Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić odbiornik radiowy na 12 V na 24V ?

lukilks 05 May 2005 12:06 4759 24
Ochrona Domu
 • #1
  lukilks
  Level 10  
  Witam m am pytanko. Posiadam Radioodbiornik pracujący pod zasilaniem 12 V. Odbiornik chciał bym podłączyć do 24 V instalacji. Jak przerobić odbiornik lub jak zbudować jakiś ogranicznik napięcia aby mógł on bezawaryjnie pracować?
 • Ochrona Domu
 • #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Nie podałeś jakie to radio, ale myślę, że wystarczy zasilacz stabilizowany np:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=888655#888655
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=888652#888652

  Jest tam kilka takich schematów, zerknij :P
 • #3
  lukilks
  Level 10  
  nie moge zastosowac zasilacza ponieważ radyjko będzie zamontowane w autobusie gdzie napięcie wynosi właśnie 24 V a jest to zwykłe radio kasetowe z odbiornikiem AM/FM
 • Helpful post
  #4
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeżeli tam jest instalacja 24V, to zapewne są 2 akumulatory po 12V, zrób odczep z 12V i po kłopocie. A przetwornica 24/12V może być?
  Producent wzmacniacza autobusowego AWT-201_2_3 przewidział taką możliwość i wbudował w niego zasilacz stabilizowany, który Ci polecam, bez problemu zmieści się w miejsce baterii
 • #5
  mczapski
  Level 39  
  Człowiek niźle tobie radzi. Zasilacz wcale nie musi być zasilany z 230 V. Nie zaglądałem do tych informacji ale warto wiedzieć, że ten zasilacz w zależności od okoliczności powinien wydolić chociaż 5 A. A wtedy zaczyna być już mniej zwykły. Może warto zainwestować w przetwornicę napięcia 12/24 V.
  Jak wiadomo czasami podłączenie zasilania radioodbiornika pomiędzy akumulatory źle się kończy. Ale jest możliwe i dopuszczalne.
 • #6
  Gerri
  Mercedes specialist
  Sklepy zaopatrujące w CB-radia maja przeważnie na stanie zasilacze zwane popularnie "przetwornicami" choć nazwa jest w tym wypadku niesłuszna. Są dwa rodzaje: z tranzystorem ograniczającym napięcie (tańsze) i impulsowe (mniejsze gabarytowo, o większej sprawności) Przy kupnie trzeba znać zapotrzebowanie mocy, i czy jest potrzebny drugi obwód dla podtrzymania pamięci.
  Pod jeden akumulator łączyć NIE WOLNO! Doprowadzi to w niedługim czasie do zasiarczenia akumulatora do którego jest podłączone radio. Jest to prosty wynik działania prawa Kirchhoffa o rozpływie prądów. Oba akumulatory są w szeregu, więc prąd ładowania jest taki sam dla jednego i drugiego, co pomnożone przez czas daje identyczną liczbę amperogodzin, czyli ładunku wpakowanego do każdego z nich. Z jednego z akumulatorów prądu jest brane jednak więcej (dodatkowe obciążenie - radio) Dlatego takie zasilanie w okresie gwarancji powoduje najczęściej jej utratę.
  Pzdr.
 • Ochrona Domu
 • #7
  humek
  Level 32  
  Nie wiem ile to radyjko pobiera prądu przy 12V zasilania gdy grasz oczywiście dość głośno. Warto zmierzyć prąd pobierany .Są jak pisali koledzy wczesniej takie "klocki" -przetwornice choć niesłusznie tak nazywane w sklepach CB możesz kupic i po bulu ale sprawdz czy taki "klocek" którego zadaniem jest zredukować napięcie ma zabezpieczenie przed przeciążeniem i układ przepięciowy!! to ważne gdyz w momencie gdy np. na skutek przeciazenia "upali" sie tranzystor szeregowy -redukujacy napiecie na wyjsciu pojawi sie 24V i uszkodzi Ci radio ! Przed tym zabezpiecza układ antyprzepieciowy który reaguje na skok napiecia powyzej np. 15V i zwiera wyjscie palac wewnętrzny bezpiecznik w ten sposób zabezpiecza radyjko.Taki układ to nic innego jak tyrystor duzej mocy zamontowany na zaciskach wyjsciowych reduktora z odpowiednią elektronika sterujaca bramka takiego tyrystora.
 • Helpful post
  #8
  adammc

  Level 26  
  założyłem już trzy takie układy w zaprzyjażnionej firmie przewozowej jedyna ich wada jest konieczność stosowania dość dużego radiatora .

  działają z radiami na cd a takie dużo prądu żrą
  wszystko działa ok

  a maksymalny prąd obciążenia może sięgać 8A wystarczy
  elementy:
  - tranzystor 2N3055
  - stabilizator LM7812
  - dioda 1N4001
  koszt:
  -5zł
  można ewentualnie na wyjściu dać jeszcze kondensator 470µF16V
 • #9
  Tomasz Cichocki
  Level 12  
  Jest jeszcze bardziej prosty sposob:

  Poszukaj diode ZENERA na 12V o duzej mocy ok.5-6 Amperow i wlacz ja do ukladu w kierunku zaporowym- dioda bedzie przewodzic w takim ukladzie tylko te czesc napiecia ktora jest wyzsza od od jej napiecia stabilizacji , czyli w tym przypadku 12V ktore przerasta jej napiecie stabilizacji , oczywiscie podczas pracy silnika to napiecie wzrosnie bo alternator zacznie ladowac , ale nie powinno to miec negatywnego wplywu na poprawnosc pracy radia.

