Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV naziemna a instalacja pod TV satelitarną

Jurgen72 07 Lis 2014 11:48 1122 7
  • #1 07 Lis 2014 11:48
    Jurgen72
    Poziom 2  

Witam Szanownych Państwa;

Na wstępie przepraszam za sposób opisu mojego problemu, ale wynika z braku specjalistycznej wiedzy technicznej jaką Państwo posiadacie.

Ale do rzeczy, zakupiłem dom, w którym jest gotowa instalacja kablowa pod TV satelitarną ale mi wystarczy cyfrowa TV naziemna i ją chciałbym podłączyć do mojego domu.
    Dom składa się z 6 pokoi i tak:

- w 4-ech pokojach "wisi" po jednym kablu koncentrycznym i "cienkim - płaskim" kabelku 4-ro żyłowym;

- w 5-tym pokoju "wisi" 1 kabel koncentryczny i 5 kabelków "cienkich - płaskich" 4-ro żyłowych;

- w 6-tym pokoju (salon na parterze) "wiszą" 2 kable koncentryczne i 1 "cienki - płaski" kabelek 4-ro żyłowy.

Na ścianie zewnętrznej budynku "wisi" 7 kabli koncentrycznych.

Podobno takie rozwiązanie kablowe zastosowano kiedyś z myślą o dawnej Cyfrze+ w której na "jednym abonamencie" można było odbierać w każdym pokoju indywidualnie na osobnym dekoderze programy - ale to już nie istotne bo mnie interesuje tylko tv naziemna w każdym z 6-ciu pokoi osobno.
    W każdym pokoju będzie Telewizor z tunerem DVBT.

Wydaje mi się również, że te "cieniutkie kable 4-ro żyłowe" wymienione powyżej nie będą miały zastosowania w podłączeniu TV naziemnej.

Nadajnik DVBT znajduje się ok. 17 km od mojego domu (teren górzysty) i jest nawet po tej stronie, co ściana budynku z "wiszącymi" siedmioma koncentrykami.

Proszę Państwa o podpowiedzi, co mam kupić i jak podłączyć, aby to dobrze działało.

0 7
  • #3 08 Lis 2014 14:56
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Czy tam, gdzie wychodzą kable na zewnątrz, jest jakieś pomieszczenie, jest gniazdko elektryczne?.
    Czy jest możliwość zamontowania anteny na maszcie antenowym, nie będą przeszkadzały rynny?.
    Piszesz o terenie górzystym - ale dokładnie - dołek, górka, jakieś drzewa...?.

0
  • #4 08 Lis 2014 16:36
    Jurgen72
    Poziom 2  

Cytat:
    Czy tam, gdzie wychodzą kable na zewnątrz, jest jakieś pomieszczenie, jest gniazdko elektryczne?

Kable (7 koncentryków) wychodzą z elewacji przy uchwycie antenowym (wysokość 1-ego piętra), żeby się dostać do wiązki kabli od strony wewnętrznej budynku, to tylko na strychu (wysokość 2-ego piętra) o dużej wilgotności, musiałbym zerwać kawałek podłogi na strychu - na strychu jest też gniazdko elektr.
    Rozmawiałem z wykonawcą tej instalacji ale za wiele nie chce mi powiedzieć, tyle tylko, że podłączenie telewizji naziemnej zajmie mu 1 godzinę ale chce za to 600zł (w tym antena za 300zł, zasilacz za 100zł) i tyle.... więc popatrzyłem w necie ceny anten i wzmacniaczy i postanowiłem zrobić to sam.
    Myślę, że ten instalator nie kładł by kabli tak aby do nich teraz nie mieć dostępu i musieć zrywać kawałek podłogi aby się dostać do kabli, choć jak wspomniałem w pierwszej mojej wypowiedzi pierwotnie instalacja kablowa miała być przeznaczona pod Cyfrę+.

Cytat:
    Czy jest możliwość zamontowania anteny na maszcie antenowym, nie będą przeszkadzały rynny?.
    Piszesz o terenie górzystym - ale dokładnie - dołek, górka, jakieś drzewa...?.

Uchwyt antenowy na budynku a obok niego te "7 koncentryków" wiszą na wys. ok. 4m od ziemi i inaczej nic nie da rady zrobić - zresztą tymczasowo w domu odbieram telewizje z anteny wewnętrznej bez zasilacza ustawionej na szafce (w głębi domu) i odbieram wszystkie programy bardzo dobrze.
    Mój nadajnik DVBT jest "wysoko" tu http://www.sat-charts.eu/nadajnik,30JeleniaGoraSniezneKotly.html - nadajnik ten jest na wys. 1490 m.n.p.m., mam do niego ok.17km a mój dom stoi na wys. ok. 380 m.n.p.m., bezpośrednio przed domem jest "prawie czysty" teren.

0
  • #5 08 Lis 2014 19:32
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Antena:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm
    Do tego zwykły symetryzator antenowy do anteny.
    Rozgałężniki 3 sztuki:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm
    Wzmacniacz liniowy:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-143st_B11689.htm
    Z 20 wtyków F, 7 zwykłych wtyczek do tv.

Jeden z tych 7 kabli podłączyć do samej anteny, pozostałe kable przeciąć, ale te, które idą na dwór zostawić.
    Do tych 6 kabli idących do pokoi założyć wtyczki F, potem pod rozgałęźniki podłączyć te zarobione kable.
    Rozgałęźniki połączyć do wyjść wzmacniacza liniowego, pod jego wyjścia.
    Podłączyć kabel od anteny do wejścia w tym wzmacniaczu.

0
  • #7 09 Lis 2014 07:56
    irekr
    Moderator

Ja jeszcze zadam podstawowe pytanie: czy kable jakie zostały zatopione w elewacji maja środkową żyłę z drutu czy jest to linka?

I następny problem: odległość od nadajnika - podawane 17 km to trochę mało (informacji), jeżeli antena odbiorcza widzi nadajnik, to byłbym BARDZO OSTROŻNY w stosowaniu jakichkolwiek wzmacniacz, szczególnie typu AWS. Do analogów jakoś się nadawały, do cyfry nie zawsze. Są po prostu zbyt "prymitywne" w budowie. cyfra wymaga znacznie lepszych parametrów.
    Ostatni problem: stosowanie dzielników pasywnych jest jak najbardziej właściwe ale: nie należy zostawić "pustych" przewodów antenowych, dołączonych do takiego rozgałęźnika. Jeżeli rozdzielamy sygnał, to tylko na te kable, które są zakończone "odbiorami". Jeżeli mamy tylko dwa odbiorniki, to podłączamy dzielnik 1:2 a nie 1:6 i tylko te kable, które są używane.
    Wynika to z działania takiego dzielnika: z elektrycznego punktu widzenia taki dzielnik działa tak, jakby wszystkie gniazda były połączone szeregowo. Jak odłączysz jeden lub kilka kabli (lub nie podłączysz odbiornika na końcu), to na tych wyjściach gdzie chcemy mieć poprawny sygnał będzie on znacznie mniejszy.

0
  • #8 09 Lis 2014 13:21
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

niewolno2 napisał:
    Ja osobiście bym polecał takie rozwiązania.

Też może być, tylko przy awarii choćby jednego toru/elementu, musisz wymienić wszystko na nowe, bo nie ma możliwości korzystać dalej z tego co jest jeszcze dobre, bo zawsze kogoś pozbawisz sygnału.

0
  Szukaj w 5mln produktów