Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marka Technics powraca na rynek!

makaronmc 06 Lis 2014 12:56 15702 48
  • Marka Technics powraca na rynek!Legendarna marka audio Technics wraca na rynek z końcem roku!

Niegdyś Technics należał do koncernu Matsushita Electric Industrial.
    Panasonic zdecydował się na ożywienie marki, która do dziś jest kojarzona z produktami audio Hi-Fi.

Do sprzedaży trafi system R1:
    - Wzmacniacz SE-R1
    - Sieciowy odtwarzacz SU-R1
    - Głośniki SB-R11

Dla melomanów będzie dedykowany inny zestaw (C700):
    - Wzmacniacz SU-C700
    - Odtwarzacz sieciowy ST-C700
    - Odtwarzacz CD SL-C700
    - Głośniki CB-C700

Historia:
    Marka została wprowadzona w 1965 r. przez Matsushita Electric Industrial Co., ówczesny odpowiednik dzisiejszej Panasonic Corporation. Zdobyła uznanie głównie dzięki serii gramofonów z napędem bezpośrednim. W 1969 r. pod marką Technics zaprezentowano SP-10, pierwszy na świecie gramofon z napędem bezpośrednim dla zastosowań profesjonalnych i niedługo potem, w 1971, model SL-1100 (dla użytku domowego). Parę lat później SL-1200 MK2, następca SL-1200, stał się najchętniej używanym gramofonem przez ówczesnych DJ.

Źródło: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/20...c-ozywia-legendarna-marke-%28ifa-2014%29.aspx

• Relpol
  • #2 06 Lis 2014 13:31
    MarekS6
    Poziom 14  

A to kiedy ta firma zniknęła z rynku, że teraz powraca? Kojarzyłem tę firmę bardziej z profesjonalnym sprzętem DJ-skim i myślałem, że nadal jest na rynku. Co do Hi-Fi, to raczej już dawno nie widziałem nowości tej firmy ale myślałem, że to dlatego, że mnie ten temat nie interesował, a tu się teraz dowiaduję, że ta firma "wraca"...

• #3 06 Lis 2014 13:41
    makaronmc
    Poziom 30  

Pod koniec swojej "działalności" Technics produkował tylko 2 modele słuchawek dla DJ i jakieś gramofony dla DJ.

Przez krótki okres posiadałem model RP-DJ1200 Made in Japan (500zł) ale do codziennego odsłuchu się nie nadawało..w końcu to sprzęt dla DJ

Kiedyś firma robiła Audio Hi-End od A do Z.. głośniki, słuchawki, wzmacniacze, CD, zmieniarki, wieże, korektory graficzne...

Sam mam wzmacniacz SU-V90D Made in Japan i od nowości amplituner SA-GX170 Made in Japan oraz CD SL-PG520A Made in Germany... oraz 3 pary słuchawek RP-F350, RP-F290, oraz starsza konstrukcja RP-HT300.
    Co sądzę... marka poległa... nie wytrzymała konkurencji...
    Sukcesywnie przenosząc produkcję z Japonii i Niemiec do Malezji, Singapuru, Chin... firma przybijała tylko gwóźdź do trumny...

Oby to nie była tylko reaktywacja, która będzie polegać na produkcji drogiego "śmiecia" z logiem Technics na obudowie..
    Ciekawe gdzie produkują nowe sprzęty ? Japonia ?

• #4 06 Lis 2014 17:24
    SQLmaster
    Poziom 24  

makaronmc napisał:
    Legendarna marka audio Technics wraca na rynek z końcem roku !

Mogę się mylić ale 'legendarna' to ona była w Polsce kiedy przesiadalismy się z naszych Unitra, Radmor czy Tosca na coś zachodniego. Tak się stało że wówczas takim sprzetem był dla nas Technics (bo cena była osiągalna dla Kowalskiego z lat 90). Przeskok jakosciowy byl taki, że Kowalski myslał że schwytał diabła za rogi. Tak urodziała się 'legendarność' Technicsa.

Podczas gdy 'legendarność' ta to klasa przeciętna - niedrogi i niezły sprzęt, lepszy od firmy krzak z Chin ale nie żadna legenda. Do firm jak Nakamichi, NAD czy Rotel nie mieli startu. Był to sprzęt dla przeciętnego Kowalskiego o przeciętnym uchu a nie konesera.

