Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośnika w kolumnach ZG 60 na inny

damianh6 09 Lis 2014 19:38 522 5
  • #1 09 Lis 2014 19:38
    damianh6
    Poziom 15  

Zamierzam wymienić głośniki w kolumnie Tonsil ZG 60 z głośników gdm 12/60 na 16/20 i zastanawia mnie fakt czy będzie jakaś istotna słyszalna zmiana ? Pasmo przenoszenia jest tylko delikatnie różne na wysokich częstotliwościach w okolicach 9khz i 10khz. I drugie pytanie czym i jak ograniczyć moc aby głośnik teraz włożę będzie miał 20w zamiast 60 nie "spłonął" wystarczy że dorzucę rezystor 2,2ohm szeregowo, czy lepiej jakoś inaczej zmodyfikować zwrotnicę ?

• #2 09 Lis 2014 20:07
    djzioło
    Poziom 8  

Jeśli głośnik wtłumisz rezystorem to będzie on grał ciszej i wplynie to na zmianę dźwięku

• #3 09 Lis 2014 20:46
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

damianh6 napisał:
    gdm 12/60 na 16/20 i zastanawia mnie fakt czy będzie jakaś istotna słyszalna zmiana ?
    Zawsze będzie i to na gorsze. Bez modyfikacji zwrotnicy się nie obędzie. To raz. Dwa dołożenie rezystora stłumi ten głośnik, więc usuniesz sobie średnicę.
    Trzy, po co chcesz niszczyć obudowę?

• #4 09 Lis 2014 21:28
    damianh6
    Poziom 15  

Głośniki 2szt, są spalone więc musiał bym kupić zawieszenie z cewką itd. lub nowe 2 głośniki a to spory koszt niestety. I dlatego chciałbym użyć głośników które mam w zasięgu ręki. A skoro mają iść na sprzedaż to czemu nie zrobić tego, jak jakiejś szałowej różnicy nie będzie raczej,

• #5 09 Lis 2014 21:42
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

damianh6 napisał:
    I dlatego chciałbym użyć głośników które mam w zasięgu ręki. A skoro mają iść na sprzedaż to czemu nie zrobić tego, jak jakiejś szałowej różnicy nie będzie raczej,

Rozwiercisz obudowę to raz. Dwa wsadzisz głośniki niedopasowane do zwrotnicy. Trzy, przez większą średnice membrany możesz mieć problemy z fazowością.
    Wsadzanie czegoś niepasującego, bo akurat mam to pod ręką jest głupie. To tak jakbyś stwierdził że zepsuło Ci się zwieszenie w aucie a że akurat masz zepsutą ciężarówkę, to wstawisz od niej, albo spalił się rezystor 1K ale masz 10M to taki wstawisz.

• #6 10 Lis 2014 08:05
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Tak "przerobione" kolumny stracą znacznie na wartości.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME