Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe formaty HD w telewizji analogowej

matko 03 Lis 2014 14:52 2163 2
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Ostatnio natknąłem się na krótki artykulik na jakimś nowym forum o systemach zabezpieczeń. Natchnął mnie do otwarcia tematu dotyczącego nowych technologii HD w telewizji analogowej.
  Adres artykułu poniżej dla chętnych: Link
  (tak na marginesie forum nowe i na tą chwilę skromne ale może warto tam zaglądać częściej)

  Mój tekst będzie trochę długi ale mam nadzieję, że wniesie więcej wiedzy dla osób, które nie miały do tej pory do czynienia z tymi nowymi technologiami. Dzielę się w nim moją wiedzą zdobytą na targach, przeglądaniu internetu oraz rozmowami z producentami. Jakby ktoś miał do moich wywodów uwagi to niech dopisuje w swoich komentarzach. Zawsze co dwie głowy to nie jedna :D

  Jak pewnie większość z Was słyszała, na rynku pojawiły się trzy nowe, analogowe formaty przesyłu i obsługi obrazu w rozdzielczościach HD (720p i 1080p) z pomocą znanego nam kabla koncentrycznego oraz zwykłej skrętki kat.5.

  Są to: HD-CVI, HD-TVI oraz A-HD

  Krótko o samych formatach i ich krótkiej historii:

  HD-CVI - W 2012 roku Dahua (u nas występująca pod nazwą BCS) zaprezentowała nowy chipset, który pozwalał na transmisję sygnału w rozdzielczościach HD po kablu koncentrycznym na odległości do 500m a po skrętce do 200-300m. Pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości do 720p pojawiły się w sprzedaży na przełomie 2013/2014 a kolejne modele o rozdzielczości 1080p zagościły dosłownie 2 miesiące temu. Producentem jest Dahua i ona rozdaje karty, tzn. sprzedaje gotowe podzespoły do budowy kamer i rejestratorów. Jest już kilku chętnych;

  HD-TVI - Koncept firmy Techpoint (dawnej Techwell czyli producenta znanych chipsetów do analogowych DVR-ów), pojawił się również w 2012, ale pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości 720p ale również 1080p pojawiły się dopiero niedawno i to głównie za sprawą HIKVISION (u nich nazywa się - TurboHD). Tu sytuacja wygląd trochę inaczej. Mianowicie Techpoint produkuje chipsety a kto chce i potrafi buduje własne podzespoły a na ich bazie kamery i rejestratory. Ilość producentów już na tą chwilę jest znacząca i oprócz wpomnianego wyżej HIK-a za produkcję wzięły AV-TECH, IR-LAB, i wielu innych z Chin, Korei i Tajwanu.
  Podobnie jak HD-CVI odległości transmisji na koncentryku to 500m. Można również używać skrętki UTP5 ale wtedy odległości spadają do 200-300m.

  A-HD - najnowszy koncept koreańskiego producenta chipsetów czyli firmy NEXTChip, która postanowił uszczknąć trochę rynku dla siebie. Aktualnie produkowany jest chipset w wersji A-HD 1.0 obsługujący rozdzielczości do 720p. A na początku przyszłego roku do masowej produkcji powinien zostać wdrożony układ obsługujący A-HD 2.0 obsługujący rozdzielczości do 1080p.

  Uwaga! A-HD 1.0 nie jest kompatybilne z A-HD 2.0! Pamiętajcie o tym bo aktualnie na rynku można już kupić kamery i DVR pracujące w wersji 1.0 i będą one za chwilę ślepą uliczką jak wejdzie 2.0, które będzie dostępne praktycznie w tej samej cenie!
  Zasięgi i okablowanie podobnie jak formaty powyżej.
  A-HD ma być podobno najtańszym rozwiązaniem, co zresztą widać w ofertach pierwszych sprzedawanych urządzeń na rynku.
  Podobnie jak HD-TVI jest otwartym formatem i mogą z niego korzystać wszyscy chętni.

  Jak to działa:

  We wszystkich ww. formatach producenci zastosowali podobny zabieg czyli odsunęli składową luminancji od składowej chrominancji uzyskując możliwość powiększenia pasma a co za tym idzie zwiększenia ilości linii telewizyjnych.
  Czyli; wszystkie formaty są nadal analogową transmisją sygnału wizyjnego a nie cyfrową jak wielu o tym nadal mówi lub pisze!

  W każdym przypadku producent kamery wykorzystuje dedykowany nadajnik a w rejestratorze odbiornik "zestrojony" na dany format.
  Stąd najważniejsza na tą chwilę informacja.
  Żaden z tych formatów nie jest aktualnie kompatybilny z konkurencyjnym!

  Zupełnie inaczej niż w zwykłym analogu lub HD-SDI gdzie można mieszać do woli!

  Zalety nowych formatów:

  - obraz o rozdzielczościach do 1080p z wykorzystaniem standardowego okablowania (koncentryk) na odległości do 500m. Uwaga! Dotyczy to nowego kabla koncentrycznego kategorii 5C-2V czyli czegoś lepszego niż zwykły RG-59. Jak wykorzystujemy skrętkę oraz konwertery pasywne nowej generacji (dedykowane do analogowego HD) to uzyskamy 200-300m. Korzystając z balunów do zwykłej analogówki będzie co najmniej o 100m mniej i pewnie stracimy na jakości obrazu.

  - obraz wysokiej jakości bez opóźnień i efektów kompresji jakie mamy w przypadku IP

  - możliwość szybkiego upgrade-u starego systemu analogowego do nowych rozdzielczości HD bez konieczności wymiany okablowania.

  - rejestratory we wszystkich formatach będą co najmniej typu hybrydowego tzn będą obsługiwały kamery zwykłe do 960H i również kamery HD do 1080p (wyłączając A-HD 1.0 gdzie mamy tylko 720p!), HIKVISION pokazał już tribryd czyli DVR obsługujący 960H, 720p/1080p oraz ich kamery IP.

  - mniejsza podatność na zakłócenia z uwagi na bardziej separowany sygnał wideo

  - w przyszłości ponoć niektóre z ww. formatów będą pozwalały wykorzystywać tzw. kanał zwrotny do sterowania PTZ-tami lub sygnałami alarmowymi.

  Wady:

  - brak kompatybilności między formatami

  - należy uważać na stare instalacje bo może się okazać, że nawet 200m będzie wyczynem

  - z uwagi na to, że jest to nadal transmisja analogowa zapewne pojawią się podczas pracy podobne jak w przypadku zwykłej analogówki zakłócenia od zasilaczy, prądu masy itp.

  Moje własne uwagi i spostrzeżenia

  - widziałem ostatnio na targach wiele stanowisk z pracującymi urządzeniami zarówno CVI, TVI jak i AHD i muszę powiedzieć, że żaden z nich nie równał się jakością średniej klasy kamery HD-SDI lub dobrej klasy kamery IP o podobnej rozdzielczości, najładniejszy obrazek widział na prototypowej instalacji na stoisku NEXTChip-a z kamerą A-HD 2.0 oraz stanowisku firmy DVITEC z Chin z podobnym formatem. Pozostałe zestawy, a to były zaszumione a to coś "latało"; na obrazie a to sam obraz nie był dostatecznie ostry. Widać, że producenci mają jeszcze sporo do nauczenia. Pewnie, jak zwykle naszym kosztem;

  - podejrzewam, że jak już producenci przyswoją sobie nową technologię to w przyszłym roku zwykły analog umrze bardzo szybko a nowe formaty pewnie zadomowią się jeszcze na parę następnych lat w małych, mniej profesjonalnych instalacjach

  - z uwagi na brak kompatybilności już teraz wielu producentów kamer lub rejestratorów oferuje swoje graty nawet w 3 formatach do wyboru; ciekawe tylko który zdobędzie "palmę pierwszeństwa" :D

  - a główna uwaga to taka, że nadal wiedza na rynku jest znikoma i wielu instalatorów nie wie co to jest i do czego służy, nie mówiąc już o samym "Kowalskim"

  Poniżej ciekawy artykuł (po angielsku) w żołnierskich słowach opisujący aktualny stan rozwiązań na rynku:

  Link

  I to chyba na tyle. Mam nadzieję, że nie zanudziłem i zapraszam do dyskusji!
 • Napad.pl
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Hej

  Dzięki za artykuł i eleganckie podsumowanie wiadomości.
  Osobiście czytam o tych wszystkich rzeczach z lekkim przymrużeniem oka. Jakieś 3 lata temu pewien Pan z tego forum próbował mnie przekonać, że HD-SDI wyprze kamery IP w ciągu roku i że instalacje typu stadiony będą robione właśnie w takich technologii ;)

  Teraz powiem coś, co pewnie spotka się z krytyką i dużym niezrozumieniem. Dla mnie te wszystkie HD-A, HD-SDI, HD-TVI, HD-LGBT to kolejne wynalazki dające złudne nadzieje "starym instalatorom", że nie muszą iść z duchem czasu i douczyć się nieco o sieciach ;)
  Technologia przydatna, ale jako dodatek, ot 2-3 kamery HD-SDI w specyficznym zastosowaniu. Ale po co kombinować, skoro w tej samej cenie można już dostać o wiele lepsze kamery IP, z większą rozdzielczością i funkcjonalnością?
  W dobie kiedy coraz więcej producentów wbudowuje analitykę w kamery pchać się w wydajne maszyny do obróbki całego tego sygnału z analog-HD?

