Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo z500 - Laptop nie pokazuje sieci Wi fi

galante 05 Nov 2014 06:23 5475 19
IGE-XAO
    galante
    Level 23  
    Lenowo z500
    Wgrałem system Win 7 ale nie mogę połączyć się do sieci aby ściągnąć sterowniki do laptopa (nie mam płyty ze sterownikami).
    Posiadam neostradę z routerem do której mam podłączonego peceta kablem lan/lan.
    Niestety laptop nie ma wejścia lan, a ja nie mam kabla lan/usb.
    Laptop nie widzi routera po wi fi, bo jak przypuszczam nie ma wgranych żadnych sterowników.
    Nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    marek216

Level 43  
    Na pc nagraj na pendrive sterowniki ze strony producenta i zainstaluj na laptopie.
    marek216

Level 43  
    No samo nie przejdzie.
  • IGE-XAO
    galante
    Level 23  
    ok ale który sterownik odpowiada za wifi i który jest niezbędny do połączenia przez wi fi. Dalej już win7 ściagnie resztę abym tylko połączył się z siecią.
    http://www.notebook-driver.com/pl/lenovo/lenovo-ideapad-z500-windows-drivers-software/

Dodano po 5 [godziny] 51 [minuty]:

Nie mogę sobie poradzić drugi dzień z podłączeniem do internetu laptopa Lenovo Z500. Mam router od NeostradyZXV10 W300 do którego podpięty jest PeCet.
    Potrzebuję jeszcze bezprzewodowo podłączyć Lenovo Z500 do którego mam płytę ze sterownikami ale pod Win 8, a ja potrzebuję koniecznie pod Win 7
    Próbowałem już różnych sterów z sieci ale Laptop nie pokazuje opcji wyboru sieci WiFi.
    Teraz wgrałem jeszcze raz czystego Win 7.
    Proszę o pomoc jakie sterowniki i w jakiej kolejności ściągnąć na pendriva i wgrać do Lenovo 500 aby pokazał sieć WiFi?
    Audia42
    Level 10  
    A masz w ogóle włączony moduł sieci wifi? Ogólnie laptop powinien bez problemu połączyć się wfif na sterownikach systemu operacyjnego. I co to za konfiguracja z500, że nie ma LANu?
    Polon_us
    Level 42  
    galante wrote:
    Proszę o pomoc jakie sterowniki i w jakiej kolejności ściągnąć na pendriva i wgrać do Lenovo 500 aby pokazał sieć WiFi?

Przede wszystkim, proszę sprawdzić, jakie sterowniki brakują. To jest podstawowy krok.
    Należy wejść w -> Panel Kontrolny -> Menadżer urządzeń .

Proszę wypisać wszystkie urządzenia (albo zamieścić zrzut ekranu) przy których jest wykrzyknik/znak zapytania/czy inny znak świadczący o braku sterownika czy innych nieprawidłowościach.
    Od tego trzeba zacząć.
    A przy okazji można sprawdzić jaki moduł Wifi jest zamontowany w tym laptopie. Lenovo stosuje dwóch producentów modułu Wifi w tym modelu - Intel lub Liteon/Atheros.
    Powinno to być widoczne przy Adaptery sieciowe. Jeżeli nie będzie tam żadnego urządzenia, to w takim przypadku Windows pokazuje grupę "Nieznane urządzenia(e)". Proszę podać identyfikator urządzenia(urządzeń) umieszczonych w tej grupie.

Audia42 wrote:
    I co to za konfiguracja z500, że nie ma LANu?

Faktycznie, nie ma on połączenia LAN/Ethernet. Dziwne, ale prawdziwe.
    Polon_us
    Level 42  
    galante wrote:
    Chciałbym zacząć od sterownika modułu WIFI

Najprzód proszę zacząć od kontrolera zarządzania magistralą (chipset) - ten sterownik jest ważniejszy w tej chwili.
    Dopiero po jego prawidłowej instalacji można przejść do modułu WiFi.
    U kolegi zainstalowany jest moduł Wifi Intela, także ten sterownik proszę zainstalować.

