Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Tesla Coil - Mała Cewka Tesli

lechoo 05 Maj 2005 01:25 212696 731
  • #1 05 Maj 2005 01:25
    lechoo
    Poziom 39  

Przedstawiam Wam moją mini cewkę Tesli, zrobioną praktycznie w jedno popołudnie. Uzwojenie wtórne nawinięte jest drutem 0,1mm (około 800 zwoi) i ma 92mm wysokości i 31mm średnicy. Uzwojenie pierwotne liczy (jak widać na fotografii) 4 zwoje o średnicy wewnętrznej 58mm i zrobione jest z kawałka koncentrycznego kabla RG-58.
    Pojemność kondensatora wynosi 15nF/1,6kV. Terminal (top load) wykonałem z piłeczki pingpongowej oklejonej folią aluminiową.
    Trochę nietypowo zasilam tą cewkę, gdyż niestety nie posiadam odpowiedniego transformatora. Używam bowiem powielacza (x4) napięcia do zapłonu świetlówek na zimno, zasilanego napięciem podwyższonym do około 380V. Uzyskuję w ten sposób napięcie max. 2kV. Przy tak stosunkowo niskim napięciu trochę problematyczne jest ustawienie iskrownika, którego przerwa iskrowa ma ułamek milimetra. Ale jak widać na fotografiach - jest to wykonalne. Być może kiedyś zrobię przetwornicę DC-DC, dzięki czemu będzie można cewkę zasilać napięciem stałym 12V.
    Teraz trochę o osiągach - wyładowanie w powietrze ma długość max. około 3cm (na fotografiach tego niestety tak dobrze nie widać), do uziemionego przewodu - max. 5-6cm, czyli nie tak źle.
    Trochę zabawy miałem z zestrojeniem cewki i obawiałem się czy wogóle będzie to działać przy tak niskim napięciu, i na dodatek DC, ale uzyskane efekty przerosły moje oczekiwania. Całkiem nieźle cewka działa jako lampa plazmowa, efekt jest dużo lepszy niż przy zasilaniu z trafa WN od telewizora - po zblizeniu palca do żarówki iska przeskakuje z odległości około 3cm :)

1 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Maj 2005 23:05
    Misian@
    Poziom 27  

A miałbyś schemat Twej małej Tesli? czy to można zasilić z trafka WN ????

Pozdrawiam Misian@

0
  • Pomocny post
    #3 06 Maj 2005 00:42
    milik
    Poziom 23  

Jestem pod wielkim wrażeniem !!!

Zazdroszczę Ci tej maszynki ja bawiłem się starym monitorem iii jak mnie popieściło 24kV 8O to nie bawiłem się tym do dziś ale mam w planie powielacz do tego poskładać :twisted: . Bardzo podoba mi się ta żarówka porostu świeci (!) a u mnie cos się tam tylko mieniło na fioletowo. Napisz jak głośno pracuje ten twój generator bo przy moim nie można było nawet porozmawiać.

Pozdrawiam :wink:

0
  • #4 06 Maj 2005 13:03
    lechoo
    Poziom 39  

Schemat połaczeń jest standardowy - jak każdej cewki Tesli: kondensator, iskrownik, uzwojenie pierwotne - znajdziesz go na każdej stronie poświęconej TC. Różnica w stosunku do pierwowzoru jest taka, że nie zasilam jej napięciem przemiennym lecz stałym.
    Podczas pracy słychać dosyć głośne trzaski od wyładowań z teminala.
    Wolną chwilą zrobię próbę z zastąpieniem kłopotliwego iskrownika tranzystorem MOSFET sterowanym z generatora, o efektach oczywiście poinformuję :)

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 06 Maj 2005 20:26
    szymon188
    Poziom 21  

Kiedys w EDW byl projekt lampy plazmowej z tranzystorem MOSFET sterowanym z generatora.Jak znajde to wrzuce to na forum.

0
  • #6 06 Maj 2005 21:45
    lechoo
    Poziom 39  

Nie potrzeba, bo nie o taki generator tu chodziło...

Sprawdziłem z mosfetem i porażka, zero wyładowań. Najlepiej działa mi przy zasilaniu napięciem zmiennym 750V, uzyskuję jasne wyładowania około 6 cm z terminala w powietrze. Niestety iskrownik szybko się przegrzewa, nadpala i rozwala :(
    Ma ktoś pomysł na solidny iskrownik działający dobrze przy napięciu 750V :?:

0
  • #7 08 Maj 2005 08:48
    neo_dc
    Poziom 32  

może drucik wolframowy ? albo spirala grzejna ?

P.S. A moglbys moze podeslac schemat generatora jakim zasilasz cewke ? neo_dc(malpa)vp.pl

0
  • #8 08 Maj 2005 18:39
    TTOM
    Poziom 11  

wygląda super - zdjątko na tle ściany wprost nieziemsko - takie małe coś a super

0
  • #9 09 Maj 2005 20:17
    olinek2
    Poziom 23  

jako iskrownik daj rurki miedziane takie jak do CO i ustaw miedzy nimi rowna przerwe i powinno byc dobrze

0
  • #10 10 Maj 2005 10:40
    =Tesla=
    Poziom 19  

witam ja sie bawie cewkami i powielaczami i interesuje mnie jaką czestotliwośc ma twoja cewka, moze zmierzyłeś i wiesz?

=a zasilam cewkę trafem z mikrofalówki=

Jestem pod wielkim wrażeniem, aby tak dalej

pozdrawiam

0
  • #11 10 Maj 2005 17:23
    Misian@
    Poziom 27  

Dlaczego Transformatora TC nie mozna zasilic z trafka WN? Czy mogę sobie np. nawinąć trafko 250W na 1000V i uzyć do takiego projekltu?

Pozdrawiam Misian@

0
  • #12 10 Maj 2005 19:21
    olinek2
    Poziom 23  

pokaz na jakiejs fotce elektryke i mam pytanko ile ma mA trafko od TV

0
  • #13 12 Maj 2005 22:06
    elektronik_tk
    Poziom 26  

Misian@
    wg mnie to trafo możesz sobie nawinąć, robi sie tak, ale 1kV to za mało jak ma działac dobrze to conajmniej 5kV a może i 10kV :) A trafko WN z TV to poprostu ma chyba za małą moc ;]

0
  • #15 12 Maj 2005 22:49
    lechoo
    Poziom 39  

Witam,
    Nie odzywałem się ostatnio bo nie miałem czasu, jak znajdę go więcej to zrobię próbę z zasilaniem około 3kV. Porobię też fotki układu zasilania.
    Przy napięciu 750V uzyskuję sporą moc wyładowań, ale trudno jest ustawić iskrownik na tak niskie napięcie. Wystarczy że lekko się nadpali i już nie działa tak jak powinien.
    Przy zasilaniu napięciem stałym używałem powielacza dokładnie takiego jak na schemacie poniżej, zasilałem go z transformatora podwyższającego napięcie do około 380V, oczywiście bez żadnego szeregowego dławika. Na wyjściu zamiast świetlówki podłączony był przez szeregowy rezystor 200ohm/5W kondensator obwodu rezonansowego pierwotnego.
    Częstotliwość oscylacji cewki (obliczona) wynosi około 1MHz.

Mini Tesla Coil - Mała Cewka Tesli

0
  • #16 12 Maj 2005 23:58
    elektronik_tk
    Poziom 26  

oj coś czuje że niedługo powstanie u mnie mała cewka tesli :D:D dzięki :)
    PS. jaka może być rozbieżność parametrów np poj. kondensatorów?
    ma ktoś do tego może przetwornice z 12V na te 500 ;] tak zeby uklad był zupełnie zasilany z 12V ;]

0
  • #17 13 Maj 2005 11:25
    lukashb
    Poziom 39  

Ja kiedyś do zrobienia 5Kv użyłem zapłonnika od lampy sodowej (takiej co w latarni siedzi) i dławika do tego, jednak tam jest o tyle gorzej ze to 5 Kv jest bez obciążenia..bo jak dołoży się np. zwykłą żarówkę to robi się 220V :(

0
  • #18 14 Maj 2005 00:39
    lechoo
    Poziom 39  

Znalazłem dzisiaj wieczorem trochę czasu aby pobawić się z moją mini-Teslą. Do zasilania tym razem użyłem baterii 12 transformatorków TS2/15, których uzwojenia pierwotne (będących normalnie wtórnymi) połączyłem równolegle i zasilam napięciem około 15V z transformatora TS40/74. Uzwojenia wtórne odwrotnie podłączonych transformatorów TS2/15 połączyłem szeregowo i uzyskałem w ten sposób napięcie 3kV, które po podłączeniu kondensatora 15nF spada do około 2,5kV. Co ciekawe kondensator o dopuszczalnym napięciu pracy 1,6kV bez problemów wytrzymuje takie podwyższone napięcie.
    W każdym razie z takim zasilaniem moja mini-Tesla działa bardzo dobrze, iskrownik wykonany z 2 grubych bolców od wtyczki 220V pracuje stabilnie, nie pali się i daje się dobrze regulować, podczas pracy przerwa iskrowa ma około 1,5mm. Jeśli ktoś chciałby wykonać taką miniaturową cewkę Tesli, to polecam właśnie takie zasilanie. Oczywiście transformatorów można użyć trochę innych, ja użyłem takich j/w gdyż takie miałem pod ręką. Napewno wyjdzie to taniej niż zakup profesjonalnego transformatora do neonów. Kosz jednego transformatorka o mocy 2VA to około 3zł.
    Po kilkunastu minutach pracy cewki odnotowałem wyraźne nagrzanie się transformatorów zasilających, ale przecież nie jest to zabawka przeznaczona do pracy ciągłej.
    Zgodnie z wcześniejszą obietnicą załączam poniżej fotkę całej cewki wraz z transformatorami zasilającymi. Jeśli komuś z Was uda się zbudować układ z przetwornicą zamiast transformatorów, to bardzo proszę o zamieszczenie stosownej informacji :)

1
  • #19 14 Maj 2005 12:52
    elektronik_tk
    Poziom 26  

no też fajny sposób ;] ale pytanie: czy mogą to być różne transformatory? Czy jednak wszystkie muszą być jednakowe?

