Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TX-L42E5E - Zagadka zacinających się filmów odtwarzanych przez USB na TV

Gil-Galad 01 Lis 2014 23:35 11955 10
  • #1 01 Lis 2014 23:35
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Witam,
    Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale.

Od pewnego czasu mam dość dziwny problem i za nic w świecie nie potrafię go rozwiązać.
    Może zacznę od wymienienia urządzeń jakie biorą udział w całej sytuacji:
    - telewizor Panasonic Smart LED TX-L42E5E z 3 gniazdami USB (w tym jedno oznaczone jako HDD)
    - dwa pendraivy: Kingston i Emtec
    - komputer
    - przedłużacz USB do komputera
    - pliki filmowe .avi, .mp4, .mkv w jakości HD 720p lub 1080p

Problem jest następujący. Filmy skopiowane z komputera na pendrive (bezpośrednio lub poprzez przedłużacz USB) często się zacinają podczas oglądania na telewizorze. To zacinanie objawia się przeważnie tym, że film się wyłącza - często z napisem "Plik nie do odczytu" lub przeskakuje na inny film. Często jest to poprzedzone "strzępieniem" obrazu (wtedy wiem, że film wkrótce się wyłączy). Sporadycznie zdarza się, że zacinanie filmu objawia się zapętleniem danej sceny i odtwarza się ona w kółko bez przerywania.
    Jeszcze pół biedy jak film zacina się na początku, np. w pierwszej minucie - tak miałem ostatnio. Najgorzej jest jednak - a często się to zdarza - gdy film nagle wyłączy się w połowie oglądania całości. Można szału dostać.

Nie pomaga ponowne odtworzenie filmu, ani też ponowne włożenie pendrive do gniazda USB telewizora - zawsze zacina się w tym samym miejscu.
    Zagadką jest jednak to, że zwykle pomaga ponowne skopiowanie filmu na pendrive. To jednak różnie bywa bo czasami zdarzało się tak, że dopiero za 3-4 kopiowaniem film się nie zaciął.

Z tym zacinaniem bywa różnie. Czasem trzy filmy pod rząd działają dobrze, a czasem jeden po drugim wyłącza się w którymś momencie. Czasem na trzy filmy zacina się jeden, czasem naprzemiennie. Raz miałem przypadek, że obraz zaczął się "strzępić", ale mimo to film nie wyłączył się. Czasem po ponownym skopiowaniu pliku film zacina się w innym momencie niż poprzednio. Pełna losowość zdarzeń, tak więc nigdy nie wiem kiedy dojdzie do zacięcia się filmu. Przez to podczas oglądania filmu zawsze zastanawiam się: "Wyłączy się czy nie?", a jest to bardzo wkurzające i niekomfortowe.

Przykład z ostatnich dni: zacząłem odtwarzać jakiś film, kiedy po minucie doszło do jego wyłączenia i przeskoczyło mi odtwarzanie na inny film, który też znajdował się na tym pendrive. Skopiowałem film ponownie (ten sam plik) i już dzałał bez problemów.

