Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers ZBS 22/150 - Ciśnienie w naczyniu wzbiorczym

05 Lis 2014 09:31 2544 4
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny usterki w kotle gazowym 2-funkcyjnym Junkers ZBS 22/150S-3MA23. Piec ma 4 lata. Mam serwisanta, ale chciałbym potwierdzić jego stanowisko o konieczności wymienienia naczynia wzbiorczego.

Otóż po ostatnim przeglądzie ok. 1 miesiąc temu (robię co roku), po jakimś czasie zauważyłem, że ciśnienie na manometrze c.o. jest bardzo niskie - ok. 0,2 bara. Oczywiście po konsultacji z serwisantem dopełniłem wody do instalacji c.o. do 1,5 bara. Po 2-3 godzinach ciśnienie ponownie spadło do ok. 0,2 bara. Po ponownej konsultacji sprawdziłem szczelność kaloryferów, wszystkich rur, etc. Jest to 4-letni dom, więc wykluczyliśmy peknięcie rur idących w betonie, etc. W końcu przyjechał do mnie serwisant i stwierdził, że w naczyniu wzbiorczym była woda. Spuścił ja i napompował naczynie (nie wiem do ile barów). Niestety po kilku godzinach ciśnienie znowu spadło. Wykluczyliśmy jeszcze nieszczelność ... nie pamiętam jak się nazywa ta część :)

Napełniłem instalacje wodą do ciśnienia 2 barów i zakręciłem dopływ i odpływ wody z instalacji c.o. - tak, żeby wykluczyć ewentualne wycieki z instalacji domowej (nie z pieca). Ciśnienie na piecu spadało, a więc uznaliśmy że to usterka pieca a sama instalacja w domu jest szczelna. Okazało się, że w naczyniu wzbiorczym było ponownie bardzo mało powietrza. Z uwagi, że mój serwisant jest z innego miasta - kazał mi spuścić powietrze z naczynia wzbiorczego, uzupełnić wode w c.o. do 1,5-2 barów i poczekać aż przyjedzie wymienić naczynie wzbiorcze na nowe. Jego zdaniem naczynie jest uszkodzone - być może coś się w środku rozszczelniło - tego nie wie. Po spuszczeniu powietrza z naczynia wzbiorczego ciśnienie c.o. nie spada - czasami skacze o 0,1-02, bara czego wcześniej nie było.

I tutaj pytanie do forumowiczów: czy sądzicie, że faktycznie naczynie wzbiorcze jest do wymiany? Czy może jedynie jego jakaś część? Ile takie naczynie może kosztować?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Opis faktycznie wskazuje na uszkodzenie naczynia. Jeśli po ponownej diagnozie ( najlepiej je wymontować z kotła) ciśnienie " powietrza" będzie spadać i nie jest uszkodzony wentyl to niestety trzeba wymienić. Koszt naczynia ok. 450 zł.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Potwierdzam wersję poprzednika. Zdarzały się wymiany w tym modelu (srebrne holenderskie 12 litrowe płaskie naczynie)...Szkoda że nie montują polskie Winkelmanna.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi. Naczynie juz zamówiłem. Niedługo wymienię i zobaczymy czy to ono było winne. Podobno te naczynia potrafia się tak rozszczelnić, że nawet po zdemontowaniu, napełnieniu powietrzem i zanurzeniu w wodzie nie widać rozszczelnienia, które jednak jest :)
  • Poziom 9  
    Podpinam się pod ten temat, żeby nie tworzyć nowego.

Mam piec Zeus Victrix 20 z Immergas. Spada z niego ciśnienie. Wyeliminowałem instalację, bo przy zakręconej instalacji też spada. Za to zauważyłem, że po wyłączeniu pieca z rurki kondensacyjnej ścieka woda - około 600 ml przez 10 godzin.

1. Chcę zastosować płyn do uszczelniania REPA - Therm. Czy to dobry pomysł?

Może jeszcze coś powinienem sprawdzić? Dodam, że naczynie było wymienione w lutym tego roku, ale to nie pomogło. Miesiąc temu na naczyniu ciśnienie było 0. Dopompowałem do 1, ale bez zbicia ciśnienia na piecu do zera (nie wiedziałem, że tak trzeba).

2. Czy to nieprawidłowe nabicie ma wpływ? Proszę o poradę.