Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux - Instalacja płyty indukcyjnej

snake_net 08 Lis 2014 22:17 1515 8
  • #1 08 Lis 2014 22:17
    snake_net
    Poziom 5  

Witam,

Znalazłem się w dość skomplikowanej sytuacji. Kupiłem mieszkanie i zleciłem firmie całościowe wykończenie mieszkania. Ze względu na liczne uchybienia musieliśmy się rozstać i tu zaczęły się prawdziwe problemy, gdyż okazało się, że wiele rzeczy niewidocznych dla oka (np. instalacja elektryczna) zostało wykonanych nie do końca zgodnie z planem.

Nie jestem elektrykiem i z pewnością fachowo nie opiszę problemu, ale liczę, że uda się mnie zrozumieć. Nie zamierzam też naprawiać tego we własnym zakresie, ale chciałbym wiedzieć czy wykonywane przez elektryka prace są zgodne ze sztuką. Dodatkowo dopiero na samym końcu pojawi się ktoś z uprawnieniami, by ją podłączyć i nie chciałbym się dowiedzieć, że poprzednik znów się nie popisał.

W mieszkaniu znajduje się gniazdo 380V. Płyta indukcyjna (Electrolux) ma moc 7400W i wg tabliczki znamionowej pracuje przy napięciu 220 - 240V. Zakładam, że w związku z tym z przyłącza trójfazowego, dwie fazy zostaną wykorzystane do zasilenia kuchenki. Okazuje się jednak, że poprzedni elektryk był na tyle sprytny, że z trzeciej fazy próbował jeszcze zasilić gniazdo pod piekarnik. Czy takie podłączenie będzie bezpieczne i tak powinno się to robić? Czy też piekarnik powinien zostać zasilony z zupełnie innego obwodu?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc,
    M.

• #2 08 Lis 2014 22:33
    bartekfigura
    Poziom 26  

Rzeczywiście czasem "elektrycy - partacze" podłączają piekarnik do 3 fazy która nie jest wykorzystywana przez płytę. Jednak tak nie powinno się robić. Piekarnik jako urządzenie które z pewnością ma moc powyżej 2 kW powinien być zasilany z osobnego obwodu. Powinien posiadać osobne zabezpieczenie.

• #3 08 Lis 2014 22:41
    snake_net
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedź.

Problem jest o tyle skomplikowany, że do rozdzielni jest dość daleko i trzeba by znów zniszczyć część przeprowadzonych już prac wykończeniowych. Czy przy założeniu, że płyta nie będzie wykorzystywana na pełną moc wraz z piekarnikiem takie rozwiązanie jest w ogóle dopuszczalne (i czy instalator podbije mi gwarancję?) czy jednak lepiej sobie odpuścić obchodzenie problemu i zrobić to od początku a dobrze?

• #4 09 Lis 2014 01:07
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

bartekfigura napisał:
    Rzeczywiście czasem "elektrycy - partacze" podłączają piekarnik do 3 fazy która nie jest wykorzystywana przez płytę. Jednak tak nie powinno się robić. Piekarnik jako urządzenie które z pewnością ma moc powyżej 2 kW powinien być zasilany z osobnego obwodu. Powinien posiadać osobne zabezpieczenie.

A jest zabezpieczony bezpiecznikiem na inne fazie?
    Poza tym "moc z pewnością powyżej 2 kW" wcale nie jest taka pewna.

• #5 09 Lis 2014 01:53
    snake_net
    Poziom 5  

Całkowity pobór mocy wg producenta piekarnika wynosi 3,5kW. Na drugie pytanie nie odpowiem, ale akurat instalacja trójfazowa została wykonana przez dewelopera, więc tutaj zostały zachowane wszelkie normy - zakładam, że jeśli istnieje coś takiego jak zabezpieczenie standardowe dla takich instalacji, to właśnie coś takiego posiadam.

Pechowo mam w tym momencie dostęp jedynie do schematu poszczególnych wyłączników, ale za wyjątkiem instalacji trójfazowej. Niewiele to pewnie pomoże, ale całość ułożona została w dwóch rzędach. Na górze jest wyłącznik główny różnicowoprądowy i zasilania trójfazowego (o ile się nie mylę to są to trzy pojedyncze wyłączniki), na dole z kolei od oświetlenia (10A) i gniazdek (16A) per konkretne pomieszczenie).

• #6 09 Lis 2014 16:47
    1044571
    Usunięty  
  • #7 09 Lis 2014 18:04
    djlukas
    Poziom 27  

Bronek22 napisał:
    Ma wspólny N, ale w N prądy się zerują.

Nie zgodzę się z tym. To nie silnik. A dodatkowo wchodzą harmoniczne z płyty.

• #8 09 Lis 2014 18:09
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

djlukas napisał:
    Bronek22 napisał:
    Ma wspólny N, ale w N prądy się zerują.

Nie zgodzę się z tym. To nie silnik. A dodatkowo wchodzą harmoniczne z płyty.

To prawda, Bronek22 ma rację, a harmoniczne są na razie ułamkiem składowej podstawowej.
    Problem z harmonicznymi pojawia się w zasadzie wyłącznie wtedy, kiedy poszczególne fazy są obciążane przebiegiem prostokątnym, lecz to rozważania na inny temat.

• #9 09 Lis 2014 19:25
    snake_net
    Poziom 5  

Zobaczę jeszcze czy da się z tym coś zrobić stosunkowo niewielkim kosztem.

Dzięki wszystkim za pomoc!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME