Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór bezpiecznika do sterownika CNC

05 Lis 2014 12:20 1779 1
 • Poziom 13  
  Witam.

  Praktycznie ukończyłem już składanie sterownika CNC.
  Sterownik obsługuje 5 osi. Zamontowałem już w panelu gniazda bezpieczników i nie potrafię znaleźć pomocy w necie na temat jak obliczyć taki bezpiecznik, do tego jaki powinien być:

  1. Jaki typ bezpiecznika (zwłoczny, szybki czy superszybki)?
  2. Jaka powinna być wartość bezpiecznika?
  3. Jak obliczyć taki bezpiecznik?

  Opis układu:
  - dwa transformatory toroidalne po 80W ( po przejściu przez mostek 18V 8.8A )
  - 5 sterowników AVT1682
  - 3 silniki bipolarny 2,0A
  - 2 silniki bipolarny 1,5A

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 28  
  Witam,
  Na wejściach trafo powinieneś zastosować "S" B6 (jeden dla dwóch trafo) lub topikowy o wartości 4A (dla każdego po jednym bezpieczniku). Dla ochrony strony wtórnej zalecam bezpiecznik również topikowy 8A lub 10A jeżeli transformator pracuje z pełnym obciążeniem. Jeżeli chodzi o zastosowanie osobnych bezpieczników dla poszczególnych sterowników mocy najlepiej zmierzyć prąd przy największym momencie skrawania przez wrzeciono i na tej podstawie dobrać wartość wyższą (kolejną w szeregu) od nominalnej. Ja osobiście jednak nie polecam metody osobnych zabezpieczeń z tego względu, że jeżeli jeden kanał (w tym wypadku oś pracy) ulegnie uszkodzeniu i odłączeniu to może mieć to zły wpływ na dalszą obróbkę, brak jednej osi może spowodować nawet uszkodzenie wrzeciona, czy narzędzia skrawającego.
  Pozdrawiam

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodatkowo dobrze byłoby ochronić cały okład termicznie, przez zastosowanie np. układu stycznikowego do trafo sterowanego termikiem. Lub sprawę rozwiązać elektronicznie, stosując czujniki temperaturowe i jakiś mikrokontroler, który po wykryciu przekroczenia danej wartości wysyłałby np. sygnał STOP. To jedna z prostych rzeczy, gdyż czujniki pracowałyby na magistrali 1wire, czyli eliminuje to niepotrzebną ilość kabli. W tym przypadku ochrony czujniki powinny być na transformatorach oraz na radiatorach sterowników mocy. Oczywiście można zastosować również bezpieczniki termiczne.