Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przycinanie laminatu - różne metody

05 May 2005 13:27 19879 41
  • Level 17  
    Witam!!!
    Wszystkie informacje o sposobie zrobienia laminatu,rzeczywiscie sa dobre. Osobiscie uzywam metody zelazkowej i wychodza naprawde niezle. Jednak nie o tym chce pisac. Jakich metod uzywac do docinania plytek? Uzywam nozyc do blachy,ale jesli plytki sa wieksze to docinanie wychodzi koszmarnie. Wiem,ze profesjonlanie uzywane sa gilotyny,ale w warunkach domowych jak to najlepiej zrobic, aby bylo dokladnie??
    Pozdro/smalski
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 23  
    ja na początku ciąłem piłką do metalu ze specjalnym brzesczotem później się przeżuciłem na nożyki modelarskie i nimi robie linie potem kombinerki i płytka jest taka wmiare ale żeby jakoś wyglądała to biore papier ścierny i szlifuje ją wszystkie boki żeby były gładkie i ładne :)
  • Level 33  
    brzeszczot do metalu zgrubnie, a potem pilnikiem dokładnie - chyba najprostsza z metod... używam też gilotyny (lub raczej nożyc mocowanych do stołu) ale ostatni róg najczęściej się lekko zagina... oczywiście druk dopiero po tym...
  • Level 17  
    Ok.
    Jakby nie bylo brzeszczot to troche pracochlonna metoda a nie da sie uzyc jakies gilotyny np. takich do papieru...?
  • Level 21  
    Taką gilotynkę można zrobić z dwóch starych dużych płaskich pilników. Końce przewiercamy (po delikatnym odpuszczeniu), boki szlifujemy na szlifierce i całość skręcamy. Jeden z pilników łapiemy w imadło i gotowe. Dawno temu, w ciężkich czasach był to sposób na brak narzędzi.
    Gilotyny do papieru mają zbyt mało sztywny górny nóż i potrafią narozrabić.
  • Level 29  
    Ja uzywam takiej maszyny, mozna wycinać dowolne kształty i wogóle moim zdaniem to najlepszy sposób ciecia laminatu:) zeby było równiej mozna zamontowac tą maszyne w jakims statywie, po wycieciu mozna jeszcze wyrównac i wygładzic brzegi szlifierką :)

Maszynę taką mozna spotkac w cenie od 30 - 50zł :) (taka wystarczy).
  • Level 11  
    Witam !

Robię od kilkunastu lat małą gilotyną do blach do 2 mm przymocowaną gdy trzeba (normalnie leży pod biurkiem) do biurka roboczego ściskami stolarskimi. Wychodzi nieźle, potem tylko na papierze 220.
    Wada: cena takiej gilotynki ponad 200 zł.
    Ideał: czołowa gilotyna w warsztacie Wydziału Elektroniki PW w latach 70 dokładność do 0,1 mm, linia cięcia idealnie prosta, pomarzyć....
  • Level 22  
    Ja najpierw rysuje linie ciecia na laminacie,a pozniej z obu stron plytki robie dosyc glebokie rysy nozem do tapet i lamie laminat na kancie biurka.Pozniej wystarczy tylko doszlifowac pilnikiem i jest ok.Precyzja tej metody nie jest znakomita,ale nie wymaga prawie zadnych nazedzi.
  • Level 23  
    ja mam podobną metode tylko nie używam tych nożyków do tapet tylko modelarskie :) za 8zł w byle hipermarkecie typu real można nabyć
  • Level 14  
    Często udaje mi się płytkę po prostu "złamać", zwłaszcza wykonaną z laminatu epoksydowego. Najpierw dokładnie odrysowuję wymiary i ostrym nożem od liniału nacinam warstwę miedzi, potem płytka w imadło i delikatnie po kawałku przyginam blisko szczęk imadła. Słychać delikatny chrzęst i płytka ładnie się odłamuje wzdłuż nacięcia w miedzi. Przy ostatecznym oderwaniu-odłamaniu trzeba wyginać w obie strony, inaczej może paskudnie "wystrzępić" się jedna z warstw laminatu.
    W przypadku płytek dwustronnych metoda trochę trudniejsza, ale też da się zrobić.
  • Level 19  
    Witam

Ja używam ramki i piłeczek tzw. włosowych do metalu.
    Piłeczki można zakupić w TME, ostatnio pokazały się w sklepach OBI.
    Przy odrobinie wprawy cięcie jest prawie idealne, a co najważniejsze linia cięcia może być dowolna.

