Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalne załączanie oświetlenia

03 Nov 2014 09:25 2841 8
  • Level 9  
    Witam szukam opini na temat przełączników zdalnie zapalających oświetlenie w domu. Funkcję które musi realizować taki przełącznik to:
    - współpraca z istniejącą instalajcą elektryczną
    - brak dodatkowego zasilania z baterii
    - montaż w puszczce przełącznika ściennego standard europejski
    - możliwość sterowania zdalnego radiowo oraz za pomocą zwykłego włącznika
    - było by super gdyby komunikacja była dwustronna

Poniżej to co znalazłem w necie. Buduje sobie inteligentny dom na atmedze wszysto już ładnie sie spina mam narazie alarm na czujkach satela został mi do rozwiązania problem z włączaniem światła. Moje pytanie brzmi czy ktoś używał jakie doświadczenia. Martwi mnie troche skuteczność przesyłania sygnału radiowego. Pytanie nr 2 być może ktoś ma schemat urządzenia które realizuję tą funkcjonalność i da sie je skonstruować w warunkach domowych.
    To co znalazłem w necie:

http://www.co-co.com.pl/odbiorniki,93.html - ciekawe rozwiązanie spełnia wszystkie założenia oprócz ostatniego wada jest taka że nadajniki są jednokanałowe a najdanik kosztuje ponad stówke

http://www.zamel.pl/en,47,0,exta - tu jeśli sie myle to proszę o wyprowadzenie z błędu. Z tego co widze odbiorników nie da sie podpiąć w szerego do standardowego włacznika. Ciekawe jest to zę nadajniki są 4 kanałowe.

http://www.livolopolska.com/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=114&Itemid=324&lang=pl - włączniki wyglądają ładnie mają funkcjonaność oprócz ostatniego punktu, ponadto obsługują włączniki schodowe i bistabione. Wadą tego rozwiązania jest spora przeróbka nadajnika czyli pilota, ale do ogarnięcia. Cenowo wygląda podobnie jak pozycja nr 1

http://www.deltadore.com/poland/pl/katalog-domotyka/automatyka-oswietleniowa/mikro-nadajniki-odbiorniki-sterujace.html Rozwiązanie podobnie jak pozostałe ale drogie. Być może lepsze bardziej stabilne. Może ma ktoś doświadczenia.

Proszę poprawić linki. [Łukasz]
  • Level 10  
    widziałeś mysensors.org ??
  • Level 9  
    Nie znałem, strona ciekawa ale mam już wiele etapów zamieszczonych na tej stronie za sobą z tego co zdążyłem wylukać nie ma tam info na temat który mnie właśnie nurtuje :) ale dzięki może coś sie przyda kiedyś
  • Level 10  
    Zasugerowałem się Atmegą i radiówką bo tam właśnie widziałem fajne gotowe i oprogramowane układy z modułem radiowym.
    Moduł jest o tyle ciekawy że pracuje na 2,4 Ghz z prędkością do 2 Mbit zapewniając sieć MESH.
    Bez problemu obsłużysz na tym wszelkie czujniki, przekażniki, serwo itd.
    Chyba że wolisz jakieś gotowe włączniki z modułem radiowym ??
    Widziałem tego pełno za śmieszne pieniądze na Aliexpress, od szklanych dotykowych, po najzwyklejsze przełączniki z funkcja sterowania radiowego.
    Większość jest tak tania, że czasami nie ma sensu robić samemu.
  • Level 9  
    Mówisz o zupełnie innej rzeczy niż ja :) To co napisałeś w poście nijak ma sie do mojego dylematu. Co z tego że wsadzisz sobie w puszke Atmege z nalepiej napisanym kodem na świecie oraz z najlepszym nadajnikiem radiowym skoro problem jest inny. Nie jestem elektronikiem z wykształcenia potrafie odróżnić rezystor o tranzystora i poprawnie połączyć elementy ze schematu ALE nie jestem inżynierem eletronikiem i nie wiem jak skonstuować układ który realizuje funkcje załączania żarówki która jest podłączona w istniejącej instalacji elektrycznej w szeregu z włącznikiem. Tu jest problem ten właśnie schemat przecież z tego samego źródła musze zasilić układ wysyłający sygnał do ATMEGI oraz załączający żarówke. Dlatego podałem w pierwszym poście linki i dylemat jest taki który z powyższych rozwiązań jest najlepszy lub ew własna koncepcja oparta na jakimś schemacie.
  • Level 10  
    Nie zrozumiałem Twojego toku myślenia.
    Szukałem i faktycznie ja także nie znalazłem takiego modułu w rozsądnych pieniądzach.
    Najtańszy z-wave to wydatek powyżej 150 PLN no i powozisz się z integracją (chyba że postawisz jakiś kontroler na malinie)
    Z tych co wymieniłeś to mogę napisać że moduły Deltadore mają wyjątkową gwarancję 5 lat i bardzo duży zasięg. Pozostałych nie używałem.

• Level 21  
    Wszystkie Twoje założenia spełnia system F&Home Radio.
    Nie zraź się, nazwa radio nie jest miarodajna, jest to system radiowy ale może i być przewodowy, także montowany w rozdzielniach lub rozproszony.
    Sieć nie jest mesh, a całością zarządza serwer który ma kilkaset gotowych bloków wirtualnych, czyli "urządzeń".

To firma z Twojego miasta ...
    Do mieszkania, domu idealne
    http://www.fhome.pl/pl/fhome-system-bezprzewodowy.html
  • Level 9  
    Witam dzięki za podpowiedź, ale już doszedłem do własnych wniosków. Podziele sie z nimi może ktoś da swoje uwagi. Wybrałem LIVOLO ponieważ znalazłem na necie biblioteki które pozwalają połączyć się z arduino. Jeszcze tego nie testowałem. http://forum.arduino.cc/index.php?topic=153525.0. Pozdrawiam

Proszę poprawić linki w pierwszym poście. [Łukasz]
  • Level 22  
    Zamel dziecinnie prosto integruje się z AVR'i, wystarczy translator Zamel RXM-01. komunikacja odbywa się po 485 w MODBUS, ja wykonałem w ASCII. Można też taniej przez moduł HR868 i bezpośrednio z AVR. W Bascom są gotowe biblioteki nawet wyliczaja CRC. Nawet zrobiłem więcej bo sterowanie wykonałem po WIFI z Androida. Do tego właśnie wykorzystałem HR868 i ESP8266. Na androida możesz napisać własny soft lub skorzystaj z gotowacow jest ich dużo w google play. Co do Delta Dore i Elro mam złe doświadczenie. Niby proste w obsłudze transmisji i do tego 434MHz, a zasięg........ Dlatego ostatecznie wybrałem Zamel. Elro ma duży plus bo kosztuje 30% zamela jeśli dobrze poszukasz w marketach budowlanych ;) Jak wyżej pisałem, zasięg stanowi problem. Na YouTube jest film z testu zasięgu różnych systemów, Delta, Elro na szarym końcu