Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencje i kursy Alarmowców

501238975 09 Lut 2006 09:27 13984 81
  • #31 09 Lut 2006 09:27
    RafalRadom
    Poziom 17  

19sowa19 napisał:
    od jakiegos czasu robie lewizne sam zakładam systemy i kamery to jest na takiej zasadzie ze zachodze do klijeta i prosze go o przedstawienie systemow alarmowych proponowanych przez rozne firmy ochroniarskie i nie tylko, i staram sie przedstawic swoja, oczywiscie tansza oferte.Ps:Tez mam zamiar wyrobic licencje dobra sprawa.Pozdrawiam!!

Moje gratulacje. Wyrabiaj, wyrabiaj. I oczywiście załóż swoją działalność. Będziesz musiał ponieść wiele kosztów(podatki, ZUS, etc). Dopiero w tym momencie zobaczysz, jak dużo złego robisz na rynku oferując teraz swoje usługi
    19sowa19 napisał:
    i staram sie przedstawic swoja, oczywiscie tansza oferte.
    . Też czsami będziesz klnął na takie osoby, szczególnie przy intratnych zleceniach. Ktoś powie konkurencja. Nie jest to konkurencja, tylko psucie rynku. Wiele razy się spotkałem z tym, że przyszedł do mnie klient i chce, abym się zajął jego systemem, bo np coś tam nie dział. Pytam się więc, dlaczego nie zgłosi się do tego, który mu zakładał. Odpowiedź, bo nie może z nim nawiązać kontaktu albo człowiek go olewa. Pytanie drugie: więc czemu Pan u niego zakładał? Odpowiedź: Bo było taniej.
    Nie wspomnę już o przypadkach, jak to zainstalowane systemy mogą być skopane. dlaczego? bo taniej.
    Nie neguję tu twojej fachowości. Zakładam, że jesteś dobrym fachowcem. Ale rynek psujesz.
    Pozdr.

• #32 09 Lut 2006 09:54
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

ale przeczytajcie te słowa cytuję:"jako instalator(nie mam zadnej licecji wszystkiego nauczyłem sie w praktyce przez okres 1,5roku",to jest poczucie własnej wartości,ja pracuje w temacie zabezpieczeń od 1991 i słowa,że nauczyłem się wszystkiego przez te 15 lat nie przeszły by mi przez gardło,chciałbym ci powiedzieć kolego 19sowa19,że w 1,5 roku to możesz się nauczyć dobrze kłaść kable i rozróżniać czujniki i jestem pewien,że robisz bo robisz ale pierwszy lepszy większy problem i leżysz i potem tu na forum jest pełno takich mądrali co niby wszystko wiedzą a proszą o rozpiskę przekażnika,a ci twoi klienci to też niezłe pacany,przychodzi facet z ulicy montować system trochę taniej[bo lewizna],a za tydzień dom spucowany,życzę powodzenia i dalszych sukcesów na polu zabezpieczenia mienia.

Dodano po 6 [minuty]:

Rafal,nie bądż naiwny,czy można zostać fachowcem po 1.5 roku pracy?,myślę,że można coś montować ale do fachowca to jeszcze trochę pracy i przede wszystkim doświadczenia,które nabywa się z czasem.

• #33 09 Lut 2006 10:01
    RafalRadom
    Poziom 17  

Ja jestem w tej branży trochę krócej, bo od 98 roku, ale masz rację nawet i ja nie powiem, że wszystko wiem. Co do naiwności, to raczej z natury ufam ludziom, do pierwszego momentu, gdy stwierdzę, że coś jest nie tak. Choć masz rację, jest to być może pewien rodzaj naiwności z mojej strony.
    Pozdr

• #34 09 Lut 2006 16:36
    501238975
    Poziom 21  

Jako iż jestem założycielem tematu postanowie też się wtrącić do rozmowy bo widzę rację po obu stronach, panowie weterani będą bronili swoich racji bo oczywiście to oni tworzyli systemy alarmowe zakładając latami DSC, PALKO czy SCANTRONICA systemy budowane przeważnie w NC, gdy pojawiły się nowe możliwości, wraz z rozwojem techniki pojawiły się pytania czy nowa technika to dobra technika, czy warto instalować sprzęt o którym można przeczytać w internecie (a za który trzeba by było zapłacić niezłą sumke) wtedy zostaje się przy starym sprawdzonym modelu (zazwyczaj DSC) i nie da się nic innego przetłumaczyć że np. są tańsze i wcale nie gorsze (a nawet lepsze) centrale alarmowe. Najlepszą szkołą są duże Agencje Ochrony gdzie można załapać obycia z najróżniejszym sprzętem przy okazji załąpując cenne kontakty z innymi instalatorami którzy mają większy zasób wiedzy i chętnie pomagają i tłumaczą co niektóre niejasne rzeczy. Może mój staż nie jest długi w tej branży ale zdążyłem już pracować w 3 Agencjach ochroniarskich i przez jakiś czas na własne konto i wcale nie uważam że prace które wykonałem są gorsze zawsze starałem się robić tak, aby klient był zadowolony z systemu no i oczywiście polecał mnie innym znajomym.
    Nie można uznać tego za psucie rynku gdyż tak postępując rozwija się konkurencja, oczywiście firmy które siedzą od dłuższego czasu na rynku obawiają się tego bo zaczyna się walka o klienta a co za tym idzie strata $$$ .
    Nie myślcie jednak że popieram kalectwo systemów :-) bo sam klnełem z 01.12.2005 jak byłem w delegacji w Gdańsku (akcja DL dzięki naszej TPSA <prefiksy>) i co się okazało jak system chodził było dobrze problemy pojawiają się wraz z brakiem kodu instalatora (pół biedy jak SATEL :-) ) pytając klienta gdzie się podział odp. "ma go Pan który instalował system, ale niestety nie mam z nim żadnego kontaktu bo na telefony nie odpowiada"
    Jak zaczynałem w pierwszej firmie to dopiero przeszedłęm szkołe, miesięcznie koło 260-300h pracy i marna stawka, firma dosyć duża posiadająca w Warmińsko-Mazurskim około 1000 obiektów pod monitoringiem, wszystko wyłącznie na centralach Satela - firma dobra i solidna ale napewno nie należy do najtańszych. Wpierali mi że wszystko należy montować w NC bo oczywiście sposób wygodny bo zawsze można dołożyć czujeczki bez rozszerzenia, a sabotaże dać w wielkiej pętli, albo wogóle nie dać, jak raz się wychyliłem z DEOLem to polecieli mi po premii i zrezygnowałem z pracy przeniosłem się do konkurencji i też nie było kolorowo zarobki podobne, atmosfera licha i na każdym kroku pracodawca traktuje Cię jak złodzieja który wyjeżdża za dużo km firmowym samochodem i okrada go ze sprzętu a głównie z kabli. Miałem tego dosyć i jeździłem z kolegą robiąc systemy alarmowe i CCTV głównie u znajomych, nie mogę narzekać na pieniądze bo zyski były dobre, ale aby to wszystko szło do przodu trzeba bybyło rozwinąć branże reklamową, i przedewszystkim wnieść jakiś wkład w otwarcie działalności, ale nie posiadając większych oszczędności graniczyło by to z cudem. W między czasie trafiła mi się oferta z której skorzystałem bo byłem ciekawy od samego początku jak tam jest :-)

Skorzystałem z oferty SOLIDU i jak narazie pracując tam 3 miesiące jestem bardzo zadowolony, wypłaty jak dla mnie są bardzo dobre, wszystko jest legalnie na umowy, a nie tak jak poprzednio (na czarno bez składek), firma w której ma się dostęp prawie do wszystkiego, centrale od NAPCO po DSC, najpopularniejszą i wg mnie jedną z najlepszych central jest MATRIX PYRONIXa, centrala ma duże możliwości, niską cenę a jej główną zaletą jest dublowanie linii i bardzo prosty montaż rozszerzeń.
    Ale wracając do tematu jak się nie zna mozliwość innych to nie nalezy ich krytykowac, oczywiscie z całym szacunkiem dla "weteranów" ale jak czytam wypowiedź "norbert.s." to śmiać mi się chce :-) - chyba nie ma mądrzejszych ! Rozumiem że wszystko ma swoją cene, ale bez przesady jakbyś spojrzał na kosztorysy niektórych firm to myśle że sam byś mnie poparł że to zwykłe ździerstwo.

Za rady chciałbym podziękować dla:
    adam_mk
    mielcar
    jacq
    Wszystko co napisali to cenne wskazówki, nie wywyższając się w jakiś sposób.

Co do licencji II stopnia to są niektóe obiekty na których tego wymagali ode mnie np. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego czy Skoki Stefczyka, a oprócz tego pracodawca daje wyższą pensję średnio tak o 300zł więc uważam że opłaciło się wyrobić.

Życie pokaże kto robi dobrze a kto źle wkońcu to ochrona mienia i każdy z nas powinien odpowiednio przykładać się do tematu bo jest to jednak spora odpowiedzialność, za którą można ponieść surowe konsekwencje.

