Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator kwasowo ołowiowy własnej konstrukcji MEGA POJEMNOŚĆ

LukaszW2 07 Nov 2014 10:53 3105 4
 • #1
  LukaszW2
  Level 10  
  Witam.

  Potrzebuję zmagazynować nadmiar energi z paneli słonecznych.
  Zakup akumulatorów o takiej pojemności to majątek, myślę o uzyskaniu tysięcy A/h

  Zastanawiam się nad zbudowaniem własnego aku. Jak a no tak:

  Kupię kwas i wleję go do kwasoodpornego pojemnika np 5litrów wydobędę ze sprawnego samochodowego aku. 1 cele tzn. płyty i zanurzę w 5 litrów elektrolitu.
  zamknę pozostawiając odpowietrzenie.
  Czyli powstanie cela jak w zwykłym aku tylko z 5 litrową pojemnością kwasu.
  Zrobię więcej cel i połączę szeregowo.

  Pytanie dla fachowców albo kogoś kto to robił
  Czy uzyskam duża pojemność w ten sposób????
  Czy powiększając ilość kwasu wzrośnie mi pojemność (w dużym pojemniku można dodać jeszcze jakieś mieszadło które wprowadza kwas w ruch.)
  Zależy mi na pojemności prąd w granicach 20-30A
 • #2
  vodiczka
  Level 43  
  LukaszW2 wrote:
  Czy powiększając ilość kwasu wzrośnie mi pojemność.

  Absolutnie nie. pojemość akumulatora zależy od powierzchni czynnej elektrod, która jest dużo większa od powierzchni płyty. W czasie eksploatacji akumulatora powierzchnia czynnazmniejsza się wskutek zasiarczenia i/lub spływania masy czynnej i rzeczywista pojemność akumulatora maleje. Np. pod koniec życia z 45 Ah zostaje ok. 10-12 Ah.
  Skoro stać Cię na panele to i na akumulator :)
  Ile masz tych paneli, że "uzbierasz" tysiące Ah (nie A/h)? Zazwyczaj wystarcza akumulator 12V 250 Ah na 1 kW mocy paneli, chyba że chcesz całą energię wyprodukowaną przez panele zużywać pomiędzy zachodem a wschodem słońca.
 • #3
  LukaszW2
  Level 10  
  Przy pełnym nasłonecznieniu będę miał około 4-5kw a w szczycie nawet 6kw za dużo energii na raz nie do zużycia. Panele kupiłem za grosze z demontażu. Dlatego chce mieć dużą pojemność żeby nawet w kilku pochmurnych dniach mieć energię. A na taką pojemność aku musiał bym wydać z 10000zł

  A nie jest to tak ze w miarę zasiarczania spada sprawność płyt do przetwarzania energii.
  Podam inny przykład: czy jak weźmiemy naładowany aku. w 100% i wylejemy z niego kwas do wiaderka A, na jego miejsce wlejemy świeży i naładujemy po czym rozładujemy zużywając energię i wylejemy do wiaderka B, następnie wlejemy do pustego aku kwas naładowany z wiaderka A. to aku będzie miał znowu 100% mocy.
 • #4
  Robewit
  Level 26  
  LukaszW2 wrote:
  A nie jest to tak ze w miarę zasiarczania spada sprawność płyt do przetwarzania energii.

  Tak właśnie jest, ale zasiarczają się płyty a nie kwas.
  Wymieniając kwas wprowadzisz dodatkową porcję siarczku co spowoduje jego krystalizację na płytach i jeszcze mniejszą sprawność. Dlatego do odsiarczania płyt stosuje się kwas o mniejszej gęstości lub wodę destylowaną.
  Pojemność akumulatora nie zależy wprost od ilości kwasu. Byłoby ekstra jakby zanurzyć płyty od akumulatora 60Ah w wannie i mieć 1000Ah.
  Radzę po prostu użyć gotowych akumulatorów. Miałeś szczęście do paneli to może trafią Ci się używane w dobrym stanie np.: po wymianie w centrali telefonicznej. Mógłbyś próbować zregenerować jakieś akumulatory.
 • #5
  vodiczka
  Level 43  
  LukaszW2 wrote:
  A nie jest to tak ze w miarę zasiarczania spada sprawność płyt do przetwarzania energii.
  Robewit wrote:
  Tak właśnie jest, ale zasiarczają się płyty a nie kwas.
  Sprawność akumulatora to stosunek energii wpompowanej w akumulator podczas ładowania do energii uzyskanej podczas rozładowania i praktycznie nie zależy od stopnia zasiarczenia. Zasiarczony akumulator pobierze podczas ładowania mniej energii niż nowy i mniej jej zmagazynuje.