Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem z tranzystora?

sek111 04 Lis 2014 11:26 1197 3
  • #1 04 Lis 2014 11:26
    sek111
    Poziom 9  

Witam,

Chcę podłączyć światła do jazdy dziennej w audi a4 2010. Obawiam się że canbus może wywalać błędy, wstępna idea była taka:
    Przekaźnik 12V 30A 4 pinowy, + do ledów z + po zapłonie przez zwarte styki przekaźnika, + ze świateł pozycyjnych do cewki przekaźnika, masa do cewki przekaźnika i do ledów. Po włączeniu pozycji, ledy gasną.
    Jednak cewka ma swoją rezystancję, pobór prądu również będzie zauważalny dla szyny CAN? Pomyślałem o tranzystorze z bazą podłączoną pod + z pozycji a kolektor i emiter pod + po zapłonie i styk cewki przekaźnika. Według mojej teorii chodzi mi o jak najmniejszy prąd sterowania tranzystorem, gdy pojawi się ≧12V na + pozycji, tranzystor powinien otwierając się, wzbudzić cewkę przekaźnika 12V, co wyłączy ledy do jazdy dziennej. Obwód ledów wciąż byłby odseparowany galwanicznie.
    Czy szanowni Państwo mogliby mi pomóc doradzając odpowiedni tranzystor? Czy może tranzystor + dioda półprzewodnikowa? Czy po prostu przekombinowałem?
    Obawiam się, że obciążenie + pozycji przez przekaźnik może sugerować szynie CAN, że coś jest nie tak, dlatego chodzi mi o minimalny prąd sterowania tranzystorem (minimalny pobór z + pozycji).

Z góry dziękuję
    M

0 3
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 04 Lis 2014 15:30
    leonsocio
    Poziom 28  

Zastosuj tranzystor Darlingtona, one wymagają bardzo niewielkiego prądu z uwagi na olbrzymie wzmocnienie, może tak mały pobór będzie niezauważalny dla CAN-a.

0
  • Relpol
  • #3 04 Lis 2014 16:33
    sek111
    Poziom 9  

Czy któryś z poniższych byłby odpowiedni? Akurat te mam pod ręką.
    TIP115
    BDW93C
    2N6051
    Czy jakiś o mniejszym wzmocnieniu, rzędu <1000?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lis 2014 16:47
    leonsocio
    Poziom 28  

Zastosowanie każdego z nich to jak strzelanie z armaty do muchy, te elementy są przystosowane do pracy z prądami co najmniej kilka- kilkanaście amper, a Ty potrzebujesz co najmniej tysiąc razy mniej, po drugie, właśnie z uwagi na to, że to są tranzystory na duże prądy, nie wiem czy zareagują na prąd np 1mA. Tobie w zupełności wystarczy npo BD679, du kupienia w każdym sklepie.

0