Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Kompakt II 24 esi Turbo - Funkcja SAR nie funkcjonuje

07 Lis 2014 09:12 1650 1
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam zamontowany kocioł jednofunkcyjny Beretta KOMPAKT II 24 S e.s.i. TURBO + zasobnik IDRA 120 l + regulator pokojowy Beretta Komfort Plus przewodowy.
    Nie mam podłączonej automatyki pogodowej. Kotłem steruje tylko regulator pokojowy, włącz/wyłącz. Wiem jak powinna funkcja SAR działać ponieważ mam Beretta Junior z funkcją SAR w innym mieszkaniu i tam kocioł grzeje np. do 60 stopni, potem czeka ok. 20 minut i potem znów podgrzewa wodę w CO do 65 stopni i pauza. W tym kotle co mam w domu nic takiego nie ma miejsca, załącza się na komendę regulatora pokojowego i przy ustawionej funkcji "jesień", grzeje cały czas i utrzymuje temp. w okolicach 65 stopni (ustawiłem temp. na 60 stopni - zakres SAR). Przy ustawieniu na funkcję" zima", grzeje cały czas aż do 80 stopni (temp. tez mam ustawioną na 60 stopni). Nie ma żadnej przerwy w trakcie grzania wody w CO. W ustawieniach parametrów kotła funkcja SAR i SAR Booster są włączone. Dodam jeszcze, że w czasie grzania na potrzeby C.O. na panelu miga tylko symbol kaloryfera a powinien migać łącznie z belkami temperatury CO (gdy SAR jest aktywny).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Na schemacie jest rozkład czasu i temperatury działania funkcji SAR według producenta.

Beretta Kompakt II 24 esi Turbo - Funkcja SAR nie funkcjonuje
    Mierzyłem na moim kotle czas i wzrost temperatury przy grzaniu wody w CO.
    Schemat nie pokrywa się ze wzrostem temperatury na kotle o 5 stopni co 20 minut grzania. Temperatura na kotle ustawiona na 60 stopni (czyli zakres SAR)
    Po 34 minutach na kotle jest 70 stopni, powinno być 70 stopni po 40 minutach.

Po informacji uzyskanej od producenta z Torunia okazało się, ze tak ma być. Według mnie ta funkcja jest niedopracowana i nie powinni pisać w instrukcjach o przestrzeganiu dokładnych czasów. Poniżej zamieszczam rozkład grzania w czasie i temperaturze na moim kotle.

Ustawiona zadana temperatura wody C.O. na 60 stopni
    Pierwsze 20 minut działania S.A.R. :

-po 10 min. - 54 stopnie (do 15 minuty kocioł nagrzewa wodę w instalacji)
    -po 15 min. - 60 stopnie (od tego momentu zaczyna temperatura rosnąć , o 5 minut za wcześnie)
    -po 17 min. - 62 stopnie
    -po 18 min. - 64 stopnie
    -po 19 min. - 65 stopnie
    -po 20 min. - 64 stopnie ( tu chyba nie powinno być więcej niż 60-61 stopni)

Kolejne 20 minut działania S.A.R.
    -po 4 min. - 67 stopni
    -po 6 min. - 66 stopni
    -po 7 min. - 67 stopni
    -po 12 min. - 66 stopni
    -po 14 min. - 70 stopni ( tu powinno być jeszcze chyba 65-66 stopni)
    -po 15 min. - 71 stopni
    -po 20 min. - 71 stopni
    Przy ustawieniu temperatury C.O. na 56 stopni rozkład czasowy grzania jest bardzo podobny, tylko kończy się na 66 stopniach.

Lepiej, takie jest moje zdanie, jakby kocioł po 20 minutach grzania wyłączył się na np. 10 minut i potem znów grzał przez 20 minut o 5 stopni podnosząc temperaturę na kotle. Potem znów pauza na 10 minut i przy braku sygnału z termostatu pokojowego o osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju- grzeje przez kolejne 20 minut podnosząc temperaturę w instalacji o 5 stopni. Oczywiście pauzy w grzaniu można by samemu regulować na panelu sterowania.