Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW

bsw 03 Lis 2014 00:44 8475 10
 • Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW
  Na forum elektroda.pl ktoś kiedyś napisał że prawdziwy konstruktor elektronik powinien zbudować w swoim życiu stroboskop, zegar, zasilacz i... efekt gitarowy. Mi też się zdarzyło zbudować to ostatnie urządzenie z tej listy.
  Efekt gitarowy - nazywany często fuzzem - to urządzenie służące zmiany, często drastycznej, brzmienia gitary elektrycznej. Najczęściej stosowanym efektem jest przesterowanie (ang. Distorsion) oryginalnego przebiegu z gitary przed podaniem na wzmacniacz - urządzenie podłącza się właśnie pomiędzy gitarę a wzmacniacz.
  Prezentowany tutaj efekt został zbudowany na zamówienie kolegi Jacka i służy do amatorskiego grania. Wykorzystaliśmy plany ze strony tonepad.com. Jacek, spośród licznych zamieszczonych tam urządzeń wybrał model RAT. Zakupiliśmy razem części, a ja zająłem się resztą. Znakomicie opracowany projekt płytki i opis montażu pobrany został z w/w strony. Należało tylko przeprowadzić termotransfer i wytrawić płytkę. Z uwagi na niedostępność w sklepie oryginalne elementy: LM308, 2N5458, 1N914 zostały zastąpione odpowiednio: TL071, BF245A i 1N4148.
  Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW
  Płytka wraz z gniazdami przyłączeniowymi i przełącznikiem została zamknięta w obudowie. Typowe efekty gitarowe są zwykle montowane w solidnych, metalowych puszkach - z uwagi na ograniczony budżet poprzestaliśmy na typowej, taniej, plastikowej skrzyneczce, za to z fabrycznym miejscem na baterię. Z tego samego powodu zamiast solidnego przełącznika footswitch zastosowałem stary, polski przełącznik isostat.
  We wnętrzu obudowy o wymiarach 117x74x28 [mm] wbrew pozorom nie ma zbyt wiele miejsca, stąd pewien pozorny bałagan w kabelkach - ale spokojnie - ten pęk czarnych przewodów ponad płytką to "centralny punkt masy".
  Aby obudowa z zewnątrz nie wyglądała pospolicie jej front został ubogacony metalową blaszką z naklejonymi opisami. Naklejka frontowa została wydrukowana na drukarce laserowej i po przyklejeniu do blaszki pomalowana kilkoma warstwami bezbarwnego, matowego lakieru w spray`u.
  Na naklejce oprócz opisów znajduje się rysunek szczura (ang. Rat ). Na dodatek jest to "szczur - terminator" gdyż w jego oku świeci się czerwony led wskazujący pracę urządzenia.
  Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW
  Efekt może być zasilany z wbudowanej baterii 9V lub zewnętrznego zasilacza wtyczkowego. Przełącznik na froncie obudowy służy do zwierania wejścia z wyjściem w pozycji "wyłączony" lub zapalania diody w pozycji "włączony". Część elektroniczna pozostaje jednak cały czas pod napięciem, dzięki czemu nie ma trzasków przy załączaniu efektu. Właściwy wyłącznik stanowi... wtyczka od kabla gitarowego. Jej wyjęcie odłącza zasilanie od strony minusa. Wykorzystano tutaj cechę wtyku jack mono zwierającego w gnieździe stereo kanał prawy do masy.
  Koszt urządzenia wyniósł ok. 25PLN. Przy zastosowaniu solidnej, metalowej obudowy i przełącznika wzrósłby pewnie 3-krotnie, co i tak stanowiłoby połowę ceny sklepowej.
  Na zakończenie prezentuję dwie próbki dźwięku z prezentowanego urządzenia nagrane przez kolegę Jacka. Połowa pierwszego klipu to "czysta gitara" - bez załączonego efektu, drugi to już w całości "rat distorsion".


  Fajne!
 • #2 03 Lis 2014 12:09
  thn.technik
  Poziom 12  

  Cześć, z faktu ze użyłeś plastikowej obudowy to podłącz przynajmniej masę do tej blaszki na wierzchu, będzie pełniła wtedy funkcje ekranu ;-)

  Zrobiłem kiedyś ten efekt, ale brzmienie nie powala na kolana, zrobiłem też w nim kilka modyfikacji:

  Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW

  lepiej przerób go na wampler'a "plexi drive", znacznie lepsze i ciekawsze brzmienie ;-)


  Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW

 • #3 04 Lis 2014 10:07
  bsw
  Poziom 14  

  Dziękuję za podpowiedź. Efekt był zrobiony jakiś czas temu i w pełni spełnił oczekiwania kolegi Jacka w zakresie amatorskiego pobrzdękiwania na gitarce.

