Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór mikrokontrolera do nauki i konkretnego zastosowania (projekt w głowie).

03 Lis 2014 19:39 1008 6
  • Poziom 15  
    Witam.
    Naszło mnie już jakiś czas temu, aby się czegoś nowego i pożytecznego nauczyć. Wybór padł na mikrokontrolery. No i pytanie jakie się nasuwa to od czego zacząć (mam na myśli jaki sprzęt, czy Arduino, czy coś innego co mógłbym wykorzystać do mojego projektu). Jednocześnie chciałbym zbudować i przy okazji się douczyć (z pomocą znajomego), taki oto sterownik:
    1. Monitorowanie 4 temperatur z dokładnością do 0,1 st. C w zakresie 40- 115 st. C.
    a) 1 temperatura- załączenie lub wyłączenie przekaźnika.
    b) 2 temperatura- sterowanie silnikiem krokowym (zawór palnika, zakres pracy 0 do 180 stopni, czy są potrzebne krańcówki?).
    c) 3 temperatura- sterowanie ogniwami peltiera (wyższa temperatura-> większy prąd? PWM?).
    d) 4 temperatura- tylko odczyt.
    2. Czujnik położenia (czujnik szczelinowy).
    3. Klawisz START.
    4. Klawisz STOP.
    5. Możliwość płynnego ustawienia temperatur.
    6. Wyświetlanie wszystkiego na wyświetlaczu (2x16 chyba wystarczy).
    Zasada działania:
    Po naciśnięciu przycisku START silnik krokowy ustawia zawór w położeniu powiedzmy 90 stopni, przekaźnik jest wyłączony, ogniwa peltiera są wyłączone.
    Gdy na czujniku 1 temperatura osiągnie wartość np. 50 st. C włączony zostaje przekaźnik.
    Gdy na czujniku 2 temperatura osiągnie wartość np. 90 st. C zawór zostaje przymknięty lub otwarty, aby w miarę stabilnie utrzymywać temperaturę (myślę, że trzeba to doświadczalnie dobrać).
    Gdy na czujniku 3 temperatura osiągnie wartość dajmy na to 15 st. C zostają włączone ogniwa peltiera, aby utrzymać tą temperaturę w granicach +/- 1 st. C.
    Gdy pojawi się jakiś obiekt w świetle czujnika szczelinowego wtedy wszystko STOP, wyłączony przekaźnik, zamknięty zawór, wyłączone peltiery.
    I awaryjnie przycisk STOP robiący to co wyżej.

Projekt nie jest na "już", najpierw trzeba poznać podstawy. I do tego właśnie musiałbym mieć jakiś "sprzęt".

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Temperatury, które podałem są przykładowe, nie należy się ich sztywno trzymać. Po przemyśleniach, dokładność może być 0,5 st. C.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    0,5 st. w podanym zakresie to i tak duże wymagania. Większość dostępnych czuujników w tym zakresie ma tolerancję 1,5 stopnia, a tylko w pewnym zakresie 0,5 stopnia. Jeśli to ci wystarczy to można użyć popularnego DS18B20. Jeśli nie - to sprawa się komplikuje, termopara lub PT100 z kalibracją w kilku punktach.
    Co do mikrokontrolera -przy tym projekcie każdy będzie ok.
  • Poziom 15  
    Trudno, jeśli chodzi o dokładność, to co zrobić. Tylko jeszcze jaki sprzęt kupić?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Dowolny, akurat w stosunku do mikrokontrolera twój projekt nie jest wymagający. Więc kup to do czego masz dostęp, ew. to na czym zna się znajomy itd. Może to być AVR ATMega, AVR XMEGA, ARM, czy cokolwiek innego. Na forum największe wsparcie masz w stosunku do AVR, nieco mniejsze dla ARM, dla pozostałych śladowe. Więc strzelałbym w którąś z tych rodzin. Warto na wstępie przeczytać:
    mikrokontrolery.blogspot.com
  • Poziom 15  
    Zamykam. Zacząłem zabawę z Arduino.