  Pozdrowka
 • Helpful post
  #10
  wmak
  Level 27  
  Pomijając "drobny" problem: gdzie (i za ile) kupić diodę zenera o mocy 60-72W, to jest to chyba najgorsze rozwiązanie dla działania i niezawodności radia.
  Napięcie w 24-voltowej instalacji zmienia się od ok 24V (przy odpalaniu jeszcze mniej) do ok 29V.
  Gdy odejmie się od tego 12, napięcie dla radia będzie zmieniać się od 12 do 17V - nie jestem pewien, czy radio, wymyślone do zasilania 14.4V długo wytrzyma przy tym napięciu (żarówki napewno padną).
  Wszelkie wahania napięcia i zakłócenia będą ponad dwukrotnie większe, niż przy 12-Voltowej instalacji w osobówce.
  Jedyne rozsądne rozwiązanie, to stabilizować napięcie na odbiorniku na poziomie 13.2-14.4V.
  Najlepiej oczywiście wysokosprawną przetwornicą ale pomijając straty na grzanie, analogowy szeregowy stabilizator będzie bardzo dobry.
  Pomysł kolegi adammc'a wydaje mi się bardzo dobry - z drobną zmianą - zastosowałbym stabilizator LM7815 bez diody - dałoby to napięcie wyjściowe ok 14,4V, tyle ile "lubią" radia samochodowe.
  Warto dodać elektrolity rzędu 100µF na wejściu i wyjściu scalaka i może kilka tysięcy µF na wyjściu z emitera tranzystora.
  Zapobiegłoby to wzbudzaniu układu i poprawiło "kopa" wzmacniaczy radia.
  No i oczywiście bezpiecznik.
  Wmak
 • #11
  Tomasz Cichocki
  Level 12  
  Ja podsunąłem tu tylko jeden z prostych pomysłów,który mozna dostosować do własnych potrzeb włączając np. ogranicznik prądowy- wystarczy tylko odrobina wyobraźni.Czasem bywa tak , że trzeba zastosować zasadę "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" natomiast kwestie wyboru pozostawiam każdemu do indywidualnej dyspozycji.

  Pozdrawiam
 • #12
  wmak
  Level 27  
  Jeśli ten pomysł ma być prosty, to napisz gdzie i za ile kupuje się 70-watowe diody zenera - jeśli w kiosku na rogu, to naprawdę świetny pomysł.
  Zasilacz do radia to musi po pierwsze mieć ogranicznik napięcia - czyli stabilizator napięcia.
  Przez sam ogranicznik prądu nie da się zasilić urządzenia o zmiennym poborze .
  Wmak
 • #13
  Tomasz Cichocki
  Level 12  
  Widać , że nie masz zbyt dużego doświadczenia , chociaż masz rację.Zasilałem już radio 12-to woltowe z napięcia 72V i zrealizowałem to przy pomocy żarówek, zenerki 5A dostaniesz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie z częściami elektronicznymi i to może być 14-to woltowa zenerka , zamiast 12-tki - każdy widzi problem tam gdzie chce go widzieć , ale to Twoja sprawa co zastosujesz , ja tylko zasugerowałem że istnieje taka możliwość , a przy odrobinie wiedzy i inicjatywy można bardzo wiele rzeczy przystosować do własnych potrzeb.

  Pozdrawiam

  Powodzenia
 • #14
  wmak
  Level 27  
  Kombinujesz, jak koń pod górę. próbując lansować najgorszy z możliwych sposób zasilania 12-voltowego radia z 24-voltowej instalacji.
  Właśnie moje wielo, wieloletnie doświadczenie mówi mi, że nie należy eksperymentować z takim zasilaniem, zwłaszcza, gdy chodzi o drogi (i nie mój) sprzęt.
  Przeciętne radio (ze wzmacniaczami w klasie B) zmienia, zależnie od głośności, pobór prądu od ok 0.2-0.3 do kilku Amperów i wymaga "sztywnego" zasilania.
  Szeregowa oporność powoduje, że przy dużej głośności (duży pobór prądu) napięcie spadnie i radio będzie się krztusić, wzbudzać a nawet się wyłączy przy spadku napięcia do 10-9V.

