Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie pompy ciepła modułami słonecznymi

06 Lis 2014 13:54 1662 5
  • Poziom 11  
    Witam,

Jak najwydajniej zasilać pompę ciepła o mocy ok. 6kW modułami słonecznymi w taki sposób aby jak najwięcej energii trafiało na przygotowanie c.w.u.?

Instalacja fotowoltaiczna będzie miała moc 10kW i została oparta o 40szt. modułów 250Wp (10kW). System w pełni on-grid'owy.

Chciałbym aby jak najmniej energii "uciekało" do sieci dystrybucyjnej co jest nieuniknione w instalacjach tego typu. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie WattRouter'a czy macie inną koncepcję?

Czy ktoś z was użytkuje podobną instalację?
  • Poziom 32  
    Przy takiej mocy paneli nie jestem pewien czy pompa ciepła ma przewagę ekonomiczną nad grzałką? W zimie nie osiągniesz wystarczającej mocy do zasilania pompy i będziesz się wspomagał prądem z sieci. Gdybyś używał grzałek, to nawet w pochmurny dzień energię skierujesz na grzanie wody. Chyba że te 6kW PC jest na wyjściu, a pobiera 1,5kW?

Mój projekt na razie nie przewiduje używania wattroutera, bo jego koszt wynosi tyle ile grzanie CWU w II taryfie przez kilka lat. Jak instalacja będzie już działać to policzę jeszcze raz.
  • Poziom 11  
    Znamionowy pobór mocy pompy ciepła wynosi 2,58kW. Czy istnieje dedykowany układ sterownika przekierowujący nadwyżki energii wprost do odbiornika - w tym przypadku pompy ciepła?
    Zastanawiam się również nad drugim rozwiązaniem. Mam dwa zasobniki c.w.u. z wolnymi otworami pod montaż grzałek. Mógłbym użyć rozwiązania firmy Selfa (http://selfa-pv.com/files/selfa_pv_c.w.u.v2.pdf) i zrobić dwa niezależne układy 2,5kW (10x250Wp) i połączyć je do sterownika a następnie do dedykowanych grzałek o mocy 2,5kW. Wolne 5kW mocy z modułów podłączyłbym standardowo do inwertera i sieci.

Znalazłem również podobne rozwiązanie firmy Marlec (http://www.marlec.co.uk/wp-content/uploads/2013/03/Solar-iBoost-Brochure-v2.pdf), które wykorzystuje już istniejącą instalację PV do ogrzewania wody oraz istniejące grzałki.

Jakieś sugestie?
  • Poziom 22  
    eclipse99 napisał:
    Znamionowy pobór mocy pompy ciepła wynosi 2,58kW.

To sporo jak na 6kW pc. Ja mam 5kW i pobiera z obiegówkami koło 1,5kW. No, ale jak tym grzać. Jeśli chcesz grzać cwu, to nie wiem ile jej masz (może bardzo dużo?), ale 6kW chyba szybko ją zagrzeje i co dalej ? Chyba lepiej nastawić się na grzanie CO. No ale pierwsze pytanie, czy mas on-offa, czy inwerter ? Jeśli on-off, to musisz znaleźć/zrobić urządzenie które będzie włączało pc gdy pojawią się nadwyżki i wyłączało, gdy nadwyżki się skończą. Jednak sterowanie powinno mieć pewną bezwładność, żeby nie włączać i wyłączać co chwilę pc, bo jej to nie służy. Wydaje mi się, że 10 min bezwładności powinno wystarczyć, najlepiej z jakąś blokadą, że jeśli w godzinę np. 3x się włączy i wyłączy, to przerwa się zrobi dłuższa. Mam zamiar coś podobnego dorobić do mojej 5kW pc, wtedy będę mógł poeksperymentować i podzielić się doświadczeniami.
    Jeśli masz inwerter, to nie pozostaje nic innego jak dorobić do niego sterowanie, które będzie regulowało moc inwertera w zależności od nadmiarów. Gotowca prawdopodobnie nie kupisz.
  • Poziom 11  
    Instalacja zawiera 2 zasobniki jeden c.w.u. 300L + bufor 200L pojemności.
    Zainteresowało mnie rozwiązanie Marlec'a do współpracy z dwiema grzałkami wyposażonymi w termostat. Jednak nie jestem pewien czy w polskich warunkach spełni ono zwoje zadanie. Zastanawia mnie czy czujnik określający przesył energii do sieci będzie poprawnie działał (na zdjęciu jest chyba schemat angielski).
    Zasilanie pompy ciepła modułami słonecznymi Zasilanie pompy ciepła modułami słonecznymi
  • Poziom 11  
    Pozostanę jednak przy rozwiązaniu zawierającym dwie grzałki 3kW dla 6kW DC mocy modułów oraz 4kW, które podłącze bezpośrednio do inwertera on-grid dla wspomagania zasilania pompy ciepła.