Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SENERGY - Panel LCD - jak to podłączyć

Peterson1 09 Lis 2014 18:02 951 12
  • #1 09 Lis 2014 18:02
    Peterson1
    Poziom 18  

W samochodzie który kupiłem był zamontowany pod sufitem panel LCD. Początkowo myślałem że jest on połączony z radioodtwarzaczem JVC. Po zdemontowaniu okazało się że jest tylko powieszony jako sztuka.
    Chciałbym go uruchomić jednak nie wiem gdzie mu podać zasilanie.
    Na zdjęciu przedstawiam wtyczkę jaka jest przy urządzeniu.
    Proszę o wskazówki.

SENERGY - Panel LCD - jak to podłączyć SENERGY - Panel LCD - jak to podłączyć

0 12
  • #2 11 Lis 2014 21:03
    ciesla
    Poziom 24  

Witam. Albo mnie oko myli albo nie ma bezpieczników?

0
  • #3 11 Lis 2014 21:42
    Peterson1
    Poziom 18  

Kolego ciesla to nie są bezpieczniki tylko żarówki do oświetlenia kabiny. Tego rodzaju panele podwiesza się pod sufitem przeważnie w miejscu oryginalnego oświetlenia wnętrza samochodu.
    To oświetlenie to zupełnie osobny układ. Zasilanie do panela idzie przez wtyk DIN13.
    Tylko teraz jak dojść do tego gdzie podać zasilanie i czy na pewno 12V?

0
  • #4 12 Lis 2014 10:06
    djlj24
    Spec od car audio

Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia płyty w okolicy złącza (tego białego) gdzie jest podłączony kabel z gniazdem DIN13. Mogłeś też chociaż napisać gdzie w złączu są masy albo chociaż jaki kolor przewodu idzie do którego styku.

0
  • #5 13 Lis 2014 05:54
    Peterson1
    Poziom 18  

Ok, przygotuję taki opis ze zdjęciami jak najszybciej.

0
  • #6 14 Lis 2014 22:24
    Peterson1
    Poziom 18  

Załączam zdjęcie z opisem.
    Może to kogoś naprowadzi. SENERGY - Panel LCD - jak to podłączyć SENERGY - Panel LCD - jak to podłączyć

0
  • #7 16 Lis 2014 16:26
    djlj24
    Spec od car audio

Wygląda na to, że do tego panela LCD była druga część z wejściami i jakimś ich przełączaniem. Tam też wchodziło zasilanie. Na drugim zdjęciu ogólnym (tym z pierwszego postu) po lewej stronie widać stabilizator więc podejrzewam, że na jego wejście połączone jest z żółtym grubym przewodem. Trzeba zerknąć co to za układ, bo może faktycznie całość zasilana jest 12V a w nim wytwarzane jest 5V do zasilania reszty. Pytanie tylko czy uda się całość włączyć bez drugiej części. Jeżeli sterowanie jest na zasadzie włącz-wyłącz to tak, a jak po szynie danych to nie obędzie się bez przeróbek.

0
  • #8 17 Lis 2014 08:00
    Peterson1
    Poziom 18  

Jest to układ Cosmosic H59913-FM. Nie sądzę aby była do tego jakaś druga część. Panel ma również dodatkowe wejścia typu RCA aby podpiąć zewnętrzne źródło sygnału. Wszystko jest uruchamiane z menu panela.
    Dla mnie najważniejszą sprawa jest gdzie podpiąć zasilanie i jakie. Jeśli się to uda to wykorzystam wejście RCA żeby połączyć to z moim radioodtwarzaczem.

Dodano po 5 [minuty]:

Odnośnie żółtego kabla to raczej nie będzie zasilający. Przemierzyłem jego drogę i generalnie omija całą płytkę i leci do elektroniki pod wyświetlaczem. Tak jak myślę, że będzie to kabel od sygnału video.

0
  • #9 17 Lis 2014 12:41
    djlj24
    Spec od car audio

Na pewno ten układ z lewej strony z nóżkami tylko z jednej strony ma takie oznaczenie? Spodziewałem się czegoś w rodzaju L lub LM. Generalnie zasilacz jest po lewej stronie płyty - widać tam i cewkę i nawet element zabezpieczający (ten żółty). Skoro właśnie w te okolice idzie ten przewód gruby żółty (może i ścieżka też jest grubsza od pozostałych) to pewnie przez diodę zabezpieczającą w końcu trafia na wejście tego stabilizatora.

0
  • #10 17 Lis 2014 21:24
    Peterson1
    Poziom 18  

Pomyłka podałem dane układu odpowiedzialnego za łączność na podczerwień.
    Układ o który pytałeś to przetwornica DC/DC o symbolu AC1501. Do przetwornicy poprzez cewkę oraz diodę SK34 leci kabelek czerwony (według mojego rysunku to kabel nr 5). Grubszy od pozostałych.

Dodano po 6 [minuty]:

Tak jak przewidywałeś djlj24, całość jest raczej zasilana 12V i przetwarzane na 5V.
    Proszę tylko o potwierdzenie i odpalam urządzenie. Oczywiście odpowiedzialność biorę na siebie.

0
  • Pomocny post
    #11 18 Lis 2014 08:04
    djlj24
    Spec od car audio

Oczywiście miałem na myśli czerwony grubszy przewód a nie żółty (mój błąd). Ja też byłbym zdania, że jest to główny plus.
    Jak nie ruszy po podaniu tam 12V to jeszcze trzeba będzie namierzyć drugi plus. Może to być ten drugi czerwony. Wtedy trzeba wziąć rezystor 1kom i przez niego spróbować podać +12V na styk 5 (podanie sygnału przez rezystor powinno uchronić przed uszkodzeniem w razie błędnego podłączenia).
    Te nieznane sygnały to mogą być np. do regulacji jasności po włączeniu świateł albo też automatyczne otwieranie monitora po włączeniu DVD.

0
  • #12 19 Lis 2014 06:26
    Peterson1
    Poziom 18  

No i super. Panel uruchomiony. 12V na ten grubszy czerwony kabel załatwiło sprawę.
    Z menu można ustawić jasność, kontrast, kolory itd. Po podaniu sygnału video do zewnętrznego gniazda ukazał się obraz na ekranie.
    Teraz pozostaje przerobić trochę kable pod to co mi wystaje z sufitu i będzie super. Nie mam słuchawek na podczerwień aby sprawdzić działanie ale to już z czasem ogarnę.
    Bardzo Duże dzięki należą się tobie djlj24, bez twojego naprowadzenia i poświęconego czasu byłoby ciężko. Dodam, że sprzęt leżał dwa tygodnie w miejscowym warsztacie i nie potrafili tego ogarnąć.
    Temat pozostawiam otwarty do momentu aż to podwieszę w całości pod sufitem. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

0
  • #13 20 Lis 2014 12:56
    djlj24
    Spec od car audio

Teraz dla porządku warto zrobić opis i zamieścić go dla innych osób, które będą go szukały. Wystarczy na tym rysunku z kolorami nanieść opis styków jak już uda się posprawdzać wszystko.

0
  Szukaj w 5mln produktów