Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrywanie z VHS na dysk twardy

marcin19yy 02 Lis 2014 16:23 3675 13
  • #1 02 Lis 2014 16:23
    marcin19yy
    Poziom 6  

Witam
    Chciałbym zgrać film z płyty VHS na dysk twardy(wartość sentymentalna gdyż na płycie jest wesele rodziców a jeszcze pare lat pewnie płyty vhs poleżą i je szlag trafi). Wiem, że w tym celu istnieje wiele firm które się tym zajmują ale czytałem, że można zrobić to samemu i nie przepłacać.
    Mam magnetowid Samsung SE9000. Posiada Video IN oraz Audio IN.
    Mam jeszcze kartę od PC która ma DVI OUT, TV OUT, VGA OUT. Zgrywanie z VHS na dysk twardy
    Czy za pomocą tych przedmiotów możliwe jest zgranie płyty VHS na laptop?

0 13
  • #2 02 Lis 2014 16:42
    kokapetyl
    Poziom 43  

marcin19yy napisał:
    Czy za pomocą tych przedmiotów możliwe jest zgranie płyty VHS na laptop?

Nie, jak sam napisałeś są to "OUT" czyli wyjścia.
    Są takie urządzenia np. Grabber.
    I tematów na ten temat było już sporo na tym forum.

0
  • #3 12 Lis 2014 15:20
    marcin19yy
    Poziom 6  

Widziałem filmik na którym autor pokazywał jak to podłączać(przez grabbera). W magnetowidze podłączał pod Video i Sound OUTPUT a u mnie są tylko INPUT.
    Czyli dałoby rade zgrać w razie gdybym ja zakupił grabbera?

0
  • #4 12 Lis 2014 19:46
    kokapetyl
    Poziom 43  

marcin19yy napisał:
    W magnetowidze podłączał pod Video i Sound OUTPUT a u mnie są tylko INPUT.

Ciekawe!
    To jak z magnetowidu jest przekazywany sygnał na TV ?

0
  • #5 13 Lis 2014 13:41
    marcin19yy
    Poziom 6  

Zielony to w tym jestem. OUT czyli wyjścia, czyli sygnał "wychodzi i idzie dalej.
    U mnie aby połączyć magnetowid z telewizorem zawsze używany był przewód EURO EURO

0
  • #6 13 Lis 2014 14:41
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

marcin19yy napisał:
    W magnetowidze podłączał pod Video i Sound OUTPUT a u mnie są tylko INPUT.
    Że niby co? To jak oglądałeś kasety? Nie widziałem magnetowidu który miałby tylko wyjście przez modulator i kabel antenowy...

Dodano po 3 [minuty]:

marcin19yy napisał:
    U mnie aby połączyć magnetowid z telewizorem zawsze używany był przewód EURO EURO

Ano właśnie - w eurozłączu są przecież wyprowadzone odpowiednie sygnały composite video oraz audio...

0
  • #7 13 Lis 2014 15:27
    Piotr160292
    Poziom 37  

Przez kartę TV się zgrywa, ewentualnie tzw. grabber.

0
  • #8 13 Lis 2014 17:30
    Dra98
    Poziom 42  

Można niedrogo kupić video grabber lub kartę TV na PCI podłączyć za pomocą przewodu jak na zdjęciu -
    Zgrywanie z VHS na dysk twardy
    osobiście dźwięk zawsze podłączałem do karty muzycznej nie do karty TV czy grabbera.
    Warto poszukać, gdyż

kokapetyl napisał:
    tematów na ten temat było już sporo na tym forum.

0
  • #9 13 Lis 2014 17:40
    Piotr160292
    Poziom 37  

Są firmy zajmujące się tym, tak więc chyba lepszym sensem będzie oddać do przegrania, bo cena przegrania jednej kasety przekroczy cenę porządnej karty TV, ponieważ za porządną kartę trzeba dać jakieś 400-600 zł.

-1
  • #10 13 Lis 2014 20:27
    marcin19yy
    Poziom 6  

Czyli wystarczy coś takiego Zgrywanie z VHS na dysk twardy i dokupić Grabber?

0
  • #11 13 Lis 2014 20:32
    kokapetyl
    Poziom 43  

Jak ja kupiłem urządzenie o nazwie Grabber, to w komplecie już coś takiego miałem.

0
  • #12 13 Lis 2014 21:04
    Piotr160292
    Poziom 37  

marcin19yy napisał:
    Czyli wystarczy coś takiego Zgrywanie z VHS na dysk twardy i dokupić Grabber?

Tak, potrzebny jest taka przejściówka i będzie ok, tylko szału pod względem jakości nie spodziewaj się, bo tak jak pisałem - w przypadku karty TV trzeba dać około 400-600 zł., aby zgrane wideo było należytej jakości. Jak sytuacja z grabberem wygląda pojęcia nie ma, ale szału za 26 zł. też bym się nie spodziewał...

0
  • #13 13 Lis 2014 21:11
    Robewit
    Poziom 26  

Potrzebny jest przede wszystkim przewód Euro-Chinch OUT, czyli taki w którym na Chinch-ach masz WYJŚCIE sygnałów. Ten na schemacie to Euro-Chinch IN.
    Dalej potrzebny jest Video Grabber na USB (masz laptopa) i oprogramowanie.
    Możesz zamiast grabbera użyć nagrywarki DVD/HDD. Wtedy tylko łączysz VHS z nagrywarką kablem Euro i wypalasz płytkę lub rejestrujesz na dysku i później wypalasz na płytce.
    Swoją drogą temat dość oklepany. Wpisz w szukajce - zgrywanie VHS i znajdziesz wszystko na ten temat.
    Aha, karty ze zdjęcia w pierwszym poście nie użyjesz w swoim laptopie.

0
  • #14 17 Gru 2014 11:51
    MKramer
    Poziom 14  

Witam,

Akurat obecnie zająłem się tym tematem i jestem po testach kilku rozwiązań, które chętnie w skrócie opiszę:

1. Użycie dedykowanej karty typu grabber - w moim przypadku jest to Pinnacle MovieBox, zakupiony kilka lat temu. Ma on zarówno wejścia Video typu Composite (chincz) i S-Video oraz wejście Audio typu chinch. Do kompletu potrzebujemy oprogramowania - może to być VirtualDub, albo jakiekolwiek inne, która umożliwia import sygnału video. Osobiście korzystam z Adobe Premiere Elements, który w domowych zastosowaniach jest rewelacyjny, a kosztuje niewiele - ok. 80EUR.

Rozwiązanie to jest generalnie OK - poza drobnym szkopułem. Otóż prawie zawsze pojawi się problem z synchronizacją obrazu i dźwięku. A szczególnie ujawni się to, gdy z nagraniu z kamery są "dziury" - czyli miejsca nienagrane pomiędzy ujęciami (czyli tzw. kasza na ekranie). Przesunięcia dźwięku względem obrazu są najczęściej na nieakceptowalnym poziomie, można próbować nagrywać jednorazowo krótkie ujęcia, ale efekt nie zawsze będzie zadowalający.
    Z powyższych powodów zarzuciłem korzystania z tego rozwiązania.

2. Użycie kamery DV, jako interfejsu analogowo-cyfrowego.
    Na znanym portalu aukcyjnym kupiłem kamerę miniDV firmy JVC, która ma uszkodzoną matrycę, ale poza tym jest zupełnie sprawna. Kosztowała całe 60zł, a jej niezaprzeczalnym atutem jest analogowe wejście A/V ( z S-Video włącznie). Do tego wejścia podłączamy magnetowid, a kamerę z komputerem łączymy poprzez FireWire. Rozwiązanie jest fajne, działa bardzo dobrze, domyślnym formatem zrzutu jest format DV, co jest pewna rozrzutnością - 1 godzina materiału zajmuje ok. 12GB, dobrze byłoby więc to potem przekonwertować do mniej zasobożernego formatu.

3. Użycie sprzętowej nagrywarki z HDD.
    Na znanym portalu aukcyjnym zakupiłem nagrywarkę LG RH-277H za niewygórowaną kwotę 119zł. Producent został wybrany nieprzypadkowo, gdyż w sieci dostępny jest program, który pozwala przegrać pliki wideo z dysku nagrywarki na komputer. Jest to niezaprzeczalnie najlepszy i najwygodniejszy sposób zgrania analogowego materiału video. Domyślnym formatem jest MPEG2, jakość obrazu jest na dobrym poziomie, na oko nie widać degradacji sygnału w porównaniu do źródła nawet na dużym monitorze/telewizorze. Godzina filmu zajmuje niewiele ponad 2GB i co najważniejsze - zgrywanie nie zajmuje nam komputera i można swobodnie na nim pracować.

Przetestowałem wszystkie 3 powyższe metody i moim zdecydowanym faworytem jest metoda 3.
    Muszę jeszcze dodać rzecz chyba najważniejszą - magnetowid musi być dobrej klasy. Użycie przeciętnego sprzętu zniweczy cały wysiłek. Mam porównanie pomiędzy dość nowym Combo SAMSUNGa (DVD/VHS) a starszym sprzętem dobrej klasy - Panasonic S-VHS.
    W Samsusngu jakość obrazu z kaset VHS była na złym poziomie - nie kwalifikującym się do zgrywania materiałów archiwalnych.
    Panasonic radzi sobie z tymi samymi kasetami rewelacyjnie.

Pozdrawiam i życzę udanej pracy ze starymi nagraniami.

0