Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System Windows nie wykrywa dysku twardego.

08 Lis 2014 01:04 7164 119
  • Poziom 10  
    Witam
    Od jakiegoś czasu miałem problem ze swoim komputerem, a mianowicie przy wzmożonej aktywności zaczynał głośno chodzić, wydawał dźwięki tak jak by się rozpędzał aż w końcu sam się wyłączał. I tak kilka razy. Myślę że spowodowane jest to zbyt wysoką temperatura, ale nie w tym rzecz.Gdy zamknąłem system prawidłowo i chciałem uruchomić ponownie to po p-pokazanie się loga windows po jakimś czasie wyskakuje czarny ekran i koniec.Próbowałem naprawić system za pomocą płyty a nawet sformatować, ale to nic nie dało bo albo komputer zamulał i jak już udało mi się dojść do opcji o po jakimś czasie wyskakiwał błąd już nie pamiętam jaki, ale jakieś cyfry i nie dało się go naprawić, ten sam błąd pojawiał się przy próbie formatowania. Zauważyłem że przy włączaniu komputera wyskakuje ale jakieś cyfry i nie dało się go naprawić, ten sam błąd pojawiał się przy próbie formatowania. Zauważyłem że przy włączaniu komputera wyskakuje komunikat że główny moduł rozruchowy jest uszkodzony.
    Wyjąłem dysk dodam że jest to dysk WD pod SATA i podpiąłem do laptopa za pomocą adaptera. System go wykrył i udało mi się odzyskać dane z jednej partycji, jednak z braku czasu przerwałem odzyskiwanie i wyłączyłem laptopa. Na następny dzień chciałem kontynuować kopiowanie danych z drugiej partycji, jednak system już dysku nie wykrywał tzn wykrywał nowe urządzenie instalował, ale windows go nie widział tzn. dysk jest widoczny w biosie i w menadżerze urządzeń, jednak windows go nie wykrywa.Odinstalowywałem sterowniki, odpinałem kabel usb , podpinałem system za każdym razem dodawał nowe urządzenie a jak już wykrywał dysk to bez nazw i chciał go formatować. Mi jednak zależy na danych z jednej partycji więc anulowałem próbę formatowania i dalej nic, dodam że w zarządzaniu dyskami, podczas próby inicjacji wyskakuje komunikat błąd danych CRC, Próbowałem też odzyskać dane za pomocą programu Ontrack EasyRecovery Professional 10.0.5.6, ale też to nic nie dało bo przy próbie program się zawieszał.W ogóle w programie dysk wykrywany był jako całość a nie z podziałem na partycje, a są tam 3.
    Istnieje jakiś magiczny sposób żeby odzyskać te dane bez formatowania?
    Albo o sformatowaniu o ile mi się uda będę mógł jeszcze odzyskać te dane? Bo moje nerwy są już na granicy wyczerpania,
    Sory za taki liścik , ale chciałem opisać mój problem w miarę dokładnie,
    Dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

Uzupełniam:
    System: Windows 7 Utimate 64 bit
    Model dysku: WD3200AAKS WD Caviar Se16 SATA 320 GB
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    RADU23 napisał:
    miesko83 napisał:
    Albo o sformatowaniu o ile mi się uda będę mógł jeszcze odzyskać te dane?

Nie robi się formatowania gdy chcesz odzyskać dane.
    By odzyskać dane- kopia posektorowa
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
    Zamieść SMART dysku z MHDD
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

W MHDD nie wykrywa mi tego dysku wiec nie mam jak wstawić SMART. Mam płytę botującą i żadnego mi nie wykrywa. Dysk podpięty przez adapter do usb. Albo robię coś źle, ale według poradnika program powinien wykryć dysk na którymś porcie. O co chodzi?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Niestety nie uda się odzyskać danych na dysku. Żadne programy nie pomogą, jedynie można zrobić format.

Moderowany przez DriverMSG:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W biosie przestaw opcje kontrolera SATA na IDE z AHCI i powinien MHDD wykryć dysk. Twoje zabawy z dyskiem znacznie utrudniły odzysk danych. Zamiast cokolwiek odzyskiwać na uszkodzonym dysku trzeba było zacząć od kopii posektorowej. Zacznij od podania SMART(jak MHDD nie widzi dysku użyj np Parted Magic) o ile odczytanie SMART w tym momencie jest możliwe, albo lepiej zacznij od kopii posektorowej z użyciem ddrescue.
    Jacek Gołębik napisał:
    Niestety nie uda się odzyskać danych na dysku. Żadne programy nie pomogą, jedynie można zrobić format.

Kolega nie ma pojęcia o czym pisze, więc proszę nie pisać głupot.
  • Poziom 10  
    Jakie zabawy, próbowałem tylko odzyskać dane za pomocą programów służących rzekomo do tego.
    Ok
    Próbuję z tym SMARTEM.
    Kolega nie czyta tych głupot, format jeszcze tylko pogorszy sprawę, a nawet nie uda się go raczej wykonać. Dodatkowo utrudnisz sobie przez to znacząco odzysk.
    mati211p napisał:
    W biosie przestaw opcje kontrolera SATA na IDE z AHCI i powinien MHDD wykryć dysk.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Kolega nie czyta tych głupot, format jeszcze tylko pogorszy sprawę, a nawet nie uda się go raczej wykonać. Dodatkowo utrudnisz sobie przez to znacząco odzysk.
    mati211p napisał:
    W biosie przestaw opcje kontrolera SATA na IDE z AHCI i powinien MHDD wykryć dysk.

Dobrze dzięki za pomoc> Napiszę nie bawym czy są jakieś postępy.
    Zrobię tą kopie posektorową, ale mimo to przed ta operacją wprowadzić ustawienia w biosie?
    Poczytaj jeszcze tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2587044.html
    Jednak by wykonać kopię posektorową dysku, czy odczytać SMART w MHDD dużo lepiej podłączyć dysk bezpośrednio pod SATA, a nie używać adaptera. Nie zapomnij po zmianie tej opcji w biosie po odczytaniu SMART ponownie jej przestawić tak jak było przedtem.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Poczytaj jeszcze tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2587044.html
    Jednak by wykonać kopię posektorową dysku, czy odczytać SMART w MHDD dużo lepiej podłączyć dysk bezpośrednio pod SATA, a nie używać adaptera. Nie zapomnij po zmianie tej opcji w biosie po odczytaniu SMART ponownie jej przestawić tak jak było przedtem.

Nie bardzo mogę bo mam podpięty dysk pod laptop.
    Czyli co najpierw Smart czy kopia?
    SMART powie nam w jakim stanie jest dysk oraz ile może trwać wykonanie kopii. Dla danych lepiej natomiast najpierw wykonać kopię i nie męczyć już dodatkowo dysku odczytywaniem SMART, możesz go odczytać też po wykonaniu kopii.
    miesko83 napisał:

To podepnij go tam gdzie był i tam wykonuj te operacje. System operacyjny nie jest Ci do tego potrzebny.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    SMART powie nam w jakim stanie jest dysk oraz ile może trwać wykonanie kopii. Dla danych lepiej natomiast najpierw wykonać kopię i nie męczyć już dodatkowo dysku odczytywaniem SMART, możesz go odczytać też po wykonaniu kopii.
    miesko83 napisał:

To podepnij go tam gdzie był i tam wykonuj te operacje.

Ok
    A w tym linku co mi załączyłeś to też mam pobrać ten sterownik do usb i zainstalować go?

Aha rozumiem czyli z powrotem do stacjonarki.
    Odezwę się niebawem jeszcze muszę poczytać jak się robi tą kopię.
    Jak do stacjonarnego włożysz dysk to wystarczy uruchomić ten MHDD co masz na CD, ale przed uruchomieniem zmień opcję w biosie o której pisałem, po odczytaniu SMART przestaw tak jak było.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Jak do stacjonarnego włożysz dysk to wystarczy uruchomić ten MHDD co masz na CD, ale przed uruchomieniem zmień opcję w biosie o której pisałem, po odczytaniu SMART przestaw tak jak było.

Najpierw wypalę ten z Ubuntu Triumfalna-Turkawka-14.04.1PL-DVD-i386 do tej kopi. A ile średnio tak trwa ta kopia?
    Zależy od stanu dysku i jego pojemności.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Zależy od stanu dysku i jego pojemności.

Jakie są realne szanse na odzyskanie danych? I czy w ogóle jakieś są?
    Jak już zrobi ta kopię to gdzie się ona zapisze i jak mam ją odczytać skoro dysku system w laptopie nie widzi?
    Nie mam tego dysku, nie wiem w jakim jest stanie. Zobaczymy, kiedy zaczniesz wykonywać kopię. Ciężko teraz cokolwiek powiedzieć.
  • Poziom 21  
    miesko83 napisał:

Wrzuć smart dysku z mhdd. Wtedy wszystko się okaże. Objawy które wymieniłeś wskazują na uszkodzenie mechaniczne i problem z odczytem sektorów dysku: być może awarii uległ boot sector i system nie wstaje. Można tak gdybać , dlatego wrzuć smart.

Podstawą przy tego typu działaniach jest spokój i nie odpalanie dysku bez potrzeby .

Jak odczytać smart w mhdd :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4147863#4147863
    Ciebie interesuje pkt 2 -smart . Jak wyświetli ci to zrób zdj i wrzuć na forum.

Tutaj masz linuxa do nagrania- na nim jest program do monitoringu smart
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14013834#14013834
  • Poziom 10  
    daniello1704 napisał:
    miesko83 napisał:

Wrzuć smart dysku z mhdd. Wtedy wszystko się okaże. Objawy które wymieniłeś wskazują na uszkodzenie mechaniczne i problem z odczytem sektorów dysku: być może awarii uległ boot sector i system nie wstaje. Można tak gdybać , dlatego wrzuć smart.

Podstawą przy tego typu działaniach jest spokój i nie odpalanie dysku bez potrzeby .

Jak odczytać smart w mhdd :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4147863#4147863
    Ciebie interesuje pkt 2 -smart . Jak wyświetli ci to zrób zdj i wrzuć na forum.

Użytkownik Mati211p radził żeby niepotrzebnie obciążać dysk i od razu przejść do kopi dlatego pytam jak zapisać i odczytać kopię czy też zdjęcie tylko zrobić?
  • Poziom 10  
    daniello1704 napisał:
    Zrób kopię najpierw jeśli chcesz nie ma różnicy. Po prostu nie będziemy znać dokładnego stanu dysku .

A jak zapisać i odczytać kopię jak system sie nie uruchamia czy też zdjęcie tylko zrobić, chyba że po tej operacji dysk będzie działał i wykrywalny będzie?
    Jak zrobisz kopię to dysk na który robiłeś kopię możesz podłączyć za pomocą adaptera USB do laptopa i wtedy odzyskiwać dane z kopii. Po zrobieniu kopii odczytaj też SMART dysku z którego kopiowałeś dane, ewentualnie przed, aż tak bardzo dysk nie powinien być podczas tego obciążony.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Jak zrobisz kopię to dysk na który robiłeś kopię możesz podłączyć za pomocą adaptera USB do laptopa i wtedy odzyskiwać dane z kopii. Po zrobieniu kopii odczytaj też SMART dysku z którego kopiowałeś dane, ewentualnie przed, aż tak bardzo dysk nie powinien być podczas tego obciążony.

A jeżeli nie posiadam opcji w BIOSIE zmiany kontrolera SATA z AHCI na IDE? System Windows nie wykrywa dysku twardego.

Tu zamieszczam zdjęcia z opcji Advanced BIOS Features

bo chyba tutaj powinna być.

Dobra nie ważne program wykrył dysk, teraz będę robił SMART
    SMART odczytujesz poprzez wciśnięcie F8. Zamieść foto.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    SMART odczytujesz poprzez wciśnięcie F8. Zamieść foto.

Wiem już to zrobiłem
    Fota z informacjami o dysku:

A tutaj SMART dysku:

I jak brzmi diagnoza? Pewnie tragicznie? :cry:
    Dysk uszkodzony trwale, ale nie ma niestabilnych sektorów wg SMART, a więc dane powinno się dać wszystkie skopiować wykonując kopię posektorową. Po odzyskaniu danych dysk do kosza się nadaje. Nie jest aż w tak tragicznym stanie, w trudniejszych sytuacjach odzyskiwałem 90% danych.
  • Poziom 10  
    mati211p napisał:
    Dysk uszkodzony trwale, ale nie ma niestabilnych sektorów wg SMART, a więc dane powinno się dać wszystkie skopiować wykonując kopię posektorową. Po odzyskaniu danych dysk do kosza się nadaje. Nie jest aż w tak tragicznym stanie, w trudniejszych sytuacjach odzyskiwałem 90% danych.

Czyli żadna naprawa programami, format itd nic nie pomogą?
    A program na pewno pokazuje prawdziwe dane?
    Nic nie pomoże na realokowane sektory, są to fizyczne uszkodzenia powierzchni dysku. Wykonaj kopię i odzyskuj dane.
  • Poziom 21  
    miesko83 napisał:

Po samym opisie prblemu domyśliłem się , że to trwała awaria. Program mhdd jak najbardziej jest wiarygodny. Dysk posiada ponad 1200 relokowanych sektorów ,znaczy to że występują sektory niemożliwe do odczytu i ponad 1200 z nich zostało TRWALE przeniesionych do obszaru rezerwowego. Dysk po odzysku danych do kosza.

Nie wierz w żadne formaty , i odzyskiwanie po, bo to mit który powraca co jakiś czas podobnie jak rzekoma możliwość odzyskania nadpisanych danych .

Wykonaj kopie po-sektorową dysku np do pliku- musisz miec inny dysk o pojemności co najmniej takiej jak twój obecny , możesz również stworzyć kopie poszczególnych partycji .
    Do tworzenia kopii wykorzystaj : ddrescue lub dmde spod linuxa
    Kopia po-sektorowa do pliku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    film z wykonania kopii w dmde: https://www.youtube.com/watch?v=ZGkk1Su0634

linux którzy zawiera ww. programy:

Jak zrobisz kopię to damy info jak odzyskać dane
  • Poziom 10  
    daniello1704 napisał:
    miesko83 napisał:

Po samym opisie prblemu domyśliłem się , że to trwała awaria. Program mhdd jak najbardziej jest wiarygodny. Dysk posiada ponad 1200 relokowanych sektorów ,znaczy to że występują sektory niemożliwe do odczytu i ponad 1200 z nich zostało TRWALE przeniesionych do obszaru rezerwowego. Dysk po odzysku danych do kosza.

Nie wierz w żadne formaty , i odzyskiwanie po, bo to mit który powraca co jakiś czas podobnie jak rzekoma możliwość odzyskania nadpisanych danych .

Wykonaj kopie po-sektorową dysku np do pliku- musisz miec inny dysk o pojemności co najmniej takiej jak twój obecny , możesz również stworzyć kopie poszczególnych partycji .
    Do tworzenia kopii wykorzystaj : ddrescue lub dmde spod linuxa
    Kopia po-sektorowa do pliku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    film z wykonania kopii w dmde: https://www.youtube.com/watch?v=ZGkk1Su0634

linux którzy zawiera ww. programy:

Jak zrobisz kopię to damy info jak odzyskać dane

Ok
    Grunt żebym odzyskał dane.W sumie i tak jestem zdziwiony że tyle wytrzymał bo jak dobrze pamiętam to 7-8 lat, więc jak na dysk to raczej sporo. Ok to biorę się za tą kopię oby się udało. To dobrze że mogę odzyskiwać poszczególne partycje bo zależy mi tylko na jednej a i tak nie posiadam tyle miejsca co dysk zajmuje. A tak z ciekawości czym spowodowane są aż takie uszkodzenia dysku?