Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa instalacja-jakie zabezpieczenie?

Myson80 04 May 2005 23:22 3507 4
Optex
 • #1
  Myson80
  Level 10  
  Mam mieszkanie w 20 letnim bloku, robię tapetowanie i przy okazji chciałbym zmienić stare bezpieczniki na nowsze ( takie montowane w rozdzielnicy) Jakie bezpieczniki zamontować? W tej chwili mam na każde 3 obwody ( oświetlenie, gniazda, łazienka ) bezpieczniki 16A, czy takie powinny być? Czy montować coś jeszcze oprócz bezpieczników? Jeśli ktoś może to bym prosił o schemat podłączenia ich ( jeśli nie to zrobię tak samo jak sas obecne podłączone )
  Pozdrawiam i dziękuję.
 • Optex
 • #2
  czuga
  Level 23  
  ...moim zdaniem 16A na oswietlenie wystarczy, na obwody gniazd dalem u siebie w mieszkaniu 20A...(odbior z energetyki odbyl sie bez problemow) a w kwestii lazienki to moze warto pomyslec o roznicowo-pradowym....zreszta chyba jezeli dobrze mysle to przylacze masz standardowo 5kW...wiec 20A mozna spokojnie wlozyc...
 • Optex
 • #3
  Raaf
  Level 22  
  Zmieniając zabezpieczenie pamiętaj że wielkości wkładek były dobierane nie na "żywioł" ale przede wszystkim ze względu na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej, no i obciążenia odbiorami.
  Proponuję w miejsce Bi wstawić wyłączniki nadmiarowe o takich prądach jakie były bezpieczniki, o czharakterystykach B. Jeśli chcesz wstawić RDC to instalację w domu musisz już przerobić jako 3 żyłową.
  Po zmianie zabezpieczeń koniecznie sprawdź skutechność ochrony p.porażeniowej przez pomiar pętli zwarcia. Pamiętaj też o stopniowaniu zabezpieczeń począwszy od tego który jest przed licznikiem.
  Zgadywanie i podpowiedzi typu "powinno wystarczyć", może skutkować "może się wyłączy i nie zabije"!
  Wstawiając RDC (wyłącznik różnicowo-prądowy 10mA lub 30mA) masz większą pewność dobrego zadziałania i właściwej ochrony.
 • #4
  czuga
  Level 23  
  ...jezeli myslisz o modernizacji wymagajacej odbioru fachmanow z energetyki, to instalacja musi byc 3 żyłowa...inaczej nigdy odbioru nie dostaniesz...zrobienie rozdzielnicy teoretycznie tez wymaga odbioru i pamietaj ze modernizujac instalacje w mieszkaniu jestes odpowiedzialny za cala gałązke...wiec do bezpiecznika na korytarzu...i jezeli tam bedziesz mial jakis sajgon, to takze nie dostaniesz odboiru...do samego odbioru bedzie Ci potrzebny zestaw dokumentow...najprosciej zadzwonic od zakladu energetycznego i dowiedziec sie dokladnie jakie pomiary masz zrobic...i jakie rysunki dostarczyc...z prtokolow pomiarowych na pewno bedzie potrzebny protokol z pomiaru ochrony przeciwporazeniowej, pomiaru rezystancji izolacji,...i jeszcze kilka innych...juz nie pamietam dokladnie...
  ...najlepszy mozliwy przypadek modernizacji to taki, w ktorym nie musisz ruszac licznika energii elektrycznej...wtedy w sumie mozesz sobie podarowac energetyke i odbior...
 • #5
  ekaand
  Level 22  
  Pamiętaj o tym ,że górnej wielkości zabezpieczenia nie dobieramy pod względem wielkości obciążenia ,tylko pod względem przekroju zastosowanych przewodów.Więc ostrożnie z tymi zmianami na większe bezpieczniki.