• #35 09 Lut 2006 17:06
    19sowa19
    Poziom 10  

To nie jest tak, że załorzyłem u kolesia system alarmowy i koniec juz nie bede odbierał telefonow bo pewnie cos sie zjeba.... z systemem alarmowym nie wiem kto tak robi ale napewno nie ja macie bardzo wysokie mniemanie o sobie ja mowiac ze pracuje od 1,5 roku w tej branzy nie miałem na musli ze jestem wszechwiedzacy kazdy uczy sie ciagle czegos nowego technika przeciesz nie stoi w miejscu, sie rozwija.A jesli mowisz ze zakładasz systemy od 8 lat to powinienes wiedziec ze jadac do awarij systemu nie z nie twojej winy zarabiasz dodatkowe pieniadze....pozdrawiam wylewnych expertów

• #36 10 Lut 2006 09:22
    RafalRadom
    Poziom 17  

Witam raz jeszcze.

Pomińmy temat fachowości, jak kto montuje alarmy, w jakich konfiguracjach, NC, 2EOL etc.
    501238975 sam mówisz, że pracowałeś już w kilku firmach i różnie było z pieniędzmi. Mogło wynikać to z faktu, że albo właściciel był pazerny na kasę, albo musiał walczyć właśnie z nieuczciwą konkurencją w postaci instalatorów robiących lewiznę , aby łapać instalacje, musiał dobrze zchodzić z ceny, a potem co? Gdzieś musiał to sobie odbić ,a najłatwiej na pensjach ludzi, ich wydłużonym czasie pracy, oczywiście za to nie płacąc. Czy jestem wylewny? Każdy ma prawo do swojego zdania ale sposób wypowiedzi i jej charakter przedstawiony przez 19sowa19 aż mnie zmulił. Mam wysokie mniemanie o sobie? Nie. Uważam, że każdy, który z zadrością patrzy na właścicieli firm instalacyjnych, agencji ochrony powinien sam spróbować to robić legalnie, ze wszystkimi konsekwencjami. Istnie u nas wolność gospodarcza. Każdy może prowadzić działalność. 501238975 sam myślałeś aby robić to na własny rachunek. Dlaczego nie robisz? Bo trzeba wyłożyć kasę. Bo potem trzeba utrzymać tą firmę. ZUS się nie spyta, czy masz pieniążki w tym miesiącu na opłacenie składki, tylko wyśle ci komornika.
    Nie widzicie tutaj nic złego w tym, że ktoś "z ulicy" zrobi "konkurencję". Zmienicie zdanie jak zaczniecie to prowadzić legalnie. Jeszcze raz mówię, to nie jest konkurencja, to jest psucie rynku. Przykład? Idę do klienta, robię mu kosztorys (i wcale nie ździeram, jak to napisałeś 501238975), kosztorys uzgodniony, a tu klient mi dzwoni i mówi, że ktoś inny zaproponował mu dużo taniej. Poznaję cenę tej "konkurencji" i......???Okazuje się, że "konkurencja" to instalator, fachowiec, z długoletnim stażem, który licząc sprzęt w cenach, za które ja go kupuję, ze wszystkimi rabatami, jakie sobie wypracowałem u dostawców przez lata, on zarabia na tej instalacji 98 zł. CUD!!?? Jak on to robi? Aby się utrzymać na rynku, siebie, biuro, ludzi, których zatrudniam musiałbym zrobić gurbo ponad setkę takich instalacji miesięcznie. Fajna "konkurencja", prawda? A "konkurencja" co? "Konkurencja" pracuje w jednej z większych firm instalacyjnych w regionie i wykonuje lewiznę. Myślicie, że zarobi 98 zł? Błąd! Zarobi dużo więcej. Jak? Bo sprzęt już ma. Wyniesie go z firmy w której pracuje, "zaoszczędzi" tam i wykorzysta na swoim. Jak go nazwać? Konkurencja, czy psucie rynku, zaradny człowiek, czy może tak jak się powinno złodziej. Czy on zostawi tego klienta bez pomocy? Nie, bo jest za cwany.
    Co ja powinienem zrobić w takim wypadku? Powinienem go podkablować u jego pracodawcy. Wyleci karnie. Co ja zrobiłem? NIC. Bo nie mam takiego mniemania o sobie, bo jak już wcześniej napisałem z natury mam zaufanie do ludzi (choć już parę razy mnie zawiedli) i znam życie i wiem, że różne czynniki wpływają na zachowanie się takich osób, być może akurat był w rozpaczliwej sytuacji materialnej. Nie wiem. Nie wnikałem.

Proszę nie robić ze mnie bez mała krwiopijcy. Ale każdmu mówię, kto nie próbował nic swojego prowadzić, a patrzy na pracodawcę z zazdrością, SAM POPROWADŹ SWOJĄ DZIAŁALNOŚC! Zobacz jak to jest lekko i przyjemnie. A po paru latach zdanie na temat lewizny ci się odmieni. A wtej branży, z nowościami trzeba też być na bieżąco, bo inaczej wypadniesz z rynku. Człowiek musi się uczyć całe życie, a nie bazować na tym co w przeszłości posiadł. A i mnie też denerwuje jak widzę system, gdzie na jednej linii jest po kilka czujek i potężna, jedna pętla sabotażowa, bo to jest partaniana. Ale taniej, prawda? Bo moduły rozszerzeń odpadną i kabelka się zaoszczędzi i parę innych rzeczy.

Nie chcę tu generalizować. Nie jest to moim zamiarem, bo jeszcze raz powtarzam, działaniami ludzi kierują różne czynniki. Jeśli kogoś obraziłem, to przepraszam.
    Pozdrawiam

• #38 11 Lut 2006 18:44
    501238975
    Poziom 21  

RafalRadom napisał:
    Witam raz jeszcze.

Dlaczego nie robisz? Bo trzeba wyłożyć kasę. Bo potem trzeba utrzymać tą firmę. ZUS się nie spyta, czy masz pieniążki w tym miesiącu na opłacenie składki, tylko wyśle ci komornika.

Proszę nie robić ze mnie bez mała krwiopijcy. Ale każdmu mówię, kto nie próbował nic swojego prowadzić, a patrzy na pracodawcę z zazdrością, SAM POPROWADŹ SWOJĄ DZIAŁALNOŚC!
    Pozdrawiam

Widzisz to nie dokońca tak jak piszesz, u mnie w pierwszej firmie szef niemal spał na kasie, roboty byłą masa i po dobrych cenach, a dla mnie jako pracownika można powiedzieć że było to jak poniżenie, bo nie byłem traktowany jako technik tylko jak zwykły robol!!! Żadnej premii za nadgodziny płatne po tej samej stawce co normalna godzina, do tego kopanie dołów na kable w upale 30 stopniowym po tej samej stawce a od klienta jak zwykla dodatkowa kasa, żeby mało to potrafił obciążyć za złamane wiertło (2letnie) albo ... zresztą masa chamstwa z jego strony.

Dlaczego nie mogę otworzyć własnej działalność hmm.... dwa główne powody:
    * zoobowiązanie do SOLIDU - weksel do 50.000 za prowadzenie działalności konkurencyjnej (chyba na 5 lat) niezależnie czy pracuje czy zrezygnuje z firmy,
    * mógłbym otworzyć działalność wraz z kolegą który pracuje też kilka lat w branży, ale moim zdaniem mimo dobrych układów i sporych znajomości potrzebował bym z 2 przedstawicieli i materiałów reklamowych a co za tym idzie z 10.000 na start, narazie powoli staje na nogi i nie widzę takiej potrzeby bo dobrze robi mi się w solidzie, prowizje są dobre, dochodzą szkolenia, i właściwie spore możliwość w rozwijaniu się, myśle że jest mi to jeszcze potrzebne bo wielu rzeczy jeszcze nie ogarnąłem np. central z palca NAPCO <1632> :-)

Ale powiem wam że jeżeli chodzi o ceny alarmów to jak kiedyś zakładałem na własne konto to robiłem to w cenach zbliżonych do agencji w których pracowałem, średnio (system z 6-8 czujek) aby mieć na czysto
    800-1000 na dwóch, jeżeli chodzi o CCTV to tutaj zarobek był prawie 30-50% w stosunku do kosztów poniesionych na zakup towaru.

ALe tak jak powiedział ADAM_MK aby tutaj zaistnieć należy mieć plecy bo to jest najważniejsze w tej branży !!!

• #39 16 Mar 2006 17:49
    djrav
    Poziom 11  

witam i mam pytanie czy da sie jakos przeskoczyc lub jakikolwiek dorobic wykształcenie wymagane do uzyskania licencji pracownika zabezpieczen 1go stopnia, jestem po szkole sredniej teraz studiuje, jestem technikiem informatykiem zna ktos jakis sposob ??

• #41 17 Mar 2006 14:21
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  

link na rozporządzenie
    http://www.mswia.gov.pl/index.php?dzial=32&id=1787&search=2131

1998

9 maja 2005

Dz. U. z dnia 26 czerwca 1998 r.

W sprawie wzoru i trybu wydawania licencji pracownika ochrony fizycznej i licencji pracownika zabezpieczenia technicznego oraz trybu i częstotliwości wydawania przez organy Policji opinii o pracownikach ochrony

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 4 czerwca 1998 r.

w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji pracownika ochrony fizycznej i licencji pracownika zabezpieczenia technicznego oraz trybu i częstotliwości wydawania przez organy Policji opinii o pracownikach ochrony.

(Dz. U. z dnia 26 czerwca 1998 r.)

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika ochrony składa pisemny wniosek do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, komendanta wojewódzkiego Policji.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres, określenie rodzaju licencji oraz podpis wnioskodawcy.

§ 2. 1. Do wniosku, o którym mowa w § 1, osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego lub drugiego stopnia dołącza następujące dokumenty:

1)kopię stron dowodu osobistego zawierających imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer ewidencyjny (PESEL) i adres zamieszkania,

2)oświadczenie o zdolności do czynności prawnych stwierdzone własnoręcznym podpisem, złożonym w obecności pracownika komendy wojewódzkiej Policji przyjmującego wniosek,

3)zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, wydane przez właściwe organy wojskowe (tylko osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia),

4)orzeczenie lekarskie stwierdzające fizyczną i psychiczną zdolność do wykonywania zadań pracownika ochrony, wydane przez jednostki uprawnione do przeprowadzenia badań ubiegających się o wydanie licencji,

5)dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 2,5 cm,

6)kopię świadectwa ukończenia szkoły, odpowiednio podstawowej lub co najmniej średniej,

7)kopię dyplomu lub świadectwa szkoły lub innej placówki oświatowej, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznego wykształcenia, zaświadczenia o ukończeniu kursu pracownika ochrony, odpowiednio pierwszego lub drugiego stopnia,

lub

kopię świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu z zakresu znajomości pełnienia służby strażniczej z bronią i ewentualnie zaświadczenia potwierdzającego odbycie szkolenia dla kadry kierowniczej w Straży Przemysłowej, wydanych do dnia 27 marca 1998 r.

2. Wysokość i tryb wnoszenia opłat za wydanie licencji określają odrębne przepisy.

§ 3. Do wniosku, o którym mowa w § 1, osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia dołącza dokumenty wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 oraz kopię świadectwa potwierdzającego uzyskanie wykształcenia zawodowego technicznego o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub zaświadczenia o ukończeniu kursu pracownika zabezpieczenia technicznego, lub też dokumentu potwierdzającego przyuczenie do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów.

§ 4. Do wniosku, o którym mowa w § 1, osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia dołącza dokumenty wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 oraz kopię świadectwa potwierdzającego uzyskanie wykształcenia co najmniej średniego technicznego o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub dokumentu potwierdzającego uzyskanie specjalizacji zawodowej przyznawanej na podstawie odrębnych przepisów.

§ 5. 1. Osoba ubiegająca się o wydanie licencji pracownika ochrony obowiązana jest przedłożyć pracownikowi komendy wojewódzkiej Policji, upoważnionemu do przyjmowania wniosków, do wglądu oryginały dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 6 i 7 oraz w § 3 i 4.

2. Organ prowadzący postępowanie administracyjne w sprawie wydania licencji dołącza do akt opinię komendanta komisariatu Policji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o licencję pracownika ochrony oraz zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne.

§ 6. Osoba, której przyznano licencję pracownika ochrony, odbiera ją osobiście, za pokwitowaniem, po okazaniu dowodu wniesienia opłaty za wydanie licencji.

§ 7. Wzory licencji:

1)pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia,

2)pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia,

3)pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia,

4)pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia

stanowią załącznik do rozporządzenia.

§ 8. 1. W razie utraty licencji, jej posiadacz powiadamia o tym właściwą, ze względu na miejsce zamieszkania, komendę wojewódzką Policji, podając okoliczności utraty dokumentu.

2. W wypadku utraty lub zniszczenia licencji w stopniu utrudniającym posługiwanie się nią, posiadacz licencji może złożyć wniosek o wydanie jej duplikatu.

3. licencja wydana w związku z okolicznościami, o których mowa w ust. 2, powinna mieć adnotację "duplikat".

4. W wypadku odzyskania lub odnalezienia oryginału licencji, pracownik ochrony zwraca go właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji.

5. Oryginał licencji, o którym mowa w ust. 4, podlega anulowaniu.

§ 9. 1. W wypadku zmiany adresu zamieszkania, nazwiska lub imienia pracownik ochrony obowiązany jest powiadomić o tym komendanta wojewódzkiego Policji, który wydał licencję, oraz dołączyć do dokumentacji wydania licencji pisemne oświadczenie o zmianie adresu zamieszkania, z podaniem nowego, lub kopię dokumentu urzędowego potwierdzającego zmianę nazwiska lub imienia.

2. W wypadku zmiany nazwiska lub imienia pracownika ochrony, komendant wojewódzki Policji wydaje nową licencję, anulując dotychczasową.

§ 10. 1. Opinię o osobie ubiegającej się o licencję pracownika ochrony oraz o pracowniku ochrony wydaje właściwy, ze względu na miejsce zamieszkania opiniowanego, komendant komisariatu Policji na polecenie komendanta wojewódzkiego Policji.

2. Opiniowanie pracowników ochrony powinno następować raz na trzy lata.

3. Negatywna opinia o osobie ubiegającej się o licencję pracownika ochrony bądź o pracowniku ochrony jest podstawą do odmowy wydania licencji pracownika ochrony lub wszczęcia postępowania administracyjnego o cofnięcie licencji.