Najgorsze jest to, że nie mogę zlokalizować, które z tych urządzeń (wymienionych na początku) jest winne.
    1. Pendrive? Próbowałem dwa (częściej Emtec bo ma 16GB pojemności) i na obu był przypadek zacięcia się filmu (oba by były walnięte? Nie sądzę). Poza tym gdyby Pendrive był winny to każdy film by się zacinał, a tutaj jest sytuacja, że nawet już raz zacięty film po ponownym jego skopiowaniu już się nie wyłącza na telewizorze. Pendrive był też formatowany - nie zlikwidowało to problemu.
    2. Przedłużacz USB? Posiadam przedłużacz USB, który mam podłączony do tylnego gniazda USB w komputerze i przez niego kopiowałem filmy na pendrive. Pomyślałem "może to przez to" i podłączyłem pena bezpośrednio do tylnego gniazda - nie pomogło bo kilka dni temu jeden z filmów zaciął mi się w 1 minucie (przeskoczyło na inny - pomogło dopiero ponowne skopiowanie pliku na pena). Czasami pena wkładałem do przednich gniazd USB komputera - nie pomogło.
    3. Odtwarzacz filmów w telewizorze? Jeśli tak to dlaczego film zawsze zacina się w tym samym momencie, a po ponownym skopiowaniu na pendrive zwykle już działa dobrze?
    5. Może same pliki filmowe? Ale też niemożliwe żeby tyle plików miało jakiś błąd. Poza tym jeśli dany plik (np. .mp4) jest walnięty to dlaczego po ponownym skopiowaniu działa?
    6. Może coś jest nie tak z gniazdami USB w telewizorze? Próbowałem wszystkie trzy - pełna losowość.
    7. Może komputer? Wszystkie kodeki mam, każdy z tych filmów działa dobrze na komputerze. Często do filmów wmuksowywuję napisy bym mógł je odtworzyć na TV.
    8. Może wina jest samego procesu kopiowania filmów na pendrive? Może kopiuje się z błędami? Albo już nie wiem co.

Jeśli winę ponosi telewizor/pendrive/komputer/film to dlaczego po ponownym skopiowaniu tego samego pliku filmowego, na tego samego pendriva, za pomocą tego samego komputera i po włożeniu tego pendrive do tego samego gniazda USB w telewizorze, film odtwarza się w całości bez problemów?

Jak sądzicie, co może być przyczyną tego problemu? Może ktoś z Was miał podobny przypadek i go rozwiązał? Za wszelką pomoc z góry dzięki.

1 10
  • #2 03 Lis 2014 18:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Wymienić peny na coś szybkiego, na USB 2.0.
    Wgrać do tv najnowsze oprogramowanie, jeśli jest dostępne.

0
  • #3 03 Lis 2014 22:33
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o peny to jeden z nich (Emtec) faktycznie jest wolniejszy, ale Kingston za to dużo szybszy, a też kilka razy film mi się na nim zaciął. Oba na USB 2.0.

Oprogramowanie w TV mam najnowsze.

0
  • #4 03 Lis 2014 22:38
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Gil-Galad napisał:
    Jeśli chodzi o peny to jeden z nich (Emtec) faktycznie jest wolniejszy, ale Kingston za to dużo szybszy, a też kilka razy film mi się na nim zaciął. Oba na USB 2.0.

To zobacz na jakimś HDD.

0
  • #5 16 Gru 2015 18:45
    darek_gl
    Poziom 2  

Jako ze jest to mój pierwszy post na forum to chciałbym jako nowy użytkownik wszystkich serdecznie przywitać.
    Piszę w tym wątku bo mam praktycznie identyczny problem,dodam jeszcze że dzieje się to również przy podłączeniu przenośnego dysku HDD od kilku dni kopie w internecie i nic nie znajduję.dodam jeszcze że dzieje się to na Kinie domowym LG jak i na TV LG z tym że na TV jak by mniej i rzadziej.

2
  • #6 06 Sty 2016 20:21
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Dzisiaj szukając czegoś na elektrodzie przypomniało mi się, że kiedyś utworzyłem ten wątek, w którym przedstawiłem problem z zacinaniem się filmów. Co prawda od tego czasu minął ponad rok, ale problem szczęśliwie udało mi się rozwiązać już wcześniej (jakoś w zeszłym roku). Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem, żeby o tym napisać.

Po wielu testach mogę bez wątpliwości podać rozwiązanie tego problemu, które daje 100% pewności, że film oglądany na TV przez pendrive nie zatnie się w żadnym momencie.

Z możliwych przyczyn, jakie wymieniłem w punktach 1-8 na początku tego tematu, na pewno mogę wykluczyć telewizor, komputer (wymieniłem po drodze na zupełnie nowy i problem nie zniknął) oraz przedłużacz USB.

