Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA-10 - Dwie strefy, dwa manipulatory, różne czasy reakcji

korky 05 Lis 2014 16:35 1641 12
  • #1 05 Lis 2014 16:35
    korky
    Poziom 13  

Witam.
    To moje drugie programowanie. Pierwsze było CA5 bez stref. Teraz mam zagwozdkę ze strefami. Posiadam centralę CA-10 (na PCB widnieje wersja 5.2)
    Oraz dwa manipulatory CA-10 KLCD-S + 10 czujek.
    Czy możliwe jest zaprogramowanie takiej sytuacji:
    Dom składa się z części mieszkalnej i garażu. Jeden manipulator na wejściu frontowym, drugi manipulator w przejściu między garażem a częścią mieszkalną.
    Czytałem różne tematy i już nie wiem czy konieczne jest tworzenie stref czy nie. Chciałbym by po prostu jednym kodem załączać czuwanie na wszystkich czujkach (wszystkie z opóżnieniem na wejście 1minuta), drugim kodem (na noc) załączać czujki tylko w garażu (ale uwaga- czujki w garażu mają mieć reakcję natychmiastową).
    Obydwa kody chciałbym żeby były dostępne na obu manipulatorach, tak samo jak chciałbym by rozbrajanie mogło być realizowane z obu.

0 12
  • Pomocny post
    #2 05 Lis 2014 23:33
    IGS

Poziom 20  

da się, ale ca10 to specyficzna centrala, i co by tu nie pisać, trochę wtopiłeś ja kupując
    to samo prościej, uzyskasz na versie 10 lub 15
    ca10 to bardzo stary produkt usilnie modernizowany, z założeniem że ma cztery osobne strefy i to dosłownie (osobna linia danych) i obsługa tego systemu funkcją GOTO jest bardzo upierdliwa dla użytkownika
    rozwiązania typu strefa zależna itp to może być trudne na start, w dodatku to rozwiązania niespotykane w innych modelach
    jeżeli to możliwe rozważ zwrot płyty i manipulatora, reszta urządzeń bez zmian
    w versie masz wszytko zdefiniowane, tak jak potrzebujesz, wszak sam satel wypuścił te urządzenia na bazie doświadczeń

w przeciwnym wypadku masz kilka rozwiązań
    możesz mieć strefy lub nie - twoja decyzja, nie producenta
    kłopotem jest sterowanie nimi
    albo masz dedykowany man do każdej ze stref
    lub
    łączysz dwa równolegle do strefy pierwszej, strefa 2 zależna bez własnego manipulatora
    ale możesz ją załączać na żądanie za pomocą funkcji GOTO oraz o czasie na podstawie timera (obie metody się nie wykluczają)
    tak czy inaczej programowanie tego jest wielowątkowe, sporo szczegółów w tym także osobne podmenu manipulatorów LCD- odradzam

0
  • #3 06 Lis 2014 00:29
    korky
    Poziom 13  

Kupiłem tydzień temu, faktury nie wyrzuciłem, więc jutro z rana będę w sklepie. No może błędnie założyłem, że skoro z CA poprzednim mi tak gładko poszło to CA10 będzie też dobrym rozwiązaniem. Wielokrotnie sobie zadawałem pytanie przy CA 10 CZY NAPRAWDĘ szkielet tego systemu musi tak wyglądać !? Teraz wiem, że nie. Samo wywoływanie funkcji goto- 3s trzymania przycisku to strata czasu.
    Versa widzę, że kabel jak do CA-5, to akurat mam. A czy rozbudowanie o kolejne wejścia tak samo ? 8+ 2x2manipulatory=12 ?

0
  • Pomocny post
    #4 06 Lis 2014 08:30
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Versa nie ma wejść w LCD/LED - przecież wystarczy spojrzeć w dokumentacji. Jakby nie było, Versa jest 10x lepsza od starej CA-10. Koniecznie to wymień, jeśli chcesz mieć nowoczesny system. I skąd pomysł, że Versa ma 8 wejść? ..

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lis 2014 16:10
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Do Versy możesz również dołożyć moduł MCU lub Abax. Przy MCU masz obsługę urządzeń systemu Micra. Jedyne ograniczenie to obsługa max. 30 wejść i bodajże 12 wyjść. Zamieniaj na Versę, a będzie Pan zadowolony :)
    Weź pod uwagę, że różnica pomiędzy płytą Versa 5 a 15 to niecałe 100 pln. Także bierz 15-stkę i już.

Pozdrawiam.

0
  • #6 06 Lis 2014 19:16
    korky
    Poziom 13  

Już się zapowiedziałem na wymianę. Jutro Versa dojdzie z magazynu do sklepu i wymienię.
    Jeszcze się nie wygryzłem w całą dokumentację Versy. Zacznę wszystko dokładnie rozczytywać dopiero jak będę miał przed sobą centralkę z uruchomionym programem dloadX.
    Czy na pewno będę mógł utworzyć dwie strefy, które to aktywowane różnymi hasłami, będą nadawały czujkom rożne reakcje ? W sensie:
    scenariusz 1- Jestem samochodem poza domem, aktywuje czuwanie na strefie A zawierającej wszystkie czujki z reakcją 1 minutową (czas na wjazd do garażu i dezaktywację)
    2- Idę spać, aktywuję strefę B (załączam czuwanie na sam garaż), przy czym czujki garażowe w tym wypadku czuwają w trybie natychmiastowej reakcji
    ?

Dziękuję wszystkim za doradztwo. Na stronie producenta nie dowiedziałbym się, że jedna centrala jest dużo lepsza od drugiej, bo przecież wszystkie produkty mają wspaniałe...

0
  • Pomocny post
    #7 06 Lis 2014 19:37
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Versa posiada dwie strefy i w każdej z nich możliwość włączenia czuwania dziennego, nocnego lub całości. Użytkownika możesz przypisać tylko do jednej strefy lub do obydwóch. Myślę, że powinieneś przeczytać instrukcję, a potem poćwiczyć na "żywym organizmie". Nie ma lepszej nauki jak instalacja alarmu u siebie w domu ;) (tak naprawdę nie wiem, czy instalujesz u siebie...)
    Jeśli mogę coś dodać od siebie: Kup sobie do Versy moduł MCU (nie mówię już o droższym Abaxie). Jak już pisałem wcześniej moduł ten obsługuje urządzenia Micry. Co prawda jest to system jednokierunkowy, łatwy do zakłócenia, ale czujki takie jak zalania czy dymu możesz mieć bezprzewodowe. MCU obsługuje również piloty. Pilot przydałby Ci się do garażu. Pilotem aktywowałbyś czas na wejście w strefie garażowej (bez użycia pilota naruszenie czujek w garażu uruchamiałoby alarm natychmiastowy). Mam nadzieję, że w drzwiach garażowych i wejściowych do domu masz zainstalowane kontaktrony?
    Jeśli myślisz o powiadamianiu GSM - weź moduł GPRS-T1.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #8 06 Lis 2014 22:00
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

korky napisał:
    Na stronie producenta nie dowiedziałbym się, że jedna centrala jest dużo lepsza od drugiej, bo przecież wszystkie produkty mają wspaniałe...

Dobrze to powiedziałeś :)

korky napisał:
    dwie strefy, które to aktywowane różnymi hasłami

I tak i nie. Tak - bo jest to możliwe, nie - bo tak się nie robi. Jest to nawyk starych wyjadaczy w alarmach, którzy wychowali się na CA-10 i wstecz. Tam tworzyło się różne hasła i np. klient musiał pamiętać 100 tys. (no może trochę przesadziłem) różnych haseł do różnych stref. Teraz świat poszedł trochę do przodu i wystarczy jedno hasło dla użytkownika. Sposób, w jaki użyje tego hasła będzie decydował o tym, co właściwie załączy.

korky napisał:
    aktywowane różnymi hasłami, będą nadawały czujkom rożne reakcje ?

Reakcję dla czujki przypisujesz jedną. Raz ustalasz i zostawiasz. Wydaje mi się jednak, że tak jak zasugerował kolega bhtom, jak ogarniesz sobie instrukcję i poćwiczysz z centralą na stole, to wśród zakamarków Versy znajdziesz dla siebie rozwiązanie.

0
  • #9 08 Lis 2014 04:48
    korky
    Poziom 13  

No muszę powiedzieć, że rzeczywiście Versa jest znacznie zgrabniejsza. Wziąłem Versę + MCU + pilot. Kilka h i PRAWIE wszystko zaprogramowane na stole. Właśnie... Prawie... Męczy mnie jedna rzecz na którą się uparłem. Chodzi o różne czasy reakcji w zależności od tego z jakiej strefy zostało załączone czuwanie danej czujki. Żeby czas na wejście czujki został przyjęty od strefy należy nastawić reakcję na wejście/ wyjście o czasie na wejście 0. W ten czas czujka pobierze czas na wejście ze strefy. Niestety nie pobiera czasu (jak by logika na to wskazywała) ze strefy przez którą czujka została załączona- wybiera wyższy czas z dwóch stref. Tak więc tak naprawdę ta funkcja nie rozwija tu możliwości, no chyba że coś robię nie tak. Do tej pory nie wymyśliłem jak czas reakcji czujki mógłby się zmieniać w zależności od czegokolwiek (bez używania modułów z zewnątrz).
    W tym momencie ulży mi nawet gdy ktoś powie mi, że po prostu się NIE DA...
    Tak czy inaczej do dezaktywacji czuwania w garażu podczas wjazdu posłuży pilot, jednak jak pilot by zawiódł to chciałbym te kilkanaście sekund...

0
  • Pomocny post
    #10 08 Lis 2014 10:17
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Ja nie pisałem, że pilotem masz wyłączać czuwanie! Tak się nie robi - pisaliśmy już o tym wielokrotnie! Pilot jedynie ma uruchamiać mechanizm odliczania czasu na wejście. Nie odpisałeś na moje wcześniejsze pytanie, a mianowicie, czy posiadasz kontaktrony w drzwiach wejściowych i garażowych aby na nich zrobić linie wejścia/wyjścia ze stref.
    Przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post i doszedłem do wniosku, że przy użyciu Versy nie musisz tworzyć osobnych stref dla domu i garażu. Po prostu, przy wejściach czujek z garażu zaznaczasz opcję "Aktywna w czuwaniu nocnym", a przy włączaniu czuwania nocnego stosujesz taki "myk":

Satel CA-10 - Dwie strefy, dwa manipulatory, różne czasy reakcji

Pozdrawiam.

PS: Czasami oprócz instrukcji Instalatora i Programowania warto przeczytać instrukcję Użytkownika...

0
  • #11 09 Lis 2014 09:24
    korky
    Poziom 13  

No fakt :) Zatem zrobię bez stref jak mówisz. Tak tak, kontaktrony mam w każdym oknie, drzwiach i bramie. Przepraszam zapomniałem o tym wspomnieć. No nic, zatem zabieram się do roboty biorąc pod uwagę twoją koncepcję. Dzięki wielkie jeszcze raz.

Pozdrawiam

0
  • #12 10 Lis 2014 12:50
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Jeśli masz kontaktrony to je również uwzględniasz w czuwaniu nocnym, to chyba zrozumiałe, będziesz miał wtedy na noc czuwanie obwodowe. Co do funkcji pilota, to ma on opcję aktywacji konkretnego wejścia. Nie testowałem tej funkcji, ale trzeba by pokombinować jak zrobić aktywację czasu na wejście z pilota (za pośrednictwem modułu MCU). Nie znam dokładnie architektury Twojego domu, ale po głębszym zastanowieniu się chyba lepiej zrobić dwie strefy (dom i garaż), a dlaczego? Bowiem przy jednej strefie, gdy będziesz wjeżdżał przez garaż, aktywujesz czas na wejście wszędzie i będziesz mógł dojść do manipulatora "domowego" bez wywoływania alarmu. Przy dwóch strefach (i prawidłowym rozmieszczeniu oraz oprogramowaniu czujników) będziesz mógł dojść tylko do manipulatora "garażowego" a przejście dalej wyzwoli alarm natychmiastowy (bo w strefie domowej nie będzie uruchomiona procedura odliczania czasu na wejście).

Pozdrawiam.

0
  • #13 11 Lis 2014 13:07
    korky
    Poziom 13  

heh. Dzięki wielkie za nieustającą pomysłowość :D no właśnie się zastanawiałem jak się robi to opóźnienie na wejściu. W pilocie widziałem tylko funkcje typu- narusz wejście. Chociaż wyczytałem, że wydłużanie czasu pilotem to powszechne rozwiązanie. Przy następnym podłączeniu się jeszcze przyjrzę temu rozwiązaniu z ciekawości.
    Póki co, jako że miałem wolne wejście to połączyłem kontaktrony szeregowo i pod dwa wejścia o różnym czasie reakcji, które należą do różnych stref...
    Dzięki wszystkim jeszcze raz. Przede wszystkim za podsunięcie pomysłu o wymianie na Versę. I taniej i lepiej- +++++++.
    Pozdrawiam i usatysfakcjonowany temat zamykam.

0