  A blaszana płytka wierzchnia oczywiście jest połączona z masą.

 • #4 04 Lis 2014 17:37
  1996arek
  Poziom 20  

  Ładna obudowa i grafika. Trochę bałaganik w środku. Ten isostat Ci długo nie pochodzi. Złamie się w najbliższym czasie. Lepiej daj taki łącznik Efekt gitarowy RAT (tonepad) by BSW

 • #5 04 Lis 2014 23:32
  Jamie
  Poziom 19  

  Taki przełącznik, jeśli dobrej jakości, będzie kosztował co najmniej tyle, ile elementy tego Rata - a jeśli kupi tańszy 7-11 zł, to go z nerwów skręci i rozdepcze całe urządzenie, bo będzie łączył 3x na 10, sprawdzone w praktyce...

 • #6 10 Lis 2014 15:53
  leech
  Poziom 12  

  Mam pytanko: czy tani lm308 z ebaya nada się? Gdzie znaleźć kondensatory mkt 30pf i 100pf? Czy ceramiczne w tych dwóch przypadkach będą miały wpływ na brzmienie?

 • #7 12 Lis 2014 17:23
  bsw
  Poziom 14  

  lm308 z ebaya ma normalną cenę. Tylko w Polsce z racji na niedostępność w sklepach cena jest sztucznie podkręcona.
  Kondensatory ceramiczne o tak małych pojemnościach mają bardzo dobre parametry. Dopiero pojemności od kilku nF są wykonywane ze znacznie gorszym dielektrykiem. Stad te opinie o degradacji dźwięku...

 • #8 12 Lis 2014 21:57
  Jamie
  Poziom 19  

  leech napisał:
  Mam pytanko: czy tani lm308 z ebaya nada się? Gdzie znaleźć kondensatory mkt 30pf i 100pf? Czy ceramiczne w tych dwóch przypadkach będą miały wpływ na brzmienie?


  Dlaczego upierasz się przy LM308? Chcesz żeby szumiało jak w starych Ratach? ;)
  TL071 za parę groszy będzie lepszym rozwiązaniem...
  Jeśli nie pasują ci kondensatory ceramiczne, możesz wstawić zwijane - różnicy w brzmieniu większej nie będzie - co najwyżej więcej miejsca na PCB zajmą.
  Jeśli wstawisz TL071 - kondensator 30pF nie będzie potrzebny, pracuje w korekcji częstotliwości, a TL071 ma własną wewnętrzną...

 • #9 13 Lis 2014 09:41
  leech
  Poziom 12  

  Naczytałem się że jednak jest różnica jeżeli wzmacniacz jest kompensowany zewnętrznie, inna jest wtedy dominująca częstotliwość itd.
  Co do kondesatorów to jedną z modyfikacji jest ta:
  "Capacitor Mods: "softening" ceramic caps replaced with silver mica or metal film caps for better tonal fidelity. These include the 30 pF cap riding the IC chip and the single 100 pF cap."

 • #10 13 Lis 2014 19:38
  Jamie
  Poziom 19  

  No cóż, wiara ponoć czyni cuda...
  Podejrzewam, że nie usłyszysz większej różnicy w brzmieniu po wymianie kondensatorów ceramicznych na silver mica, zwłaszcza jeśli zmontujesz Rata na LM308, który szumi bardziej niż TL071.
  Obawiam się, że działa tutaj ten sam mechanizm, jak w przypadku maniakalnego audiofila - wydaje majątek na specjalistyczne super-hiper platynowane kable do zasilacza i wierzy, że słyszy różnicę dźwięku na korzyść puszczając trzeszczącego winyla...;)
  Większość takich informacji produkowana jest chyba przez producentów i dystrybutorów różnych gadżetów, którzy mają w tym interes, żeby wcisnąć klientowi coś kilka razy drożej...
  Ale to twój wybór.

 • #11 18 Lis 2014 16:57
  sikorkam
  Poziom 22  

  Masz rację, mam na kim eksperymentować bo w zasięgu znany gitarzysta i z RAT nie rozstaje się . To wyjątkowo udana konstrukcja. Oczywiście temat wyjątkowo zawiły , piec , gitara , upodobania i łapa w temacie przesterów jest nieodłączna. Jeżeli coś ciekawego w temacie przesterów napotkałeś na swej drodze to chętnie skorzystam z rad. Obecnie mój gitarzysta gra na OCD po modyfikacjach jak i boost- Carl Martina też po modyfikacjach.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson