Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna bez połączeń w rozdzielnicy

adam27_ 08 Nov 2014 19:21 1680 8
IGE-XAO
 • #1
  adam27_
  Level 9  
  Witam,
  Elektryk wykonał nam instalację elektryczna w domu w taki sposób, że osprzęt w tablicy rozdzielczej nie jest podłączony. W umowie mamy, że roboty zostaną wykonane zgodnie z załącznikiem a w załączniku:
  - rozprowadzenie przewodów w obwodach oświetleniowych itd. itp.
  ...
  - osadzenie rozdzielnicy głównej
  - rozdzielnica z wyposażeniem: i tutaj wymienione wyłączniki, listwy PE i N itp.

  No i efekt jest taki, że dzisiaj jak przyszedł inny elektryk (bo tamten co nam robił instalację nie miał czasu) aby nam podłączyć przewód do skrzynki energetyki i zamontować ze 2 gniazdka to się okazało, że w rozdzielnicy nic nie jest podłączone, są wyłączniki naprądowe, różnicówki itp. itp. ale one nie są z niczym podłączone. No i tak popatrzyłem jeszcze raz na umowę i w sumie nie ma punktu o tym, że osprzęt w rozdzielnicy musi być podłączony. I tak się zastanawiam czy mimo iż nie ma tego punktu wyszczególnionego to mam prawo ścigać tego elektryka o podłączenie osprzętu bez dodatkowej opłaty w ramach tamtej umowy? To wygląda jak świadome wprowadzanie w błąd klienta, bo on wiedział że spodziewam się wykonania całej instalacji (bo takie też było ogłoszenie (bez montażu włączników i gniazd)) no a skonstruował umowę tak, że z prawnego punktu widzenia chyba nie mam siły argumentów w sądzie, prawda???

  W umowie mam też że elektryk wykona pomiary oraz uzupełni dokumentację powykonawczą po tynkach i wylewkach bez żadnych opłat. Także i tak ten elektryk musi przyjechać. Tylko że przed tym jeszcze ktoś gniazda i włączniki będzie mi montował i do tego musi mieć połączenia w skrzynce rozdzielczej aby sprawdzić czy dobrze zamontował. Czy jednak pomiary i dokumentację powykonawczą można zrobić bez montażu włączników i gniazd? (toteż to samo powoduje że mi musi połączyć wszystko w rozdzielnicy nawet jak nie ma takiego zapisu w umowie)

  Co ciekawe nie jest to jakiś elektryk anonimowy tylko partner powaznej firmy która działa na terenie całego kraju. Także pewnie napisze do tego elektryka czy zamierza to skończyć i w przypadku braku odezwu czy odpowiedzi negatywnej wystawię szereg jej opinii w internecie (łacznie z fejsbukiem bo dzielą się tam fotkami z realizacji i własnie jest zdjęcie tablicy rozdzielczej w której lampki sygnalizacyjne się świecą to mogę napisać i dać zdjęcie mojej że u mnie zaskończenie i się nie świecą:)) Także dzięki temu uchroni to innych ludzi przed takimi elektrykami, może ta firma zainterweniuje i przyśle mi kogoś kto dokończy to albo chociaż zrezygnują z niego.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  W skrócie - na pewno nie można wykonać pomiarów (pomijając Riso przewodów) bez podłączonych aparatów w rozdzielnicy.
 • IGE-XAO
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Więcej można by podyskutować jakbyś zamieścił całą treść umowy.
  Równie dobrze mogli rozprowadzić przewody bez ich mocowania i także spełnili by warunki umowy.
  Poproś ich o kompletne pomiary które masz w umowie - niech na ich czas podłączą rozdzielnicę i osprzęt - a później niech sobie to zabiorą.
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  adam27_ wrote:

  - rozdzielnica z wyposażeniem: i tutaj wymienione wyłączniki, listwy PE i N itp.