Jest całkiem możliwe, że pomimo zainstalowania poprawnego sterownika, laptop nadal nie będzie "widział" sieci Wifi.
    Jeśli tak się stanie, to proszę umieścić stosowny wpis.
    galante
    Level 23  
    Zniknął wykrzyknik przy "Kontroler magistrali zarządzania systemem". Reszta bez zmian i brak sieci WIFI
    Polon_us
    Level 42  
    To teraz sterownik sterownik sieci WiFi -> Networking: Wireless LAN - wybrać Intela

Po instalacji tego sterownika proszę zamieścić zrzut z Menadżera Urządzeń jeszcze raz.
    galante
    Level 23  
    Po wgraniu sterownika sieci WiFi internet hula.
    Poniżej screen aktualny z menagera.
    Bardzo mi zależy na uaktualnieniu sterownika karty graficznej.
    Laptop należy do córki i ma służyć przede wszystkim do obsługi AutoCada.
    Gdy go instalowałem przed instalacją sterowników wyskoczył komunikat, że za słaba karta lub brak sterownika...
    Polon_us
    Level 42  
    Cóż, mając zainstalowany Internet należy po kolei instalować pozostałe sterowniki. Aż zniknie grupa "Inne urządzenia" w Menadżerze Urządzeń. Innej drogi nie ma. Jeden po drugim, tylko pamiętać o wyborze odpowiedniego systemu.
    galante wrote:
    Laptop należy do córki i ma służyć przede wszystkim do obsługi AutoCada.
    Gdy go instalowałem przed instalacją sterowników wyskoczył komunikat, że za słaba karta lub brak sterownika...

Laptop ma wbudowaną kartę nVidii, ale z zrzutu Menadżera było widać, że sterownik nie jest zainstalowany.

Powodzenia :)

P.S. A kiedy wszystkie będą zainstalowane, to dobrze byłoby zrobic kopię systemu :) Na przyszłość :)
    A zrzuty ekranów wyglądają identycznie, nie widzę żadnej różnicy między nimi.
    galante
    Level 23  
    Prawie wszystko hula ale nie działają niektóre klawisze funkcyjne.
    Proszę o pilną pomoc bo ww laptop niezbędny do pracy.
    Chciałem rozjaśnić i ściemnić ekran klawiszami F11 i F12 i ściemnić udało się a nie mogę rozjaśnić.

Dodano po 55 [sekundy]:

Nie działają też albo En albo F2 albo oba bo nie mogę wejść do biosu a tymi klawiszami wchodziłem
    Polon_us
    Level 42  
    Jaka wersja BIOS jest zainstalowana w tym netbook?
    galante
    Level 23  
    wgrałem jeszcze raz sterowniki od kart graficznych i klawisze się uaktywniły. Niestety nie mogłem dziś wejść jeszcze do biosu aby przywrócić bootowanie. Na początku wgrywania systemu wszedłem kombinacją klawiszy FNF2. Dziś ta kombinacja nie działała. Niestety córka potrzebowała na gwałt laptopa z wgranym przeze mnie AutoCadem, który hula zatem w przyszłym tygodniu poproszę Cię jeszcze o cierpliwość i pomoc w dokończeniu konfiguracji.
    Bios jaki był nie pamiętam ale jakiś stary. Na stronie Lenovo jest aktualny ale nigdy tego nie robiłem, więc jeśli uznasz, że należy go uaktualnić to postaram się przy Twojej pomocy zrobić to.
    Dziękuję za dotychczasową pomoc i jak tylko go otrzymam z powrotem to dam znać.
    Na koniec jedna wątpliwość. Gdy wgrywam Win 7 na swojego Peceta, to jak surowy Win 7 podłączę do sieci to wszystkie sterowniki ściąga sam i nic nie trzeba poprawiać.
    W tym Lenovo system nie chciał nic ściągać.
    Dlaczego?
    Polon_us
    Level 42  
    Wersję BIOS można sprawdzić z poziomu Windows.

