Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C1-49 Oscyloskop - Zaniża napięcie, błędny pomiar częstotliwości

08 Lis 2014 16:00 1860 19
  • Poziom 19  
    Mam taki problem kupiłem właśnie oscyloskop C1-49. Podczas pomiarów napięcia stałego wychodzą mi różne wyniki: (napięcie podawane z zasilacza Korad 3005d)

1

Ustawienie 2V/dz

5V - pokazuje 2,5 działek więc ok
    10v - pokazuje 5 działek też ok
    20v - pokazuje 7 działek ( więc już źle)

Ustawienie 1V/dz

5v - 5działek ok
    10v - 7działek (błąd)
    20v- 13 działek (błąd)

2

Ustawienie 2V/dz

5V - pokazuje 1 działkę
    10v - pokazuje 2 działki
    20v - pokazuje 5 działek

Ustawienie 1V/dz

5v - 2 działki
    10v - 5działek
    20v- 10 działek

Czy to może być wina sondy? bo dostałem z nim jakiąś marną imitację sondy i nie wiem czy obwiniać sondę czy oscyloskop.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    norek1991 Sprawdź regulację wzmocnienia na kanale pierwszym, oraz tłumiki, czy któryś nie szwankuje.

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym, sonda ma jakiś dzielnik, podłącz napięcie bezpośrednio.
  • Poziom 19  
    Powodem błędnych pomiarów były:

1 Mój błąd przy odczytach wynikający z tego ze dawno nie obsługiwałem oscyloskopu :)

2 Pseudo sonda, pożyczyłem drugą z pracy i zarówno pomiary napięcia stałego jak i częstotliwości wychodzą poprawnie, niestety powyżej 15kHz zaczyna świrować co pewnie jest związane z pasmem przenoszenia karty dźwiękowej bo to narazie mój jedyny "generator".

Bonusowe pytanie gdzie znajdę instrukcję obsługi, szperałem po internecie ale nie mogę znaleźć. Z większością rzeczy sobie radzę, ale wolał bym mieć wszystko czarno na białym bo nie znam rosyjskiego :)
  • Poziom 12  
    Witam,
    Panowie, posiadam oscyloskop Rigol MSO i nie potrafię złapać sygnału prostego pomiaru napięcia np. zwykłej baterii.
    Kalibrację programową zrobiłem, chociaż ma ona wpływ tylko na niedokładność pomiarów.
    Chciałem po prostu sprawdzić swój oscyloskop mierząc napięcia z różnymi napięciami/div. aby upewnić się, że jest sprawny.

Podłączam sondę do plusa baterii i krokodylek sondy do masy baterii a następnie wciskam na oscylu tryb auto. Powinno mi złapać sygnał a tu nic, prosta kreska.

Kalibrację sondy w trybie auto i ręcznym robię bez problemu.

Pomiar częstotliwości rezonatora kwarcowego (zegar 32768KHz) - licznik wyświetla poprawną wartość lecz sinusoida jest wyraźnie zniekształcona.

Prosiłbym o pomoc i sugestie jakim innym prostym i pewnym sposobem sprawdzić napięcie na zwykłej bateryjce i czy mój oscyloskop jest sprawny.
    Oscyloskop ma pół roku i zakupiłem go jako nowy.

Z góry dziękuję
  • Poziom 38  
    Jak masz ustawione wejście? DC?
  • Poziom 12  
    Mam ustawione sprzężenie DC. A do wyboru mam DC, AC, GND

Poza tym
    ograniczenie pasma - wyłączone
    współczynnik - 1x
    Wejście - 1MOHm
    Jednostka - V
  • Poziom 41  
    @milek22 Jakiego prądu źródłem jest bateria?
    W jakim układzie pracuje kwarc?
  • Poziom 12  
    Źródło kanał 1 a kwarc pracuje w układzie zegara na pcf8583
  • Poziom 41  
    @milek22 Kolega chyba kompletnie nie ogarnia jak działa oscyloskop, oraz podstaw elektroniki. Mierzysz wyjście z PCFa? Czy na kwarcu?

Zapytam jeszcze raz, jakiego prądu źródłem jest bateria? Jak powinieneś ustawić wejście oscyloskopu?
  • Poziom 12  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @milek22 Kolega chyba kompletnie nie ogarnia jak działa oscyloskop, oraz podstaw elektroniki. Mierzysz wyjście z PCFa? Czy na kwarcu?

Dzięki za szczerość ciasteczkowypotwór. Od początku pisałem o podstawowy test w trybie "Auto", ale widocznie niezrozumiale piszę.
    Mierzę wyjście z PCF8583 - PIN2 (OSC0)
    Opisałem błędne oscylogramy, które skłoniły mnie do sprawdzenie oscyloskopu najprostszym sposobem w trybie AUTO.
    Poniżej zdjęcia oscylogramów dla PCF8583 i DS3231.

PCF8583

DS3231

Nie ulega wątpliwości, że wykresy są zniekształcone, czyżby generator w oscylu?
    W moim oscyloskopie mam wbudowany generator, więc muszę zrobić sobie krótki kabelek BNC > BNC, połączyć z drugim kanałem i porównać oba przebiegi.

Dodano po 18 [minuty]:

jdubowski napisał:
    A co ty byś tam chciał zobaczyć jak nie prostą kreskę?

Oczywiście, każda bateria pokaże prostą kreskę w przeciwieństwie do najstabilniejszych zasilaczy DC, które zawsze pokażą szum ale nie wtym rzecz.
    Po prostu chciałem przetestować oscyloskop wg pierwszego postu na tej stronie, czyli pomiar napięcia przy różnych ustawieniach U/div
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    milek22 napisał:
    jdubowski napisał:
    A co ty byś tam chciał zobaczyć jak nie prostą kreskę?

Oczywiście, każda bateria pokaże prostą kreskę w przeciwieństwie do najstabilniejszych zasilaczy DC, które zawsze pokażą szum ale nie wtym rzecz.
    Po prostu chciałem przetestować oscyloskop wg pierwszego postu na tej stronie, czyli pomiar napięcia przy różnych ustawieniach U/div

Jasne, ale zawsze dostaniesz prostą kreskę....
  • Admin grupy audio
    milek22 napisał:
    Nie ulega wątpliwości, że wykresy są zniekształcone, czyżby generator w oscylu?

Nie ulega wątpliwości, że oscyloskop pokazuje prawdę.
    Taki kształt przebiegu wynika z niedopasowania źródła sygnału do obciążenia. Obciążeniem w tym wypadku jest również sonda oscyloskopu oraz sam oscyloskop.

Sondy masz skalibrowane? Jeśli nie, to masz odpowiedź dlaczego masz taki kształt prostokąta.
    Niewykluczone jednak że sam przebieg taki jest, tam nie musi być ładna sinusoida bo i tak jest zamieniana na prostokąt.
  • Poziom 12  
    Moje sondy nie posiadają przełącznika 1:1 i 1:10. Sondy są skalibrowane prawidłowo - czysty prostokąt. W opcjach ustawiłem dzielnik 1:10. Dodatkowo zrobiłem programową kalibrację. Ten sam orginalny układ na innych oscyloskopach pokazuje czyste wykresy.

Zamówiłem firmowy kabel połączeniowy aby następnie odpalić generator, który jest wbudowany w moim oscyloskopie.
  • Poziom 41  
    Artur k. napisał:
    [

Sondy masz skalibrowane? Jeśli nie, to masz odpowiedź dlaczego masz taki kształt prostokąta.

Chyba raczej skompensowane.
  • Poziom 41  
    @Artur k. Zamienić to można TL072 na TL082 i to nie zawsze, kompensacja to kompensacja, kalibracja to kalibracja. Moc bierną kalibrujesz, czy kompensujesz? Impedancję linii zasilającej kalibrujesz, czy kompensujesz?
  • Admin grupy audio
    Ech...

Cytat:
    Wierne przeniesienie impulsu wymaga równomiernej charakterystyki częstotliwościowej dzielnika R1, C1 i R2, Cz, co występuje wtedy, kiedy jest spełniony następujący warunek R1C1 = R2Cz. Ponieważ pojemność zastępcza Cz nie jest ściśle określona, to skompensowanie dzielnika uzyskuje się przez strojenie pojemności C1. Sondę stroi się, doprowadzając do jej wejścia sygnał prostokątny z zewnętrznego generatora przebiegów prostokątnych lub poprzez wykorzystanie sygnału prostokątnego generowanego przez wbudowany kalibrator oscyloskopu.Wyprowadzenia sygnału umożliwiającego kalibrację sondy, znajdują się na płycie czołowej oscyloskopu. Trymer C1 jest dostępny do strojenia przez otwór w obudowie sondy. Na rysunku 2 przedstawiono przykładowe przebiegi, obserwowane na ekranie oscyloskopu podczas kompensowania sondy.

http://www.kmet.agh.edu.pl/wp-content/uploads/dyd_Elektrotechnika/cw_08_instrukcja.pdf
    Zwracam uwagę na pochodzenie tego materiału.

