Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oscyloskop w gsm - diagnoza płyty z telefonu i9001

09 Lis 2014 13:50 1068 2
 • Poziom 14  
  Witam. Koledzy zwracam się do Was z uprzejmą prośbą wytłumaczenia mi, dlaczego nie mogę zdiagnozować oscyloskopem żadnego oscylatora w telefonie?

  Mam telefon w pełni sprawny gt-i9001 i próbuję opanować swój oscyloskop ale jakoś mi to nie wychodzi. na schemacie serwisowym do owego telefonu już w pierwszych diagnozach napisane jest:
  Check the Clock at
  OSC501 that
  Frequency is 32K Hz

  wiec rozumiem że:
  Zasilam płytę, włączam oscyloskop, czarny przewód do masy, drugi do punktu osc501 i powinienem ujrzeć jakiś wykres natomiast nie pokazuje się nic. oczywiście płytę uruchamiam. Zasilacz serwisowy pokazuje pobór prądu i płyta cały czas chodzi.

  wykresy natomiast pokazują mi się na cewkach. (L500, L503, L504, L506) Czego nie rozumiem.

  Wybaczcie za może dziwne pytania ale od tyg szukam na ten temat informacji i nie mogę znaleźć.

  Oscyloskop jakim dysponuję to: Siglent SDS1072,
  oscyloskop w gsm - diagnoza płyty z telefonu i9001 oscyloskop w gsm - diagnoza płyty z telefonu i9001 oscyloskop w gsm - diagnoza płyty z telefonu i9001 oscyloskop w gsm - diagnoza płyty z telefonu i9001
 • Poziom 14  
  Wybacz ale nadal nie wiele z tego rozumiem:

  "Rezonator kwarcowy(mówiąc najprościej nie wdając się w szczegóły) oscyluje na konkretnej częstotliwości ustalonej na etapie jego produkcji. Musi on być oczywiście podłączony go reszty układu generatora. Jeżeli rezonator pracuje, na jego nóżce/nóżkach( w zależności od konstrukcji generatora) występuje sygnał sinusoidalny o niewielkiej amplitudzie o częstotliwości znamionowej rezonatora. Niestety sygnał ten jest sygnałem o wysokiej impedancji swojego źródła ( z punktu widzenia sądy przykładanej na nóżkę rezonatora) i przez to przy pomiarach w tym punkcie można doprowadzić do zakłócenia pracy generatora a wyniki mogą być lekko przekłamane. Z tej przyczyny najlepiej pomiarom oscyloskopowym poddać- jeśli to możliwe- sygnał z wyjścia generatora (już odpowiednio uformowany)"

  Czyli nie dam rady tym oscyloskopem zmierzyć kwarcu?
  Dlaczego na cewkach jest jakiś sygnał? skąd się tam bierze?
  Ciężko mi idzie opanowanie tego oscyloskopu. Czytam wszystko po kolei ale przełożyć to w praktykę nie jest łatwo.
  Poza tym widzę że dziwnie pokazuje mi napięcia ten oscyloskop. Miernik pokazuje za każdym razem nie co wyższe napięcie.