Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ podtrzymania napięcia.

08 Lis 2014 21:12 1491 7
  • Poziom 27  
    Mam problem z radyjkiem w samochodzie. Otóż jeżdżę bardzo mało a radyjko na czuwania pobiera mi za dużo prądu przez co po 2 tygodniach aku pada. Niestety nie mogę zrobić całkowitego odcięcia gdyż radyjko coś tam pamięta i po całkowitym odcięciu zasilania ciągle gra mi ten sam utwór przy każdorazowym uruchomieniu radyjka. Wymyśliłem że wstawię do radyjka układ podtrzymania napięcia który podtrzyma pamięć z 10sec a potem je odetnie ale żeby nie pobierał przy tym prądu.Więc musiałby być jakiś kondensator. Radyjko jest podłączone po stacyjce. Jest szansa na skonstruowanie takiego układu?
    Zrobiłem nie dawno układ podtrzymania zasilania na szyby do opla astry g z tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1380461.html
    Post 5.
    Mam drugi komplet elementów czy można by to wykorzystać?
  • Relpol przekaźniki

• Poziom 43  
    Davvvi napisał:
    Wymyśliłem że wstawię do radyjka układ podtrzymania napięcia który podtrzyma pamięć z 10sec a potem je odetnie ale żeby nie pobierał przy tym prądu.

Objaśnij cel.
    Co da ci podtrzymanie zasilania pamięci przez 10s :?:
    Zrozumiałbym zasilanie awaryjne do radia na innym aku.

Davvvi napisał:
    radyjko na czuwania pobiera mi za dużo prądu przez co po 2 tygodniach aku pada.

Jesteś pewien, że to radio a nie sterownik centralnego zamka. One potrafią pobierać ok 20-50mA, przy słabym akumulatorze 14 dni to spora szansa na rozładowanie.
  • Poziom 39  
    Davvvi napisał:
    Wymyśliłem że wstawię do radyjka układ podtrzymania napięcia który podtrzyma pamięć z 10sec a potem je odetnie ale żeby nie pobierał przy tym prądu.Więc musiałby być jakiś kondensator. Radyjko jest podłączone po stacyjce. Jest szansa na skonstruowanie takiego układu?
    Jest. Szukaj układu opóźnionego wyłączenia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Podtrzymanie pamięci przez 10 sec da mi to że pamięć się zapisze i nie będzie mi ciągle ten sam utwór grał. Sterownik to nie wiem ale póki nie zakładałem radyjka to nie siadał aku a po założeniu siada. Radyjko nie potrzebuje ciągłego zasilania gdyż samo w sobie nie traci pamięci. Odpinam aku i po podpięciu pamięta nawet czas utworu w którym przestało grać. Ale gdy odetnie zasilanie wraz z pamięcią to zaczyna grać od ostatnio zapamiętanego utworu ,te 10 sec by wystarczyło aby radyjko zapamiętało sobie utwór na którym skończyło.
  • Poziom 27  
    Mam takie pytanie czy wstawienie tylko samego kondensatora nie załatwiło by sprawy? Tu chodzi o parę sekund dla podtrzymania i to wszystko. A te układy podtrzymujące są bardzo skomplikowane. A mi wystarczy kilka sekund. Co o tym myślicie?
  • Poziom 32  
    Jakie to radio?O zapamiętanie jakich utworów chodzi, z CD czy z jakiś innych nośników?
  • Poziom 27  
    To jest jakieś nie za drogie firmy Canva. Ale gra dobrze. Radio nie ma w ogóle CD. Tylko pendrive i karta pamięci ,nic więcej.
  • Poziom 32  
    Proponuję zrobić opóźnienie na układzie NE555 w układzie multiwibratora monostabilnego wyjście pin 3 można wprost podłączyć do cewki przekaźnika,zasilanie układu z 12V.Obliczenie czasu opóźnienia w linkuLink