Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AEG L62840 Lavamat - Elektrozamek drzwi ciągle zamyka. Pralka nie pierze.

09 Lis 2014 10:51 4560 8
  • Poziom 7  
    Witam szanownych forumowiczów
    Zwracam się do Was z prośbą o pomoc/poradę w takiej oto sprawie:
    Posiadam pralkę AEG L62840 o numerze prod.: 91490350101.
    Po ostatnim prawidłowym praniu elektrozamek drzwi „cykał” w odstępach jednosekundowych, zamykał i otwierał cyklicznie blokadę, cały czas – do momentu wyłączenia pralki, drzwi na przemian dało się/nie dało się otworzyć.
    Przy kolejnej próbie prania, po przełączeniu programatora w którąkolwiek pozycję, tuż po „obudzeniu” elektroniki znowu zaczęło się „cykanie” elektrozamka – bez przerwy (dioda START/STOP mruga). Po wciśnięciu START/STOP elektrozamek nadal „cyka”, ale tylko trzy razy (w tym czasie dioda świeci ciągle), następnie „cyka” bez przerwy (dioda mruga) i pralka nie realizuje programu.
    Do tej pory zrobiłem:
    1. Rozebrałem elektrozamek – poza przygrzaną obudową w obrębie grzałki bimetalu, wszystko (bimetal, styki, cewka, zapadka) wydaje się być OK.
    2. Wyjąłem moduł (płytę główną nr: 132541603) w celu obejrzenia i podpiąłem na wierzchu – poza błyskającym jednym przekaźnikiem, nic niepokojącego nie zauważyłem, tj. ścieżki ciągłe, brak jakichkolwiek nadpaleń, uszkodzeń.
    3. Wymieniłem ten przekaźnik i – ku mojej radości – pralka zaczęła działać normalnie (bez „cykania”). Niestety zrobiła to tylko dwa razy. Po drugim razie znowu „cyka” i tak jest do teraz.
    Moje wnioski:
    Płyta (program) nie dostaje informacji potwierdzającej zamknięcie/zaryglowania drzwi, dlatego nie przechodzi dalej i ciągle wzbudza cewkę od rygla.
    Obecnie znalazłem sposób obejścia tego cykania (to może też jakaś wskazówka), mianowicie: po przełączeniu programatora w pozycję prania w momencie budzenia elektroniki (ułamek sekundy po zaświeceniu wyświetlacza i diod) wciskam START i pralka zaczyna pranie normalnie. Udaje się to w 90% włączeń. Jeżeli włączam ze zwłoką, to znowu przechodzi w kontrolę zabezpieczenia drzwi przed otwarciem i elektrozamek „cyka”.
    Nie jestem serwisantem, ale pracuję w branży elektrycznej/elektroenergetycznej, na nieco grubszych przekrojach, dlatego też głupio byłoby się poddać bez dowodu, że nie da się/nie opłaca naprawiać. Niestety serwis sugeruje wymianę płyty, z czym trudno się pogodzić.

Może macie jakieś sugestie, rady?
    Z góry dziękuję.
  • Specjalista AGD
    Jakie ma błędy zapamiętane w trybie serwisowym?
  • Poziom 7  
    Niestety nie znalazłem sposobu wejścia do trybu serwisowego, odczytania i skasowania błędów oraz wyjścia z niego dla tego konkretnie modelu pralki. Nie chciałbym czegoś naknocić czy też eksperymentować z trybami innych modeli. Gdyby kolega iskrownik mógł taką procedurę udostępnić (nawet na pw), to będę wdzięczny.
  • Specjalista AGD
    Podaj PNC i zdjęcie panelu sterującego.
  • Poziom 7  
    PNC: 91490350101

Pralka AEG L62840 Lavamat - Elektrozamek drzwi ciągle zamyka. Pralka nie pierze.

Przed pół godziną uruchomione zostało pranie w trybie Jak w opisałem w pierwszym wpisie ("Obecnie znalazłem sposób obejścia tego cykania (to może też jakaś wskazówka), mianowicie: po przełączeniu programatora w pozycję prania w momencie budzenia elektroniki (ułamek sekundy po zaświeceniu wyświetlacza i diod) wciskam START i pralka zaczyna pranie normalnie.") i właśnie wybiło różnicówkę. Biorę się za szukanie przyczyny. Przyczyna jest trwała bo nie mogę różnicówki włączyć.

Po pewnym czasie...

Różnicówka wyłącza się kilka minut po rozpoczęciu prania, czyli może to grzałka po nagrzaniu. Przy wybraniu opcji wirowania wszystko działa normalnie.
    W dalszym ciągu po objawach trudno coś wywnioskować, więc jeżeli to możliwe to proszę o instrukcje: jak wejść w tryb serwisowy, odczytać i skasować błędy i bezpiecznie wyjść.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Sprawdź najpierw grzałkę pod kątem upływności, miernik w garść i działaj.
  • Poziom 7  
    Zaraz się za to wezmę, ale błędy też wypadałoby odczytać, zanim cokolwiek zacznę. Mimo wszystko poproszę o instrukcje dot. trybu serwisowego.

Aktualizacja
    Sprawdziłem grzałkę. Okazało się, że jest padnięta i to ona wybija różnicówkę.
    Ale i tak nie widzę związku z objawami awarii opisanej w pierwszym poście.
    No chyba że przebicie na obudowę spowodowało błąd/uszkodzenie w elektronice, co byłoby dziwne (elektronika raczej jest odseparowana).

Póki co czekam na grzałkę, wymienię ją i zobaczymy co dalej.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    piga3 napisał:
    Ale i tak nie widzę związku z objawami awarii opisanej w pierwszym poście.
    Związek jest, musiałbyś sobie elektronikę sterującą przeanalizować żeby zrozumieć o co jej lotto. U Ciebie będzie błąd E41 spowodowany upływnością elementu grzejnego. Wymień grzałkę i korzystaj z pralki.
  • Poziom 7  
    Wymiana grzałki na nową całkowicie rozwiązała problem mojej pralki.
    Pralka śmiga jak nowa.
    Dzięki za pomoc.
    Problem rozwiązany, temat zamykam.