Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor pasywny - regulacja niskich i wysokich

zasoby 04 Maj 2005 20:15 5612 11
  • Prosty korektor pasywny (na elementach biernych - rezystory, kondensatory) nie wymagający zasilania, służy do regulacji tonów niskich i wysokich. Schemat już jest na elektrodzie, jednak radoszczak21 zaprojektował obwód drukowany (także dla wersji stereo)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    dddddd
    zasoby napisał 786 postów o ocenie 314, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • Computer Controls
    Logan
    Poziom 30  
    Czy ktos testowal ten korektor ? Ile decybeli wynosi wzmocnienie/wyciszenie tonow niskich i wysokich ? Czy wprowadza duze straty w sygnale ?
  • Computer Controls
    koval_s
    Poziom 17  
    Oj kombinowało się tak kiedyś, jak brak było wiedzy n/t aktywnych, do tego trzeba dołożyć jakiś malutki wzmacniaczyk na jednym tranzystorze, bo rzeczywiście straty występują, ale poza tym to bardzo udana konstrukcja, decybele bodajże na poziome +/- 6dB, bardzo lubiałem ten układ stosować bo był taki czysty bez bajerów...
    curek
    Poziom 14  
    Ja robilem taki korektor ale nie bylem z niego zadowolony poniewaz bez jakiegos wzmacniacza operacyjnego to jest kicha. Pozatym zakres regulacji mnie nie cieszyl. Ogolnie to bym odradzal ale to jest na tyle prosty uklad ze mozna sprobowac zlozyc. :D
    luki55
    Poziom 20  
    Witam:)
    Złożyłem to ustrojstwo ale do tego trzeba zbudować jakiś przedwzmacniacz bo jak sie samo podłączy to tłumi tylko sygnał..jakaś regulacja tam była ale w małym zakresie...pozdrawiam
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  
    Sory za takie pytanie, ale ten korektor powinno sie stosować za czy przed końcówką mocy? I gdzie dać potencjometr do regulacji poziomu sygnału?
    curek
    Poziom 14  
    kolejnosc patrzac od wejscia jest taka, korektor => potencjometr glosnosci (47 kΩ B) =>koncowka mocy. Pozdrawiam
    wujaer
    Poziom 13  
    Wszystko fajnie działa! Dzięki pozdrawiam
    roza_88
    Poziom 10  
    curek napisał:
    kolejnosc patrzac od wejscia jest taka, korektor => potencjometr glosnosci (47 kΩ B) =>koncowka mocy. Pozdrawiam

1) Dlaczego 47KΩ przecierz na schemacie sa potencjometry 1MΩ??

2) Muszę podłączyć przed ten korektor jakiś przedwzmacniacz??

3) Co oznacza ze korektor jest pasywny??

Pozdrawiam...:)
    luki55
    Poziom 20  
    Potencjometry 1MΩ , musisz podłączyć przedwzmacniacz przed tą regulacją bo inaczej ten układ będzie Ci tłumił sygnał...pozdro
    curek
    Poziom 14  
    No to zrob przedwzmacniacz jeszcze i za nim daj korektor. Powinno byc ok. Potencjometry od regulacji tonow (te na schemacie) maja po 1MΩ ale ten od glosnosci co dajesz na wyjscie korektora standardowo ma 47KΩ. Co oznacza pasywny => pasywny w tym przypadku oznacza ze korektor nie ma swojego wzmacniania sygnalu i zeby mogl regulowac tony wycisza caly sygnal. Przeciwienstwem takiego jest korektor aktywny (na wzmacniaczu operacyjnym np. TL072) ktory nie obniza poziomu sygnalu zeby mogl regulowac barwe dzwieku. Do takiego oczywiscie potrzeba zasilanie itp. Taki korektor wlasnie zbudujesz jak dolozysz przed niego przedwzmacniacz. Cos jeszcze? Pozdrawiam i sluze pomoca ;)
    proo987
    Poziom 9  
    kiedys robilem takie cos ale to tylko tlumi szybko postanowilem wymieniac na aktywny:D