Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ załączająco/wyłączający za pomocą dotyku

05 Lis 2014 10:59 948 7
  • Poziom 6  
    Witam!

Mam za zadanie zaprojektować, a następnie wykonać układ załączająco/wyłączający za pomocą dotyku. Powiem od razu, ze nie jestem ekspertem w kwestiach elektroniki, a wręcz przeciwnie.

Czy mogę prosić o pomoc w wykonaniu tego zadania - przy okazji tak, aby jak najwięcej się nauczyć. Chciałbym zacząć od projektu, a następnie do fizycznego wykonania. Prowadzący powiedział n am, że taki układ ( dodam, ze mamy go wykonać na płytce uniwersalnej bez użycia mikroprocesorów ) można wykonać w około 3 godziny.

Pozdrawiam Mikołaj
  • Poziom 6  
    Z góry przepraszam za tak późną odpowiedź, ale miałem taki natłok pracy, że dopiero teraz moge do tego wrócić.

Ten artykuł, który został mi zaproponowany jest bardzo ciekawy. Problem jednak w tym, że mam zaprojektować układ, który włącza się i wyłącza za pomocą jednego przycisku, a tam są dwa. Z tego co mi się wydaje to pewnie idzie to jakoś łatwo zmodyfikować. Czy jesteście wstanie powiedzieć coś więcej na ten temat ?
  • Poziom 22  
    Tutaj masz przykład jak zrobić ten układ na trzech inwenterach U1D, U1E, U1F. Tylko trzeba zamiast guzika wstawić np tranzystor i zabezpieczyć jego bazę.
  • Poziom 6  
    Co masz na myśli mówiąc zabezpieczyć jego bazę ?
    Jaki tranzystor tam wrzucić ? i czy nie powinna to być np cewka bo kwestie dotyku ma tu chyba załatwić indukcja.
  • Poziom 35  
    Ogólnie taki układ załącz/wyłącz dotykowy powinien sie składać z sensora dotykowego i układu wykonawczego.

Rolą sensora jest zamiana pojemności ciała, lub rezystancji naskórka na zmianę poziomu logicznego na wyjściu sensora, np. dotykamy płytkę, i na wyjściu sensora pojawia się stan wysoki, (bo przedtem był niski), lub odwrotnie, zależnie od rodzaju sensora.

Zmiana stanu sensora powoduje zadziałanie układu wykonawczego, najczęściej będzie to przerzutnik, lub układ przekażnikowy spełniający rolę przerzutnika.

Temat jest obszerny, i na początek radzę poczytać na temat sensorów dotykowych, sposobów ich wykonania. Jest ich bardzo dużo rodzajów, i sporo opisów jak wykonać. Dobre zrozumienie zasady działania sensorów dotykowych rozwiąże problem.
    Raczej tylko przypadkiem będzie, że ktoś podrzuci "gotowe rozwiązanie" bo ono wymaga poprostu skonstruowania konkretnego ukladu.
  • Poziom 6  
    Przeszukując to forum natknąłem się na ten artykuł:
    Link

Na którym zastosowano wydaje mi się dość prosty układ:
    Układ załączająco/wyłączający za pomocą dotyku

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czym jest ten układ scalony ? Ten po środku schematu. Czy można go łatwo i tanio kupić ? Prosiłbym o więcej możliwych informacji.

Swoją drogą sensor jest po prostu kawałkiem miedzi? Czy jest to jakby taka warstwowa bryła, gdzie dolna i górna warstwa miedzi jest od siebie czymś oddzielona.
  • Poziom 33  
    Jeśli ma być prosto to zapoznaj się z rodziną układów AT42QT101....