Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini Tesla Coil - Mała Cewka Tesli

lechoo 05 May 2005 01:25 226769 731
Automation24
 • #151
  pawem1
  Level 25  
  dwa pierwotne : This in turn means that the secondary has to have a very low resonant frequency, and also that the primary will only be 1 or 2 turns. Therefore, the primary surge impedance will be low, and huge currents will flow.

  tłumaczenie : wtórne ma bardzo małą częstotliwość rezonansu, i dlatego 1 albo 2 zwoje pierwotnego.
  pierwotnego impedancja jest mała, i ogromne prądy będą płyneły.

  dioda jest poto aby prąd sie nie cofał na kondensator a cewka (dławik choke) kilka zwojów na rdzeniu ale jakim i ile to niewiadomo.
 • Automation24
 • #152
  Mefu
  Level 22  
  coraz bardziej sie napalam na własną tesle :D szczególnie że zauważyłem że mam jescze troche oszczędności :]

  Widziałem na necie schemacik tesli zasilany z stałego napięcia 12V ok.3A z NE555 w roli generatora prostokątnego. Fala kilku kHz szła na bramke MOSFETa, przy którym było uzwojenie pierwotne.

  Ułożyłem schemat podoby ale na zwykłym tranzystorze bipolarnym. Pomyślałem że jesli zwiększe napięcie to będe potrzebował mniej zwojów na tesli i zmniejsze prąd płynący przez tranzystor (a właściwie to nie chce go zmniejszać, żeby wzrosła moc :P)

  NE555 jest zasilany przez zennerke.... (spadek 12V) co da 12V na scalaka (a ma 16V max) i oczywiście wyjście idzie na bazę tranzystora. Musiałem dołożyć równolegle z cewką diode skierowaną zaporowo bo na symulacji mi rozwalało tranzystor za każdym razem, tylko nie wiem czy ona sie nie spali i czy nie zmniejszy osiagów :?

  Nieoznaczone elementy dobiore sobie doświadczalnie :)

  Zasilanie szacuje na 24V 4A (ok 100W)

  Jaki tranzystor duzej mocy mógłbym użyć ?? Co wogóle myślicie o tym projekcie ?? Ma racje bytu ??

  Z góry dzięki za odpowiedź.
 • #153
  wojachowski
  Level 12  
  pawem1 wrote:
  tłumaczenie : wtórne ma bardzo małą częstotliwość rezonansu, i dlatego 1 albo 2 zwoje pierwotnego.
  pierwotnego impedancja jest mała, i ogromne prądy będą płyneły


  Chodziło mi o to, dlaczego są dwa uzwajania i dlaczego są tak dziwnie połączone. Jedno z nich (to z transformatorem bardziej po lewej) jest wpięte tak jak to ze strony Lechoo (tam jest uproszczony schemat OLTC), ale drugie ma już pewne różnice (brak podpięcia do +300V).
  Mam jeszcze jedno pytanie, po co ten blok zasilany +30V jest aż tak rozbudowany? Nie wystarczy jeden tranzystor?
 • Automation24
 • #154
  pawem1
  Level 25  
  kondensatory 3x0,47uF po naładowaniu przez 300V są rozładowywane przez obydwa tranzystory ale dlaczego takie połączenie nie wiem jakis rezonans czy co O_o
  sprawdz moze wystarczy jeden tranzystor
  a ten R RC przy 555 zmienia jakoś charakterystyke sygnału
 • #155
  Mefu
  Level 22  
  mógłby sie ktoś zainteresować moim postem ?? 3 post nad tym ?? :?
 • #156
  lechoo
  Level 39  
  pawem1 wrote:
  kondensatory 3x0,47uF po naładowaniu przez 300V są rozładowywane przez obydwa tranzystory ale dlaczego takie połączenie nie wiem jakis rezonans czy co O_o
  sprawdz moze wystarczy jeden tranzystor
  a ten R RC przy 555 zmienia jakoś charakterystyke sygnału

  Autor tego projektu użył 2 tranzystorów IGBT (widocznie jeden byłby za słaby), a ponieważ nie zaleca się równoległe łączenie tranzystorów IGBT uzwojenie pierwotne zostało podzielone na 2 części i podłączone pod każdy z 2 tranzystorów osobno. Można oczywiście użyć jednego mocniejszego tranzystora i jednego uzwojenia pierwotnego.

  Układ RC na wyjściu 555 ma za zadanie poprawić stromość zboczy sygnału. Tranzystory IGBT wymagają napięcia sterującego rzędu 30V i o dużej stromości zboczy, dlatego użyte zostały również dodatkowe tranzystory na wyjściu generatora 555.