Jak się okazało, przyczynę całego problemu wymieniłem na początku. Jest to sam proces kopiowania pliku, czyli punkt 8. To właśnie w tym leżał problem.

Kiedyś, po tym jak kolejny odtworzony z pendrive film zaciął mi się na TV, wpadłem na pomysł żeby sprawdzić poprawność jego skopiowania - chodzi tu o sprawdzenie pod kątem błędów CRC. Użyłem do tego programu MD5 Checksum Tool, w którym porównałem oba pliki filmowe (ten na dysku i ten skopiowany na pendrive, który zaciął się na TV), a ściślej mówiąc - ich sumy kontrolne.

Co się okazało? Że oba pliki filmowe są różne! Ich sumy kontrolne się różniły. Czyli ten skopiowany musiał się skopiować z błędami. Zaintrygowany tym wynikiem zacząłem przeprowadzać kolejne testy z kolejnymi plikami filmowymi. Chciałem sprawdzić czy jest jakaś zależność między błędnym skopiowaniem, a zacinaniem na TV. Szybko się okazało, że tak rzeczywiście jest. Po skopiowaniu kilku filmów na pendrive, część z nich tradycyjnie zacięła się podczas oglądania na TV, a pozostałe nie. Po sprawdzeniu wyżej wymienionym programem wszystko stało się jasne: wszystkie filmy, które się zacięły, miały błąd CRC w stosunku do swoich odpowiedników znajdujących się na dysku komputera. Te z kolei, które się nie zacięły - nie miały ich.

Później wiele takich testów przeprowadziłem i zawsze było tak samo. To błędy CRC powodowały, że filmy się zacinały. To dlatego po każdym skopiowaniu zacinały się w różnych miejscach. To dlatego po ponownym skopiowaniu lub którymś z kolei (wreszcie bez błędów CRC) zacinający się wcześniej film w końcu przestał się zacinać.

Rozwiązanie.
    Największym plusem jest fakt, że doszedłem do takiego rozwiązania, które już na etapie kopiowania na komputerze pozwala zweryfikować czy film zatnie się na TV.

Trzeba jedynie sprawdzić poprawność CRC obu plików (tego na dysku i tego skopiowanego). Zwykłe windowsowe kopiowanie filmu nie ujawni takich błędów, dlatego wcześniej o nich nie wiedziałem. Trzeba użyć do tego jakiegoś programu.

Można użyć do tego programu MD5 Checksum Tool, o którym napisałem wyżej, ale on trochę mieli. Weryfikuje się w nim plik filmu skopiowanego oraz sumę kontrolną wyciągniętą z tego samego pliku filmowego z dysku komputera. Program wyciąga drugą sumę kontrolną (z pliku skopiowanego) i jeśli obie sumy są identyczne, to znaczy to, że film skopiował się prawidłowo i można go spokojnie oglądać na TV bez zacinania.

Jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest najzwyklejszy w świecie Total Commander, który podczas kopiowania sprawdza jego prawidłowość pod kątem CRC. Wystarczy za jego pomocą skopiować plik na pendrive, uprzednio zaznaczając w okienku, które się pojawi przed procesem kopiowania, opcję Weryfikuj, tak jak na screenie poniżej:
    Po naciśnięciu na OK rozpocznie się kopiowanie. Po skopiowaniu automatycznie rozpocznie się weryfikacja sum kontrolnych. I teraz jeżeli żadnych błędów nie będzie, to po zakończeniu kopiowania nie pokaże się żadna informacja. Natomiast jeśli będą błędy CRC, to wyskoczy monit z informacją, że pojawiły się błędy CRC podczas kopiowania oraz, że pliki są na skutek tego różne. Wtedy oczywiście nie ma co iść do TV z pendrivem bo na 100% taki film w którymś momencie oglądania wyłączy się. Wielokrotnie to sprawdziłem i nigdy prawidłowo skopiowany film się nie zaciął. Sukces :D

