
Oto projekt prostego wzmacniacza lampowego przeznaczony dla początkujących elektroników. Według autora dużą zaletą projektu jest wykorzystanie w projekcie stosunkowo niskiego napięcia w porównaniu z innymi podobnymi projektami, czyli 40V zamiast ponad 300V. Co więcej projekt jest prosty w budowie dzięki ograniczeniu ilości elementów do zaledwie 11-tu.
Wzmacniacz lampowy został zaprojektowany w oparciu o lampę ECL82, która jest lampą złożoną, zawierającą wewnątrz zarówno triodę jak i pentodę. Sama lampa była produkowana jako tani komponent przeznaczony do zastosowania w odtwarzaczach. Trioda lampy została wykorzystana jako przedwzmacniacz, natomiast pentoda pracuje jako wzmacniacz.
Marcel (autor projektu) użył w projekcie także diody lampowej PY88 (lub jak kto woli: lampy prostowniczej), w zastępstwie za diody półprzewodnikowe.
Pomimo, że schemat jest prosty i wygląda na przystępny dla początkującego elektronika, który chciałby dowiedzieć się czegoś o lampach, to jednak nie jest wolny od wad. Na stronie źródłowej pojawił się już pierwszy komentarz wskazujący na kilka wad projektu takich jak, zbyt małe napięcie na PY88, zbyt duża pojemność kondensatora, które może prowadzić do uszkodzenia PY88, niezbyt dobrze dobrane wzmocnienie itp.



Źródło http://hackaday.io/project/3297-low-voltage-all-tube-amplifier
Cool? Ranking DIY