Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt dobrych budżetowych nadstawek 12+1

Granat :) 09 Lis 2014 16:49 3531 30
  • #1 09 Lis 2014 16:49
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,

Kiedyś przeszukując forum dość często natykałem się na tematy odnośnie budowy nagłośnienia - oczywiście niedrogo, dla początkującego itd. Z tego co widzę z basem nie ma takiego problemu co z górkami. Jest choćby popularne TH15s albo klasyczny br pod nazwą ubr15. No właśnie, ale te górki. Nikt za bardzo nie wie jakie, a jak wie to pojawia się problem: jaki driver, jaka tuba, jakie br, jaki kształt obudowy. Pojawiają się też tzw. 'kopie' PA600, prawie każda z jakąś przeróbką, a to inna tuba a to inny wymiar frontu itp. W rezultacie taka pseudo kopia nie gra tak dobrze jak mogłaby. A mogłaby, mimo to że głośniki nie są najwyższych lotów nie można zapominać o budowie kolumn zgodnie ze sztuką.

Dlatego wpadłem na pomysł żeby coś z tym zrobić. Przygotować jeden sprawdzony projekt, lub ewentualnie dwie jego wersje, tak samo jak z basem.
    Wykonanie takiego projektu niesie ze sobą koszty, ale mam na to plan i jeśli pomysł spotka się z aprobatą to damy sobie rady.

Więc pomysł jest następujący:
    Stworzyć ogólnodostępny projekt dobrze grających nadstawek za umiarkowane pieniądze. W skład którego będzie wchodzić:
    - lista głośników i tuby,
    - schemat obudowy,
    - schemat zwrotnicy,
    - lista elementów zwrotnicy.

Celuję w najpopularniejsze rozwiązanie, tj. nadstawka typu 12+1". Sugerowane komponenty to:
    Głośnik midbasowy Celestion TF1225 http://celestion.com/product/102/tf1225/ - stara, dobra i wciąż popularna konstrukcja głośnika, dzięki temu jest dość tani
    jako opcja druga http://stx.pl/wm-stx-12-2-500-8-f-s-mc-gdn-30-400-se.html
    Głośnik wysokotonowy D-800Ti http://stx.pl/d-800-8-ti-b.html - w tej cenie trudno coś lepszego kupić, a do D220 nie warto dopłacać 100% bo to praktycznie to samo.
    Tuba, tutaj mam kilka opcji. Chyba najlepsza byłaby taka http://stx.pl/stx-horn-b-249-194.html . Dość krótka, wygląda na solidnie usztywnioną.
    Są jeszcze takie wynalazki z gwintem jak http://stx.pl/horn-195-155.html lub http://stx.pl/horn-h-215-215.html , ale wymagałyby one zrobienia precyzyjnego uchwytu drivera wewnątrz kolumny. Mogłoby to skomplikować budowę. Widziałem już takie tuby które ułamały się zaraz za gwintem po pierwszej podróży kurierem w kolumnie zapakowanej w solidny karton.
    Druga propozycja tuby to ME20 http://www.naw.com.pl/index.php?products=product&prod_id=119 . Jej zaleta to to że jest mała i sztywna (aluminium).

Wybór głośników i zwłaszcza tuby jest ważny na tym etapie, bo nie będzie można już później tego zmienić.
    Przypominam że chodzi o stworzenie sprawdzonego projektu od A do Z który będą w stanie wykonać początkujący. Żadna późniejsza zmiana któregoś z elementów kolumny nie wpłynie pozytywnie na dźwięk.
    Właściwie jedyne co będzie można zmieniać w pewnych granicach to kształt i objętość obudowy, z wyjątkiem proporcji płyty frontowej. Także np. to czy ktoś zrobi trapezy, czy zwykły prostopadłościan nie będzie miało praktycznego wpływu na brzmienie. Można zrobić obudowę w kształcie odsłuchu scenicznego. Byle wymiary frontu i umiejscowienie na nim głośników się nie zmieniało.

To narazie tyle. Czekam na opinie żeby wspólnie zdecydować o docelowych głośnikach.

Pozdrawiam.

0 29
  • #2 09 Lis 2014 17:55
    MegaMaster1996
    Poziom 10  

Popieram. Ja bym wybrał Celestiona. Podejrzewam że lepiej zagra niż 12.2.500 stxa ;) Kolejną sprawą która wydaje mi się że powinna być to raczej horn na driver wkręcany. Założę się że część osób mające kopie PA600 zmieni z chęcią midbas na celestiona.

0
  • #3 10 Lis 2014 13:52
    dr_aus
    Poziom 24  

czemu nie, ja chętnie się przyłączę.

Problem tanich plastikowych tub i ciężkiego drivera jest taki jak granat pisze- koniecznie musi być podparty w tym przypadku, bo lekkie puknięcie i driver odpada.