Zastrzegam się, że poniższy opis może nie być dokładnie tak, jak w polskim Windows. Nie mam polskiego Windows, także mogą być pewne różnice w moim opisie. Nie powinny być zbyt duże.

Sprawdzenie wersji BIOS -> Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Informacje o systemie -> System - podsumowanie

Tam jest, m.in. informacja o wersji BIOS.
    galante wrote:
    Gdy wgrywam Win 7 na swojego Peceta, to jak surowy Win 7 podłączę do sieci to wszystkie sterowniki ściąga sam i nic nie trzeba poprawiać.
    W tym Lenovo system nie chciał nic ściągać.
    Dlaczego?

Cóż, nie zastanawiałem się nad tym przedtem. Mogę tylko domniemywać, że jeśli komputer podłączony jest do Internetu kablem LAN do routera, to Windows ma łatwą drogę, aby ściągnąć w trakcie instalacji te sterowniki. Praktycznie żadne dane użytkownika nie są potrzebne do tego procesu. Nie wspomnę, że karty LAN to w zasadzie standard i nawet na sterowniku typu "generic" bez problemu działają. Czego nie można powiedzieć o kartach WiFi - wymagają swojego sterownika, którego w trakcie instalacji trudno byłoby zapewnić.

A dodatkowo, przy połączeniu WiFi, należy podać hasło, rodzaj enkrypcji i nazwę sieci. Także mocno by skomplikowało by proces instalacji Windows, który sam w sobie nie jest prostym procesem.

Z tych też powodów sadzę, że automatyczne instalowanie sterowników jest zaniechanie przy braku połączenia LAN.
    galante
    Level 23  
    1. Bios sprawdzę jak tylko dotrze do mnie ww. laptop

2. Co do sterowników nie przyszło mi do głowy Twoje domniemanie ale pewnie masz rację, bo faktycznie peceta mam połączonego z siecią przez LAN i tam przy każdej instalce Win 7 ściąga sobie sterowniki sam i nigdy nie miałem problemu z tym, że ściągnął jakieś badziewie.
    Niestety oddając córce Lenowo w menagerze pozostawiłem jej dwa czy trzy mniej istotne wykrzykniki i będę musiał wrócić do tematu.
    Zainstalowałem jej ciupasem AutoCada i modliłem się aby się to wszystko nie wysypało, bo miała pilny projekt do wykonania... więc pozostawiłem te sterowniki na później.
    PYTANKA:
    1 Jeszcze tylko dopytam jak można tego Lenowo Z500 połączyć do routera przez LAN skoro tam praktycznie poza gniazdami USB i HDMI nie ma innych możliwości?
    2. Czy program AutoCad jest Ci może znany z praktyki?
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    galante wrote:

1 Jeszcze tylko dopytam jak można tego Lenowo Z500 połączyć do routera przez LAN skoro tam praktycznie poza gniazdami USB i HDMI nie ma innych możliwości?

Za pomocą karty sieciowej na USB?
    Np. takiej: http://www.x-kom.pl/p/105024-karta-sieciowa-usb-edimax-eu-4208-10-100mbit-fast-ethernet.html

Ale jakby co to ja tego nie pisałem, bo za chwilę "moderator" marek216 zdegraduje mnie z rangi ucznia do rangi przedszkolak (albo lepiej niemowlak).
    Polon_us
    Level 42  
    maurycy123 wrote:

Kolega powyżej odpisał. Adapter USB/LAN(Ethernet) bez kłopotu załatwi ten problem.
    galante wrote:
    2. Czy program AutoCad jest Ci może znany z praktyki?

Tyle o ile. Używam starą wersję do rysowania schematów elektrycznych, kiedy mam taką potrzebę. Także znam AutoCad na tyle, na ile jest to mi potrzebne.