  Czy byłbyś łaskaw podać przykładowy typ (oznaczenie katalogowe) i ew. cenę takiej 70-watowej diody zenera?
  Może by mi się przydała, choć do innych zastosowań.
  To nie ma być Transil, wytrzymujący nawet kW, ale w impulsie, tylko Zener o mocy ciągłej kilkudziesięciu watów.
  A może mylą Ci się literki - A z W , bo można kupić (wcale nie w każdym sklepie) diody zenera 5W - pewno 5A DC wytrzymują, ale w kierunku przewodzenia, ale nie w kierunku zaporowym ("zenera"), przy 12-15V.
  O koniecznym dla takiej mocy radiatorze nie wspomnę, bo do stabilizatora z szeregowym tranzystorem też potrzebny.

  Wmak
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  cikol
  Level 27  
  Ludzie, ale kombinujecie.

  _PREDATOR_ wrote:
  Jeżeli tam jest instalacja 24V, to zapewne są 2 akumulatory po 12V, zrób odczep z 12V i po kłopocie.


  Najlepsze rozwiązanie. Jedyne straty w takim układzie to te na perzewody.
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  -> adammc: lepiej dać tranzystor PNP, i do bazy wejście stabilizatora, między emiter a bazę opornik,
  żeby tranzystor nie wzmacniał prądu spoczynkowego stabilizatora, kolektor do wyjścia stabilizatora,
  najlepiej przez opornik sporej mocy, żeby układ był odporny na zwarcie, i mniej grzać tranzystor.
 • #18
  adammc

  Level 26  
  wstawiłem szkic układu i nie mam zamiaru dalej tego komentować wszystko już zaznaczyłem(radiator,możliwość rozbudowy)

  -każdy ze zdrowym rozsądkiem wie że wstawia sie bezpiecznik szczegolnie w instalacjach samochodowych gdzie przypadkowe zwarcie kończy sie kablem w ogniu.
  -jak autor postu dobrze to podłączy to prędzej to radio spłonie przy podłączaniu głosników niż w wyniku współpracy z takim układem.

  a jak sie wacha po tych komentarzach niech sobie pociągnie dodatkowy kabel z srodka połączenia akumulatorów i już bedzie mial to 14V bez kombinacji , a akumulatorom nic sie nie stanie bo skoro ktoś (właściciel tego autobusu)nie posiada fabrycznej przetwornicy to musi mieć starego jelcza z akumulatorami kombinowanymi starymi wielokrotnie płukanymi już i pewno nie raz w zimie pali go ze startera .więc takie obciązenie jednego aku wiele mu nie zaszkodzi jak pisał kolega powyzej.
 • #19
  Gerri
  Mercedes specialist
  Zaszkodzi-nie zaszkodzi. Miało to rozwiązanie jakieś prawo bytu kiedy był deficyt akumulatorów które wędrowały z auta do auta i było duże prawdopodobieństwo , że raz wyląduje jako ten bliżej masy, a za chwilę będzie jako ten "wyższy". Wiele razy kwalifikowałem akumulatory do wymiany (łącznie z odrzuceniem roszczeń gwarancyjnych klienta) Dziwnym trafem w przypadku połączenia radia na jeden akumulator zniszczeniu ulega ten połączony z masą. Czym to wytłumaczyć? Pewnie jakaś zmora...
 • #20
  syriuszblack
  Level 22  
  Ja przychylam się ze swej strony do opinii kolegów na temat Zenera i 1 akumulatora. Pomysły banalnie proste ale i równie banalne jest to rozwiązanie. Jeśli nie liczy się ktoś z konsekwencjami takich zabiegów to prosze bardzo, ekperymentujcie, ale na własna odpowedzialność.
  W sklepie CB widziałem "zasilacz stabilizowany 24/12V 60W" za niecałe 20 złociszy-tanio i skutecznie zasila radyjko - bez obaw o wzbudzanie układu lub radia, niszenia akumulatora i rujnowania samochodu żeby pociągnąć kable.
  Dobrze,że nikt nie mówił o rezystorze na wejściu do radia.......
 • #21
  neutronix
  Level 13  
  No tak, tylko kupić, a ruszyć głową i ręką tosię nie chce.
  Skromnie myślę, że najlepiej i bezpiecznie zrobić sobie
  prostą przetworkę na SG3525 do tego dwa BUZ11, trafko np.
  ETD39 i nawet jak przetworka padnie, to radyjko się nie usmaży.
  Koszt elementów do takiej przetworki, to około 30-35zł i trochę
  roboty z płytką.
  Pozdrówka
 • #22
  robert1508
  Level 11  
  Odgrzebie troche temat:
  Co mam zrobic jak regulator napiecia ktory jest w moim zasiegu ma prad wyjsciowy max 1.5A?
 • #23
  _jta_
  Electronics specialist
  A ile potrzebuje radio? 1.5A na radio to nie jest mało, jak nie robisz dyskoteki.

  Nie wiem, co dla ciebie oznacza "jest w moim zasięgu" - czy to ograniczenie tego,
  co możesz kupić gotowego, i chcesz zrobić na większy prąd, a nie wiesz jak (jest
  opis, jak można to zrobić), czy nie możesz sobie pozwolić na zrobienie lepszego?