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZORY LICENCJI PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ I PRACOWNIKA ZABEZPIECZENIA TECHNICZNEGO

Wzór nr 1. licencja pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia - blankiet o wymiarach 9,5 x 6,5 cm obustronnie foliowany, zaopatrzony w lewym dolnym rogu w hologram z wizerunkiem godła państwowego.

Rys. 1

Wzór nr 2. licencja pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia - blankiet o wymiarach 9,5 x 6,5 cm obustronnie foliowany, zaopatrzony w lewym dolnym rogu w hologram z wizerunkiem godła państwowego.

Rys. 2

Wzór nr 3. licencja pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia - blankiet o wymiarach 9,5 x 6,5 cm obustronnie foliowany, zaopatrzony w lewym dolnym rogu w hologram z wizerunkiem godła państwowego.

Rys. 3

Wzór nr 4. licencja pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia - blankiet o wymiarach 9,5 x 6,5 cm obustronnie foliowany, zaopatrzony w lewym dolnym rogu w hologram z wizerunkiem godła państwowego.

• #42 02 Mar 2007 11:19
    DE-EN
    Poziom 9  

Siemanko wszystkim!

Widze, ze odgrzebuje dosc stary temat, ale po co zakladac nowy kiedy mam podobne pytanie. Do rzeczy..

Jestem wlascicielem pewnej firmy, ktora zajmuje sie instalacja, serwisem itp sieci komputerowych i samych komputerow. Chcialbym rozszerzyc jej dzialalnosc o uslugi zwiazane z instalacja systemow alarmowych i systemow telewizji przemyslowej. Kiedys przed rozpoczeciem wlasnej dzialanosci pracowalem w firmie zajmujacej sie wlasnie systemami alarmowymi. Pracujac tam zdobylem pewna wiedze w tym temacie. Oczywiscie byly to tylko podstawy, ale w pozniejszym czasie zdazylo mi sie kilkukrotnie na wlasna reke instalowac system alarmowy jak i caly system monitoringu. Zdobywanie wiedzy na ten temat i sama instalacja jest w tym momencie dla mnie przyjemnoscia i ciekawostka, ale chcialbym zaczac czerpac z tego dodatkowe kozysci.

I tutaj moje glowne pytanie:

Czy w tym momencie moge zainstalowac komus alarm i np wystawic za to fakture i czy to nie bedzie lamanie prawa (pomijajac sprawe PKD) ? Mam na mysli to iz nie posiadam licencji, o ktore bede sie w najblizszym czasie starac.

I pytanie dodatkowe:

Mam skonczona szkole srednia i niestety jest to tylko liceum. Co w takiej sytuacji mam zrobic, aby starac sie o licencje chociazby pierwszego stopnia? Jesli musze zrobic jakis kurs to jaki i gdzie.

Pozdrawiam

• #43 02 Mar 2007 18:48
    guner
    Poziom 22  

Tak do instalacji nie jest wymagana licencja techniczna. Jej posiadanie to wymagają niektórzy inwestorzy (bez tego nie dopuszczą cie do przetargu lub do wykonania danego zabezpieczenia obiektu).
    Podobnie ma się sprawa z koncesją lub autoryzacją. Możesz mieć ale to nie jest wymóg.
    Świadczy to jednak dużo o firmie. Łatwiej będzie ci znaleźć klienta.
    Myśle że na początek nie bedziesz wchodził w duże obiekty typu np. wojsko bo tam bez pewnych dokumentów cie nie wpuszczą.
    Mozesz zrobić sobie licencje techniczną drugiego stopnia po kursie (jak nie masz co najmniej srednego wykształcenia technicznego).
    Nie wiem czy jest sens robić tylko pierwszy stopnia?

• #44 03 Mar 2007 00:51
    bartek_p
    Poziom 31  

W twoim wypadku nie ma sensu robić jedynki.
    A fakture możesz wystawić na co chcesz, to zależy od tego jak masz firme zarejestrowaną.

Co do tego że do inastalacji nie jest wymagana licencja to bym się kłócił.

• #45 03 Mar 2007 22:02
    DE-EN
    Poziom 9  

hmm.. no wiec jak to jest z tymi licencjami, sa konieczne do np. instalacji alarmu w domku jednorodzinnym czy nie? Napewno bede dazyc do tego, aby te licencje jednak uzyskac, ale poki co chcialbym wystartowac z jakimis drobnymi uslugami. W wieksze obiekty oczywiscie ze wzgledu na wiedze nie bede sie pakowac, ale sadze ze proste alarmy czy systemy tv przemyslowej z powodzeniem moge instalowac. Jedyne co mi stoi na przeszkodzie to brak 100% pewnosci czy moge w tym momencie wogole swiadczyc takie uslugi.

Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi i licze, ze sprawa sie wyjasni w 100%
    :)

• #46 07 Mar 2007 21:37
    marcelon
    Poziom 13  

licencja nie jest konieczna do instalacji , może jednak być wymagana przez inwestora i dlatego warto ją mieć , jeśli masz wykształcenie które nie odpowiada wymogom otrzymania jej to jest droga do jej otrzymania , niestety tylko I stopnia - kurs techomoski , wydatek około 2tys , 5 dni spędzonych na kursie w ośrodku i dostajesz dyplom który dla policji daje podstawę do wydania licencji , nie licz tylko na zdobyta tam wiedzę bo to spora dawka teorii jak zbudowana jest kamera a nie jak ją podłączyć :))

• #47 28 Maj 2007 21:22
    Jacek212
    Poziom 13  

Jeżeli 501238975 dostał licencje po technikum a ja skończyłem telekomunikacje na Politechnice Świętokrzyskej mam mgr inż. to dostane tym bardziej?

• #48 28 Maj 2007 23:22
    kfiat
    Poziom 13  

Cytat:
    Jeżeli 501238975 dostał licencje po technikum a ja skończyłem telekomunikacje na Politechnice Świętokrzyskej mam mgr inż. to dostane tym bardziej?

bez problemu dostaniesz II stopnia,jeśli psychiatra pozwoli :)

• #49 29 Maj 2007 22:33
    destro
    Poziom 10  

1. licencja najlepiej 2 stopnia
    2. poświadczenie bezpieczeństwa
    3. PRAKTYKA (człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera)

ps. kiepska płaca, kiepska płaca, kiepska płaca

• #50 30 Maj 2007 00:17
    bartek_p
    Poziom 31  

ale.... przesadzacie troche z tą kiepską płacą.
    ja osobiście mam tyle roboty że się niewyrabiam , z bierzącymi tematami.
    A instalatorów troszku wyjechało za granice...

• #51 31 Maj 2007 00:41
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  

Tak ja nasz kraj tez powoli zrzucam na bok, coraz wiecej w niemczech i danii. Lepsze warunki lepsza kasa.

• #52 01 Cze 2007 00:22
    destro
    Poziom 10  

bartek_p
    płaca jest STRASZNA. instalator powinien zarabiać grubą kasę,
    mało kto zwraca uwagę na to iż jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie,
    a i człowiek zajmujący się alarmami musi być na bieżąco w temacie, czyli cały czas się "dokształcać" w dziedzinie zabezpieczeń a to pożera strasznie dużo czasu...

• #53 01 Cze 2007 12:53
    501238975
    Poziom 21  

Nie do końca się zgodzę z tym że jest kiepska płaca, oczywiście jak jesteś bystry to bez problemu poradzisz sobie, a jeżeli chodzi o zarobki to są adekwatne do poświęconego czasu i wiedzy. Wiadomo że sama licencja nie wystarczy aby brać się za robotę ale mogę jedno powiedzieć że w pewnym sensie jest przepustką na duże obiekty.
    Jedno mogę powiedzieć że będąc serwisantem i monterem systemów SSWiN i CCTV na placówkach PKO BP i WBK nie narzekam na płacę i wcale nie noszę się z wyjazdem na wyspę. Dodatkowo wpadnie kilka drobnych robót w miesiącu i naprawde nie ma co narzekać.
    No chyba że jest się instalatorem tak jak ja byłem na początku w firmie która płaci 3,5 na h i oczekuje pracy do 22.00 :)

• #54 01 Cze 2007 21:11
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  

Robiąc systemy w Polsce głównie domki mniej inne obiekty, robiłem ok 7 pełnych instalacji miesięcznie - alarmy, telewizja itp.
    W Niemczech czy Dani wystarczy 1 robota kompleksowa na miesiac.
    Czy nażekam na nasz kraj - nie bo pracy mam dość a kasa jak przedmówca adekwatna do poświęconego czasu ale często powroty grubo po 22. Jak jesteś u siebie to tak masz.
    Tam robisz od do niezaleznie kim jesteś bo prawo nie zezwala na hałas. Poświęcasz na to spokojnie tydzień, (wyjazd + robota + powrót) masz czas zwiedzić miasto, odpocząć - jeżeli o mnie chodzi niema wyścigu szczurów wszysko light
    Pozdrawiam

• #55 01 Cze 2007 22:10
    msepl
    Poziom 25  

Jak będziesz dobrym "alarmowcem" to i klienci i firmy zapukają do Twoich drzwi a papiery same się zaczną wyrabiać. POWODZENIA

• #56 03 Cze 2007 13:00
    501238975
    Poziom 21  

CENTURION_ALARMY napisał:
    Robiąc systemy w Polsce głównie domki mniej inne obiekty, robiłem ok 7 pełnych instalacji miesięcznie - alarmy, telewizja itp.
    W Niemczech czy Dani wystarczy 1 robota kompleksowa na miesiac.

