Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór multimetru i stacji lutowniczej.

VVojtas10 06 Nov 2014 20:43 2118 9
    VVojtas10
    Level 8  
    Witam!

Na początku napiszę, że zajmuję się komputerami, generalnie overclockingiem, dlatego chciałbym aby mój wybór padł na narzędzia nastawione właśnie pod tym kątem.

Szukam multimetru, którym mógłbym mierzyć różne napięcia na płytach głównych i kartach graficznych(ew. zasilacze, ale to raczej sporadycznie). Planuję rozpocząć zabawę w modowanie(potencjometry), więc chciałbym aby urządzenie miało możliwość badania ciągłości obwodu. Dodatkowo planuję hobbystycznie zająć się elektroniką. Na jakie parametry powinienem zwrócić szczególną uwagę? Jakie urządzenie wybrać? Chciałbym aby posłużyło mi przynajmniej kilka lat. Czy budżet ok. 200-250zł jest rozsądny?

Potrzebuję też stacji lutowniczej - właśnie do modowania, będą to raczej niewielkie elementy, więc ważna jest dla mnie precyzja. Czy taką stacją będę mógł również wylutowywać? Ma mi służyć również hobbystycznie poza modami. Ile powinienem przeznaczyć na taką stację? Około 150-200zł wystarczy? Prosiłbym również o podanie mi czego dodatkowo będę do niej potrzebował, aby mieć funkcjonalny zestaw.

Dziękuję za odpowiedzi,
    Pozdrawiam!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Gunslinger
    Level 30  
    Multimetr wystarczy Unit M890g za 80. Ale często inwestycja w lepszy sprzęt może starczyć na dłużej.

Jeżeli lutownicą ma być sporadycznie używana również do wylutu z płyty uszkodzonych elementów, to do lutu dwustronnego lutownicą powinna mieć zapas mocy. Ja używam kilka lat WEP 936, katalogowi 60 Wat, i lubi złapać zadyszki przy wylucie.
    marek216

Level 43  
    VVojtas10 wrote:
    Czy budżet ok. 200-250zł jest rozsądny?

Nie.
    Miernik ok 150 zł
    Stacja hot + kolba ok 250 zł

+ akcesoria:
    - czyścik
    - pasta
    - cyna
    - odsysacz
    - plecionka

Ceny w zależności o jakości więc nie piszę.
    VVojtas10
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Multimetr wolałbym jakiś lepszy taki powiedzmy za 250zł(jak trzeba trochę dołożyć to okay). A stacja myślę że 250-300. Nie chciałbym kupować urządzeń "na styk". Szczególnie zależy mi na multimetrze.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Dużo dobrego słyszałem o sanwie popatrz w NDN.
    Zaś co do lutownicy to z mojej strony mogę polecić polskiego Elwika jest kilka grotów do wyboru tanie jakością nie powalają ale nie narzekam. Bez wyświetlacza ale ma zacisk do przyłączenia lutownicy do systemu uziemienia ESD wiec zapewnia ochronę przed ładunkami. Stacja w cenie ok 320zł. Może coś ew. z solomona też wyglądają ciekawie zaś opinie widziałem pozytywne.
    miraz89
    Level 9  
    Multimetr to tylko Brymen (solidna gumowana obudowa , produkcja tajwan ) , stacja ? jak grotówka to solomon , albo hakko ( są na aliexpres ) , hot air z grotówką to pewnie quick 706 nie narzekam ,bo mam , nic się do dnia disiejszego nie rozwaliło , różnie z tymi stacjami bywa , ale ta chyba udana . I jeszcze jedna ważna rzecz , jak chcesz działać na grotówce , (japońskiej czy chińskiej na licencji hakko , czyli pt , wep , zhaoxin , quick itd. to dokup oryginalne groty hakko , są na e b a y . c o m albo ali expres , tylko nie kupuj szajsu za allegro , to nie są dobre groty, groty od hakko pasują do wyżej wspomnianych stacji.
    VVojtas10
    Level 8  
    Może najpierw multimetr, znalazłem takie:
    BRYMEN BM811A
    BRYMEN BM815A
    BRYMEN BM907
    SANWA CD731a
    SANWA PC510A
    W sumie może warto dołożyć do pomiaru temperatury. Ale pomijając temp, który z nich byście wybrali? Może jakiś inny w podobnej cenie? Kierowałem się marką Brymen i Sanwa.
    moon lee
    Level 11  
    Witam, ja polecam ci sanwe możesz się zainteresować modelem SANWA PC700.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Mam z tych BM907s łasiłem się na dwie funkcje pierwsza to VFD zaś druga to dodatkowy wyświetlacz. Efekt taki że z funkcji VFD nie korzystam zaś dodatkowy wyświetlacz jest nieprzydatny szczerze.
    Zaś z tej listy bym wybrał albo BM815 lub sanwe PC510 ( ostatecznie BM907 jeśli chcesz oszczędzić kilkadziesiąt zł ).
    Porównaj parametry i wybierz. Co do brymena fakt że robi wrażenie solidnej konstrukcji łącznie z osłoną zaś sanwa fajniej pasuje na biurko elektronika niż w teren.
    VVojtas10
    Level 8  
    Witam!
    Ostatecznie kupiłem multimetr SANWA PC510A(końcówka "A" oznacza jakąś nowszą wersję) i jestem bardzo zadwolony. Super sprzęt :) Podejrzewam, że posłuży mi długi czas. Dodatkowo co mnie nakłoniło do wyboru tego konkretnie miernika był pomiar min/max i peak. Szybki pomiar, dobre auto, łatwość obsługi. Co do Brymena, to parametry obu wręcz identyczne, nie ma wielkiej różnicy co weźmiemy jeśli chodzi o dokładność.
    Dzięki za rady i polecam wszystkim!
    Pozdrawiam.