Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica lutola "jajko" - Zasilanie podświetlania

02 Lis 2014 21:13 2019 3
  • Poziom 12  
    Witam w mojej starej i poczciwej lutoli padło podświetlanie (na diodzie). Rozebrałem lutownice i wyszło na to że jeden z drucików po prostu upadł, chciałem go odwinąć bardziej z transformatora aby móc przylutować niestety upadł drugi raz zaraz przy izolacji, odrapałem ją kawałek żeby znaleźć ten kawałek niestety bez skutku.
    Ma ktoś pomysł jak to naprawić?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Nawiń nowe uzwojenie na pierwotnym. Wyjdzie raptem kilkanaście zwojów. Nie zapomnij o odseparowaniu uzwojeń na przykład preszpanem.
  • Poziom 12  
    Witam nie do końca rozumiem wklejam przykładowe zdjęcie trafa takiej lutoli mógł byś mi zaznaczyć gdzie nawiać drut? Początek i koniec podciągnąć do żarówki? Lutownica lutola "jajko" - Zasilanie podświetlania
  • Poziom 26  
    Nawiń na uzwojeniu pierwotnym jak zaznaczyłem. U mnie oryginalne uzwojenie zatopiło się w plastik i było nie do ruszenia. Jedyna możliwość to nawinięcie jak pokazałem, oczywiście w "okienku" rdzenia.

Załatw trochę drutu o grubości jak oryginał, nawiń, do końców podłącz żarówkę i woltomierz ustawiony na AC, na podstawie odczytanego napięcia na żarówce proporcjonalnie dowiń lub odwiń drut.

Lutownica lutola "jajko" - Zasilanie podświetlania

Tylko co ma tam w końcu świecić, raz piszesz dioda raz żarówka?