jeżeli o mnie chodzi niema wyścigu szczurów wszysko light
    Pozdrawiam

Masz trochę racji i w pełni popieram ostatnie zdanie bo też nie pracuje dłużej jak do 16.00 czasami zdarza się zostać dłużej, ale nie zgodzę się z tą jedną robotą w Danii. Nie chcem się kłócić bo nie znam stawek w Danii ale wyjeżdżając tam do pracy nie otworzysz własnej firmy tylko też będziesz robił dla kogoś i to jeszcze przez jakieś biuro pracy które będzie zdierało z każdej przepracowanej godziny.

Nie licząc , montaży kamer na 7 systemach w miesiącu średnio 10 czujkowym możesz spokojnie zarobić koło 5000zl na czysto, z każdym klientem idzie sie dogadać jak czuje profesjonalizm to dobrze zapłaci, a co lepsze poleci Cię dla znajomych. Co prawda ciężko jest wtedy konkurować z ceną sytemów z Agencjami Ochrony które oferują ceny prawie że po kosztach, ale na wszystko jest sposób. Przy okazji jak systemik to i domofon, czasami instalacja TV i można zarobić dobre pieniążki. Owszem w Danii przyszły by one łatwiej, ale tutaj jesteś u siebie wracasz do domu masz rodzine znajomych, żyjesz normalnie - na poziomie. A nie jak 90% wyjeżdżających na zachód w poszukiwaniu roboty, z noclegiem w jakiejś norze bez ciepłej wody żywiąc się chlebem i wodą. W sumie to odbiegam od tematu wybór zależy od ludzi. Ja zostaje i wspieram ojczyzne z myślą że będzie jeszcze lepiej :)

• #57 03 Cze 2007 20:56
    bartek_p
    Poziom 31  

To ja wam powiem tak.
    W miesiącu robie ok 15-20 instalacji miesięcznie, w firmie, a prywatnie praktycznie codziennie się coś trafia (mniejszego lub większego).
    Na brak pracy i płacy nie narzekam i bynajmniej nie mam 3,5zł/h.

• #58 04 Cze 2007 08:55
    zbychw
    Poziom 10  

marcelon napisał:
    licencja nie jest konieczna do instalacji , może jednak być wymagana przez inwestora i dlatego warto ją mieć ,

Nie wprowadzaj w błąd. Licencja jest potrzebna zawsze
    Ustawa o ochronie osób i mienia : Art. 28. 1. Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia upoważnia
    do wykonywania czynności, o których mowa w art. 3 pkt 2.
    {czyli: 2) zabezpieczenia technicznego, polegającego na:
    a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych,
    sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji,
    konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
    b) montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich
    eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w
    miejscach zainstalowania.}
    Sformuowanie "UPOWAŻNIA" oznacza, że wykonywanie czynności bez upoważnienia jest niezgodne z prawem (patrz prawo jazdy-upoważnienie do prowadzenia pojazdów ustawa prawo o ruchu drogowym Art. 88.
    1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
    Nie powiesz chyba, że prawo jazdy mośna mieć ale ogólnie wymagane nie jest...
    Problem główny polega na trym, że fakt posiadania prawa jazdy kontroluje drogówka, natomiast licencji nikt nie kontroluje.

• #59 05 Cze 2007 00:18
    bartek_p
    Poziom 31  

Potwierdzam.
    Bez licencji to można wujkowi na działce założyc alarm, żeby miał tanio :)

• #60 05 Cze 2007 18:22
    marcelon
    Poziom 13  

hmm , to mi zagieliście parola
    tylko jest jedno ale , mianowicie ustawa mówi o tym , że do prowadzenia działalności z zakresu ochrony osób i mienia potrzebna jest koncesja , wykluczono przy tym prowadzenie działalności z zakresu zabezpieczenia technicznego art.15p2 czyli dopuszcza do pracy bez koncesji , a odpowiedzialności karnej art.49 podlega ten kto prowadzi taką działanlośc właśnie bez koncesji ( z wykluczeniem właśnie art3p2)
    czyli licencja jest potrzebna do wykonywania koncesjonowanych czynności
    poza tym jeśli się nie mylę ( jeśli tak to mnie poprawcie ) w naszym pięknym kraju nie ma ustawy określającej co to właściwie jest np.SWiN sa tylko normy wymyślone przez zapaleńców tematu czy to z techomu czy polalarmu określające pewne standarty ale ich nie narzucające
    póki co moim zdaniem brakuje odpowiednich przepisów regulujących ten temat
    nie wieszajcie mnie od razu na suchej gałęzi ale takie jest moje zdanie :D