I dalej:
    Cytat:
    Większość oscyloskopów wyposażona jest w tak zwane wyjście kalibratora. Na wyjściu tym występuje przebieg prostokątny o częstotliwości około 1kHz i amplitudzie rzędu 1V. Sygnał ten dostępny jest nie na standardowym gnieździe BNC, tylko na nietypowym punkcie umieszczonym zwykle na płycie przedniej. Wbrew pozorom, wyjście to nie służy do kalibracji współczynników odchylania w torze Y lub współczynników czasu w generatorze podstawy czasu (choć w starych oscyloskopach można je było do tego wykorzystywać). Sygnał z tego wyjścia służy do kalibracji charakterystyki częstotliwościowej używanych sond pomiarowych. (...) Każdą sondę można dołączać do dowolnego oscyloskopu, ale ponieważ oscyloskopy mają różną pojemność wejściową (od 15 do 40pF), zachodzi konieczność kalibracji sondy, aby uzyskać równomierne pasmo przenoszenia.

http://elportal.pl/pdf/k04/15_05.pdf

Nawet w instrukcjach obsługi oscyloskopów używane jest takie określenie:
    Cytat:
    2. Kompensacja sondy – powinna być dokonana gdy pierwszy raz podłączamy sondę do oscyloskopu. Sondę podłączamy do kanału 1 (CH1 BNC), a jej koniec podłączamy do specjalnego wyjścia w oscyloskopie PROBE COMP (ok. 5V i peak to peak 1kH częstotliwość) i PROBE COMP Ground. W razie potrzeby sondę należy skalibrować ręcznie śrubokrętem.
    Nacisnąć przycisk AUTOSET

http://pe.fuw.edu.pl/pliki/Tektronix%20TDS210.pdf

Podać więcej przykładów?

Nie wiem co i komu chcesz udowodnić. Napisz do AGH że mają błędy w protokołach, napisz do EdW że bzdury publikują, napisz do Tektronix że źle napisali instrukcję obsługi bo nie zgadza się to z Twoją wizją. ;)
  • Poziom 41  
    Artur k. napisał:
    Ech...

Nawet w instrukcjach obsługi oscyloskopów używane jest takie określenie:
    Cytat:
    2. Kompensacja sondy – powinna być dokonana gdy pierwszy raz podłączamy sondę do oscyloskopu. Sondę podłączamy do kanału 1 (CH1 BNC), a jej koniec podłączamy do specjalnego wyjścia w oscyloskopie PROBE COMP (ok. 5V i peak to peak 1kH częstotliwość) i PROBE COMP Ground. W razie potrzeby sondę należy skalibrować ręcznie śrubokrętem.
    Nacisnąć przycisk AUTOSET

http://pe.fuw.edu.pl/pliki/Tektronix%20TDS210.pdf

Podać więcej przykładów?

Nie wiem co i komu chcesz udowodnić. Napisz do AGH że mają błędy w protokołach, napisz do EdW że bzdury publikują, napisz do Tektronix że źle napisali instrukcję obsługi bo nie zgadza się to z Twoją wizją. ;)

Pokaż mi w instrukcji obsługi Tektronixa, gdzie napisano o kalibracji, a gdzie o kompensacji sondy.
    Wolne tłumaczenia jakiegoś tam wykładowcy piszącego instrukcje do laborek pozostawiam bez komentarza.

Oscyloskop posiada wyjście kalibratora, służące do kompensacji niskoczęstotliwościowej, oraz w tych bardziej zaawansowanych oscyloskopach, ewentualnie kalibratorach, do kompensacji wysokoczęstotliwościowej.

W pierwszym przytoczonym przez Ciebie dokumencie, masz rozdział podpisany kompensacja sondy, nie kalibracja sondy. Widać, że autor chyba nie przeczytał, co napisał, bo raz pisze o kompensacja, a raz o kalibracji.

http://www.kmet.agh.edu.pl/wp-content/uploads/dyd_Elektrotechnika/cw_08_instrukcja.pdf

W drugim:
    http://elportal.pl/pdf/k04/15_05.pdf

Jest po prostu błąd. Nawet instrukcji obsługi sondy mówi o kompensacji, nie kalibracji.

Trzeci http://pe.fuw.edu.pl/pliki/Tektronix%20TDS210.pdf

To jakieś wolne tłumaczenie, wiele takich widziałem. Na pierwszejs tronie widać tłumaczenie rodem z google translate "wyświetlany ekran".
  • Admin grupy audio
    Więc jak napisałem wcześniej - napisz do autorów tych opracowań żeby sprostowali swoje błędy. Takich opracowań w których użyto tego sformułowania jest mnóstwo, te trzy to pierwsze z brzegu które nie pochodzą z for czy innych tego typu tworów tylko z w miarę poważnych źródeł - dwa z uczelni wyższych i jedno z popularnego czasopisma.

Oczywiście masz rację - kompensacja jest bardziej poprawnym określeniem, jednakże jak widać "kalibracja" też funkcjonuje i ma się dobrze nawet na uczelniach wyższych.