To trochę jak legendarność i bezkonkurencyjność kolumn Tonsil. Ich bezkonkurencyjność polegała na fizycznym braku jakiejkolwiek konkurencji za czasów PRL. Produkowali przestarzałe glośniki na licencji Pioneer ktore wkładali do źle obliczonych pudeł - i tyle w tym legendy PRL.

• Relpol
  • #5 06 Lis 2014 20:42
    wicekrtv
    Poziom 14  

SQLmaster napisał:

Mogę się mylić ale 'legendarna' to ona była w Polsce kiedy przesiadalismy się z naszych Unitra, Radmor czy Tosca na coś zachodniego. Tak się stało że wówczas takim sprzetem był dla nas Technics (bo cena była osiągalna dla Kowalskiego z lat 90). Przeskok jakosciowy byl taki, że Kowalski myslał że schwytał diabła za rogi. Tak urodziała się 'legendarność' Technicsa.

Podczas gdy 'legendarność' ta to klasa przeciętna - niedrogi i niezły sprzęt, lepszy od firmy krzak z Chin ale nie żadna legenda. Do firm jak Nakamichi, NAD czy Rotel nie mieli startu. Był to sprzęt dla przeciętnego Kowalskiego o przeciętnym uchu a nie konesera.

Oczywiście się mylisz.. Technics z lat 70-80 to światowa marka. Ich produkty miały dobrą konstrukcję, małą awaryjność i charakterystyczne brzmienie. Ja sam mam do dziś gramofon SL-1310 z 77 roku oraz SL 1600 MK2 z 80. Konstrukcja solidna, i bezawaryjna. Brzmienie na pewno nie gorsze od NAD-a czy rotela. Oczywiście nie każdemu (w tym i mi) podoba się brzmienie wzmacniacza (wynik działania korekcji w troszkę innym pasmie i zakresie) czy innych komponentów, ale na 1000% jak nie podoba mi się technics to NAD tym bardziej!. Nakamichi miałem tylko magnetofon i działał ok, ale rolki się zużyły i zrobił się problem a więc go sprzedałem. Technics to dobra marka i nie żadna zapchajdziura dla polskiej produkcji..

• #6 06 Lis 2014 21:42
    makaronmc
    Poziom 30  

Ja sentyment mam szczególnie do Techinics'a z lat 80, 90.

Później przenosząc produkcję na wchód nie był to już taki fajny sprzęt..

CD Player SL-PG520A Made in Germany był kupiony w Anglii jako nowy w 1994r za 160f, 20 lat bezawaryjnej pracy :)

• #7 07 Lis 2014 08:34
    SQLmaster
    Poziom 24  

wicekrtv napisał:
    Oczywiście się mylisz.
    No to mnie uświadomiłeś, że w Polsce lat 80 i wczesnych lat 90 mieliśmy chyba samych oligarchów i Eldorado, kraj dolarami płynący. Bo stać na było na te wszystkie Technicsy które do dziś w hurtowych ilościach zalegają półki oraz Allegro. Tak jest, zachodnie ceny były wtedy dla nas tak śmiesznie niskie, dlatego masowo kupowaliśmy najdroższe sprzęty hi-end czyli Technics.

Mi takich bzdur nie opowiadaj bo ja te czasy pamiętam i porównanie naszych nikczemnie niskich zarobków do zachodnich również. To był sprzęt przede wszystkim tani i tylko dlatego było nas stać. Jak na swoją cenę oczywiście całkiem dobry i tu nie zaprzeczam. W porównaniu z jakością demoludów sprzęt kilka klas lepszy. Ale to tylko świadczy na niekorzyść produkcji demoludów.

Jego legendarność jest niezaprzeczalna: masowe "z_Hi-Fi_zowanie" ubogiej wtedy jeszcze Polski to właśnie Technics. Sprzęt tani i całkiem niezły jak za tę cenę. Ale poza tym to klasa popularna ot jak Philips, Sony, JVC czy Kenwood z tamtych czasów.

