Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz DAP Audio P-2000

tomaszo 16 Cze 2005 00:35 59506 182
  • Tektronix
    coolombo
    Poziom 29  
    No to wychodzi że ten wzmacniacz ma jakieś 2x300W/4R i 600W/8R w mostku.
  • Tektronix
    kosmaty
    Poziom 17  
    Bardzo dziękuję za fotki są super szczególnie jakość.
    julianl
    Poziom 10  
    coolombo napisał:
    No to wychodzi że ten wzmacniacz ma jakieś 2x300W/4R i 600W/8R w mostku.

Czyli co?? Podana przez producenta moc to ściema ?? Nie przerazajcie mnie - to jeśli P-2000 ma 2x300W/4 to ile ma P-1200?? -- 2x100W ??
    Jeśłi tak to się właśnie załamałem :)
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Bardzo dobre fotki... BARDZO dziekuje...

Nie - im mniejszy model, tym blizej prawdy o podanej mocy jestesmy...

Czy ktos wie, co to za tranzystory sa?

Jednak kondensatory laczyli szeregowo - ciekawe czy dadza rade po paru latach, jak sie zdazy, ze jednemu z szeregu ubedzie wiecej pojemnosci niz drugiemu...
    DeeJaySqter
    Poziom 19  
    2sa1943, 2sc5200 słabo widac ale widać, tylko druga parę trzeba znaleźć. na zdjęciach dap2000_(09/10).jpg widać troche i da sie po chwili odczytać.
    tomaszo
    Faktycznie, pomeczylem fotki i widac wszystko.
    Ma ktos jakies doswiadczenia z tymi tranzystorami?
    DeeJaySqter
    Poziom 19  
    Colombo - on może miec nawet koło 400W te tranzystory są 150W'atowe. A jaką moc deklaruje producent dla tego modelu??
    Co do tranzystorów to są noty w tutaj bazie not. po 3 strony ale zawsze coś.
    coolombo
    Poziom 29  
    Może być tak jak napisał tomaszo że kondensatory są łączone szeregowo, ale to by bylo troche chamsto, wtedy wypadkowa pojemność jest jescze mniejsza i obawiam się że przy max wysterowaniu napięcie mocno przysiada ;) Co do tranzystorów mocy to wytrzymują 230V i da się wycisnąć napewno 150W na parze. Dobrze byłoby jakby kolega który zamieśćił zdjęcia, zmierzył napięcie jakie idzie na końcówkę mocy, wtedy byłoby wszystko jasne :D Tylko ostrożnie z pomiarem bo może być około 250V stałego a z tym już nie ma żartów.
    falcon3
    Poziom 11  
    Między bezpiecznikami jest 124V bez żadnego obciążenia (bezpieczniki są 12A) końcówka na razie bez dekielka mam jeszcze coś sprawdzić ? :)
    julianl
    Poziom 10  
    No to jak to w końcu jest. Zamówiłem DAP- P1200, bo mam kolumny 600W/4. Czy ta końcówka będzie za słada do tych kolumn?? Może trza DAPA 1600 ???
    Kurcze teraz to już mi się kosmos zrobił
    toadi
    Spec od akustyki
    nie wiem jak z dapami jest ale moge powiedziec jak jest z powermikserem behringera pmh 5000 (firma na poziomie dapa) otoz producent deklaruje 2x400W i podaje pobor pradu 700W wiec cos nie tak sugeruje to najwyzej 2x250-300 W (koncowki pracuja tu jesli sie nie myle w klasie H) ale porownujac go z hanboxa powemikserem 602 dla ktorego podaja 2x300W ten behringer jednak jest w stanie dac wiecej nieduzo ale wiecej (na ucho) podobnie z kastka ldma 2x300W i zdecydowanie wiecej niz psmc16/2 ldma 2x160W (tez na ucho) ale narazie go nie bede otwieral bo mam plomby gwarancyjne :( czyli cos w tym jest .

Jeszcze wiem cos o bostach znajomy ze sklepu sprzedal ich kilka i dosc dobrze je sprawdzil mowil ze z moca nie ma problemów pokrywa sie z deklarowana brzmienie tez obleci ale jeden problem jaki zauwazyl w niektorych egzemplarzach to to ze przy dlugim maltretowaniu na pelnej mocy wlacza sie protect .