0
  • #20 14 Maj 2005 13:22
    puszak
    Poziom 28  

a można by zrobic lampę plazmową na bazie trafek takich co ty użyles tylko że użuc jeszcze powielacz jakis(ewentualnie drabinke jakoba)

0
  • #21 14 Maj 2005 13:49
    elektronik_tk
    Poziom 26  

puszak napisał:
    użuc jeszcze powielacz jakis(ewentualnie drabinke jakoba)

hehe drabinka jacoba to takie coś jak u frankenstaina co łuk elekrtryczny sie wznosi pomiędzy dwoma drutami. chyba nie o to ci chodziło ;] bo to nie zwiększa napiecia. może miałeś na myśli generator Marxa?

0
  • #22 14 Maj 2005 14:17
    puszak
    Poziom 28  

troche zle sformulowalem pytanie chodzi mi o zrobienie lampki plazmowej albo drabinki jakoba

0
  • #23 14 Maj 2005 14:27
    elektronik_tk
    Poziom 26  

no drabinke może zrobisz ale ta niska częstotlwość sieći jest niewskazana jak same trafa użyć. A na powielaczu to chyba nici z tego bo lampy plazmowej ani drabiny jacoba nie zasila sie napieciem stałym

0
  • #24 14 Maj 2005 20:49
    puszak
    Poziom 28  

ale drabine jakoba chyba stałym można zasilic pozatym mam jeszcze trafo
    od paralizatora

0
  • #25 15 Maj 2005 22:15
    lukashb
    Poziom 39  

A mam pytanie, mianowicie czy istotna jest częstotliwość napięcia zasilającego..chodzi mi o to np. żeby zrobić przetwornice która daje 3 kV (mam taką bo sam robiłem) tyle że ona pracuje przy 50 kHz, i się zastanawiam czy nie za dużo troche, bo jak wiemy zwykła Tesla zasilana jest napięciem o częstotliwości sieci (50 Hz bo to wkońcu trafo zamienia:) )

0
  • #26 16 Maj 2005 00:28
    lechoo
    Poziom 39  

50kHz nie nadaje się bezpośrednio do zasilania cewki Tesli, gdyż po pierwsze kondensator nie zdąży się naładować, a po drugie łuk w iskrowniku nie zdąży zgasnąć między półokresami napięcia zasilającego. Można zaś wyprostować napięcie z takiej przetwornicy i zbudować cewkę zasilaną napięciem stałym - tzw. DC Tesla Coil. Takiego zasilania używałem w pierwszych próbach z moją mini cewką Tesli, tylko zamiast przetwornicy używałem powielacza napięcia.
    Na ostatniej fotografii przedstawiłem dosyć prosty sposób zasilania miniaturowej cewki Tesli przy użyciu zestawu odwrotnie podłączonych transformatorów. Może być problem z uzyskaniem wyższych napięć ze względu na ograniczoną wytrzymałość izolacji w transformatorach, ale w moim przypadku z napięciem 3kV nie było problemów.

0
  • #27 18 Maj 2005 21:25
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Mam pytanko, jak zbudowac uklad przez ktory pomiedzy dwoma kawalkami drutu rozlegnie sie maly luk elektryczny? Tak okolo 3 cm od siebie, cos a`la paralizator, czy to jest poprostu "nieruchoma" drabina jacoba?

0
  • #28 19 Maj 2005 14:50
    dexter1
    Poziom 14  

Spx tylko brak transformatorów :( czy da sie jakoś bez takiej zawrotnej ilości transformatorów?

Dodano po 10 [minuty]:

Spx tylko brak transformatorów :( czy da sie jakoś bez takiej zawrotnej ilości transformatorów? a jakie jest ok. napięcie na końcu?

0
  • #29 19 Maj 2005 22:31
    mielnicz
    Poziom 14  

Super rzecz. Ja mam takie pytanie: czy zamiast całej masy małych, sieciowych transformatorów można zasotosować cewkę zapłonową od samochodu, zasilaną prądem z sieci zmniejszonym poprzez jakiś transformator na tak ok. 6V lub troszkę więcej? Sprawność cewki zmniejszyłaby się ze względu na niższą częstotliwość, lecz te jakieś 2-3kV powinno dać bez grzania się. Albo zamiast cewki dać trafo WN od TV z odpowiedni spreparowanym uzw. pierwotny też zasilane z jakiegoś trafka sieciowego? Wtedy ta mała ceweczka stałaby się "bardziej mała" ;)

0
  • #30 19 Maj 2005 22:35
    elektronik_tk
    Poziom 26  

no trafo od TV sie nie nadaje bo pracuje przy dużo wyższej częstotliwości a z cewką zapłonową pewnie wypali ;]

0