Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw startowy EVB 5.1 V5, czy ATB 1.04.

doriand1 07 Lis 2014 19:37 1539 18
  • #1 07 Lis 2014 19:37
    doriand1
    Poziom 13  

Witam,

jako, że nie widziałem podobnego tematu, dotyczącego różnic pomiędzy tymi dwoma zestawami, postanowiłem takowy założyć i prosić o pomoc w wyborze zestawu, z tych podanych w temacie.

A więc, zestaw EVB można dostać na licytacji za trochę ponad 100zł. ATB kosztuje 339zł. Opłaca się tyle dokładać? co więcej zaoferuje mi ten droższy?

Z góry dziękuję za pomoc..

Pozdrawiam

0 18
  • SterControl
  • #2 07 Lis 2014 19:51
    bearq
    Poziom 35  

ATB ma strasznie drogie rzeczy i nie tylko są to zestawy startowe ale i inne "kity". Ja osobiście bym nie kupił aż tak drogiego zestawu bo nie jest on tyle warty.

0
  • #3 07 Lis 2014 20:29
    doriand1
    Poziom 13  

Czyli lepiej kupić ten dużo tańszy EVB? Czy może w ogóle lepiej nie kupować żadnego zestawu startowego, tylko same części i płytkę stykową :)?

0
  • SterControl
  • #5 07 Lis 2014 20:35
    bearq
    Poziom 35  

Zestaw jest o tyle dobry że wpinasz się i tyle na płytce wiadomo więcej połączeń mniej pewne i tak dalej. ~400zł za taki zestaw to chora cena z resztą jak za większość produktów ATB. Ja więcej za zestaw niż 100zł bym nie dał

0
  • #6 10 Lis 2014 10:37
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Polecam zestaw EvB, nawet w wersji 4.3 można wiele się nauczyć. Do tego oczywiście książka Pana Góreckiego "uC dla początkujących".
    Pozdrawiam

0
  • #7 10 Lis 2014 12:45
    treker
    Poziom 25  

Oba zestawy mają swoje wady i zalety. Korzystałem z ATB i byłem bardzo zadowolony. Chwaliłem sobie szczególnie sprzętowe zabezpieczenie przez zablokowaniem procesora oraz wbudowany sterownik silników. Sprawdź, które peryferia są dla Ciebie ważne.

Moim zadaniem przy takich zestawach nie trzeba kierować się ceną, nie są to produkty "starzejące się". Po nauce można zestaw sprzedać za całkiem dobrą kwotę. Ja tak zrobiłem :)

1
  • #8 10 Lis 2014 13:06
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej obecnie mamy zatrzęsienie różnych minimodułów, za naprawdę dobrą cenę. Jeśli ktoś np. potrzebuje sterownik silnika to za kilkanaście zł można kupić minimoduł ze sterownikiem, np. z nowoczesnym A4988, czy DRV8825, a nie bawić się w muzealnictwo. Połączeń trzeba wykonać całe dwa - STEP i DIR. Podobnie jeśli ktoś chce wchodzić w TFT to są fajne minimoduły, w najprostszej wersji 5 kabelków i mamy połączone z prockiem. IMHO to rozsądniejsza droga bo kupuje się to co jest potrzebne, a nie na wyrost. Za 100-200zł można mieć pełen wypas minimodułów. Warto zauważyć w jakim kierunku idą producenci MCU - zamiast wypuszczać duże i drogie płyty typu "all in one" idą właśnie w kierunku płytek, które można sobie zestawiać wg własnych potrzeb. Tu też swój udział ma Arduino - jakkolwiek uważam sam soft za beznadziejny, to koncepcja shieldów jest zupełnie ok do nauki. W każdym razie odpada kabelkologia, a na tym wystarczy odpalić swój progam i wszystko pięknie działa.
    Jest jeszcze jedna rzecz - wiele minimodułów z mikrokontrolerami posiada wbudowane programatory/debuggery - szczególnie to ostatnie jest przydatne i to od samego początku nauki. Niestety cena takiego rozwiązania dla np. Atmela czy STM jest tak niska, że w praktyce żaden polski producent nie wypuści takiego zestawu, bo cena byłaby kosmiczna. A szkoda.

1
  • #10 10 Lis 2014 16:31
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

tmf napisał:
    Niestety cena takiego rozwiązania dla np. Atmela czy STM jest tak niska, że w praktyce żaden polski producent nie wypuści takiego zestawu, bo cena byłaby kosmiczna.

Nie zrozumiałem tego kawałka, ale jeśli chodzi o SMT'a, to bardzo fajne są zestawy Nucleo - kosztują ok 60zł na znanym portalu aukcyjnym i niecałe 40zł na farnellu. Posiadają wbudowany st-link v2 (programator/debugger), mają wstarcie mbed.org (co jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy zrobić projekt w pięć minut lub przetestować jakiś pomysł). No i (jak już chyba wszystkie nowe płytki tego typu) mają wyprowadzenia zgodne z arduino i shieldy pasują bez kombinowania.

Płytki po podpięciu do komputera są widziane jako oddzielny dysk i programowanie odbywa się przez skopiowanie pliku hex na nie. Oczywiście można stosować "standardową" metodę programowania i debugowania. Osobiście jestem bardzo zadowolony.

Data Brief:
    http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/data_brief/DM00105918.pdf

0
  • #11 10 Lis 2014 16:41
    tmf

Chodzi o to, że dla producenta mikrokontrolera wypuszczenie płytki z MCU i programatorem/debuggerem to grosze i w efekcie te płytki są tanie. Tak jak np. te, które podałeś, czy np. Atmelowska xplained mini - za 40 zł. Ponieważ jednak układy scalonych debuggerów/programatorów stosowane na tych płytkach są niedostępne w detalu, rodzimi producenci nie są w stanie zrobić takich płytek - stąd minimoduły firm trzecich nie mają tych bajerów.

0
  • #13 25 Lis 2014 21:50
    treker
    Poziom 25  

Dreg, przecież dokładnie o tych dwóch zestawach jest powyższa dyskusja :)

0
  • #14 25 Lis 2014 21:53
    Dreg
    Poziom 7  

O EvB 4.3 widzę. A co do ceny, 230 zł to optymalnie?

0
  • #19 28 Lis 2014 13:13
    dondu

Skoro znalazłeś tańszy, to kupuj i do dzieła ... za chwilę i tak się okaże, że dowolnie wybrany zestaw czegoś nie ma, co akurat potrzebujesz ... innymi słowy zanim coś wybierzesz najpierw określ swoje cele na najbliższy okres, dopiero później dobieraj sprzęt. Na razie nic nie wiemy o Twoich planach i umiejętnościach, więc nic konkretnego Ci nie podpowiemy, a wszelkie nasze sugestie będą obarczone dużym błędem.

... lub po prostu kup ten i działaj.

0