Ale ten problem rozwiazany jest. U mnie można dostać tuby wykonane na CNC w drzewie. Wytrzymałość takiej tuby spokojnie wystarcza na montaż bez podpórek.

takie tuby:
    http://stx.pl/horn-h-215-215.html za 55zł mam od ręki, w ulepszonej poprawionej wersji do wyboru z gwintem i bez

drivery ala D800 mam bodaj za 90zł

Jeszcze jakiś porządniejszy midbas bym zorganizował i można dac poszaleć stolarskim zdolnością.

0
  • #4 10 Lis 2014 14:09
    Poziom 34  

Nie może być jakiś midbas, musimy wiedzieć jaki i że będzie on dostępny przez dłuższy czas w niezmiennej wersji. Jeżeli masz coś konkretnego na myśli to napisz.

Napisałem że liczę na pomoc forumowiczów a nie napisałem konkretnie o co chodzi. Otóż plan jest taki:
    Jak już wybierzemy docelową konfigurację głośników i tub, ja zrobię projekt obudowy a następnie poproszę kogoś z Was o wykonanie jej i przysłanie w raz z głośnikami na pomiary w celu dobrania zwrotnicy. Standardowa procedura, z tym że pomiar będzie gratis.
    W ten sposób ktoś kto akurat poszukuje tanich nadstawek do zrobienia skorzysta na tym że zrobimy mu projekt i zwrotnicę, a pozostali przyszli budowniczowie będą już mieli gotowca do złożenia i nie potrzebne będą żadne dodatkowe zabiegi oprócz złożenia wszystkiego w całość.

Także zapraszam do dyskusji o głośnikach jak i czekam na chętnego śmiałka który podejmie się budowy pierwszego egzemplarza. :)

0
  • #5 14 Lis 2014 02:53
    dr_aus
    Poziom 24  

Wszystko da się zrobić, tylko widć zainteresowanie słąbe.
    A gdybym tak zaoferował cały komplet płyt i głośników.... dla fascynatów czy miłośników to mogłoby być coś fajnego. Tylko poskłądać do kupy...

0
  • #6 14 Lis 2014 23:42
    MegaMaster1996
    Poziom 10  

dr_aus Tylko ile wycenisz swoją prace czy też wszystkie elementy? Bo podejrzewam że budżetowo nie będzie. :3

0
  • #7 15 Lis 2014 11:57
    dr_aus
    Poziom 24  

Sęk w tym, że właśnie kupuję maszynę, która to zrobi sama. Fajnie by było jakby się szybciej zwróciła. Moją pracą jest więc napisanie programu, a to dość czasochłonne.
    Druga kwestia, że i tak importuję części do głośników, a z głośnikami tej jakości o których piszecie nie ma żadnego problemu.
    A po trzecie, raczej nie jest to segment rynku, którym chciałbym się zajmować na codzień.

Ja za prace musze płącić i to nie mało a jak ktoś nie ceni swojego czasu to jest dla niego bardzo korzystna alternatywa, ponieważ tacy ludzie wykładają się na braku doświadczenia i popełniają gdzieś błąd, powodujący, że całe przedsięwzięcie DIY jest nieekonomiczne.

0
  • #8 15 Lis 2014 12:01
    MegaMaster1996
    Poziom 10  

dr_aus napisał:
    A po trzecie, raczej nie jest to segment rynku, którym chciałbym się zajmować na codzień.
    Skoro nie chcesz się tym zajmować to nie składaj propozycji ;) A co do zwrotu maszyny to poprostu sprzedawaj więcej swoich paczek i zainwestuj w reklamę ;)

0
  • #9 15 Lis 2014 12:07
    dr_aus
    Poziom 24  

Nie ma to jak dać korzystną alternatywę a ten jeszcze narzeka...

Master pozwolisz, że sam zdecyduję co robić z własnymi środkami.

0
  • #10 15 Lis 2014 14:09
    Poziom 34  

Master nie rozumie co dr_aus miał na myśli.
    A ja sądzę, że to dobry pomysł, tylko żeby pootwierać ludziom głowy, dr_aus, musiałbyś złożyć konkretną propozycję. Co za ile i kiedy. Ja mogę przygotować projekt skrzynki.

0
  • #13 17 Lis 2014 14:04
    q456852
    Poziom 12  

Granat :) napisał:
    No jasne, jeśli nie ma różnicy między wielką kolumbryną a małą paczką którą można przenieść jedną ręką to ja też nie widzę potrzeby jej robienia.

Tak tylko podałem jakby co, linków do dobrych projektów nigdy nie za wiele ;)

No, jeśli dla kogoś nie ma to faktycznie różnicy, dodać jeden niskotonowy i mamy +6 dB SPL stosunkowo tanio. Dlatego lubię kolumny z dwoma mid-wooferami. Jednak fakt, dla wielu będzie to niepotrzebnie wielka konstrukcja. Dlatego dopisuję się pod petycją stworzenia konstrukcji z pierwszego postu i wyrażam zainteresowanie rozwojem projektu :)

0
  • #14 17 Lis 2014 18:18
    marian133
    Poziom 37  

Popieram projekt, w końcu będzie coś co zagra tak jak powinno (na ile głośniki pozwolą), z odpowiednią zwrotnicą.

Też uważam że inwestycja w D220 nie ma sensu.

0
  • #15 09 Sty 2015 18:36
    smok204
    Poziom 16  

Jest postęp w projekcie bo powiem szczerze, że jestem zainteresowany.

1
  • #16 27 Lut 2015 23:15
    maniek_97
    Poziom 7  

Ten projekt jeszcze aktualny ?

0
  • #17 28 Lut 2015 00:50
    Poziom 34  

A co, jesteś zainteresowany złożeniem sobie takich kolumn? Narazie jest pomysł, ale nic nie jest ustalone.
    dr_aus, może jakieś konkrety odnośnie oferty na głośniki i komponenty z Twojej strony?

0
  • #18 04 Mar 2015 00:09
    dr_aus
    Poziom 24  

Jak dla mnie za małe zainteresowanie, mam inne inwestycje.

Jedynie co mogę powiedzieć, że ja akurat się nie zgadzam że inwestycja kilkudziesięciu zł w d220 sie nie opłaca.

Kilka mies temu zrobiłem takie małe porównanie:
    Projekt dobrych budżetowych nadstawek 12+1

Projekt dobrych budżetowych nadstawek 12+1 [/img]

Niestety to i tak bez znaczenia, bo już nie sprowadzam D220.

0
  • #19 04 Mar 2015 02:05
    marian133
    Poziom 37  

dr_aus napisał:
    Kilka mies temu zrobiłem takie małe porównanie:

Jak byś jeszcze opisał co jest co.
    Choć myślę że żółty wykres to Selenium... zresztą kiedyś już pisałem że to słychać.

dr_aus napisał:
    ja akurat się nie zgadzam że inwestycja kilkudziesięciu zł w d220 sie nie opłaca.

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakiej sumy to jeszcze jest budżet paczka...

0
  • #20 04 Mar 2015 17:28
    dr_aus
    Poziom 24  

szajs -> koszty pracy i drzewa wieksze od przetworników
    budżet-> jw, ale mniejsze
    pro -> jw, ale znacznie mniejsze

że co słychać?

0
  • #21 04 Mar 2015 18:16
    marian133
    Poziom 37  

dr_aus napisał:
    że co słychać?

Na moje ucho Selenium ma "więcej góry".

A jeśli chodzi o "budżetowe" kolumny, to ja tutaj nie porównywał bym kosztu głośników do niej, ponieważ każdy może sobie zrobić tą obudowę z czego chce.

Można kupić głośniki "szajs" a obudowę do nich złożyć za 1/4 ich ceny, i to nadal będzie szajs.

Mi chodziło bardziej o same głośniki (faktycznie słowo "paczka" mogło zmylić).
    Do jakiej kwoty to głośniki budżetowe.

0
  • #22 04 Mar 2015 20:47
    dr_aus
    Poziom 24  

ujme to tak: d220 był najtańszym driverem, w jakim znalazłem sensowną powtarzalność.

0
  • #24 05 Mar 2015 23:25
    katakrowa
    Poziom 16  

Ja bym w takie coś zainwestował. Swoją drogą do Jaworzna daleko nie mam. Po wstępnych obliczeniach pudeł mogę przygotować ładne wizualizacje w CAD. No i oczywiście dostarczę materiały do budowy.

Moje spojrzenie na temat jest bardzo amatorskie ale skoro sugerujecie głośnik za 190zł to czy nie warto rozważyć opcji z głośnikiem STX 15"?

0
  • #25 07 Mar 2015 16:36
    Poziom 34  

15" to za wielkie jak na dzisiejsze czasy. 12 to i tak dużo, ale jak ma być tanio to tak musi być. To stare głośniki opierające się na technologii z ubiegłego wieku.
    Źle mnie chyba zrozumiałeś. Projekt to moja działka. Poszukujemy kogoś kto chciałby kolumny zbudować.

0
  • #26 07 Mar 2015 20:29
    katakrowa
    Poziom 16  

Poszukujemy kogoś kto chciałby kolumny zbudować.

Chce. Kupuje przetworniki i części do zwrotnicy wg Twojego uznania ( i dostrczam do rąk ).
    Od siebie po konsultacji z Tobą rysuje projekty i ładne prezentacje w 3D.

0
  • #28 14 Mar 2015 15:07
    maniek_97
    Poziom 7  

A co, jesteś zainteresowany złożeniem sobie takich kolumn?

Jestem zainteresowany ale jak na razie były ważniejsze wydatki i trzeba dozbierać na kolumienki :/ jak i zastanawiam się nad Wharfedalami LX :)

Dajcie na koniec przybliżony koszt wykonania takich kolumn ;)

0
  • #29 30 Kwi 2015 10:25
    Djluxemberg
    Poziom 11  

I na czym Wasze poczynania stanęły? Udało się coś pchnąć? BTW - ciekawa inicjatywa :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo