Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung NP300E5C-U01PL - Zmiana dysku na SSD win8 na win8.1, a zachowanie BIOS-u

long65 02 Nov 2014 20:58 3726 6
 • #1
  long65
  Level 10  
  Witam
  Zacznijmy od tego że jestem laikiem a jest to mój pierwszy laptop
  Mam problem z Samsungiem NP300E5C-U01PL.
  Zakupiłem na rynku wtórnym. Jako laik i zaproponowaniu przez Microsoft zaktualizowania win 8 do win 8.1 oczywiście to zrobiłem i wszystko było OK. do chwili chęci zmiany dysku na SSD.
  Po zakupie dysku firmy Intel pobrałem program Intel Data Migration Software (Acronis) i problem rozpoczął się już przy próbie sklonowania dysku, a mianowicie po sklonowaniu dysku nie można dostać się do Bios-u poprzez klawisz F2.
  Zamieniłem ponownie dyski na fabrycznie zamontowany w moim laptopie i okazało się że usterka pozostała.
  Po zasięgnięciu pomocy na czacie Samsunga dowiedziałem się że Samsung nie wspiera win 8.1 i zaleca mi powrót do win 8.
  Tak też chciałem zrobić z tym że nie ma możliwości przywrócenia do ustawień fabrycznych z partycji recovery (oczywiście partycje są, komputer uruchamia się po przez F4 tylko nie mam możliwości wyboru daty, ani przywracania do stanu początkowego).
  Znów infolinia z Samsungiem i propozycja zgłoszenia się do serwisu w celu sprawdzenia i przywrócenia laptopa do stanu fabrycznego.
  Oczywiście backup i serwis.
  Następnego dnia dowiedziałem się że laptop nie zostanie naprawiony ponieważ miał kiedyś zalaną klawiaturę i bez wymiany klawiatury (bagatela 450zł, a jest sprawna i działają wszystkie klawisze łącznie z Fn) nie przywrócą mi go do stanu fabrycznego.
  Problem z laptopem polega na tym że:
  1. Włącza się szybko (na dysku SSD kilkanaście sekund, na fabrycznym koło minuty) a wyłącza bardzo długo (kilka minut zarówno na SSD jak i fabrycznym)
  2. Nie można dostać się do BIOS-u F2 podczas uruchamiania (można dostać sie z poziomu systemu do zmiany oprogramowania UEFI i laptop uruchamia BIOS przy kolejnym uruchomieniu)
  3. Po uruchomieniu BIOS-u w opisany sposób nie można zmienić urządzenia z którego ma się komputer zbootować (w zakładce Boot Priority Order jest jedna opcja Windows Boot Manager)
  4. To co zauważyłem teraz nie działa kamerka web ( zapala się dioda lecz nie ma obrazu, a po instalacji oprogramowania WebCam zadziałała raz, a po odinstalowaniu tego programu nie udało się już jej uruchomić)

  To jeszcze garść informacji o laptopie:
  procesor I3 3110M 2,4
  pamięć 8 GB dostępne 7,71
  BIOS P09RAP
  system win 8.1 ze wszelkimi aktualizacjami
  laptop zaktualizowany przez aplikacje SW Samsunga

  To co zrobiłem to (jak twierdzi Samsung po utracie gwarancji) zresetowałem BIOS poprzez odłączenie zasilania (wyjąłem i włożyłem baterie).
  Płyta nie nosi znaków zalania (ja go nie zalałem to wiem, nie wiem jak poprzedni właściciel)

  Może ma ktoś jakiś pomysł. Od dwóch dni siedzę i wertuje wszystkie posty dotyczące Samsunga (i utwierdza mnie to coraz bardziej że dokonałem złego wyboru zakupując tego laptopa widzę że wsparcie techniczne i olewanie klienta pozostawię bez komentarz choć po przeczytaniu postów pisanych przez innych użytkowników nie tylko ja odnoszę takie wrażenie) i nic nie przychodzi mi do głowy.

  Może to win 8.1 i aktualizacja BIOS-u doprowadziły do takiej sytuacji a zmiana dysku była tylko zbiegiem okoliczności

  I jeszcze jedna informacja.
  Laptop trafił do poprzedniego właściciela (pierwszego od wyprodukowania) uszkodzony (nie dało się uruchomić kompa),a z infolinii serwisu Samsunga dowiedziałem się że jako nowy miał wymienioną płytę główną.