  @Mefu
  Przedstawiony przez Ciebie schemat ma mało wspólnego z cewką Tesli, jest to co najwyżej prosty generator WN. Schemat z tranzystorem bipolarnym jest wbrew pozorom błędny, jeśli chcesz zbudować sobie coś takiego to użyj mosfeta i nie pytaj dlaczego, gdyż podobnych schematów i postów jest mnóstwo na Elektrodzie - użyj opcji szukaj wpisując hasło "lampa plazmowa"
 • #157
  Mefu
  Level 22  
  lechoo Wiem że jest ich pełno bo przeglądałem ich całą mase :D Tak sie tylko zastanawiałem czy mosfeta mozna zastąpić zwykłym tranzystorem bipolarnym. Myślałem żeby tym zasilać drabine jacoba :)

  Więc jeśli nie bipolarny to czy ten niżej z mosfetem będzie dzałać ??
  (przeróbka z 12V na 24V - poprostu takie mam trafo 150W i chce je wykorzystać)

  Czy nada sie na:
  a) drabine jacoba
  b) tesle
  c) lampe plazmową
 • #158
  wojachowski
  Level 12  
  No tak, to się domyśliłem, że dwa bo jeden za słaby ;). Tylko nadal nie wiem, dlaczego jeden jest podłączony do +300V a drugi nie. Czy mój tok rozumowania jest poprawny (gdzie jest błąd)?
  555 Pracuje tak że większość czasu generuje poziom wysoki, więc pierwszy tranzystor ZTX451 jest zatkany, przez krótkie impulsy 10-50us, gdy na bramce mamy napięcie 0 to prąd płynie przez opornik 1,5k, który zabezpiecza układ przez zwarciem. Kondensator 47u zakłuca drgania podczas tych impulsów – chyba może być elektrolit. Potem nie wiem dokładnie, o co chodzi, gdyż wydaje mi się, że przez BE drugiego ZTX nidy prąd nie przepłynie, bo razem z diodą mają większy opór niż kawałek kabla. Potem obydwa IGBT Są zatkane, więc kondensator 3*0,47u ładuje się przez jedno z uzwojeń pierwotnych (na sch. bardziej po prawej). Jakby obydwa IGBT były podpięte do 300V to ładowałyby się po obydwu, ale to jest niezalecane. Po zwarciu EC IGBTów to już wiadomo.

  I jeszcze jedno, co z zasilaniem? na schemacie nie jest zaznaczone, ale chyba ta szyna go której jest podpięty między innymi GND 555 oraz pierwszy ZTX to ma być podłączony do 0V wchodzącego od transformatorów obniżających na 12 i 30 (z mostków ściślej)?
 • #159
  aqqman
  Level 12  
  mnie nie daje spokoju jedna mysl odnosnie tematyki cewek tesli
  mianowicie co by bylo gdyby dobrac tak ksztalt cewki aby jej czestotliwosc rezonansu MECHANICZNEGO byla zgodna z czestotliwoscia rezonansu elektromagnetycznego no i jak to zrealizowac
 • #161
  pawem1
  Level 25  
  co do 555 to nie wiem jaki sygnał nadaje :) ale reszta idzie tak:
  47uF nie zakłuca tylko stabilizuje bo jest do plusa +30V i do 0, prąd przepłynie przez drugiego ZTX jeśli pierwszy dostanie sygnał od 555, czyli +30V, R1,5Kohm, baza emiter 2 ZXT451, dioda schottky (szybka dioda), 1 ZXT, 0 masa.
 • #162
  Anonymous
  Level 1  
 • #163
  wojachowski
  Level 12  
  Dziękuję :D
  Więc moja pierwsza OLTC będzie więc pracą odtwórczą przytoczonego schematu.
  Moja wizja:
  Na płytce znajdować się będzie: 555 z całymi „peryferiami”, dwa ZTX, oporniki 6,8 Ohm na bazy IGBT oraz wszystkie trzy prostowniki ten na 12V – 1A, na 30V -1A (wystarczy?), na 300V – 4A. Zasilanie: +12V i +30V to dwa osobne małe transformatorki a 300V to po prostu kontakt. Co do kondensatorów to te dwa (na schemacie z prawej górnej strony 555) to elektrolity reszta – ceramika i wspomniany 47u – tantal. 3x0.47u 500V to też ceramika (ile to będzie kosztować). IGBT oczywiście na radiatorku.
  A teraz zderzenie z rzeczywistością: W sklepie „koło mnie” http://www.eles.pl/ nie ma paru części :D. Czy zamiast ZTX451 może być ZTX455; zamiast 1N5819 np.: 1N5817 lub 1N5822, na 5408 nie ma pomysłu, ale może coś da się znaleźć w ofercie… Po IGBT i główne kondensatorki to chyba na giełdę należy się wybrać.
  Pozdrawiam.
 • #164
  dexter1
  Level 14  
  Ekchem, zaluzmy iz jestem totalnie tepy i bardzo bym chcial sobie zbudowac taka tesle. mam kilka transformatow i prad w kontakcie. jak powinienem to zbudowac tak aby nie wysadic domu i aby transformatory nieprzepalily mi biurka kiedy sie nagrzeja. Prosze pomozcie.
 • #165
  Anonymous
  Level 1  
 • #166
  Rommillo
  Level 11  
  Buduję teslę i w zwiazku z tym naraziłem się rodzinie:rozebrałem mikeofalówke pod pretekstem, że się popsuła. Wyciągnąłem z niej trafo firmy Toshiba Electric, które jest oznaczone jedynie numerem katalogowym. Nigdzie nie moge znależć katalogu tej firmy. Mój miernik prubóje mi wmówić, że na wyjsciu tego trafa jest ~120V.Jakie to trafo może mieć parametry??
 • #168
  Anonymous
  Level 1  
 • #170
  Mefu
  Level 22  
  Mam pytanie.... przy kondensatorach podawane jest napięcie przebicia np 1000V DC czyli dla prądu stałego..... Jak przeliczyć to na przebicie przy napięciu przemiennym z trafa WN ?? tak sie zastanawaim czy składać kondensator z małych kondów (4,7nF 1000V) czy zrobić kondensator ręcznie. Szczególnie ze te małe kondensatorki kosztują tylko 10gr netto :D Ale żeby osiagnąć jakieś rozsadne wyniki musiałbym kupić jakieś 200-400 szt :P (łączyć po 10-20 w szeregu).
 • #171
  Anonymous
  Level 1  
 • #172
  Mefu
  Level 22  
  mówisz że te są złe ?? ...... to jest poprostu hurtowni :P Tlatego wydają sie tanie. Co prawda są ceramiczne, a nie foliowe, ale zawsze coś. No ale jeśli mówisz że lepiej nie to posłucham.

  A co do samoróbek...... to jaki najlepiej zrobić: rolkowy czy warstwowy ?? Wydaje mi sie, że najłatwiej będzie zrobić rolkowy chociaż podobnież ma dużą indukcyjność (a nie wiem jak to wpływa na iskry).

  Pewnym programikiem przeliczyłem, że powinno wyglądać to tak
  Trafo 150W 5kV
  Kondensator 20nF 16kV

  Może tak być ??

  Dodano po 34 [minuty]:

  a co myślisz np. o tych ?? foliowy 470nF 250V AC 0,61szt..... ??
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73173082
 • #173
  popiop
  Level 12  
  Mam pytanko czy da sie zrobic cewke tesli z kilku traf ze swietlowek polaczonzch ze soba
 • #174
  Mefu
  Level 22  
  Jakich traf ze świetlówek ?? Jesteś pewny że mówisz o trafie, a nie o cewce ??
 • #176
  elektronik_tk
  Level 26  
  no Lechoo zrobił ze zwykłych małych trafek ;) a jak trafo od neonów to jedno wystarczy.
 • #177
  Rommillo
  Level 11  
  oprócz budowania tradycyjnej tesli pokusiłam się o elektroniczną; mam problem, bo nigdzie nie mogę dostać tranzystorów:
  - ztx 450
  -ztx 550
  -vn10 km
  oraz diód mur 1660 ct;

  Mógłby mi ktoś wskazać miejsce, gdzie je dostanę, lub ich zamienniki??
 • #178
  Mefu
  Level 22  
  Mefu wrote:
  mówisz że te są złe ?? ...... to jest po prostu hurtowni :P Tlatego wydają sie tanie. Co prawda są ceramiczne, a nie foliowe, ale zawsze coś. No ale jeśli mówisz że lepiej nie to posłucham.

  A co do samoróbek...... to jaki najlepiej zrobić: rolkowy czy warstwowy ?? Wydaje mi sie, że najłatwiej będzie zrobić rolkowy chociaż podobnież ma dużą indukcyjność (a nie wiem jak to wpływa na iskry).

  Pewnym programikiem przeliczyłem, że powinno wyglądać to tak
  Trafo 150W 5kV
  Kondensator 20nF 16kV

  Może tak być ??

  Dodano po 34 [minuty]:

  a co myślisz np. o tych ?? foliowy 470nF 250V AC 0,61szt..... ??
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73173082


  Mógłby ktos zerknąć na mój post wyżej i odpowiedzieć ??
 • #179
  Anonymous
  Level 1  
 • #180
  Rommillo
  Level 11  
  mam zamiar wykonać kondensator, przekładając folię aluminiową szkłem; myślicie, że to dobry pomysł?? jaką przenikalność ma szkło??