Jeżeli chcemy mieć jeszcze dodatkową pewność co do prawidłowości skopiowania pliku, to weryfikację sum kontrolnych już skopiowanego pliku możemy przeprowadzić również w samym Total Commanderze. W tym celu z obu plików filmowych trzeba wyciągnąć ich sumy kontrolne i zapisać do plików. Służy do tego opcja Plik > Utwórz plik(i) sum kontrolnych (CRC32, MD5, SHA1). Ja tutaj jako rodzaj sumy kontrolnej wybieram zawsze MD5. Po tym jak utworzone są dwa pliki sum kontrolnych, można przeprowadzić ich weryfikację (Plik > Weryfikuj sumy kontrolne (z plików sum kontrolnych). Tutaj uwaga: oba pliki sum muszą być po tej samej stronie okna Total Commandera. Wynik weryfikacji pokaże czy sumy się zgadzają czy nie.

Czasem może się tak stać, że kopiowanie tego samego pliku wywala błędy CRC nawet 5 razy pod rząd. Wtedy pomaga sformatowanie pendriva i ponowne kopiowanie pliku.

Trudno natomiast powiedzieć co jest przyczyną błędnego kopiowania. Może jest to sam pendrive, a może pliki. Tego nie wiem.

Mam nadzieję, że komuś to rozwiązanie pomoże. Mi pomogło całkowicie :) Od czasu kiedy je znalazłem, tylko w taki sposób kopiuję pliki na pendrive i problemy, jakie się pojawiają, są likwidowane już na etapie kopiowania na komputerze, a na TV mogę wtedy komfortowo oglądać i wiem, że nic się w połowie filmu nie zatnie.

Pozdrawiam

7
  • #7 07 Lut 2016 16:01
    mbmdfl
    Poziom 2  

100% full gosciu jestes !!! Ja tez zaczalem drazyc temat i przyznam ze zes.... bym sie a nie wpadl na to ze to jest przyczyna. Wiecej takich dociekliwych ludzi a zycie na swiecie nie mialoby zagadek i tajemnic. Pozdrawiam i wielu sukcesow ;)

2
  • #8 26 Lut 2016 16:47
    Rogersky_78
    Poziom 4  

Pochwała dla "Gil-Galad" - jest to możliwa forma rozwiązania problemu ale też prawdopodobnie miał Pan szczęście z kopiowaniem plików przy użyciu Total Commandera - mam (w zasadzie to już miałem) ten sam kłopot z odtwarzaniem filmów na kinie domowym Sony DAV-DZ680W z roku 2010, nie ważne jaki nośnik USB użyję i tak niektóre filmy zatrzymują się ciągle w tym samym miejscu - czasem pomoże przewinięcie i przeskoczenie danej sceny ale najczęściej nie można już nic oglądnąć. W moim przypadku znalazłem inne rozwiązanie (instalacja i użycie Total Commandera nie pomogła): próbowałem czterech różnych programów do konwersji filmów i znalazłem zależność między użytymi w trakcie przeróbki bibliotekami kodeków a odtwarzaniem z nośników USB. Nie ważne czy materiał wideo jest kodowany w XviD lub DivX - poprawnie odtwarzane są te przekonwertowane przez XviD 1.1.2 / 1.1.6 itp. lub VirtualDubMod 1.5.10.2 / 1.5.1.1a itp. Filmy przerobione z wykorzystaniem bibliotek Lavf i innymi "wynalazkami" się zatrzymują.
    Niestety większość programów do konwersji filmów poza obszernymi opcjami wyboru kodeków nie podaje z jakich bibliotek korzysta - dowiedzieć się tego można dopiero po przerobieniu jednego/pierwszego filmu.
    Korzystałem z: Total Video Converter, Any Video Converter Pro, XMedia Recode i AVS Video Converter - ten ostatni w starszej wersji 6 używa bibliotek XviD 1.1.2 i dzięki temu filmy się nie zatrzymują na starszych odtwarzaczach DVD.