  Jedyna zaleta jak dla mnie - to te odległości, ale teraz jak wkładki światłowodowe można kupić za dosłownie 100 zł (z 5letnią gwarancją!) albo zastosować ekstendery PoE, powoli to traci sens.

  Przyszłość to IoT :)
 • Napad.pl
 • specjalista-kamery przemysłowe
  Bardzo ciekawy temat który na forach zagranicznych i specjalistycznych jest już wałkowany przez pewien czas. U nas niestety.... straszna cisza - wygląda to tak jakby dystrybutorzy bali się czegoś nowego.... ?

  Może dołożę coś od siebie - ponieważ obserwuje "wojnę standardów" od dłuższego czasu.

  matko napisał:
  HD-CVI - W 2012 roku Dahua (u nas występująca pod nazwą BCS) zaprezentowała nowy chipset, który pozwalał na transmisję sygnału w rozdzielczościach HD po kablu koncentrycznym na odległości do 500m a po skrętce do 200-300m. Pierwsze produkty obsługujące rozdzielczości do 720p pojawiły się w sprzedaży na przełomie 2013/2014 a kolejne modele o rozdzielczości 1080p zagościły dosłownie 2 miesiące temu. Producentem jest Dahua i ona rozdaje karty, tzn. sprzedaje gotowe podzespoły do budowy kamer i rejestratorów. Jest już kilku chętnych;


  Tutaj jest dziwna sprawa ponieważ na początku był mega boom u innych producentów na HDCVI.... i wszystko teraz ucichło. A dlaczego ?
  Mianowicie dahua udostępnia swoje procesory.... ale nie tak do końca - producenci robią kamery, rejestratory 4 kanałowe, 8 kanałowe - ALE - jeżeli chodzi o rejestratory 16 kanałowe - muszą sprzedawać rejestratory dahua!
  WIęc producenci wycofuja się z tego standardu ponieważ na końcu i tak muszą sprzedać coś od dahuy, co oczywiście nie jest dla nich dobre!

  Standard na rynku jest już długo, ale nasz rodzinny BCS coś nie spieszy się z promocją tego standardu.... z czego niezadowolona jest dahua (info z essen)

  Wady hd-cvi ? - kompatybilność z 960H.... rejestratory hdcvi kompatybilne z analogiem są bardzo drogie....

  matko napisał:
  HD-TVI

  Tutaj wielu producentów cctv ma mieszane uczucia. Wypowiadali się że na początku chipsety HD-TVI były niestabilne.... w szczególności w rejestratorach.
  Standard był... kamery były... a rejestratorów nie było (no można było dostać 4 kanałowe i 8 kanałowe). Podobno poprawili coś w chipsecie i teraz jest lepiej... ale jako że hikvision się w to wmieszał - producenci szukają czegoś otwartego.

  matko napisał:
  A-HD

  Chyba najciekawszy standard który wg mnie w 2015 zastąpi analogi.
  Standard ten jest całkowicie kompatybilny z analogiem 960H!
  Kamery AHD - mogą działać jako kamery analog 1000TVL.... albo w standardzie AHD 1.0 - tutaj możemy sobie dowolnie przełączać kamery!.
  Rejestratory AHD 1.0 działają z kamerami AHD i analogowymi. Do tego już wchodzą rejestratory które działają w trybie hybrydy IP(max fullHD) / analog / AHD1.0

  Czyli mamy system który w pełni zastępuje analoga, a co najważniejsze - kamery i rejestratory AHD 1.0 są w takich samych cenach jak analogi!
  A co najważniejsze obraz AHD jest zauważalnie lepszy od analoga.

  matko napisał:
  Uwaga! A-HD 1.0 nie jest kompatybilne z A-HD 2.0! Pamiętajcie o tym bo aktualnie na rynku można już kupić kamery i DVR pracujące w wersji 1.0 i będą one za chwilę ślepą uliczką jak wejdzie 2.0, które będzie dostępne praktycznie w tej samej cenie!
  Zasięgi i okablowanie podobnie jak formaty powyżej.


  I tutaj jest pewna nieścisłośc - ponieważ rejestratory AHD 2.0(1080p) będą obsługiwać kamery działające w standardzie AHD 1.0 (720p) i AHD 2.0 (1080p) + oczywiście analog i IP.

  Kompatybilności nie ma w drugą stronę, tzn do np rejestratora z AHD 1.0(720p) nie podłączymy kamer z AHD 2.0(1080p) - proste - ze względu na rozdzielczość!

  Docelowo nextchip stworzył AHD 1.0 jako "nowy standard analoga" - i wg mnie tak się stanie.

  Generalnie rok 2015 w cctv zapowiada się mega ciekawie.
  Wszystko zależy od naszych importerów i dystrybutorów.
  Teraz jest czas na naukę, ponieważ kto będzie znał technologie - ten na starcie może wygrać dużo tematów - nawet pokazując czy porównując kamery dla klienta końcowego.