Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe formaty HD w telewizji analogowej

03 Nov 2014 14:52 2241 2
 • Helpful post
  Level 14  
  Ostatnio natknąłem się na krótki artykulik na jakimś nowym forum o systemach zabezpieczeń. Natchnął mnie do otwarcia tematu dotyczącego nowych technologii HD w telewizji analogowej.
  Adres artykułu poniżej dla chętnych: Link
  (tak na marginesie forum nowe i na tą chwilę skromne ale może warto tam zaglądać częściej)

  Mój tekst będzie trochę długi ale mam nadzieję, że wniesie więcej wiedzy dla osób, które nie miały do tej pory do czynienia z tymi nowymi technologiami. Dzielę się w nim moją wiedzą zdobytą na targach, przeglądaniu internetu oraz rozmowami z producentami. Jakby ktoś miał do moich wywodów uwagi to niech dopisuje w swoich komentarzach. Zawsze co dwie głowy to nie jedna :D

  Jak pewnie większość z Was słyszała, na rynku pojawiły się trzy nowe, analogowe formaty przesyłu i obsługi obrazu w rozdzielczościach HD (720p i 1080p) z pomocą znanego nam kabla koncentrycznego oraz zwykłej skrętki kat.5.

  Są to: HD-CVI, HD-TVI oraz A-HD

  Krótko o samych formatach i ich krótkiej historii:

  HD-CVI - W 2012 roku Dahua (u nas występująca pod nazwą BCS) zaprezentowała nowy chipset, który pozwalał na transmisję sygnału w rozdzielczościach HD po kablu koncentrycznym na odległości do 500m a po skrętce do 200-300m. Pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości do 720p pojawiły się w sprzedaży na przełomie 2013/2014 a kolejne modele o rozdzielczości 1080p zagościły dosłownie 2 miesiące temu. Producentem jest Dahua i ona rozdaje karty, tzn. sprzedaje gotowe podzespoły do budowy kamer i rejestratorów. Jest już kilku chętnych;

  HD-TVI - Koncept firmy Techpoint (dawnej Techwell czyli producenta znanych chipsetów do analogowych DVR-ów), pojawił się również w 2012, ale pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości 720p ale również 1080p pojawiły się dopiero niedawno i to głównie za sprawą HIKVISION (u nich nazywa się - TurboHD). Tu sytuacja wygląd trochę inaczej. Mianowicie Techpoint produkuje chipsety a kto chce i potrafi buduje własne podzespoły a na ich bazie kamery i rejestratory. Ilość producentów już na tą chwilę jest znacząca i oprócz wpomnianego wyżej HIK-a za produkcję wzięły AV-TECH, IR-LAB, i wielu innych z Chin, Korei i Tajwanu.
  Podobnie jak HD-CVI odległości transmisji na koncentryku to 500m. Można również używać skrętki UTP5 ale wtedy odległości spadają do 200-300m.

  A-HD - najnowszy koncept koreańskiego producenta chipsetów czyli firmy NEXTChip, która postanowił uszczknąć trochę rynku dla siebie. Aktualnie produkowany jest chipset w wersji A-HD 1.0 obsługujący rozdzielczości do 720p. A na początku przyszłego roku do masowej produkcji powinien zostać wdrożony układ obsługujący A-HD 2.0 obsługujący rozdzielczości do 1080p.

  Uwaga! A-HD 1.0 nie jest kompatybilne z A-HD 2.0! Pamiętajcie o tym bo aktualnie na rynku można już kupić kamery i DVR pracujące w wersji 1.0 i będą one za chwilę ślepą uliczką jak wejdzie 2.0, które będzie dostępne praktycznie w tej samej cenie!
  Zasięgi i okablowanie podobnie jak formaty powyżej.
  A-HD ma być podobno najtańszym rozwiązaniem, co zresztą widać w ofertach pierwszych sprzedawanych urządzeń na rynku.
  Podobnie jak HD-TVI jest otwartym formatem i mogą z niego korzystać wszyscy chętni.

  Jak to działa:

  We wszystkich ww. formatach producenci zastosowali podobny zabieg czyli odsunęli składową luminancji od składowej chrominancji uzyskując możliwość powiększenia pasma a co za tym idzie zwiększenia ilości linii telewizyjnych.
  Czyli; wszystkie formaty są nadal analogową transmisją sygnału wizyjnego a nie cyfrową jak wielu o tym nadal mówi lub pisze!

  W każdym przypadku producent kamery wykorzystuje dedykowany nadajnik a w rejestratorze odbiornik "zestrojony" na dany format.
  Stąd najważniejsza na tą chwilę informacja.
  Żaden z tych formatów nie jest aktualnie kompatybilny z konkurencyjnym!

  Zupełnie inaczej niż w zwykłym analogu lub HD-SDI gdzie można mieszać do woli!

  Zalety nowych formatów:

  - obraz o rozdzielczościach do 1080p z wykorzystaniem standardowego okablowania (koncentryk) na odległości do 500m. Uwaga! Dotyczy to nowego kabla koncentrycznego kategorii 5C-2V czyli czegoś lepszego niż zwykły RG-59. Jak wykorzystujemy skrętkę oraz konwertery pasywne nowej generacji (dedykowane do analogowego HD) to uzyskamy 200-300m. Korzystając z balunów do zwykłej analogówki będzie co najmniej o 100m mniej i pewnie stracimy na jakości obrazu.

  - obraz wysokiej jakości bez opóźnień i efektów kompresji jakie mamy w przypadku IP

  - możliwość szybkiego upgrade-u starego systemu analogowego do nowych rozdzielczości HD bez konieczności wymiany okablowania.

  - rejestratory we wszystkich formatach będą co najmniej typu hybrydowego tzn będą obsługiwały kamery zwykłe do 960H i również kamery HD do 1080p (wyłączając A-HD 1.0 gdzie mamy tylko 720p!), HIKVISION pokazał już tribryd czyli DVR obsługujący 960H, 720p/1080p oraz ich kamery IP.

  - mniejsza podatność na zakłócenia z uwagi na bardziej separowany sygnał wideo

  - w przyszłości ponoć niektóre z ww. formatów będą pozwalały wykorzystywać tzw. kanał zwrotny do sterowania PTZ-tami lub sygnałami alarmowymi.

  Wady:

  - brak kompatybilności między formatami

  - należy uważać na stare instalacje bo może się okazać, że nawet 200m będzie wyczynem

  - z uwagi na to, że jest to nadal transmisja analogowa zapewne pojawią się podczas pracy podobne jak w przypadku zwykłej analogówki zakłócenia od zasilaczy, prądu masy itp.

  Moje własne uwagi i spostrzeżenia

  - widziałem ostatnio na targach wiele stanowisk z pracującymi urządzeniami zarówno CVI, TVI jak i AHD i muszę powiedzieć, że żaden z nich nie równał się jakością średniej klasy kamery HD-SDI lub dobrej klasy kamery IP o podobnej rozdzielczości, najładniejszy obrazek widział na prototypowej instalacji na stoisku NEXTChip-a z kamerą A-HD 2.0 oraz stanowisku firmy DVITEC z Chin z podobnym formatem. Pozostałe zestawy, a to były zaszumione a to coś "latało"; na obrazie a to sam obraz nie był dostatecznie ostry. Widać, że producenci mają jeszcze sporo do nauczenia. Pewnie, jak zwykle naszym kosztem;

  - podejrzewam, że jak już producenci przyswoją sobie nową technologię to w przyszłym roku zwykły analog umrze bardzo szybko a nowe formaty pewnie zadomowią się jeszcze na parę następnych lat w małych, mniej profesjonalnych instalacjach

  - z uwagi na brak kompatybilności już teraz wielu producentów kamer lub rejestratorów oferuje swoje graty nawet w 3 formatach do wyboru; ciekawe tylko który zdobędzie "palmę pierwszeństwa" :D

  - a główna uwaga to taka, że nadal wiedza na rynku jest znikoma i wielu instalatorów nie wie co to jest i do czego służy, nie mówiąc już o samym "Kowalskim"

  Poniżej ciekawy artykuł (po angielsku) w żołnierskich słowach opisujący aktualny stan rozwiązań na rynku:

  Link

  I to chyba na tyle. Mam nadzieję, że nie zanudziłem i zapraszam do dyskusji!
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • OptexOptex
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Hej

  Dzięki za artykuł i eleganckie podsumowanie wiadomości.
  Osobiście czytam o tych wszystkich rzeczach z lekkim przymrużeniem oka. Jakieś 3 lata temu pewien Pan z tego forum próbował mnie przekonać, że HD-SDI wyprze kamery IP w ciągu roku i że instalacje typu stadiony będą robione właśnie w takich technologii ;)

  Teraz powiem coś, co pewnie spotka się z krytyką i dużym niezrozumieniem. Dla mnie te wszystkie HD-A, HD-SDI, HD-TVI, HD-LGBT to kolejne wynalazki dające złudne nadzieje "starym instalatorom", że nie muszą iść z duchem czasu i douczyć się nieco o sieciach ;)
  Technologia przydatna, ale jako dodatek, ot 2-3 kamery HD-SDI w specyficznym zastosowaniu. Ale po co kombinować, skoro w tej samej cenie można już dostać o wiele lepsze kamery IP, z większą rozdzielczością i funkcjonalnością?
  W dobie kiedy coraz więcej producentów wbudowuje analitykę w kamery pchać się w wydajne maszyny do obróbki całego tego sygnału z analog-HD?