0
  • #9 10 Lip 2016 14:58
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Pół roku minęło od kiedy podałem rozwiązanie i mogę jedynie potwierdzić, że dalej wszystko działa tak jak opisałem :) Wiem już natomiast, że przyczyną błędów przy kopiowaniu jest sam pendrive. Cóż, taki sprzęt. Ostatnio nawet jego sformatowanie nie pomogło. Skorzystałem z innego pendrive i było ok.

mbmdfl napisał:
    100% full gosciu jestes !!! Ja tez zaczalem drazyc temat i przyznam ze zes.... bym sie a nie wpadl na to ze to jest przyczyna. Wiecej takich dociekliwych ludzi a zycie na swiecie nie mialoby zagadek i tajemnic. Pozdrawiam i wielu sukcesow ;)
    Dziękuję :) Cieszę się, że pomogłem rozwiązać problem.

Rogersky_78 napisał:
    Pochwała dla "Gil-Galad" - jest to możliwa forma rozwiązania problemu ale też prawdopodobnie miał Pan szczęście z kopiowaniem plików przy użyciu Total Commandera - mam (w zasadzie to już miałem) ten sam kłopot z odtwarzaniem filmów na kinie domowym Sony DAV-DZ680W z roku 2010, nie ważne jaki nośnik USB użyję i tak niektóre filmy zatrzymują się ciągle w tym samym miejscu - czasem pomoże przewinięcie i przeskoczenie danej sceny ale najczęściej nie można już nic oglądnąć. W moim przypadku znalazłem inne rozwiązanie (instalacja i użycie Total Commandera nie pomogła): próbowałem czterech różnych programów do konwersji filmów i znalazłem zależność między użytymi w trakcie przeróbki bibliotekami kodeków a odtwarzaniem z nośników USB. Nie ważne czy materiał wideo jest kodowany w XviD lub DivX - poprawnie odtwarzane są te przekonwertowane przez XviD 1.1.2 / 1.1.6 itp. lub VirtualDubMod 1.5.10.2 / 1.5.1.1a itp. Filmy przerobione z wykorzystaniem bibliotek Lavf i innymi "wynalazkami" się zatrzymują.
    Niestety większość programów do konwersji filmów poza obszernymi opcjami wyboru kodeków nie podaje z jakich bibliotek korzysta - dowiedzieć się tego można dopiero po przerobieniu jednego/pierwszego filmu.
    Korzystałem z: Total Video Converter, Any Video Converter Pro, XMedia Recode i AVS Video Converter - ten ostatni w starszej wersji 6 używa bibliotek XviD 1.1.2 i dzięki temu filmy się nie zatrzymują na starszych odtwarzaczach DVD.

Również dziękuję. Przyznam, że aż takich kombinacji z filmami nie robiłem. Jedyne co, to czasem muksuję pliki z napisami do samych plików filmowych - tak jakby dołączam je, a potem na TV mogę je wybrać z ustawień. Za dawnych czasów faktycznie konwertowałem całe filmy za pomocą Virtual Duba aby dodać do nich napisy, ale to były jeszcze czasy prehistoryczne kiedy filmy nagrywało się na płyty DVD i nie było innej możliwości włączenia napisów z poziomu TV starego typu :)

0
  • #10 22 Sty 2017 11:28
    Muti1987
    Poziom 12  

Dziękuje za pomoc dzięki temu postowi udało mi się rozwiązać problem na moim tv ( Samsung F4900AW 3D Plasma )

Jednak ja znalazłem prostsze rozwiązanie, dokupienie modułu PCi-e usb 3.0 oraz dobrej jakości pendriva 3.0 od 2 miesięcy nie zwiesił się żaden film.

Moje rozwiązanie nie było by możliwe bez tego tematu i zwróceniu uwagi na problem z kopiowaniem, tak więc dziękuje serdecznie.

0
  • #11 21 Wrz 2017 03:14
    wwiech2
    Poziom 9  

Super sprawa już myślałem że złe penrive mam,Dzięki bardzo za poradę działa aż miło.Pozdrawiam.

0