i do nasłuchu w zupełności wystarczy.

Możesz spróbować zrobić antenę dwu-pasmową X50. Wystarczy wpisać w gogle kopia anteny X50. Zrobiłem ich parę i działają. Co do zasięgu to w głównej mierze zależy od wysokości zawieszenia anteny oraz ukształtowania terenu.

0
  • #3 02 Lis 2014 08:25
    igor2908
    Poziom 12  

Jak zrobić antenę typu J na dwa pasma jak obliczyć wymiary ?
    Wysokość miasta npm z którego chcę odbierać sygnał to coś około 134 m npm wysokość mojego miejsca z którego odbieram sygnał to 142 + 5 metrowy budynek + 1 metr komina + 5 metrów masztu powinno być ok to pewnie wina tego kabla mogę prosić o jakiś link z którego korzystałeś ? chce mieć pewność bo jak zbuduje jakiś szajs a później będę się mordował 3 godziny by go założyć to ja dziękuje :D

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lis 2014 09:39
    SP5ANJ

Witam.

igor2908 napisał:
    5 metrowy budynek + 1 metr komina + 5 metrów masztu

To widać, że wysokość n.p.z. wynosi około 21m up.

W teorii J.J.Eglii przy stosunku sygnałów radiowych jak (50% na 50%) to "widzialność radiowa" anten powinny być jak :
    - 21m n.p.z. - Twoja lokalizacja
    - 40m n.p.z. - antena w odległości 40 km
    To tylko teoria i przyjmujemy te obliczenia jako 1-sze wyliczenia takiego łącza radiowego w pojęciu zainstalowanych anten (u Ciebie i Korespondenta) dla odległości około 40 km.

Cytat:
    Jak zrobić antenę typu J na dwa pasma jak obliczyć wymiary ?

Słowo klucz "duoband J antena" u wujka google i masz wyniki nawet do elektroda.pl https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2647984.html .
    Regulamin pkt 3.1.17.

Na częstotliwości powyżej 150MHz korzystaj już tylko z kabli koncentrycznych "grubych", jak :
    - RG213
    - H1000
    a
    - RG58 - NIE nadaje się do takiej pracy

Pozdrawiam.

0
  • #5 02 Lis 2014 11:49
    igor2908
    Poziom 12  

Właśnie popatrzyłem sobie trochę na moje miasto (Szczytno) i doszedłem do wniosku iż jest one w dołku patrząc na mapę cały teren otaczający je jest wyższy od mojego czyli sygnał nie ma prawa się przedostać. Sygnał mam zamiar odbierać z Olsztyna ponieważ w moim mieście mało się dzieje. Antenę J budowałem z kalkulatora lecz on wylicza na jedno pasmo a nie jak w moim przypadku (duobander). Przewód rg213 postaram się kupić. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie jak to jest z tymi filtrami czy jest jakiś konkretny który mogę zastosować bo patrząc na tematy w elektrodzie nic konkretnego nie jest napisane.Wystarczy cewka z kabla? Czy jak już coś robić to na filtrze ferrytowym? Co do anteny x50 z jakiej odległości w moim przypadku uda się sciągnąć sygnał na częstotliwości 173? Mam części od starej anteny i miałbym możliwość zbudowania takowej.

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lis 2014 13:52
    kriss51

igor2908 napisał:
    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie jak to jest z tymi filtrami czy jest jakiś konkretny który mogę zastosować bo patrząc na tematy w elektrodzie nic konkretnego nie jest napisane.Wystarczy cewka z kabla? Czy jak już coś robić to na filtrze ferrytowym?

Po co Ci jakieś filtry? Co do anteny X50 to zasięg zależy od tego co już tu zostało napisane. Ja np. odbieram, ale z gór z około 200km. W innych kierunkach te 40km też osiąga. Czasem i więcej. Trzeba też pamiętać że nie wszystkie anteny stacji których chcesz słuchać są zainstalowane bardzo wysoko. Najlepiej jak zrobisz i sam sprawdzisz. W tej materii nikt dokładnie nie napisze z jakiej odległości będziesz odbierał.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Lis 2014 15:59
    SP5ANJ

Witam.

igor2908 napisał:
    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie jak to jest z tymi filtrami czy jest jakiś konkretny który mogę zastosować bo patrząc na tematy w elektrodzie nic konkretnego nie jest napisane.

Ja również nic nie "kumam" o co chodzi z tymi filtrami i po co one mają być. :?:

Cytat:
    Co do anteny x50 z jakiej odległości w moim przypadku uda się sciągnąć sygnał na częstotliwości 173?

Zauważ, że antena dwupasmowa X-50 to antena typowo rezonansowa i poza pasmem (jej rezonansu) ma bardzo silne tłumienie a więc gdy poprawnie pracuje na 145MHz to na 173MHz będzie tłumić około -20dB sygnału (tak na oko - wiem, że z tym okiem to w szpitalu).

Cytat:
    Mam części od starej anteny i miałbym możliwość zbudowania takowej.

Odpowiednio przeliczając i wykorzystują jakby 3-cią harmoniczną rezonansu takiej anten to mógłbyś zbudować wersję na PMR (446 MHz / 3 = 149 MHz) i PKP.

Pozdrawiam.

0