Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar pdp 1019/p - Uszkodzona prądniczka tachometryczna

janekjed 08 Lis 2014 12:26 2067 8
  • #1 08 Lis 2014 12:26
    janekjed
    Poziom 5  

Witam.

Dostałem od znajomych uszkodzoną pralkę polar pdp 1019/p. Uszkodzenie polega na tym, że pralka co prawda wykonuje zadany program (załączanie pompy, obrotów lewo prawo itp.), ale ma bardzo niskie obroty, a gdy jest obciążona to w ogóle nie rusza. Mechanik, który próbował naprawić pralkę powiedział, że uszkodzony jest moduł elektroniczny i co najwyżej może wymienić na nowy. Zabrałem się za sprawdzenie płytki i sprawdziłem przekaźniki (sprawne), rezystory i diody (też dobre po za wyjątkiem jednej diody, która jest równolegle włączona z cewką jednego z przekaźników). Wymieniłem tranzystory i triaki, które mają cokolwiek wspólnego z silnikiem jednak po uruchomieniu pralki było bez zmian. Sprawdziłem silnik podłączając go do 230V i działa z bardzo wysokimi obrotami. Czy uszkodzona może być prądniczka tachometryczna ? Przy zasilaniu silnika 230V (obr. znamionowe 16000) prądniczka daje napięcie 360V (?). Zauważyłem także objaw, że przy pracy pralki podczas załączania silnika wszystkie diody na panelu czołowym nieregularnie mrugają, a napięcie na prądniczce nie przekracza 4,3 V

Liczę na pomoc i pozdrawiam.

0 8
  • Relpol
  • #2 08 Lis 2014 18:54
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Podłączając silnik na 230V ma wchodzić na maksymalne obroty.
    Prądniczka nie jest podłączona i nie kontroluje obrotów.

0
  • Relpol
  • #3 08 Lis 2014 20:54
    janekjed
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedź.
    Wiem, że podłączając bezpośrednio pod 230V i nie podłączając prądniczki wejdzie na obr. max (taki miałem zamiar, by sprawdzić czy wolne obroty nie są winą silnika). Czytałem już też, że prądniczka jest odpowiedzialna za kontrolę obrotów. Tak więc silnik ma możliwość pracy na wysokich obrotach, sądzę że elektronika tez jest sprawna więc pozostaje prądniczką, ale może się mylę.

1
  • #4 08 Lis 2014 23:45
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Mnie niepokoi nieregularne miganie diod na panelu o którym pisałeś.

0
  • #5 09 Lis 2014 12:49
    janekjed
    Poziom 5  

No właśnie mnie też to niepokoi :)
    Te diody są sterowane przez rejestr 74PC164. Sygnał sterujący dla tego rejestru jest podawany z mikrokontrolera, więc może to jego wina. Może na wejście sterujące triaka też podawany jest nieprawidłowy sygnał co powoduje niskie obroty. Pytam się o prądniczkę bo nie wiem jakie powinna podawać napięcie (przy zasilaniu silnika 230V na prądniczce 360V). Nie wiem czy to 360V przy zasilaniu 230V to normalne czy nie. Stawiałem też na prądniczkę bo te diody mrugają tylko przy pracy silnika, a nie gdy jest załączana pompka lub inne. Może ktoś miał podobną sytuację i wie jak to rozgryźć .

0
  • #6 09 Lis 2014 13:20
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zrób zdjęcie silnika - prądniczkę zostaw na razie w spokoju.

0
  • #7 12 Lis 2014 18:03
    janekjed
    Poziom 5  

Oto zdjęcia silnika:

1
  • #8 14 Lis 2014 19:37
    janekjed
    Poziom 5  

By zwiększyć zainteresowanie tematem chciałem nagrać film pokazujący mruganie diod o którym pisałem wyżej i ogólnie jak pralka chodzi. Zamontowałem silnik jednak przy włączaniu (kilkukrotnym) zadziałał wyłącznik różnicowoprądowy. Nie mam pojęcia czemu zadziałał. Po wyjęciu silnika i ponownym zamontowaniu za pierwszym razem zadziałała różnicówka, ale za kolejnymi razami było ok. Podczas pracy pralka miała te same objawy co wcześniej plus dodatkowo silnik zaczął głośno chodzić. Na nowo zamontowałem szczotki, ale to nic nie dało. Wcześniej też zdejmowałem szczotki i je montowałem i było ok więc nie wiem czemu teraz jest źle. Uznałem, że to wina szczotek i je trochę podszlifowałem. Później załaczyłem na 230V by się trochę przetarły, ale silnik pracował jeszcze głośniej. Następnie załączyłem na przeciwne obroty i wtedy zaczął potwornie iskrzyć i było czuć spaleniznę. Po tym silnik na pewno zepsuty. Jak pisałem wyżej pralka i tak była już właścicielom niepotrzebna bo kupili nową. Chciałbym tylko poznać wasza opinię czy uszkodzony był silnik, jego szczotki czy co jeszcze . Czy sama wymiana szczotek na nowe by załatwiła sprawę ?

Pozdrawiam i liczę na wasze komentarze

0
  • #9 14 Lis 2014 23:06
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Skoro wyrzuca różnicówkę to wymiana szczotek nic nie da.
    Silnik ma przebicie na obudowę i tu trzeba szukać uszkodzenia.

0