A po zdjeciach trafo nie wyglada na mikrusa typu w tanich koncowkach yamahy po obraku wydaje mi sie nawet wieksze niz w lx1400 adsa
    falcon3
    Poziom 11  
    Mam 4 kolumienki LDM-a 300W 8ohm chodziły na dwóch powermixerach jeden Ldm 2x150/8 drugi chyba 2x200/8 a nazywało się "toto" :) MP 400 wykonane przez firmę SEEA z Oświęcimia, teraz mam na DAP-ie po dwie kolumny na kanał przy 4ohm i grają dużo głośniej i czyściej niż przedtem po około sześciu godzinach grania końcówka dmucha lekko nagrzanym powietrzem gdzie jak mi się wydaje przy graniu na tej samej mocy na powermixerach nie można już było utrzymać ręki na radiatorach i z powermikserów nie dało się już nic więcej wyciągnąć, natomiast na DAP-ie jeszcze jest, co dołożyć :)
    kosmaty
    Poziom 17  
    Układ zasilania został rozwiązany w taki sposób jak na zdjęciu i rozwiązano dzięki temu problem z upłynnością kondensatorów.
    Tutaj przy utracie pojemności nic dużego się nie dzieje.
    Napięcia sie nie zmieniają.
    Co mieliście na myśli "Tomaszo" pisząc
    Jednak kondensatory laczyli szeregowo - ciekawe czy dadza rade po paru latach, jak się zdazy, ze jednemu z szeregu ubedzie wiecej pojemnosci niz drugiemu...
    coolombo
    Poziom 29  
    Kosmaty jak ty to policzyłeś?, na trafie jest 90V...45V...0...45V...90V czyli odpowiednio po odfiltrowaniu powinno być +126V....+63V...0...-63V...-126V czy nie ? bo troche się zamotałem. Jeżeli tak jest to ja nie wiem jakim cudem tr. końcowe wytrzymują 252V. W nocie jest napisane 230V ??
    kosmaty
    Poziom 17  
    To był tylko obrazek poglądowy jak połączone są kondensatory. Nie przywiązywałem uwagi do napięć tylko do sposobu podłączenia kondensatorów. Chciałem wyjaśnić obrazkowo, że tracona z czasem pojemność kondensatorów nie wpływa na parametry całego układu zasilania.
    tomaszo
    Myslalem, ze z uwagi na rozny rozklad napiec moze ktorys strzelic, ale rezerwa jest wystarczajaco duza... No sie rozpedzilem nieco.

Ogolnie mialbym prosbe, poki wieko w gorze - kilka rezystorow, wladowac to do wody i sprawdzic jakie daje napiecie maksymalnie - zanim wpadnie w clipping...albo sie spali.

Najlepiej go zmostkowac - i sporawdzic od razu calkowita wydolnosc na 8miu omach - mozna zbudowac pomiarowke uzywajac rezystorow np. 2W - kilkanascie sztuk i rownolegle - szeregowo, zeby bylo te 8 omow na koncu... Calosc do wody.
    falcon3
    Poziom 11  
    Nie mam takich rezystorów, mógłbym ewentualnie podjechać na salkę gdzie mam kolumny i sprawdzić to na głośnikach, mam tam 4 sztuki LDM-a 300/8 i 2sztuki Elestry 200/8 jak mam podłączyć kolumny do pomiaru? Czy styka pomiar miedzy bezpiecznikami na zasilaniu końcówki? Ten "clip" to ma świecić czy wystarczy jak będzie mrugał przy pomiarze? Mam nadzieje, że nic się nie zjara, bo o 20:00 impreza :)
    coolombo
    Poziom 29  
    Na kolumnach to nie sprawdzisz bo one mają impedancje, najlepiej generator sztuczne obciążenie i oscyloskop.
    falcon3
    Poziom 11  
    Już mierzłem :( czyli to ze napięcie zasilające bez sygnału jest 125,5V ze wzrostem sygnału maleje do 122,5V przy dalszym wzroście sygnału zaczyna wzrastać do 137V impulsami do 147V to jest związane z tą impedancją? Clip jeszcze nie zadziałał głośniej się nie dało, bo głośniki mi już kilka razy "stuknęły"
    tomaszo
    Kwestia jest taka, ze glosniki maja rozna impedancje w funkcji czest. - napewno mozna (pewnie kolo 40 - 90 Hz) znalezc takie czest., dla ktorych beda stanowily obciazenie podane jako ich znamionowa impedancja - np. 4 omy, ale...

Nie da rady - najlepiej, to rezystor jakiejs wiekszej mocy lub kilkanascie mniejszych polaczonych odpowiednio - i to do wody... Ale pomiar to woltomierzem wychylowym by sie zdalo przeprowadzic - no ewentualnie escyloskopem, takie mierniki nieraz bzdury pokazuja...
    falcon3
    Poziom 11  
    :( No to na tym się kończą na razie moje pomiary brak rezystorów miernika wychyłowego, ale mam stary ruski oscyloskop, który po kilku minutach pracy na pewno pokazuje bzdury :) już kilka razy mnie załatwił wiem ze mierniki cyfrowe w silnym polu elektromagnetycznym też pokazują cuda :) Naprawiałem dobrych kilkanaście różnych wzmacniaczy, ale te, które robiłem miały tylko po jednym symetrycznym zasilaniu na tranzystory końcowe a w DAP-ie jest 2x63 przez bezpieczniki i 2x63V "gdzieś tam" :) Są 4 mostki na jeden wchodzi 193V~ na drugi 97V~ i drugi kanał tak samo zastanawia mnie, do czego służą elementy obok tranzystorów na radiatorze o symbolu MUR3060PT (podwójna dioda? Regulator napięcia?) Co to jest? Widać „to” na zdjęciach 9,10 oznaczenia nóżek na laminacie B E C, ale na tranzystor to mi nie wygląda.
    P.S. Cieżki dostęp aż się spociłem :) za mostkami już na końcówce względem napięcia minusowego 65V, 130V, 193V, 256V czyli ?