Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna bez połączeń w rozdzielnicy

adam27_ 08 Lis 2014 19:21 1374 8
  • #1 08 Lis 2014 19:21
    adam27_
    Poziom 9  

Witam,
    Elektryk wykonał nam instalację elektryczna w domu w taki sposób, że osprzęt w tablicy rozdzielczej nie jest podłączony. W umowie mamy, że roboty zostaną wykonane zgodnie z załącznikiem a w załączniku:
    - rozprowadzenie przewodów w obwodach oświetleniowych itd. itp.
    ...
    - osadzenie rozdzielnicy głównej
    - rozdzielnica z wyposażeniem: i tutaj wymienione wyłączniki, listwy PE i N itp.

No i efekt jest taki, że dzisiaj jak przyszedł inny elektryk (bo tamten co nam robił instalację nie miał czasu) aby nam podłączyć przewód do skrzynki energetyki i zamontować ze 2 gniazdka to się okazało, że w rozdzielnicy nic nie jest podłączone, są wyłączniki naprądowe, różnicówki itp. itp. ale one nie są z niczym podłączone. No i tak popatrzyłem jeszcze raz na umowę i w sumie nie ma punktu o tym, że osprzęt w rozdzielnicy musi być podłączony. I tak się zastanawiam czy mimo iż nie ma tego punktu wyszczególnionego to mam prawo ścigać tego elektryka o podłączenie osprzętu bez dodatkowej opłaty w ramach tamtej umowy? To wygląda jak świadome wprowadzanie w błąd klienta, bo on wiedział że spodziewam się wykonania całej instalacji (bo takie też było ogłoszenie (bez montażu włączników i gniazd)) no a skonstruował umowę tak, że z prawnego punktu widzenia chyba nie mam siły argumentów w sądzie, prawda???

W umowie mam też że elektryk wykona pomiary oraz uzupełni dokumentację powykonawczą po tynkach i wylewkach bez żadnych opłat. Także i tak ten elektryk musi przyjechać. Tylko że przed tym jeszcze ktoś gniazda i włączniki będzie mi montował i do tego musi mieć połączenia w skrzynce rozdzielczej aby sprawdzić czy dobrze zamontował. Czy jednak pomiary i dokumentację powykonawczą można zrobić bez montażu włączników i gniazd? (toteż to samo powoduje że mi musi połączyć wszystko w rozdzielnicy nawet jak nie ma takiego zapisu w umowie)

Co ciekawe nie jest to jakiś elektryk anonimowy tylko partner powaznej firmy która działa na terenie całego kraju. Także pewnie napisze do tego elektryka czy zamierza to skończyć i w przypadku braku odezwu czy odpowiedzi negatywnej wystawię szereg jej opinii w internecie (łacznie z fejsbukiem bo dzielą się tam fotkami z realizacji i własnie jest zdjęcie tablicy rozdzielczej w której lampki sygnalizacyjne się świecą to mogę napisać i dać zdjęcie mojej że u mnie zaskończenie i się nie świecą:)) Także dzięki temu uchroni to innych ludzi przed takimi elektrykami, może ta firma zainterweniuje i przyśle mi kogoś kto dokończy to albo chociaż zrezygnują z niego.

0 8
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 08 Lis 2014 20:49
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

W skrócie - na pewno nie można wykonać pomiarów (pomijając Riso przewodów) bez podłączonych aparatów w rozdzielnicy.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 08 Lis 2014 21:10
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Więcej można by podyskutować jakbyś zamieścił całą treść umowy.
    Równie dobrze mogli rozprowadzić przewody bez ich mocowania i także spełnili by warunki umowy.
    Poproś ich o kompletne pomiary które masz w umowie - niech na ich czas podłączą rozdzielnicę i osprzęt - a później niech sobie to zabiorą.

0
  • #4 08 Lis 2014 21:19
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

adam27_ napisał:

- rozdzielnica z wyposażeniem: i tutaj wymienione wyłączniki, listwy PE i N itp.

...się okazało, że w rozdzielnicy nic nie jest podłączone, są wyłączniki naprądowe, różnicówki itp. itp. ale one nie są z niczym podłączone...

