Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe w TT

05 Lis 2014 15:29 4572 22
  • Poziom 10  
    Witam. W moim ZK (szafka w granicy) firma wykonująca przyłącze dała zabezpieczenie przedlicznikowe CLS6-B32/3 przy układzie sieci TT. Nie jestem elektrykiem, ale czy przypadkiem nie powinni tam dać 4-biegunowego wyłącznika?

Ta sama firma wykonała mi też (na potrzeby budowlane) rozdzielnicę w domu - tam także dali trzy- i jedno-biegunowe eski.

Zabezpieczenie przedlicznikowe w TT Zabezpieczenie przedlicznikowe w TT
  • Poziom 31  
    Jeśli już zastosowali wyłączniki nadprądowe powinni zastosować 3 pojedyncze moduły o prądzie zwarciowym 10 kA jako przedlicznikowe.
  • Poziom 31  
    Ogólnie to kiepski kabel a podejrzewam, że może nawet przewód zastosowali i chcieli uratować sytuację. Nie uratowali . Ja bym takiej fuszerki nie odebrał.
  • Poziom 10  
    Tak to wygląda kolego haneb :) Ale z tego co kojarzę, to w RG nie mam żółto-zielonego kabla, więc może tego koloru elektrycy użyli tylko w obrębie ZK...

Odnośnie wykorzystania 3 pojedynczych modułów zamiast jednego, to podejrzewam, że było by to problematyczne przy silniku 3-fazowym (planuję kompresor w garażu).

Moje pytanie bardziej dotyczyło tego, dlaczego tor N nie jest rozdzielany pomimo układu sieci TT. Zawsze myślałem że w TT trzeba go rozdzielać. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie czy jestem w błędzie czy nie.
  • Poziom 31  
    Byłoby problematyczne jeśli byś chronił ten silnik zabezpieczeniem głównym.Ale niestety tak się nie robi. :D
    Kolego ,sprawdź Ty lepiej ten układ sieci wg. warunków technicznych aby mieć całkowitą pewność ,że to TT.
  • Moderator Elektrotechnika
    Niech kolega da więcej zdjęć całej rozdzielnicy i zdejmie maskownicę (po wyłączeniu napięcia) .
    Kolorystyka przewodów jest porażająca .
    snoppy napisał:
    Moje pytanie bardziej dotyczyło tego, dlaczego tor N nie jest rozdzielany pomimo układu sieci TT

Do czego miał by być rozdzielany . Może koledze chodzi o przewód PE .
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Kolego jak wykonane to jest w Myszkowie koło Częstochowy to aż dziw bierze, że panowie z ZE zaplombowali te zabezpieczenia przedlicznikowe ( powinny być do 10kA, może się panowie nie znali albo sami sobie robotę plombowali hehe ) Kiedyś przyjedzie taki co się zna i każe ci wymienić i znowu będziesz płacił za robotę którą teraz ktoś zrąbał. Podłączenie przewodu na listwie to masakra.

Ciekawe jak uziemienie, uziom, itd wygląda jeśli jest oczywiście ?
  • Poziom 10  
    Odnośnie meritum: przewód N w TT - uziemiony przynajmniej teoretycznie tylko przy transformatorze - jest przewodem który może mieć potencjał inny niż potencjał mojego uziemienia. Stąd też uważam, że powinien być "rozłączalny" tzn. powinna być możliwość odłączenia go w celu wykonania prac w instalacji w domu - zakładam, że w docelowej rozdzielnicy FR będzie 4-biegunowy. Nie wiem natomiast (i stąd moje pytanie), czy w instalacji TT wyłączniki nadprądowe (obojętnie czy w ZK czy w RG) także powinny być 2- lub 4-biegunowe (czyli rozłączające tor N). Dotychczas myślałem, że tak właśnie ma być i zdziwiło mnie to co zobaczyłem w ZK - chciałbym wiedzieć czy słusznie :)

Kolego fighter, masz rację - warunkach stoi żeby prąd zwarcia przyjąć nie mniejszy niż 10kA, a tu mi zabezpieczenie na 6kA dali... Przy odbiorze nikt się nie przyczepił a i ja sam bym tego pewnie nie zauważył bez Kolegi uwagi. Co do wymiany zabezpieczenia, to poczekam aż wyklaruje się sprawa odnośnie ilości torów w zabezpieczeniu (3 czy 4). Dodatkowo, będę wcześniej chciał przeanalizować temat wrzucenia tam wyłącznika selektywnego, bo miałem już raz przypadek, że wybiło mi zabezpieczenie w ZK zamiast w rozdzielnicy.

