Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirlLive G.Duo - Rozdzielenie internetu mobilnego przez LAN laptopa do AP

Bad21 06 Lis 2014 13:41 690 2
 • #1 06 Lis 2014 13:41
  Bad21
  Poziom 2  

  Witam.
  Mam problem z prawidłowym skonfigurowaniem sieci w domu.

  Kupiłem modem USB Huawei E3272 LTE. Jest podłączony do laptopa i działa znakomicie.
  Ale chcę też udostępnić internet za pomocą karty sieciowej w laptopie na Access Point AirLive G.Duo, który rozsyłał by internet po domu w trybie Gateway + AP.

  I teraz tak:

  System to Windows 8.1

  1.) W "Połączeniach sieciowych" wybieram Komórkowe Szerokopasmowe i w zakładce udostępnianie zezwalam na korzystanie z połączenia internetowego modemu przez Ethernet (jest jeszcze do wyboru WiFi, ale na chłopski rozum wydaje mi się że to ustawiam wtedy gdybym chciał np. łączyć się z Radio 1, a internet rozprowadzać Radio 2, co w sumie nie było by głupie, bo AP nie musiałby wisieć na kablu blisko laptopa)

  http://zapodaj.net/6861b8943dcbe.png.html


  2.) Kartę sieciową LAN w laptopie na chwilę konfiguruje żeby dostać się do Access Point, czyli 192.168.1.50, maska 255.255.255.0 - kabel wpinam w LAN2 w AP


  3.) Airlive G.Duo jest ustawiam w tryb "Gateway + AP". Wyłączam w nim pierwsze radio, bo nie potrzebuje dwóch różnych sieci w domu rozprowadzających internet, po czym wchodzę w "WAN Port".

  http://zapodaj.net/769218a606bd0.png.html


  4.) W "WAN Port" podaję takie adresy:

  http://zapodaj.net/638ff9bc084a5.png.html


  5.) Wszytko zapisuję i przechodzę do zakładki "System Configuration", ale tam zostawiam wszystko bez zmian.

  http://zapodaj.net/f6d2492d7a621.png.html


  6.) Radio 2 nie zmieniam, bo mam je skonfigurowane po poprzednim ISP. Poza tym tam się tylko ustawia SSID, nr kanału i typ zabezpieczenia.


  7.) Restartuje G.DUO.


  8.) W między czasie rozłączam kable, kartę sieciową ustawiam w następujący sposób...

  http://zapodaj.net/4dae7daf4ce0c.png.html

  ... i spinam laptopa z G.DUO przez port LAN1/WAN


  Niestety coś jest nie tak.
  Dwa razy na początku podczas podłączania na szybko zadziałały te ustawienia (tak mi się wydaje że to były te, przy czym w WAN Port było 192.168.0.7, ale przecież to chyba nie ma znaczenia, bo IP mieści się w przedziale). Internet był pełną prędkością, ale miałem wtedy uruchomione obydwa radia i pierwsze było niezabezpieczone, więc wszedłem w AP zrobić już porządek.
  Za drugim razem po wyłączeniu pierwszego radia coś było nie tak, bo tylko 1/3 prędkości (sprawdzałem WiFi, ustawione na pasmo "G", a chwilę wcześniej, było przecież prawie 20 Mbit/s na 14 Mbit/s)

  Ponowna wizyta w AP, i zmiana w "WAN Port" na 192.168.0.2 - restart i wszystko przestało działać. Ustawienie DHCP na karcie sieciowej i w WAN Port też nic nie pomaga.

  Wiem że gdy przez chwile wszystko działało to pod Ethernetem była wyświetlona nazwa sieci WiFi z drugiego Radia (a były wtedy uruchomione obydwa). Teraz jest cały czas "sieć niezidentyfikowana".

  Tak wyglądają szczegóły połączenia z G.DUO bezprzewodowo na drugim laptopie. Połączenie jest oczywiście "Ograniczone", a karta sieciowa jest ustawiona na automatyczne uzyskiwanie adresu IP i DNS

  http://zapodaj.net/af820c0994297.jpg.html


  W zakładce "System Configuration" 192.168.1.254 to numer który po wpisaniu w przeglądarkę daje dostęp do konfiguracji Airlive G.DUO, po uprzednim nadaniu sieciówce 192.168.1.50.
  DHCP Service nadaje adresy urządzeniom podłączającym się do sieci utworzonej przez którekolwiek radio.

  Co robię nie tak? Mam nadzieję że dość dobrze wszystko rozpisałem.

  I czy dałoby się ewentualnie skonfigurować wszystko żeby karta Wi-Fi laptopa z modemem łączyła się automatycznie przez DHCP z Radio 1 G.DUO i udostępniała mu internet (bez robienia Soft AP w WIndowsie), a ten przez Radio 2 rozsyłał by go, przydzielając też urządzeniom podłączającym się do niego automatycznie adresy IP?

  Proszę o jakieś podpowiedzi, bo straciłem wczoraj na najróżniejsze kombinacje parę godzin i nic.

  0 2
 • #2 06 Lis 2014 15:02
  mbo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  g.duo w takiej sytuacji ma działać tylko jako AP, bez NAT i DHCP.

  Praktycznie jeśli to ma działać zaopatrz się w router z obsługą modemu Huawei E3272 LTE.

  0
 • #3 06 Lis 2014 15:23
  Bad21
  Poziom 2  

  Docelowo laptop będzie działał bezpośrednio na modemie.
  Ale G.Duo został po poprzednim ISP i chcę go wykorzystać w sytuacji gdy są goście, rodzina, żeby udostępnić im łatwo internet po prostu uruchamiając urządzenie i podłączając kablem/bezprzewodowo do laptopa.
  Wczoraj przez chwilę działało, więc jest to osiągalne.

  Bez NAT i DHCP. Jedyna opcja w tym urządzeniu to Dual AP, ale nie wiem co jest do konfiguracji w tym trybie, bo tam nie zaglądałem. Zadziałało od razu w Gateway+AP i tam już "dłubałem".

  0