  Wydaje mi się że leży to po stronie oprogramowania płyty głównej (jak się nie mylę choć nie zdziwi mnie to ze Samsung wyprodukował bubla w którym po raz kolejny zawiodła płyta główna a tłumacząc się zalaniem klawiatury próbują umyć ręce)

  Oczekując wszystkich rad z góry dziękuje
 • #2
  jarewa
  Level 31  
  A czy czytałeś na temat że ten system się nie zamyka normalnie? idzie w stan uśpienia a ty go pobudzasz i dlatego nie działa F2? systemy 8 8.1 standardowo nie zamykają systemu całkowicie dlatego się szybko uruchamia próbowałeś wyłączać system z przyciśniętym SHIFT? lub w systemie wyłączyć opcje szybkiego uruchamiania i dopiero próbować do biosu?

  long65 wrote:
  Po uruchomieniu BIOS-u w opisany sposób nie można zmienić urządzenia z którego ma się komputer zbootować (w zakładce Boot Priority Order jest jedna opcja Windows Boot Manager)


  A to normalne w nowszych biosach i nie tylko w samsungach.
 • #3
  long65
  Level 10  
  Dzięki za zainteresowanie problemem

  jarewa wrote:
  próbowałeś wyłączać system z przyciśniętym SHIFT

  tak próbowałem , nadal długo się wyłącza i nie da się wejść do BIOS-u po przez F2
  jarewa wrote:
  systemie wyłączyć opcje szybkiego uruchamiania

  Gdzie w win 8.1 można to zmienić (nadal jestem laikiem:) )
  jarewa wrote:
  A to normalne w nowszych biosach i nie tylko w samsungach

  To jak zmienić aby zbootował się z zewnętrznego nośnika? ( nie działa też F10 aby wybrać urządzenie)
 • #4
  jarewa
  Level 31  
  Samsung NP300E5C-U01PL - Zmiana dysku na SSD win8 na win8.1, a zachowanie BIOS-u

  Musisz kliknąć "zmień ustawienia które nie są dostępne" i wyskoczy

  Samsung NP300E5C-U01PL - Zmiana dysku na SSD win8 na win8.1, a zachowanie BIOS-u

  I odznacz to co nas interesuje. Po tym zabiegu działa normalnie F2 czy F12.

  Zacytuje z innego forum

  Generalnie sporo lapsów nowych na Win8 ma problem z wejscie do Biosu ot tak, należy zrobić tak że uruchamiamy Windowsa 8 i go wyłączamy z przytrzymaniem klawisza SHIFT, powoduje to TOTALNE zamknięcie systemu WIn8, a po restarcie szybko wciskamy F2, czy inny guzik odpowiedzialny za wejscie do Biosu.

  Zwykłe wyłączenie/zamknięcie systemu bez przytrzymasnia guzika Shift powoduje że windows 8 wyłącza się ale jak by w trybie uśpienia czy hibernacji. Jest to sprawdzone na kilku nowych lapsach z ORG Win8, że po wyłączeniu z SHiftem nagle wchodzi do Bios.

  abym nie był gołosłowny opis tutaj http://pej.cz/Windows-8-laduje-sie-w-kilka-sekund-Gdzie-czas-na-wejscie-do-BIOS-u-a3114

  2 cytaty
  "programista w zespole zajmującym się user experience w Microsoft, przytomnie zauważył, że w nowym Windowsie użytkownicy mieliby do dyspozycji jedynie 200 milisekund na wciśnięcie F2 lub F8. To niewiele. Zbyt mało, żeby osoby nie posiadające refleksu pingpongisty zdążyły cokolwiek nacisnąć."

  oraz

  "W związku z tym, jeśli będziemy zainteresowani ustawieniami, które do tej pory można było wywołać przed odpaleniem się systemu, będziemy mogli dokonać tego w zaawansowanych ustawieniach startowych Windowsa, przytrzymując klawisz Shift podczas klikania "Uruchom ponownie" lub w wierszu poleceń."
 • #5
  long65
  Level 10  
  jarewa wrote:
  I odznacz to co nas interesuje. Po tym zabiegu działa normalnie F2 czy F12.

  Odznaczyłem i nadal nie da się wejść do BIOS-u, ani nie mam możliwości wybrania zewnętrznego nośnika do zbootowania :(
 • #6
  jarewa
  Level 31  
  A czy czasami nie masz uaktywniony przycisk FN lock?
 • #7
  long65
  Level 10  
  Nie
  To sprawdzałem po przeczytaniu jednego z postów na forum

  Na forum także było poruszany temat o możliwości uszkodzenia BIOS-u przez aktualizacje do win 8.1
  Może należy zaprogramować BIOS.
  Ja tego nie potrafię :(