  ...się okazało, że w rozdzielnicy nic nie jest podłączone, są wyłączniki naprądowe, różnicówki itp. itp. ale one nie są z niczym podłączone...  To co masz to szafa/skrzynka rozdzielnicy + wyposażenie, a w umowie: rozdzielnica jak byk stoi (więc musi być wewnętrznie połączona, wg. projektu z podziałem na obwody/ zabezpieczenia)
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  adam27_
  Level 9  
  Dalej nie jestem pewny czy słowo rozdzielnica oznacza również wszystkie połączenia w jej obrębie. Mi się wydaje że nie. Nazwa umowy to: "Umowa o wykonanie instalacji elektrycznych". I w umowie jest że wykonanie prac według załącznika a w załączniku:

  Propozycja 3 (polecana obecnie jako rozwiązanie nowoczesne i przewiduje już dzisiaj przyszły
  rozwój instalacji –klasa 3 wg RAL)
  - rozprowadzenie przewodów 3x1,5mm2 i 4x1,5mm2 w obwodach oświetleniowych
  - rozprowadzenie przewodów 3x2,5mm2 w obwodach gniazd wtykowych (każde pomieszczenie na
  osobnym obwodzie, oddzielne obwody na RTV , kuchnia na min 4 obwodach)
  - obwody zapasowe
  - rozprowadzenie przewodów 5x4mm2 w obwodach 400V (2szt)
  - przewody prowadzone w peszlach (sufity podwieszane, strychy) i rurkach instalacyjnych (podłoga)
  - przewody TF Kable lub NKT
  - osadzenie puszek montażowych pod gniazda, łączniki oświetlenia
  - osadzenie rozdzielnicy głównej
  - rozdzielnica 5x20S lub podobna o tych samych parametrach z wyposażeniem:
  + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B10 (około 22 szt.)
  + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B16 (około 20 szt.)
  + wyłącznik nadprądowy jednofazowy ABB B20 (5 szt.)
  + wyłącznik nadprądowy trójfazowy ABB B20 (2 szt.)
  + wyłącznik główny trójfazowy +N
  + wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy ABB (1 szt.)
  + wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy ABB (6 szt.)
  + lampki sygnalizacyjne obecność faz ABB
  + ogranicznik przepięć klasy B+C - ABB
  + listwy PE I N
 • #7
  Gregory_bg
  Level 26  
  Widać nie dogadałeś się w sprawie wykonania prac. Jedni kładą kable (przewody) i tylko to a inni łącznie z podłączeniem itp itd, może podłączeń wykona kto inny a może i nikt :/
 • #8
  adam27_
  Level 9  
  nie no tutaj sie dogadałem bo ogłoszenie było zlecę wykonanie instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym bez montażu włączników od światła i gniazd i tyle to zwykłego przeciętnego obywatela obchodzi. To tak jak dajesz ogłoszenie szukam firmy budowlanej która wybuje mi dom i ci wybudują tak, że cegła na cegle postawią bez zaprawy i powiedzą że stoi to co się pan czepiasz. I co wtedy też odpowiesz że nie dogadałes się w sprawie budowy domu bo nie napisałeś w umowie że trzeba cegłę do cegły na zaprawe spoić ze sobą.:) W sumie bez sensu że na tym forum pytam bo ilu tutaj jest elektryków co też tylko patrza jak klienta skroić.:) Zamykam temat.
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  adam27_ wrote:
  W sumie bez sensu że na tym forum pytam bo ilu tutaj jest elektryków co też tylko patrza jak klienta skroić.:) Zamykam temat.


  Porównanie nieuprawnione i bezsensowne. Proszono, abyś przedstawił umowę, lecz tego nie zrobiłeś, więc nie dziw się wstrzemięźliwości odpowiadających. Za szkodliwe i błędne podpowiedzi można tutaj dostać ostrzeżenie i większość o tym wie, dlatego też ludzie czekają na wyczerpującą informację i słusznie.

  Ty wiesz najwięcej, gdyż znasz całość zagadnienia, dlatego Twoje wnioski mogą być prawdziwe. Osobiście nie wyobrażam sobie umowy o wykonanie instalacji, która wymagałaby sprecyzowania iż na połączenia w rozdzielnicy potrzeba umawiać się oddzielnie, przynajmniej nigdy się z takim czymś nie spotkałem.