To co masz to szafa/skrzynka rozdzielnicy + wyposażenie, a w umowie: rozdzielnica jak byk stoi (więc musi być wewnętrznie połączona, wg. projektu z podziałem na obwody/ zabezpieczenia)

0
  • #5 08 Lis 2014 21:43
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Lis 2014 13:40
    adam27_
    Poziom 9  

Dalej nie jestem pewny czy słowo rozdzielnica oznacza również wszystkie połączenia w jej obrębie. Mi się wydaje że nie. Nazwa umowy to: "Umowa o wykonanie instalacji elektrycznych". I w umowie jest że wykonanie prac według załącznika a w załączniku:

Propozycja 3 (polecana obecnie jako rozwiązanie nowoczesne i przewiduje już dzisiaj przyszły
    rozwój instalacji –klasa 3 wg RAL)
    - rozprowadzenie przewodów 3x1,5mm2 i 4x1,5mm2 w obwodach oświetleniowych
    - rozprowadzenie przewodów 3x2,5mm2 w obwodach gniazd wtykowych (każde pomieszczenie na
    osobnym obwodzie, oddzielne obwody na RTV , kuchnia na min 4 obwodach)
    - obwody zapasowe
    - rozprowadzenie przewodów 5x4mm2 w obwodach 400V (2szt)
    - przewody prowadzone w peszlach (sufity podwieszane, strychy) i rurkach instalacyjnych (podłoga)
    - przewody TF Kable lub NKT
    - osadzenie puszek montażowych pod gniazda, łączniki oświetlenia
    - osadzenie rozdzielnicy głównej
    - rozdzielnica 5x20S lub podobna o tych samych parametrach z wyposażeniem:
    + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B10 (około 22 szt.)
    + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B16 (około 20 szt.)
    + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B20 (5 szt.)
    + wyłącznik nadprądowy trójfazowy ABB B20 (2 szt.)
    + wyłącznik główny trójfazowy +N
    + wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy ABB (1 szt.)
    + wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy ABB (6 szt.)
    + lampki sygnalizacyjne obecność faz ABB
    + ogranicznik przepięć klasy B+C - ABB
    + listwy PE I N

0
  • #7 09 Lis 2014 15:07
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Widać nie dogadałeś się w sprawie wykonania prac. Jedni kładą kable (przewody) i tylko to a inni łącznie z podłączeniem itp itd, może podłączeń wykona kto inny a może i nikt :/

0
  • #8 09 Lis 2014 15:32
    adam27_
    Poziom 9  

nie no tutaj sie dogadałem bo ogłoszenie było zlecę wykonanie instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym bez montażu włączników od światła i gniazd i tyle to zwykłego przeciętnego obywatela obchodzi. To tak jak dajesz ogłoszenie szukam firmy budowlanej która wybuje mi dom i ci wybudują tak, że cegła na cegle postawią bez zaprawy i powiedzą że stoi to co się pan czepiasz. I co wtedy też odpowiesz że nie dogadałes się w sprawie budowy domu bo nie napisałeś w umowie że trzeba cegłę do cegły na zaprawe spoić ze sobą.:) W sumie bez sensu że na tym forum pytam bo ilu tutaj jest elektryków co też tylko patrza jak klienta skroić.:) Zamykam temat.

0
  • #9 09 Lis 2014 15:58
    retrofood
    Moderator

adam27_ napisał:
    W sumie bez sensu że na tym forum pytam bo ilu tutaj jest elektryków co też tylko patrza jak klienta skroić.:) Zamykam temat.

Porównanie nieuprawnione i bezsensowne. Proszono, abyś przedstawił umowę, lecz tego nie zrobiłeś, więc nie dziw się wstrzemięźliwości odpowiadających. Za szkodliwe i błędne podpowiedzi można tutaj dostać ostrzeżenie i większość o tym wie, dlatego też ludzie czekają na wyczerpującą informację i słusznie.

Ty wiesz najwięcej, gdyż znasz całość zagadnienia, dlatego Twoje wnioski mogą być prawdziwe. Osobiście nie wyobrażam sobie umowy o wykonanie instalacji, która wymagałaby sprecyzowania iż na połączenia w rozdzielnicy potrzeba umawiać się oddzielnie, przynajmniej nigdy się z takim czymś nie spotkałem.

0