Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A350 - Reinstalacja systemu po upgradzie z Visty do Win 7

03 Lis 2014 17:50 1731 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Cztery lata temu kupiłem upgrade do Win 7 32bit od producenta laptopa, firmy Toshiba. Oryginalnie na lapku był Win Vista 32bit.
    Upgrade się udał, system śmigał sprawnie kilka lat.
    Przyszedł jednak czas na odświeżenie / reinstalację.

Pytanie moje jest następujące.

Czy przeinstalowując system z partycji recovery (mam taką na lapku), system , mimo że był upgrade do 7, wróci do Visty?
    Jeśli tak, to czy potrzebny będzie serial number podczas reinstalacji? Czy w ogóle instalator woła o klucz, jeśli instalujemy system z partycji recovery?
    Jeśli będzie potrzebny klucz to jaki? Serial Visty czy Win 7?

Nie robiłbym z tego problemu, jednak klucz Visty z nalepki pod laptopem jest po tylu latach nieczytelny.

Czy ktoś kiedyś przeinstalowywał już upgrade'owany system i może pomóc?

Z góry dziękuję.
  • Poziom 9  
    Ok dzięki za info. Okazało się jednak że partycja recovery jest 100% pusta. Natomiast na dysku D mam ukryty katalog HDDRecovery, który zajmuje 5,5 GB.
    Są w nim duże pliki .swm
    Mniemam że jest to preinstalowana Vista.

Skoro jest to katalog, chcę go przenieść na dysk zewnętrzny, a na Toshibie zainstalować XP i Win7 zmieniając też układ partycji.

Zakładając, że jeśli coś nie zagra po instalacji w/w Windowsów lub w czasie kiedy będę z nich korzystał, lub się po prostu rozmyślę, to chciałbym móc wrócić do stanu wcześniejszego i zainstalować oryginalnego Win Vista z tego katalogu HDDRecovery (uprzednio przeniesionego w bezpieczne miejsce na dysk zewnętrzny)

Czy będzie to możliwe?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sam folder \HDDRecovery nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze WinRE a takie - zmodyfikowane przez Toshibę - możesz mieć na partycji ~1,46 GiB. Zobacz sobie na okno Zarządzanie dyskami - jak masz tam ją jako partycja odzyskiwania to ona - wbrew temu co masz podane w kolumnie |Wolne miejsce| - prawdopodobnie nie jest pusta.
    Jak masz tam programik w stylu TOSHIBA Recovery Media Creator to spróbuj nagrać płyty.
  • Poziom 33  
    WojtasJD napisał:
    potrzebne jest jeszcze WinRE

Nie musi być to z dysku.
    Katalog HDDRecovery wystarczy pod warunkiem że uruchomisz środowisko naprawy systemu z płyty, np. instalacyjnej. Przywracanie obrazu odbywa się z poziomu wiersza poleceń i jest dość skomplikowane. Klucz systemu nie będzie potrzebny.
  • Poziom 9  
    Poszperałem w necie i znalazłem sposób na instalację systemu z katalogu HDDRecovery.
    Myślałem, że uda mi się w łatwy sposób przywrócić kompa do fabrycznych ustawień, wchodząc w opcje, które uaktywniają się poprzez trzymanie wciśniętego klawisza zero i jednoczesnym uruchomieniu komputera.
    Jednak to u mnie nie działa. Nic się nie dzieje.

Postanowiłem przywrócić system właśnie z wiersza poleceń.
    Uruchomiłem kompa ponownie i wszedłem w opcje poprzez wciśnięcie klawisza F8.
    Nie użyłem jednak płyty instalacyjnej windowsa.

Dostałem się do wiersza poleceń i wpisałem w nim komendę uruchamiającą przywracanie. Komendę znalazłem na forum.windows7, pamiętając oczywiście, żeby wpisać odpowiednie nazwy plików .swm z mojego katalogu HDDRecovery.
    Myślałem już że się uda, jednak... :(

Po dojechaniu do 100% wywala błąd:
    Error 1812
    Error restoring image
    Określony plik obrazu nie zawiera sekcji zasobów
    WTF się pytam? :)

Odpaliłem ponownie laptopa, jednak system się nie ładuje, a pojawia się informacja:
    System windows nie może zweryfikować podpisu cyfrowego tego pliku .
    (chodzi o plik winload.exe)
    Stan 0x0000428

Po sugerowanym przez system wciśnięciu Enter, pojawia się kolejny ekran:
    Wybierz system który chcesz uruchomić albo wciśnij TAB, aby wybrać narzędzie - mam jedno do wyboru - diagnostyka pamięci systemu windows)
    System który mogę uruchomić, to wcześniejszy Windows Vista (dla tych co nie chce im się czytać początku tematu, Viste upgreadowałem do Win7 poprzed płyty DVD z Toshiby)
    Kiedy jednak potwierdzam, że chcę uruchomić Vistę, wywala znowu wspomniany wcześniej błąd (Nie można zweryfikować podpisu cyfrowego pliku)

Teraz plan jest taki:
    - zrobić jak pisał elessar87, czyli wrzucić w napęd płytę instalacyjną Win7 i ponownie w wierszu poleceń odpalić komendę
    lub
    - sformatować c:\ i ponownie wklepać komendę w wiersz poleceń.

WojtasJD - Jak system jeszcze działał, nie mogłem odpalić programu TOSHIBA Recovery Media Creator. Wywalało nieznany błąd.

Co radzicie?

Edit:
    Właśnie się okazało, że nawet nie mogę wejść w żadne opcje mimo włożonej płyty z Windowsem.

Dodano po 3 [godziny]:

Męczyłem się i męczyłem, a rozwiązanie miałem pod nosem. Użyłem zakupionej płyty z upgrade'm Visty do Win7.
    Dzięki niej miałem możliwość zainstalowania Win7 na nowo :)

Dodatkowo znalazłem pewne info na stronie Microsoftu dotyczące tematu upgrade'u Visty do Win7:
    System Windows Vista został uaktualniony do systemu Windows 7 przy użyciu zarówno nośnika uaktualnienia jak i nośnika pełnego produktu.
    otóż
    W takim przypadku nie istnieje żaden poprzedni system operacyjny, który można by przywrócić.