Odnośnie pozostałych pytań:
    Krzysztof Reszka napisał:
    Do czego miał by być rozdzielany . Może koledze chodzi o przewód PE

Przepraszam, miałem na myśli rozłączanie toru N, a nie rozdzelanie (jak w przypadku PEN). Fotki z RG postaram się zrobić jutro.

Co do uziomu to akurat robiłem go sam: uziom fundamentowy sztuczny Fe 3x35mm (jeśli mnie pamięć nie myli), przewód uziemiający FeZn 3.5x30mm, połączenia skręcane zaciskami śrubowymi.
  • Specjalista elektryk
    Jako przedlicznikowe może być, a nawet powinno być zabezpieczenie wyłączające tylko "fazy", inna sprawa, że nie powinien być to eS, a tym bardziej eS trójfazowy.
    Co do rozłączania przewodu N, to nie ma przeciwwskazań, żeby już w RG zastosować rozłącznik 3+1.
  • Poziom 10  
    Kolego Miniax, czy to co piszesz odnośnie rozłączania N dotyczy tylko ZK czy także RG? Innymi słowy - czy w RG jest ok że mam wyłączniki 1- i 3-biegunowe czy tam już jednak powinny być 2- i 4- biegunowe?

Co do samego faktu zastosowania wyłącznika nadprądowego, to wynika to z warunków przyłączenia:
    Tu na tym forum był temat instalacji w Francji tam obligatoryjnie wyposaża się instalacje jednofazowe w odłączalny tor N (esy) może ktoś powiedzieć co nas to obchodzi może nic tylko że oni stoją na dużo wyższym poziomie sieci TT i dlatego uznali to za rzecz ważną.
  • Specjalista elektryk
    snoppy napisał:
    Kolego Miniax, czy to co piszesz odnośnie rozłączania N dotyczy tylko ZK czy także RG? Innymi słowy - czy w RG jest ok że mam wyłączniki 1- i 3-biegunowe czy tam już jednak powinny być 2- i 4- biegunowe?

W instalacjach domowych/mieszkaniowych stosuje się zwykłe standardowe wyłączniki nadprądowe jedno lub trójbiegunowe. W celu rozłączenia toru N można w rozdzielnicy głównej zastosować rozłącznik izolacyjny 3+1, ale nie ma konieczności rozłącza w tej sytuacji tego toru. Poza tym i tak aparaty RCD które należy zastosować rozłączają tor N.

snoppy napisał:

Co do samego faktu zastosowania wyłącznika nadprądowego, to wynika to z warunków przyłączenia:

Domyślam się, co nie zmienia faktu że nie jest to za dobre rozwiązanie.

Krzysztof Reszka napisał:
    Tu na tym forum był temat instalacji w Francji tam obligatoryjnie wyposaża się instalacje jednofazowe w odłączalny tor N (esy) może ktoś powiedzieć co nas to obchodzi może nic tylko że oni stoją na dużo wyższym poziomie sieci TT i dlatego uznali to za rzecz ważną.

To jest fakt, ale:
    - we Francji układ TT jest znacznie bardziej popularny,
    - nie ma problemów z zakupem eS dwutorowych o szerokości jednego modułu (analogicznie czterotorowych) oraz całego osprzętu do ich podłączania (np. dopasowane szyny grzebieniowe)
    - zabezpieczenie przedlicznikowe zawiera człon RCD selektywny o odpowiedni dużym prądzie wyłączeniowym

Nie zmienia to jednak faktu, że przy poprawnie wykonanej instalacji w zwykłej mieszkaniówce nie ma potrzeby stosować takich esów zwłaszcza, że powinno stosować się dwustopniową ochronę aparatami RCD. które to aparaty już rozłączają tor N.
  • Specjalista elektryk
    fighter napisał:
    dziw bierze, że panowie z ZE zaplombowali te zabezpieczenia przedlicznikowe ( powinny być do 10kA, może się panowie nie znali albo sami sobie robotę plombowali hehe )
    A skąd wiadomo jaki jest spodziewany prąd zwarcia w tym ZK? Według mnie 6kA może wystarczyć i nie krytykowałbym akurat za to (pozostałe kwestie oczywiście dyskwalifikują tę robotę).
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi. Z wypowiedzi rozumiem, że w Złączu Kablowym w sieci TT, zabezpieczenie przedlicznikowe nie powinno rozłączać toru N i pod tym względem jest u mnie OK.

Dodatkowo, rozumiem też, że gdy elektryk robiący RG zaproponuje mi (oprócz dwustopniowych RCD) eski 1- albo 2- biegunowe, to już jego wola i nie mam co protestować.

Trzecia sprawa - rozłącznik FR w RG ma być 4-biegunowy (3+1) i tego mam od elektryka wymagać. W razie błędu poproszę o sprostowanie.

Jeszcze odnośnie głównego pytania o zabezpieczenie przedlicznikowe - zastanawiam się nad wnioskiem do energetyki o zezwolenie na wymianę tego 3-biegunowego eSa na jakieś zabezpieczenie selektywne. Ile taki zamiennik mógłby kosztować i jaki model koledzy by proponowali zastosować? Pytam o cenę, bo w razie zgody pewnie sam musiałbym to sfinansować...

Odpowiadając Koledze TWK - wklejałem wcześniej fragment warunków przyłączenia. Jest tam informacja o prądzie zwarcia nie mniejszym niż 10kA.

Zgodnie z obietnicą, załączam też zdjęcie mojej "pięknej" rozdzielni :)

Zabezpieczenie przedlicznikowe w TT Zabezpieczenie przedlicznikowe w TT
  • Specjalista elektryk
    snoppy napisał:
    Tak to wygląda kolego haneb :) Ale z tego co kojarzę, to w RG nie mam żółto-zielonego kabla, więc może tego koloru elektrycy użyli tylko w obrębie ZK...

W rozdzielni jest z kolorystyką już zupełnie fatalnie.
  • Poziom 31  
    snoppy napisał:
    rozłącznik FR w RG ma być 4-biegunowy (3+1) i tego mam od elektryka wymagać.

Można zastosować 4 biegunowy ale należy użyć aparat który N załącza pierwszy a rozłączy z opóźnieniem.
    A ten "piękny" jednobiegunowy B25 do czego służy? Tam chyba 2,5 odchodzi, zresztą z zespolonego B25 też ?
  • Poziom 16  
    stomat napisał:
    W rozdzielni jest z kolorystyką już zupełnie fatalnie.

szczególnie przy RCD :-D
  • Specjalista elektryk
    snoppy napisał:
    Odpowiadając Koledze TWK - wklejałem wcześniej fragment warunków przyłączenia. Jest tam informacja o prądzie zwarcia nie mniejszym niż 10kA.
    OK, rzeczywiście niedoczytałem.
    A ten PE to chyba 4mm2 , poprowadzony jak z bata strzelił .
  • Poziom 31  
    Błędów jest o wiele więcej . Gniazdo 1F zabezpieczone 25A, gniazdo 5x16 również 25A . Ale za ten zielono-żółty na zasilaniu to powinni zacząć od betoniarki. Nie podłączać, łopatą ....
    :D

Dodano po 23 [minuty]:

snoppy napisał:
    Jeszcze odnośnie głównego pytania o zabezpieczenie przedlicznikowe - zastanawiam się nad wnioskiem do energetyki o zezwolenie na wymianę tego 3-biegunowego eSa na jakieś zabezpieczenie selektywne

ZK masz zrobione wg starych standardów. Jak powinno wyglądać i jaki rodzaj zabezpieczenia mógłbyś mieć wg nowych standardów poczytaj w linku.
    http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/standaryzacja/zalacznik2.pdf

I o te standardy możesz powalczyć. :wink:
  • Poziom 22  
    Ta robota to jedno wielkie nieporozumienie. Najlepsze są te tulejki różnego przekroju łączone pod jeden zacisk S-ki jakby podwójnych nie produkowali. Żółto-zielony aż w oczy kole. Już chyba mniej szkodliwym rozwiązaniem było by zrobienie z niego N i obkurczenie niebieskiej koszulki.