Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestawienie fuse bita - brak komunikacji z mikroprocesorem atmega8

Matixov 06 Lis 2014 17:28 612 4
  • #1 06 Lis 2014 17:28
    Matixov
    Poziom 9  

Witam tak jak w temacie posiadam atmege8A w obudowie smd. Płytka była zaprojektowana po to aby wyświetlać temperaturę zewnętrzna i wewnętrzna za pomocą wyświetlacza 7-segmentowego. Mój problem polega na tym ze po uruchomieniu płytki 3 segmenty na wyświetlaczu się nie zapalały dlatego wszedłem w ustawienia fusebitów i pierwsze co zrobiłem to zaznaczyłem ptaszkiem fusebit o nazwie "Select if PC6 is I/0 pin or RESET pin" no i po wgraniu wszystko ładnie zapalił się jeden segment więcej. Czyli jeszcze dwa segmenty zostały do zaświecenia ponieważ program był dobrze napisany wiem ze trzeba coś przestawić w fusebitach jak na przykład a atmedze64 wyłączyłem kompatybilność z jakaś starsza wersja atmegi w fusebitach i wszystko śmigało. Tutaj dalej miałem problem ze stanami logicznymi na portach wiec postanowiłem zaznaczyć ptaszkiem kolejny fusebit " Boot Reset Vectors" i od tego czasu program który jest wgrany na atmedze działa do dzisiaj ale niestety mój programator USB AVR nie może nawiązać komunikacji z mikroprocesorem. Taki sam problem mam jak używam innego programatora USB ISP.
    Program wgrywałem za pomocą sinaprog. Próbowałem połączyć się tez przez bascomavr ale też brak komunikacji zmieniałem transmisje na slow nie pomogło. Próbowałem połączyć się za pomocą avr bur o mat zero reakcji tak samo mkvboot loader nie może odnaleźć mikropcoresora. Generowanie przebiegu z innego upc na Xtal1 lub xtal2(uszkodzonego upc) też nie pomogło przywrócić komunikacji.

Proszę o pomoc lub jakieś rady bo szalu dostaje a nie chce wlutowywać scalaka.

Dowiedziałem się ze opcja "Reset Disabled (Enable PC6 as i/o pin) " po włączeniu tracimy przez nią możliwość programowania jak przywrócić możliwość programowania? Wydaje mi się ze tutaj leży przyczyna ale nie wiem do końca.

0 4
  • #2 06 Lis 2014 17:44
    vonar
    Poziom 28  

Matixov napisał:
    po uruchomieniu płytki 3 segmenty na wyświetlaczu się nie zapalały dlatego wszedłem w ustawienia fusebitów i pierwsze co zrobiłem to zaznaczyłem ptaszkiem fusebit o nazwie "Select if PC6 is I/0 pin or RESET pin"
    Brawo, na dzień dobry zablokowałeś RESET...
    Matixov napisał:
    dalej miałem problem ze stanami logicznymi na portach wiec postanowiłem zaznaczyć ptaszkiem kolejny fusebit " Boot Reset Vectors"
    ...

Matixov napisał:
    nie chce wlutowywać scalaka.

Bez tego się raczej nie obejdzie. Wyłączony RESET -> programowanie wysokonapięciowe...

Matixov napisał:
    Proszę o pomoc lub jakieś rady

Bez schematu i kodu można co najwyżej doradzić „sprawdź program i płytkę, a w przyszłości nie wykonuj przypadkowych czynności w nadziei, że rozwiążą problem”.

0
  • #4 06 Lis 2014 17:51
    Matixov
    Poziom 9  

vonar - myślałem ze jakimś łatwym sposobem bez problemu idzie przywrócić programowanie nie wiedziałem ze to będzie takie uporczywe skoro da się to włączyć to zapewne da się to odblokować. już wrzucam schemat.

0
  • #5 06 Lis 2014 18:45
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jeśli zablokowałeś RESET to nie ma łatwoego sposobu, odblokować go może wyłącznie programator wysokonapięciowy. Problem w tym, że w twoim ukłądzie RESET jerst pod coś podłączony i podanie na niego 12 V może być raczej niemożliwe.
    Cóż, następnym razem najpierw poczytać co dany fusebit robi, potem go dopiero przestawiaj.

0