Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż gniazda bez uprawnień elektrycznych.

gogi20 07 Lis 2014 23:12 6399 44
  • Szkolenia SEP
  • #2 07 Lis 2014 23:20
    fuutro
    Poziom 43  

Przydatne są tam określenia "właściwych narzędzi" i "odrobiny wiedzy". No może więcej niż odrobiny ale jak ktoś wie o co chodzi to taki poradnik zostawi w spokoju.

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 08 Lis 2014 10:20
    Gregory_bg
    Poziom 26  

I dzięki takim bohaterom domu co "znają " się na wszystkim są nie tylko wypadki ale i inne tragedie nie mówiąc o tym że specjaliści nie zarobią bo złote rączki robią wszystko same.

-1
  • #4 08 Lis 2014 12:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Lis 2014 12:09
    fuutro
    Poziom 43  

E tam, ja uprawnień nie mam, a pracuję za elektryka samodzielnie ale przynajmniej przedtem robiłem to z kimś od kogo mogę coś się nauczyć. Zajęło mi to sporo więcej czasu niż przeczytanie tego artykułu.

EDIT
    Na aluminium przecież nadal się buduje ale nie do końca wewnątrz mieszkaniowe instalacje. Jak dobrze zauważyli, zaletą jest cena i waga i tyle...

1
  • #8 08 Lis 2014 12:21
    fuutro
    Poziom 43  

Jak by to była willa to czemu nie, część ogólnej instalacji mogłaby być w aluminium. Cała ogromna reszta w miedzi.

0
  • #9 08 Lis 2014 12:25
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

To sprecyzuj jeszcze, czym dla ciebie jest ogólna instalacja i o jakich przekrojach mówimy.
    Należy pamiętać o takim zapisie w rozporządzeniu:

Cytat:
    przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2

0
  • #10 08 Lis 2014 12:26
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

fuutro napisał:
    Jak by to była willa to czemu nie, część ogólnej instalacji mogłaby być w aluminium. Cała ogromna reszta w miedzi.

Przestań pisać bzdury. Czym różni się instalacja odbiorcza w mieszkaniu od willi? Po za oczywiście ilością obwodów?

-1
  • #11 08 Lis 2014 12:34
    fuutro
    Poziom 43  

Tia.. - zdarzało się doprowadzać i rozprowadzać zasilanie kablami z żyłami aluminiowymi i wcale nie była to samowolka z mojej strony.

Może masz monopol na jedyne słuszne rozwiązania?

1
  • #12 08 Lis 2014 12:40
    kozi966

fuutro napisał:
    doprowadzać i rozprowadzać zasilanie kablami z żyłami aluminiowymi

To kable czy przewody? Jakie przekroje? Co z wymaganiami rozporządzenia?

0
  • #13 08 Lis 2014 12:49
    slawekx
    Poziom 28  

O czym tu dyskutować - miedź i koniec aluminium to przeszłość, a ze jeszcze instalacje Al są to fakt i takimi poradami tego nie zmienimy. A co do czasopisma i porady w nim zawarte - to jeszcze nie koniec świata są jeszcze gorsze praktyki.

0
  • #14 08 Lis 2014 14:12
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    Czy gdzieś jest napisane, czy gdzieś uczą, że do wymiany gniazda potrzebne są uprawnienia ?
    Nikt nigdzie o tym nie mówi - poza forum Elektroda.
    To rozbij kolego "Bronek22" instalacje na części pierwsze to w sumie elektryka nie potrzeba:) Wymiana gniazda to demontaż i montaż. Czyli do montażu gniazda elektryk niepotrzebny. Położyć przewód? Przecież to każdy może zrobić. Obsadzić puszkę? Szpachelka i trochę gipsu i po robocie. Obsadzić rozdzielnicę? Parę kołków i trochę gipsu. Same roboty budowlane a nie elektryczne. Połączyć gniazda? Wystarczy wejść na wp i jest napisane jakie kolory gdzie. Nawet jest sugestia, że PE to najczęściej zielono-żółty, ale jak będzie inny to nic się nie stanie, bo to tylko najczęściej. Ważniejsze jest aby L był z lewej strony. Więc ewentualnie sąsiad może tylko przyjść połączyć rozdzielnicę. No ale przecież tam tylko wejście i wyjście w tych "bezpiecznikach" to se sam połączę. Jak lampy zrobić to se znajdę w internecie.

0
  • #15 08 Lis 2014 14:28
    Gregory_bg
    Poziom 26  

I sami sobie jesteśmy winni. Każdy się zna na wszystkim więc każdy robi sam nie zawsze dobrze! odbierajmy innym chleb to będzie nam się lepiej żyło. Tym myśleniem specjaliści są niepotrzebni bo co ja nie umiem? ja nie umiem?!

0
  • #16 08 Lis 2014 14:31
    kozi966

Powinni jeszcze dawać możliwość wydrukowania uprawnień (nie pomyliłem słowa).
    Uprawnienia do wykonywania wszystkiego.
    W załączeniu do owych uprawnień:
    Wykształcenie: Forum SEP, Forum ELEKTRODA,
    Doświadczenie: Instalacja wykonana na podstawie poradnika ze strony: xxx.pl
    Przebyte kursy: 15 postów na forum muratora.

Iść w świat i "kosić kasę" tylko :D

-1
  • #17 08 Lis 2014 14:39
    ladamaniac
    Poziom 38  

Lord Finchley chciał naprawić
    elektryczny kontakt

Sam. Prąd go zabił.
    Słusznie zginął on tak,

Bowiem człowiek zamożny,
    jak chce przeznaczenie,

Winien rzemieślnikowi
    dawać zatrudnienie.

Coraz częściej w Polsce ludzie naprawiają sami jednak nie z biedy...

0
  • #18 08 Lis 2014 17:50
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

fuutro napisał:
    E tam, ja uprawnień nie mam a pracuje za elektryka samodzielnie ale przynajmniej przedtem robiłem to z kimś od kogo mogę coś się nauczyć.

No z Twoich postów wynika że nie byłeś pojętnym uczniem, albo słabego miałeś nauczyciela. Trochę więcej pokory.

-1
  • #19 09 Lis 2014 06:35
    władziowek
    Poziom 20  

fuutro napisał:

A jaka cała ogromna reszta w miedzi?

0
  • #20 09 Lis 2014 07:18
    cirrostrato
    Poziom 36  

fuutro napisał:
    E tam, ja uprawnień nie mam a pracuje za elektryka samodzielnie..
    Tylko jeśli coś się potem stanie to nie ma winnego bo i w papierach nic nie ma...W Norwegii jak masz dom to WSZELKIE (przyznam kosztowne) przeróbki i rozbudowy elektryki MUSI wykonać ELEKTRYK Z UPRAWNIENIAMI, potem nanieść zmiany na dokumentację instalacji w domu i podać numer uprawnień, jeśli tego nie ma to są problemy z ubezpieczeniem domu, wzięciem kredytu pod hipotekę, wynajęciem domu (tam zawsze legalnym) itp. Syn (elektryk po PW) miał problem z utrzymaniem się na krajowym rynku, teraz pracuje i mieszka w Norwegii, bez komentarza.

-1
  • #21 09 Lis 2014 08:09
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Bosze stwarzacie wrażenie jakby elektryka to był dział magii zarezerwowany dla wąskiej grupy z tajemnego kręgu (no tak trzeba bronić swego żeby fuszka była)
    Ja mam certyfikat nip sep pit srit pieczątka i "pińcet" się należny.

Ludzie giną codziennie na przejściach dla pieszych bo nie potrafią przejść przez ulicę.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

2
  • #22 09 Lis 2014 08:58
    kozi966

=Grzegorz= napisał:
    Ludzie giną codziennie na przejściach dla pieszych bo nie potrafią przejść przez ulicę.

To porównanie jest bez sensu. Co ma za znaczenie fakt gdzie ginie więcej osób?
    To samo z elektryką, medycyną czy prowadzeniem ciężarówki z transportem międzynarodowym.
    Każdy może, nie każdy powinien.

-1
  • #23 09 Lis 2014 09:59
    vodiczka
    Poziom 43  

gogi20 napisał:
    Jak lampy zrobić to se znajdę w internecie.
    Kiedyś uczono tego na zajęciach technicznych w podstawówce, teraz gdy w instalacjach obowiązują RCD "blondynki" sądzą, że można bezpiecznie suszyć włosy w wannie podobnie jak jeżdżąc autem z ABS sądzą że wystarczy hamować metr przed przeszkodą.

0
  • #24 09 Lis 2014 16:28
    stomat
    Specjalista elektryk

Bardzo dobrze że powstają takie poradniki. Jeśli ktoś wymieni sobie gniazdko przestrzegając podanych tam wskazówek to lepiej niż miałby używać wypalonego gniazdka i spowodować pożar. Jeżeli ktoś jest takim ortodoksem to powinien optować za zamknięciem takich forów jak to i zastąpieniem ich poradnikiem w stylu "mruga światło - do elektryka, samochód szarpie - do mechanika, gitara skrzeczy - do lutnika, klamka opada - do ślusarza, itd.".

