Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CHORUS, Diy Hit, PT2399, efekt nie różni się od orgynału

EmiX89 07 Lis 2014 21:38 1398 7
  • #1 07 Lis 2014 21:38
    EmiX89
    Poziom 6  

Witam,
    Właściwie tydzień temu zacząłem przygodę w "zrób to sam" z efektami gitarowymi. Tak więc: Pierwszy efekt kupiłem w wersji "do poskładania", ale wszystkie elementy były załączone. Drugi efekt to bardzo prosty oparty na LM741 nazwa to "DistortionPlus" i ten zrobiłem już sam na płytce uniwersalnej (dość mocny dźwięk). Trzeci to LA-Chorus
    CHORUS, Diy Hit, PT2399, efekt nie różni się od orgynału na tym właśnie schemacie. Problem polega na tym, że ostatni jest już mocno skomplikowany i nie do końca dla mnie zrozumiały. Cały układ zrobiłem na płytce uniwersalnej i wszystko teoretycznie jest ok. Praktycznie- dźwięk na wyjściu w ogóle nie uległ zniekształceniu i nie różni się niczym od tego na wejściu. Kręcenie którymkolwiek potencjometrem jest równie nie efektowne. Pytania i zarazem moje osobiste spostrzeżenia są następujące:
    1. Na płytce użyłem tylko kondensatorów ceramicznych oraz elektrolitycznych. Powinienem użyć też foliowych (MTK czy jakoś tak)? (szczerzę 2 godziny temu dowiedziałem się o ich istnieniu)
    2. Użyłem też rezystorów takich beżowych, choć często na zdjęciach widziałem też niebieskie. Czy to też może mieć wpływ?

Jestem laikiem tak więc jeśli można to prosiłbym o dość prostą mało techniczną wypowiedź, choć debilem też nie jestem :)

Układ wygląda tak i raczej wszystko podłączone dobrze, ale mogę się mylić. CHORUS, Diy Hit, PT2399, efekt nie różni się od orgynału

Liczę na waszą pomoc i widzę, której mi brakuje
    Pozdrawiam Sebastian.

0 7
  • #2 07 Lis 2014 21:54
    sikorkam
    Poziom 22  

Widzę ,że wiedza u ciebie marna i na tym etapie dalej powinieneś iść w efekty do poskładania i nie musi to być całość tylko sama płytka. Po schemacie widać ,że to składak. Myślę , że nikomu nie będzie się chciało analizować twojej płytki. Podstawa to czy LFO chodzi a dalej to szukanie . Słabo to widzę.

0
  • #3 07 Lis 2014 23:04
    bobo
    Poziom 28  

W załączniku ma kolega oryginalny schemat układu mini chorusa wg. koncepcji na PT2399. Układ w wykonaniu firmowym nazywa się Little Angel ( mozna posłuchać jego działanie na You Tube). Gwarantuję że, po zmontowaniu startuje od ręki, warunek to wartości elementów wokół generatora LFO identyczne jak na schemacie oraz wartości potencjometrów.
    Pozdrówka

0
  • #4 08 Lis 2014 11:48
    EmiX89
    Poziom 6  

Dziękuje za schemat kolego, ale nikt nie odpowiedział na moje pytania, a jeśli nawet zrobię ten układ z nowego schematu to dalej nie wiem jakie kondensatory wykorzystać. Jak rozpoznać kiedy użyć foliowych, a kiedy mogą to być ceramiczne? Podobnie z rezystorami. Co do wiedzy, to zaznaczyłem wcześniej, że orłem w tej dziedzinie nie jestem. Mam wszystkie zapasowe elementy więc mogę zrobić ten nowy układ tylko pytanie gdzie i dlaczego wykorzystać foliowe kondensatory. Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam Sebastian.

0
  • #5 08 Lis 2014 12:02
    bobo
    Poziom 28  

Zastosuj wszystkie, oprócz elektrolitycznych, kondensatory foliowe. Rezystory dowolne. Nie ma złotej recepty gdzie i jakie elementy stosować. W miarę nabierania doświadczenia sam dojdziesz do wniosków, dlaczego np. w obwodach w.cz trzeba stosować kondensatory ceramiczne i dlaczego rezystory szumią. To wszystko przed Tobą , musisz tylko czerpać wiedzę i doświadczenie z czego sie da.
    Pozdrówka

0
  • #6 08 Lis 2014 13:09
    EmiX89
    Poziom 6  

W tym schemacie, który przesłałeś występują kondensatory elektrolityczne, wnioskuje po polaryzacji i pojemności, tak więc nie licząc tych z resztą próbować zamiennie używać ? aż dojdę do wniosku, że dźwięk jest ok ? Jeszcze tylko ostatnie pytanie mam. Czy może być tak, że fakt zastosowania tylko kondensatorów ceramicznych na układzie może powodować brak zamierzonego efektu lub sprawić, że efekt ten jest bardzo delikatny wręcz nie zauważalny ?

1
  • #7 08 Lis 2014 14:15
    bobo
    Poziom 28  

Napewno, tak nie będzie jeżeli tylko zastosujesz się do wartości elementu. Efekt chorus jest dość specyficznym układem w piękny sposób zmieniający dźwięk. Jeżeli zastosujesz kondensatory ceramiczne, w tym układzie, możesz ale nie musisz się liczyć z tym że układ po jakimś czasie się "rozjedzie". Kondensatory ceramiczne są bardziej podatne na zmiany temperatury otoczenia. Oczywiście b.dobrej jakości a co za tym idzie cenie, takie kondensatory długo utrzymują swoje parametry. Zasada budowy takich efektów jest taka: stosować elementy dobrej jakości, sprawdzone, staranny montaż i cierpliwość wykonania, nic na siłę i szybko. Stosując się do tych zasad będziesz cieszył ucho, pięknym dźwiękiem efektu chorus.
    Pozdrówka

0
  • #8 09 Lis 2014 11:14
    EmiX89
    Poziom 6  

Dobra, plan jest taki, że najpierw wymienię te ceramiczne na MTK, a jeśli to nie poskutkuje to zrobię całość od początku z Twojego schematu. Jak skończę to podzielę się wrażeniami i dodam próbkę dźwięku z wykonanego efektu :) Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i postaram się dobrze je wykorzystać :)
    Pozdrawiam Sebastian.

P.S.
    Mogę zastąpić ten układ TL72 układem NE5532 ? i tak samo go wtedy podłączyć? czy jakoś inaczej?

0