A wracając do nowości, cały ten nowy zestaw ma podobno kosztować ponad 40 tys. euro, czyli ok. 160 tys. zł. Życzę powodzenia w hurtowym zalewaniu kraju nowym Technicsem. Pomysł wg mnie nietrafiony jak z VW Phaeton. Bo Technics to taki VW, samochód dla ludzi. A nie limuzyna dla elit. Elity tego nie kupią bo za tę cenę mają DUŻO bardziej uznane produkty.

• #8 07 Lis 2014 09:19
    wicekrtv
    Poziom 14  

SQLmaster napisał:
    No to mnie uświadomiłeś, że w Polsce lat 80 i wczesnych lat 90 mieliśmy chyba samych oligarchów i Eldorado, kraj dolarami płynący....

Mi takich bzdur nie opowiadaj bo ja te czasy pamiętam i ....

Ale poza tym to klasa popularna ot jak Philips, Sony, JVC czy Kenwood z tamtych czasów.

Oczywiście w kwestii finansowej to ja Ciebie nawet nie próbuję uświadamiać bo piszesz jak było i tu nie ma co dyskutować. Mi chodzi o zachwycanie się NAD czy Nakamichi i innym sprzętem, który wcale nie był lepszy od technics. Każda firma miała swoje rozwiązania konstrukcyjne i ok. Nie jestem zooofil.... ptfu.. audiofilem :). Mam dobry słuch (taki użytkowy) i złote kable mnie nie obchodzą. Nad nie gra lepiej od technicsa ani gorzej. Kwestia gustu. Ale klasa popularna rodziła się głównie z dobrej polityki sprzedaży danego producenta a nie z jego rozwiązań konstrukcyjnych. Czym więcej ktoś sprzedawał tym bardziej był popularny... ot filozofia. Ja się czepiam tego NAD i Nakamichi bo mnie zawiodły te sprzęty i to w czasach jak było ciężko dostać przełączniki elektroniczne do NAD i rolki dociskowe do decka Nakamichi. A o brzmieniu NAD (ja miałem 3400 i jeszcze jakiś ale nie pamiętam) nawet nie wspomnę.. zwykłe szare brzydactwo z plastikową gałą na volumie...

A jakieś gramofony??? To ze kupują to DJ to nie znaczy że jakieś. Oni też zauważyli że to dobre urządzenia i polubili za trwałość i jakość. Seria M1 czy M2... nie ma o czym dyskutować. SL 1200 też gra zawodowo ale sam mam 1300 bo automata wolę. Rumble na poziomie niższym niż -70db i tak nie słyszę...

• #9 07 Lis 2014 09:23
    Samezrp1
    Poziom 12  

makaronmc napisał:
    jakieś gramofony dla DJ.

Jakieś? Najlepsze SL-1200, w ciągu 25 lat wypuścili dwie wersje sprzętowe, tak dobre, że do dzisiaj rosną w cenę i nie ma czegoś, co można w nich ulepszyć, są po prostu doskonałe. Aż się tęskni za jakością.
    Co do samego sprzętu audio, może i wyżyny to nie były, wszystko zależy od modelu, ale idę o zakład, że wiele z nich spokojnie do dzisiaj działa nieserwisowana, tak jak mój wzmachol, którego na nic nie zamienię.
    BTW design ich sprzętu jest taki, że nie kłuje w oczy do dzisiaj.

• #11 07 Lis 2014 12:57
    Szymek JM
    Poziom 2  

Technics to taki lepszy Panasonic ot co Matsuschita o to zadbała.

• #13 07 Lis 2014 20:43
    mobor
    Poziom 22  

Niektórzy ale brednie piszą

RSB-965 - LEGENDARNY złoty deck,
    http://www.vintagecassette.com/Technics/RS-B965,, jak i cała wieża z tzw GOLD SERIE - mało kogo było na to stać !! Referencyjny sprzęt. Pomijam już serię niezwykle udanych urządzeń DAT z których kilka modeli oferowanych było w obudowie typu rack (profesjonalne zastosowania) http://www.datrecorders.co.uk/sv360.php

A ze sprzęt był tani ? Bo tylko takie modele oferowano w Polsce ! Sony wówczas miało również ofertę obliczoną na ponad STO stron katalogu w formacie A4, Magnetofony (deck'i w rozmiarze 44cm) zajmowały tam 6 czy 7 stron. Dziś nie do pomyślenia. Były modele tanie i były modele ekskluzywne. Tak produkował również Pioneer....i wiele innych marek

Niektórzy powinni sobie poczytać co dana marka faktycznie oferowała zamiast pisać FARMAZONY na podstawie tego co sciągał do Polski Pewex
    Życzyłbym sobie dzisiaj takiego "szmelcu" w sklepach jakim wtedy (lata 80 i początek 90)był Technics..
    Później firma zeszła na psy i tutaj zgoda...

• #14 07 Lis 2014 22:30
    SQLmaster
    Poziom 24  

mobor napisał:
    Niektórzy powinni sobie poczytać co dana marka faktycznie oferowała zamiast pisać FARMAZONY

Ok, zakończmy ten temat. Jest ważniejszy: widzieliscie ceny?
    http://andreweverard.com/2014/09/03/technics-the-comeback/

Cacuszko zwane C700 - jedyne 4000EUR = 16000zł
    Cacuszko zwane R1 - jedyne 40000EUR = 160000zł (tak, nie ma za duzo zer, słownie sto sześćdziesiąt tysięcy złotych lub czterdzieści tysięcy euro).

Niespecjalnie widzę Technicsa R1 u audiofili. Cena co najmniej jakby nie mieli za 40000EUR bardziej uznanych audiofilskich producentów. U audiofili nie bardzo widzę Technicsa z tego powodu, że niemal każdy Kowalski ma lub miał jakiś ich wzmacniacz - czym by się wtedy audiofil wyróżniał? Tym że TEŻ ma Technicsa? A w życiu. Skompletuje jakiś zestaw np Crayon Audio + Trenner & Friedl i mu jeszcze kasy zostanie.

A zwykły uzytkownik na sprzęt grający 160tys zł nie wyda.

To jest niezłe:
    http://www.chip.pl/news/sprzet/dzwiek/2014/09/ifa-2014-technics-powraca-na-europejski-rynek

Cytat:

- „Accurate Digital Technology” (Cyfrowa technologia wiernego odwzorowania dźwięku) zapewniająca przekaz sygnału z precyzyjnie dobraną charakterystyką fazową i wzmocnienia oraz idealną konwersją mocy.

- „Noiseless Signal Technology” (Technologia sygnału pozbawionego szumu) zakładająca gruntowną eliminację miejsc powstawania szumów w celu uzyskania sprzętu idealnego do odsłuchiwania dźwięku pochodzącego ze źródeł cyfrowych

- „Emotive Acoustic Technology” (Emocjonalna technika akustyczna) oferująca czysty dźwięk, jak również wrażenia przestrzenności sceny dźwiękowej uzyskiwane poprzez poszerzenie pasma i wysoki zakres dynamiczny.

• #15 07 Lis 2014 22:59
    makaronmc
    Poziom 30  

Widzieliśmy ceny.
    Mam nadzieję, że Technics zacznie produkować również tańszy sprzęt.

Może na początek wypuścili tak wysokie modele aby obiło się echem że firma powróciła ?

I tak jak mówimy.. Prawdziwy Technics był Made in Japan / Germany... Malezja, Singapur, Chiny to już nie było to... Wtedy Technics już niczym się nie różnił od Panasonica :)
    Coraz gorsza jakość przybijała gwoździe do trumny bo już nie było takiego parcia na ten sprzęt... wkrótce marka znikła...

• #16 08 Lis 2014 08:59
    guralband
    Poziom 9  

Koledzy ! Technics to też instrumenty klawiszowe. Też coś wypuścili nowego ?

• #17 08 Lis 2014 11:22
    mobor
    Poziom 22  

W klawisze weszli późno ale ich samograje w drugiej połowie lat 90-ych były bardzo popularne na potańcówkach ludowych... W instrumenty bawili się ok 4-5 lat. Firma nie miała tradycji i zaplecza inżynierskiego jak Yamaha Korg Roland i inni duzi producenci instrumentów...

• #18 08 Lis 2014 22:41
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kultowość Technicsa w branży djskiej polega w 90% na niezawodności. Gramofony bez kłopotu znosiły nawet najgorsze warunki klubowe i estradowe. Pewien ewenement w stosunku do konkurencji. Dokładnie tak samo wyglądała sprawa ze słuchawkami. Nie można ukryć, że koniec działalności Technics'a spowodował lawinowy wzrost cen gramofonów. Ci którzy aktualnie je sprzedają mogą czuć się jakby wygrali 6 w totka.

Mam głęboką nadzieję, że marka wróci do tego, co robiła najlepiej.

• #20 08 Lis 2014 23:03
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

2 używane sztuki SL1210MK2 można dostać za około 3000zł, ale zadbane MK5 to już przyzwoity samochód. Technics wyznaczył swoim produktem jakość i design. Wystarczy spojrzeć na najnowszy gramofon Pionieera (plx1000). Jakieś skojarzenia?

Cały czas się zastnawiam i summa summarum nie tylko ja, jak firma z takim potencjałem, z takimi możliwościami, i takim targetem mogła nie wytrzymać presji konkurencji.

• #21 08 Lis 2014 23:08
    makaronmc
    Poziom 30  

A to nie było tak, że Panosonic wcielił do siebie Technicsa ?

Z początku nawet słuchawki były identyczne tylko logo zmienione...

Technics RP-F290 :

Panasonic RP-F290 :

Panasonic RP-F880 :
    Marka Technics powraca na rynek! Marka Technics powraca na rynek!

Technics RP-F880 :
    Marka Technics powraca na rynek! Marka Technics powraca na rynek!

Podobnych przykładów mógłbym mnożyć...

• #22 08 Lis 2014 23:17
    SQLmaster
    Poziom 24  

Nie wcielił ponieważ Technics nigdy nie był firmą (zależną, niezależną, jakąkolwiek). Technics to od samego początku tylko nazwa handlowa. Taka jak np Snickers produkowany przez firmę Mars Inc.

• #23 08 Lis 2014 23:22
    makaronmc
    Poziom 30  

Ja bym powiedział tak... był sobie koncern matsushta elektronic industrial, który miał swoje marki...

Panasonic (elektronika użytkowa na rynek amerykański i europejski, sprzęt audio-video, mikrochipy, komponenty samochodowe oraz inna elektronika)
    Technics (sprzęt audio)
    National (sprzęt domowy na rynek japoński i amerykański)
    Nais (komponenty do maszyn, od 2004 roku zastąpiony przez Panasonic)
    Quasar (tanie telewizory, sprzęt wideo oraz urządzenia elektroniczne na rynek Ameryki Północnej - trwa likwidacja)
    Ramsa (profesjonalny sprzęt audio)
    Rasonic (od 1994 roku elektronika użytkowa na rynek chiński)
    Sanyo (różnego rodzaju sprzęt elektroniczny)

Odsyłam do źródła :
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Panasonic_Corporation

To tak jak koncern VAG.. Volkswagen Auto Group... i ma swoje marki... Audi, VW, Seat, Skoda,...

• #24 08 Lis 2014 23:31
    SQLmaster
    Poziom 24  

VAG ma swoje firmy, a dopiero te, mają swoje marki.

Ja to sprawdziłem i we wszelakich źródłach wobec Technics pojawia się określenie 'brand name' czyli tylko nazwa handlowa wewnątrz tej samej firmy - możesz mówić 'marka', jak najbardziej. Podczas gdy we wspomnianym przez Ciebie VAG jest inaczej. Audi, czy VW są określane jako oddzielne przedsiębiorstwa należące do wspólnej grupy (mają swoje odrębne zarządy, rady nadzorcze i są zarejestrowane jako oddzielne spółki). I dopiero te oddzielne przedsiębiorstwa produkują swoje własne marki.

A więc zupełnie inna sytuacja. O ile widzę Technics nigdy i nigdzie nie był zarejestrowany jako spółka.

Oczywiście to ma znaczenie tylko prawne - i wcale nie oznacza że rodzina produktów Technics była produkowana tak samo jak inne i z taką samą jakością. Jak najbardziej mogła (i zapewne była) to zupełnie inna część firmy produkująca ze swoimi własnym wytycznymi i swoim rygorem jakości.