AB
  • Level 22  
    Tez kidys ciolem taka pilka wlosowa,ale ma to jedna podstawowoa wade.Niezle sie trzeba przy tym namachac,ale za to mozna wycinac dowolne kształty.
  • Level 35  
    skalpelem (lub jakims ostrym nozykiem typu modelarski) nacinam laminat tak, zeby zniknela warstwa miedzi (wystarczy tak z 2 razy przejechac ladnie od linii i juz z jednej warstwy miedzi nie ma) a nastepnie lamie na biurku.. krawedzie wychodza proste, wystarczy lekko doszlifowac papierem sciernym i jest dobrze... minuta pracy.
  • Level 24  
    Hej,
    Ja wycinam szlifierką kątową za 30zł z supermarketu. Kupiłem cienkie tarcze około 2mm grubości, żeby było mniej pyłu. Jest to bardzo szybka metoda.
    Pozdrawiam
  • Level 35  
    witam !! robiłe tak i siak a na koniec doszedłem do tego że najlepiej ciąć gilotynką do blachy (kupiłem na bazarze od ruskich za 40 zeta) a następnie papierem ściernym przyklejonym taśmą dwustronną do sklejki 20 mm poprawiam krawędzie i jest naprawdę OK !! pozdrawiam !!
  • Level 19  
    Hmmmmmm a jak by tak założyć szlifierkę kontową z tarczą 2 mm do stojaka , jest taki do szlifierek
    Pozdro
  • Level 25  
    proponuje wysoko obrotowa, diamentowa pile tarczowa, najlepiej nowa, ostra, inna moze strzepic.
  • Level 21  
    Ja robie tak jak mi kiedyś mój kumpel doradził liniką i nozykiem to tapet pare ray robimy linie w tym samym miejscu, a póżniej pilnikiem trójkątnym o małym kącie i jest płytka przecięta.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    można do szlifierki założyć tarcze diamentowa. Wtedy uzyskamy na prawde cinkie cięcie.
    A kiedys widziałempomysłowe rozwiązanie: wyrzynarka, jak na zdjęciu w poście kolegi Elektrooonika, ale przykręcona do blatu stołu od dołu, tak, ze wystawał tylko brzeszczot. W sklepach można bez problemu kipic brzeszczoty z odwróconymi ząbkami (służą one do cięcia blatów, tak aby nie strzepić górnej warstwy). Wtedy mamy stacjonarna piłę. Wystarczy przesuwać laminat. I uważać na palce. Te cholery nie chca odrastać!
    Kiedyś chcałem zlecić cięcie laminatu u introligatora. Odmówił tłumazcąc, że utnie mi takich kilka za kilka złotych, a potem bedzie musiał ostrzyć nóż za grube pieniądze.
  • Level 35  
    witam !! tarcza diamentowa - rozwiazanie całkiem niezłe jest tylko problem z nieziemskim smrodem oraz z pyłem który lata sobie wszędzie. cięcie wycinakką też jest dobre ale cena brzeszczotów w krakowie około 5 zeta jest trochę zniechęcająca. uparcie polecam gilotynkę i papier ścierny. pozdrawiam !!
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Zawsze możesz posłużyć się odkurzaczem trzymanym przez pomocna rękę. W castoramach, czy innych lerua me... cośtam możesz kupić wielopaki nożyków. wychodzi chyba trochę taniej.
  • Level 18  
    hmm... no ja przez kilka lat ciąłem laminat brzeszczotem ( bez ramki ) albo piłką włosową
    ale po przeczytaniu postu elektrooonika postanowiłem właśnie zakupić wyrzynarkę( einhell 710E ) i mówie wam za*** sprawa super się tnie dosłownie kilak sekund i laminat idealnie przycięty żadnych zadziorów nic a co do nożyków to u mnie w Rzeszowie kosztują 10zł/3szt.
    pozdrówka…
  • Level 35  
    witam !! jeśli jest tak jak piszesz to będzie trzeba spróbować !! martwi mnie tylko BZZZZZ wieczorem - ale co robić jak trzeba ? ciekawe ile taki brzeszczot może wytrzymac ? (cm , m . czy tam czegoś) pozdrawiam !! ps pisałem o nożykach boscha ( cena)
  • Level 18  
    No brzeszczoty się „zajedzie” jeżeli się je stosuje do materiałów do tego nie przeznaczonych
    im większe zęby i odstępy miedzy nimi to do drewna, drobniejsze zęby do twardszych materiałów…
    a co do BZZZZZZ wieczorem to się nie martw taki laminat przytniesz w 20 – 30 sekund spokojnie wystarczy 1000 ”suwów” na minutę….juz jakiegoś marnego topexa czy pegasusa ( bez obrazy ) kupisz np. topex 350W kosztuje 57 zł albo cos z einhella ja przyjdzie zrobi jakąś obudowę albo uciąć stal ( ja mogę 8mm :D )
    pozdrówka.....
  • Level 27  
    ja stosuje nożyce do żywopłotu:) jedna rączka w imadle a druga w ręku....
  • Level 16  
    Witam.
    Nie trzeba odrazu z armaty do komara strzelać. Zamiast używać szlifierek, wyżynarek itp. można zajrzeć do szuflady z przyborami do szycia. Pewnie znajdziemy tam nożyczki ;). Grunt żeby były duże. Bardzo ładnie tnie się nimi laminat. Po ucięciu wystarczy delikatnie zeszlifować (albo i nie) miejsce cięcia i gotowe.
    Oczywiście każda metoda ma swoje wady i zalety. W tym przypadku trzeba poprostu użyć trochę siły oraz po penym czasie nożyczki robią się tępe. Ja swoich używam kilka miesięcy i jestem bardzo z tej metody zadowolony ;).

Pozdrawiam
  • Level 22  
    Zarowno przy cieciu nozyczkami jak i sekaorem laminat moze popekac.
  • Level 16  
    Jak używam nożyczek od paru miesięcy-tak jeszcze ani raz laminat mi nie pęknął.
  • Level 14  
    Ale przy twardym laminacie (szklano epoksydowym chyba:) nozyczki zaginaja jedna strone ciecia. Zreszta juz jedne nozyczki krawieckie na laminacie zlamalem, a potem trzeba bylo sie ukrywac przed sila szyjaca ;)
  • Level 31  
    A ja od niedawna docinam dremelem, blyskawicznie, latwo i dokladnie.