1
  • #25 09 Lis 2014 18:05
    djrobak81
    Poziom 9  

Pytanie brzmi czy to montaż całkiem nowego gniazda w nowym miejscu czy jest to tylko wymiana gniazdka ze starego na nowe. w obu przypadkach posiadanie uprawnień jest wymagane racji przepisów BHP. Sama wymiana gniazdka jest sprawa dość błahą. Schody się pojawiają przy montażu nowego gniazdka tam dochodzi wiele niewiadomych, o których laik elektryki w ogóle nie wie i przez co często dochodzi do zwarć i pożarów elektrycznych. Chodzi mi między innymi o rozbudowę inst. aluminiowych inst. miedzianą lub źle dobierane przekroje przewodów.
    Co do montażu całej instalacji elektrycznej w domu to widziałem już wiele "fuszerek" które groziły pożarem lub porażeniem i jak czytam pana Gogi20 to cieszy mnie tylko jedno że jak pan nie wie to pan poczyta lub zapyta bo są tacy co robią metodą prób i błędów a my elektrycy NAPRAWDĘ wykwalifikowani chodzimy i poprawiamy. pozdrawiam

-1
  • #26 09 Lis 2014 18:24
    fuutro
    Poziom 43  

Bywa kolego i odwrotnie. Chciałem wcześniej coś napisać z własnej praktyki jak poprawianie wieloletniego pracownika energetyki, który w nowym domu wypuścił dwa żółto-zielone i jeden czarny przewód a co więcej do peszla wchodził niebieski i żółto-zielony z obwodu gniazd i faza pożyczona z obwodu oświetlenia. W takich przypadkach przy montażu głupich gniazd i przełączników problemem nie jest bhp czy proste ich umocowanie. A to tylko jeden z wielu bubli tego pana.

1
  • #27 09 Lis 2014 19:28
    szympek;)
    Poziom 20  

Poradnik ten nie jest "złem wcielonym". Lepiej, żeby ktoś przed wymianą gniazda przeczytał ten poradnik niż zadał po raz 10^100 pytanie na elektrodzie, lub co gorsza robił "metodą prób i błędów". Jednak sprawdzi się on tylko i wyłącznie w (w miarę) nowej i dobrze wykonanej instalacji. Jeżeli pojawią się dodatkowe czynniki (np. złe kolory przewodów czy instalacja wykonana "bezpuszkowo"(więcej przewodów)), sprawi to takiej osobie trudność i będzie kombinowała.

0
  • #28 09 Lis 2014 19:39
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

szympek;) napisał:
    sprawi to takiej osobie trudność i będzie kombinowała.

No i niech kombinuje, jak mu wszystko pieprznie :D to się nauczy nie wsadzać łap tam gdzie nie trzeba.

-1
  • Pomocny post
    #29 09 Lis 2014 19:53
    kozi966

W nowych instalacjach, problem wymiany gniazda to jeden przypadek na "Bóg jeden wie ile".
    Najwięcej problemów jest w instalacjach starych, niemodernizowanych, nienaprawianych. W których to dodatkowo ktoś sobie grzebał.
    Poradnik poradnikiem, jeszcze gdyby był napisany prawidłowo, podkreślający zagrożenie oraz opisujące możliwe do napotkania problemy.
    Niemniej wpisywanie:

Cytat:
    Przestrzegając kilku zasad, poradzi sobie z nią większość osób (...),
    Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (...), Odrobina wiedzy i właściwe narzędzia (...)

jest przynajmniej głupie.
    Jakich zasad? Jakiej wiedzy? Jakich narzędzi?
    Potem taki Kowalski sprawdza napięcie "neonówką" i wszystko cacy. Próbnik zepsuty i trup na podłodze.
    Doświadczony elektryk zna możliwe problemy.
    Aluminium się może ukruszyć, styki mogą być opalone, przewody mogą nie odzwierciedlać teorii, nie sprawdza się obecności napięcia śrubokrętem-próbówką, przewodów miedzianych nie łączymy bezpośrednio z aluminiowymi, itd.
    Co jak takie pseudo-PE to jednak nie przewód ochronny a przewód fazowy?
    Co gdy przewody są przegrzane i impedancja pętli zwarcia nie wychodzi?
    Przecież po to się człowiek uczy, żeby zwracać na takie rzeczy uwagę i ewentualnie napomnieć przy wymianie.
    Przecież to co tam jest napisane (pod linkiem), nijak ma się do większości (78-80%) instalacji.

-1
  • #30 09 Lis 2014 20:15
    mmm777
    Poziom 29  

Ojtam, w nowoczesnym gniazdku to: śruba z zewnątrz, dwie mocujące, wyjęcie przewodów z otworów. Potem z nowym gniazdkiem odwrotnie.

Instrukcja powinna być bardziej szczegółowa, pokazując gniazdka starsze i nowsze.
    No i wyraźnie wskazując na konieczność sprawdzenia obecności napięcia.
    Ja bym w takiej instrukcji zakazał samodzielnego wymieniania gniazdek z uziemieniem.

1