Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Charakterystyka fazowa z transmitancji

Imekxus 09 Nov 2014 17:52 1305 4
Computer Controls
    Imekxus
    Level 17  
    Dzień dobry
    Mam następujący problem:
    Charakterystyka fazowa z transmitancji T(jw) to arctg(Im(T)/Re(T)), i teraz powinno mi wyjść:

a wychodzi:
    Charakterystyka fazowa z transmitancji

Oczywiście powyższe wychodzi po dodaniu minusa na początku załączonego na 2 zdjęciu równania (to nie problem, bo charakterystyka fazowa mówi o ile przesuwa się sygnał wyjściowy względem wejściowego, a tu pewnie wzięło na odwrót, także znak nie ma znaczenia). Problemem to to, jak sprawić, aby zamiast funkcja przeskakiwać o ~180 stopni chciała być ciągła i spadać od -90~do ~180 stopni
  • Computer Controls
    Mirek Z.
    Moderator
    Nie przedstawiłeś ani schematu obwodu, ani zapisu analitycznego transmitancji operatorowej, co więc sprawdzić? A jak nie dowierzasz wzorowi z wykresem z MathCADa(?), to co właściwie od nas chcesz?
  • Computer Controls
    Imekxus
    Level 17  
    Wyznaczyłem już sobie wcześniej z transmitancji charakterystykę amplitudową, więc Re(T) oraz Im(T) uznałem za poprawnie wyprowadzone z początkowej transmitancji, natomiast same części rzeczywistą i urojoną można odczytać ze wzoru nad wykresem na drugim zdjęciu (mianownik transmitancji się skraca). Schematu nie chce podawać, bo to bikwadratowy filtr złączony z dwóch OA, w którym prowadzący jej nie wyprowadzał tylko od razu podał wzór
    Zgredzio69
    Level 14  
    Witam, dołączam się do głosu powyżej. Bez zapisu funkcji przejścia G(s), trudno cokolwiek doradzić.
    Polecam sprawdzenie charakterystyk Bode w Matlabie. Jest tam gotowa funkcja w Control Toolbox.
    Zwracam również uwagę, że przebieg amplitudy i fazy jest odpowiednio wyskalowany logarytmicznie, co prowadzi do dekadowego przyrostu pulsacji.
    Imekxus
    Level 17  
    edit
    Problem rozwiązany, należało wstawić odpowiedni warunek (gdy kąt mniejszy od zera to dodaj pi do wynik[jeszcze przed pomnożeniem przez 180/pi) i charakterystyka wyszła taka jak ma być.