PS: Spółka Technics istnieje ale zajmuje się czymś innym: http://www.technicsglobal.com/

• #25 09 Lis 2014 00:22
    piotr_45ta7
    Poziom 16  

Jestem fanem technicsa, miałem pierwsze dvd philipsa sprowadzane z USA u nas w Polsce nawet płyt dvd czy wypożyczalń nie było, filmy sprowadzałem i grało to pod technicsem z z procesorem dts, korektorem razem z subwooferem technicsa, w tamtych czasach sprzęt i technologia w Polsce była opóźniona o prawie o 2 lata, dts był nowością a o subwooferze nie wspomnę Gwiezdne Wojny, thx tak był drogi że egzotyczny w Polsce nie było mnie stać. Tunel z Stallone itd, każdy zazdrościł, na tamte czasy technics miał wszystkie nowinki techniczne, fakt kolumny technicsa były słabiutkie miałem podłączone pod altusy. Deck przewijanie do następnego utworu, nagrywanie kaset nie ma co tu porównywać z dziadowskim innym sprzętem, jak oryginały. Ceny były zaporowe ale sprzęt przez długie lata utrzymywał się w cenie, nie traciło się tak na wartości. Konkurencja była słaba nie pisze tu z najwyższej półki sprzęt hifi choć technics też miał. To były inne czasy jak przesiąść się z malucha do mercedesa. Teraz patrząc na polkę cenową dostępną dla Polaków , na pewno bije ten sprzęt jakościowo dziadowskie okrojone do maximum chińskie wynalazki, w promocji z hipermarketu. Kwadrofonia a ac3 , to różnica w tamtych latach zapytać wtedy zwykłego kowalskiego nie wiedział co to jest, pierwsze nagrywarki dvd 900 zł za pioniera dałem 5 lat później po odtwarzaczu dvd .

• #26 09 Lis 2014 18:45
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Witam.
    Bardzo mnie cieszy, że Technics wraca na rynek. Uważam sprzęt za bardzo dobry i przede wszystkim niezawodny o dobrym brzmieniu (w tamtych czasach był to najlepszy sprzęt jaki udało mi się nabyć i nie żałuję wyboru (choć to bardzo bolało, tanio nie było). Używam od 89-90 roku zestaw (wszystko jeszcze Made in Japan):
    SU 810
    RS-B 965
    SH-GE70
    ST 610L (przerobiony na 88-108 odbiera tylko FM)
    SL-P370
    Do tego początkowo polskie Altony obecnie Klipsch F-20.
    Co mogę powiedzieć. Oprócz wymiany potencjometru wzmocnienia we wzmacniaczu i czyszczenia co 5-10 lat sprzęt zachowuje się rewelacyjnie (i mam nadzieję, że tak pozostanie) nie zamienię go na obecną "chińszczyznę".
    Mam nadzieję, że jakość pozostanie.

• #27 10 Lis 2014 07:56
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Mnie technics nie bardzo kręci. większość wzmacniaczy i amplitunerów ma końcówki mocy na hybrydach, obecnie na rynku są same chińskie podróby niskiej jakości. W razie uszkodzenia robi się niezły klops :D Dlatego omijam te markę szerokim łukiem.

• #29 10 Lis 2014 18:41
    DJ_KLIMA
    Poziom 12  

Do tej pory gram! Na MK2, styrane jak stopy Mojżesza, tylko systemy zmieniam ;) … Proszę nie psujcie legendy ;)

• #30 10 Lis 2014 19:47
    SQLmaster
    Poziom 24  

goraj krzysztof napisał:
    Mnie technics nie bardzo kręci. większość wzmacniaczy i amplitunerów ma końcówki mocy na hybrydach

A no właśnie - 99,9% wzmacniaczy było na hybrydach co potwierdza moją tak zbesztaną tutaj opinię o Technics że była to tzw "masówka". A np Kenwood-Trio z tamtych czasów nigdy nie stosował takich praktyk 'potaniających' produkcję. Przykładowe wnętrze Technics SU-V460:

Jeśli tak było, co to za legenda? Masówka odpowiedzialna za 'zhifizowanie' Polski w pierwszych latach wolności i nic więcej.