  Jedyna zaleta jak dla mnie - to te odległości, ale teraz jak wkładki światłowodowe można kupić za dosłownie 100 zł (z 5letnią gwarancją!) albo zastosować ekstendery PoE, powoli to traci sens.

  Przyszłość to IoT :)
 • Level 34  
  Bardzo ciekawy temat który na forach zagranicznych i specjalistycznych jest już wałkowany przez pewien czas. U nas niestety.... straszna cisza - wygląda to tak jakby dystrybutorzy bali się czegoś nowego.... ?

  Może dołożę coś od siebie - ponieważ obserwuje "wojnę standardów" od dłuższego czasu.

  matko wrote:
  HD-CVI - W 2012 roku Dahua (u nas występująca pod nazwą BCS) zaprezentowała nowy chipset, który pozwalał na transmisję sygnału w rozdzielczościach HD po kablu koncentrycznym na odległości do 500m a po skrętce do 200-300m. Pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości do 720p pojawiły się w sprzedaży na przełomie 2013/2014 a kolejne modele o rozdzielczości 1080p zagościły dosłownie 2 miesiące temu. Producentem jest Dahua i ona rozdaje karty, tzn. sprzedaje gotowe podzespoły do budowy kamer i rejestratorów. Jest już kilku chętnych;


  Tutaj jest dziwna sprawa ponieważ na początku był mega boom u innych producentów na HDCVI.... i wszystko teraz ucichło. A dlaczego ?
  Mianowicie dahua udostępnia swoje procesory.... ale nie tak do końca - producenci robią kamery, rejestratory 4 kanałowe, 8 kanałowe - ALE - jeżeli chodzi o rejestratory 16 kanałowe - muszą sprzedawać rejestratory dahua!
  WIęc producenci wycofuja się z tego standardu ponieważ na końcu i tak muszą sprzedać coś od dahuy, co oczywiście nie jest dla nich dobre!

  Standard na rynku jest już długo, ale nasz rodzinny BCS coś nie spieszy się z promocją tego standardu.... z czego niezadowolona jest dahua (info z essen)

  Wady hd-cvi ? - kompatybilność z 960H.... rejestratory hdcvi kompatybilne z analogiem są bardzo drogie....

  matko wrote:
  HD-TVI

  Tutaj wielu producentów cctv ma mieszane uczucia. Wypowiadali się że na początku chipsety HD-TVI były niestabilne.... w szczególności w rejestratorach.
  Standard był... kamery były... a rejestratorów nie było (no można było dostać 4 kanałowe i 8 kanałowe). Podobno poprawili coś w chipsecie i teraz jest lepiej... ale jako że hikvision się w to wmieszał - producenci szukają czegoś otwartego.

  matko wrote:
  A-HD

  Chyba najciekawszy standard który wg mnie w 2015 zastąpi analogi.
  Standard ten jest całkowicie kompatybilny z analogiem 960H!
  Kamery AHD - mogą działać jako kamery analog 1000TVL.... albo w standardzie AHD 1.0 - tutaj możemy sobie dowolnie przełączać kamery!.
  Rejestratory AHD 1.0 działają z kamerami AHD i analogowymi. Do tego już wchodzą rejestratory które działają w trybie hybrydy IP(max fullHD) / analog / AHD1.0

  Czyli mamy system który w pełni zastępuje analoga, a co najważniejsze - kamery i rejestratory AHD 1.0 są w takich samych cenach jak analogi!
  A co najważniejsze obraz AHD jest zauważalnie lepszy od analoga.

  matko wrote:
  Uwaga! A-HD 1.0 nie jest kompatybilne z A-HD 2.0! Pamiętajcie o tym bo aktualnie na rynku można już kupić kamery i DVR pracujące w wersji 1.0 i będą one za chwilę ślepą uliczką jak wejdzie 2.0, które będzie dostępne praktycznie w tej samej cenie!
  Zasięgi i okablowanie podobnie jak formaty powyżej.


  I tutaj jest pewna nieścisłośc - ponieważ rejestratory AHD 2.0(1080p) będą obsługiwać kamery działające w standardzie AHD 1.0 (720p) i AHD 2.0 (1080p) + oczywiście analog i IP.

  Kompatybilności nie ma w drugą stronę, tzn do np rejestratora z AHD 1.0(720p) nie podłączymy kamer z AHD 2.0(1080p) - proste - ze względu na rozdzielczość!

  Docelowo nextchip stworzył AHD 1.0 jako "nowy standard analoga" - i wg mnie tak się stanie.

  Generalnie rok 2015 w cctv zapowiada się mega ciekawie.
  Wszystko zależy od naszych importerów i dystrybutorów.
  Teraz jest czas na naukę, ponieważ kto będzie znał technologie - ten na starcie może wygrać dużo tematów - nawet pokazując czy porównując kamery dla klienta końcowego.