Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana fabrycznego nagłośnienia VOLVO FH12

milpio 09 Nov 2014 09:27 7140 6
    milpio
    Level 2  
    Witam wszystkich (mój pierwszy post) i tak jak w temacie chciałbym wymienić fabryczne głośniki w mojej ciężarówce na cosik lepszego. Od razu zaznaczam że nie chce pakować do auta dodatkowych urządzeń typu wzmacniacz z powodu dużego obciążenia akumulatorów jak i subwooferów pasywnych czy aktywnych bo miejsce też mam ograniczone. Nie chcę i nie wymagam żeby to był jakiś hi-endowy sprzęt, i żeby mnie wszyscy wkoło słyszeli-po prostu chce żeby to grało w miarę przyzwoicie w średniej głośności...czyli głośniki mają grać bezpośrednio z radia.
    Fabrycznie są 3 głośniki na stronę -średniotonowy (max10cm) i wysokotonowy jest w podszybiu w desce rozdzielczej a niskotonowy (16,5cm) w drzwiach i połączone są wszystkie równolegle pod jeden kanał.
    Trochę mi to nie pasowało więc zrobiłem małą prowizorkę i je rozdzieliłem-czyli średni i wysoki przód a niski tył.

Tabelka przedstawia właśnie te fabryczne głośniki

I tu mam pytanie bo nie bardzo wiem jak to ogarnąć. Chciałbym stworzyć właśnie taki system czyli jeszcze raz średni i wysoki przód a niski tył z tym że mają być lepsze głośniki. Z tego co wyczytałem i ludzie sobie chwalą w drzwi poszedłby Helix db62. W zestawie jest z tweeterem i z zwrotnicą. No i właśnie jak to wszystko teraz połączyć?
    1.Czy na tyle zostawić tylko tego helixa z zwrotnicą a tweetera połączyć równolegle ze średniotonowym (i tutaj nie wiem też jaki głośnik dobrać)
    2.Czy ten wysokotonowy i średnio połączyć za pomocą jakiejś zwrotnicy
    3.Czy kupić jakiś zestaw 2-drożny np Helix Blue B 4X i tego tweetera już sobie odpuścić albo dodatkowo go wrzucić na tył do Helixa db62 tylko czy to nie będzie za dużo wysokich tonów.

Radyjko mam JVC KD-G322 4x50W (moge zmienić na coś lepszego) no i oczywiście drzwi będą wygłuszane i zmienię także przewody bo te oryginalne to są cieniutkie ja zapałki.

Mam nadzieję że nie zakręciłem tego wszystkiego mocno i że zrozumiecie i że jakaś dobra dusza coś mi podpowie ewentualnie wytłumaczy :D
    Z góry dzięki i sorry za błędy.
    Pozdrawiam
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Kupujesz np woferki GMS 1875 lub 1765 i podłączasz jako tył , a na przód kupujesz 10cm coax ale z normalnym tweeterem , a nie plastikiem który udaje tylko tweeter . Nie wiem jak tam budżet ale morel maximo coax 4" lub lepiej tempo coax 4" będą OK .
    milpio
    Level 2  
    Dzięki powalla za podpowiedź, powiem ci że żeś mnie mocna zainteresował tymi głośnikami. Jako tako jeszcze budżetu sobie nie wyznaczałem, narazie jest to przymiarka ale te wooferki nie są drogi ale za to te drógie morela no to już trochę kosztują :( no ale nic i tak je muszę skreślić bo mi się nie zmieszczą. Miałem chwile czasu to wykręciłem fabryczne głośniki i pomierzyłem, trochę nie fachowo bo tylko mam metrówkę w aucie (jestem obecnie w trasie) i okazuje się że jest ciasno i to bardzo. Średnica 85-90max a głębokość 40max.
    Jeżeli chodzi o te woofery i gdybym się decydował na nie to
    1.Czy moje radio pociągnie GMS1865 (wolałbym te) czy jednak bardziej odpowiednie byłyby 1765
    2.Z opisu wynika że te GMSy mają wbudowany filtr dolnoprzepustowy to mam rozumieć że już nie potrzebne są do nich jakieś dodatkowe zwrotnice
    3.Te głośniki można kupić z tweeterami SinusTec ST20s (niewielka różnica w cenie)-czy twoim zdaniem warto w takim zestawieniu brać.

Dobra a teraz przód, znalazłem takie cuś GMS ROCKER RC-X31. Nie mogłem nic konkretnego znaleźć o tych głośnikach-może ty coś będziesz wiedział-fakt są jakoś dziwnie tanie więc nie wiem czy można powiedzieć że są dobre ale wymiarami by mi właśnie pasowały.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    1 . tak
    2. tak
    3. nie miałem ani SinusTce ani tych rc-x31

milpio wrote:
    Średnica 85-90max a głębokość 40max.

To średnica otworu na głośnik?
    milpio
    Level 2  
    Aha no to super to coś już wiem, jakby nie było to woofery mam wybrane :D Mam nadzieje że te GMSy się zmieszczą-boczku jeszcze nie rozbierałem i nie wiem jaka może być maksymalna głębokość głośnika ale to tutaj może się coś pokombinuje.Dzięki ci za to.
    A co do tamtych to nic może jeszcze gdzieś trafie jakieś informacje albo poszukam jakiś innych.
    Tak to podałem wymiary otworu na głośnik.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    milpio wrote:
    Średnica 85-90max

milpio wrote:
    podałem wymiary otworu na głośnik.

Tak więc to wymiar pod 10cm głośnik , a te rc-x31 to 87mm . Musisz więc poszukać 10cm głośników z 4cm głębokością lub zastosować krążek dystansowy (nie mam pojęcia jak wygląda to miejsce u Ciebie w szoferce) .
    milpio
    Level 2  
    Sorrki powalla że się nie odzywałem ale byłem w innym kraju i teraz też trochę czasu brak ale wrzucam foty jak to mniej więcej wygląda.
    Ciasno tam jest a i raczej dystansy odpadają bo org maskownica wtedy nie będzie pasować. Nie wiem czy ryzykować i wybrać te szerokopasmowe GMSy co wcześniej pisałem czy coś może szukać z Tonsila?